12.8 milyarlık yatırım başlattı, hedef küresel pazarın yüzde 3´ü
Hatay´ın Dörtyol ilçesinde 12,8 milyar liralık yatırıma hazırlanan Erdemoğlu Holding´in yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, yatırımın kilometre taşlarını anlattı. SASA ile polyester üretiminde gözünü zirveye diken Erdemoğlu, yatırım ile küresel pazarın yüzde 3´ünü üretecek.
Tarih: 19.7.2017 12:21:36/ 2262okunma / 2yorum

Hatay´ın Dörtyol ilçesinde 12,8 milyar liralık yatırıma hazırlanan Erdemoğlu Holding´in yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, yatırımın kilometre taşlarını anlattı. SASA ile polyester üretiminde gözünü zirveye diken Erdemoğlu, yatırım ile küresel pazarın yüzde 3´ünü üretecek.

/resimler/2017-7/19/1226416471916.jpg

Erdemoğlu Holding… Onları holdinglerinin isminden çok markaları ile tanıyoruz… Merinos, Dinarsu, Padişah, Efsane Halı, İmparator Halı… Ve elbette Sasa! Sabancı Holding´den 2015´te satın aldıkları Sasa Polyester… Erdemoğlu Holding, parça makine halısında sadece Türkiye´nin değil dünyanın en büyük üreticisi. Dünyada üretilen her 100 halının 5´i onlardan. Şimdide dünya polyester üretiminin yüzde 3´ünü tek başlarına karşılamak için kolları sıvamış durumdalar. Otomasyonla zenginleştirecekleri yatırımla Çin´le de dövüşmeye hazırlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın Huber Köşkü´nde verdiği iftarda, “Bugün bir vatandaş benimle görüşmeye geldi. Bir fabrika satın almış. 3.65 milyar dolarlık yatırıma hazırlanıyormuş. Bana, ´Yeni fabrikamızın açılışını siz yapar mısınız´ diye sordu. Tabii bu soru beni uçuruyor” dediği işadamı; Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu ile konuştuk…

Erdemoğlu şirketlerinden hem Merinos hem de SASA halka açık. Rakamlar net... Kamu Aydınlatma Platformu´na (KAP) yapılan açıklamalarda SASA´nın kullandığı ana hammadde PTA, MEG ve polimeri üretmek için bu dev yatırımı gündeme aldıkları, yatırımlarını güncellenen verilere göre 8 yılda tamamlayacaklarını belirtiyorlar. Yatırım tutarı 3 milyar 658 milyon dolar yani 12 milyar 803 milyon lira! Ayrıca 2019´da SASA´nın cirosunun 1 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bu dev yatırıma giden süreci ve Erdemoğlu Holding´in kilometre taşlarını İbrahim Erdemoğlu´nun kendi sözleri ile aktarıyoruz:

Arı bir işi yapar onu da tam yapar

Arı bir işi yapar, onu da tam yapar. Bir işi tam yapmadan, başka işe sıçramak maymun iştahlılıktır. Rahmetli babam Adıyaman Besni ilçemizde dokuma işçiliği yapıyordu.. Besni, 1932´ye kadar Gaziantep´e bağlıydı. Adıyaman sonradan il olduğu için biz hep Gaziantepliyiz deriz. Babam 6 yıl el işçiliği yapıyor. Evlenmesine bile rahmetli Ömer ustası yardımcı oluyor. İki yatak, yorgan, yastık. 1950´li yıllarda evlenmek için yapılan hazırlık bu. Sonrasında işler bozuluyor, işsiz kalıyor. Evinin iaşesi için babam bohçacılığa yani çerçiliğe başlıyor. Anadolu´nun değişik yerlerinde halı pazarlıyor. 1962´de Eskişehir´de toptancılık yapmaya başlıyor. O zaman evimiz Besni´de. Sonra, 1970 yılına biriktirdiği paralarla Gaziantep´te iki kilim tezgahı alarak üretime başlıyor ve Gaziantep´e taşınıyoruz. 1983 yılında da bir halı tezgahı alarak halıcılığa başlıyoruz. 3 makine, 7 makine derken büyütüyoruz...

Bunlar yerli makineler. 1992 yılında yurt dışından kullanılmış makineler getirerek iplik tesisi kurduk. O yıl ben Almanya´daki Domotex Halı Fuarı´na gittim. O zaman Türkiye´de halı firmaları var 5-7 milyon dolarlık ihracat yapıyorlar. Dışardan kendilerini dev aynasında görüyorlar. Dünyaya çıkıp Domotex´e baktığım sektörün devede kulak değil devede kıl olduğunu gördüm. 300 milyon dolar ihracat yapan firmalar vardı. Belçika´nın ihracatı 2 milyar doları buluyordu. O zaman kendimize dedik ki, ´Halı Türk kültürü, ama dünyada söz hakkımız yok. Neden söz hakkı almayalım´. Arazimizi, yatırımlarımızı bu hedefe uygun şekillendirdik.

Merinos, halıda piyasa yapıcısı gibi hareket etti

1996 yılında Gaziantep´e ilk teknolojik makineleri biz getirdik. 7-8 makinenin yaptığı işi, bu makineler tek başına yapabiliyordu. İnanılmaz bir maliyet avantajı sağlıyordu. Biz dünyanın kullandığı teknolojiyi Gaziantep´e getirdiğimizde, kentte bu işi yapmak isteyenlere fabrikamızı açtık. Makinelerimizi gösterdik. ´Bakın dünyada bunlar oluyor´ dedik. Gizlemedik, yönlendirici olduk. Bir tür piyasa yapıcısı gibi hareket ettik. Bizim bu atağımızla Gaziantep´te halıcılık önemli bir ivme kaydetti. Gaziantep halıcılığı bugün dünyada yüzde 35´lik pay sahibi oldu. Bunun temeli Merinos´tur.

Dünyadaki en iyi markalarla çalışıyoruz. Halı da müşterimiz arasında Wal Mart ve Avrupa´nın en önemli zincirleri var. Dünya çapında bir firma olmak istiyorsanız önce mutfağınızda bunun gerekliliğini yapacaksınız. Kafanız büyük, kollarınız küçük kalırsa olmaz, sürdürülebilirlik, alt yapı, insani değerler, bunlar önemli. Biz ne lokal ne ülke ölçeğinde baktık, her zaman tüm dünya ölçeğini göz önüne aldık. Eğer günümüz ekonomisinde dünya ölçeğinde rekabet edebilecek alt yapıya sahip değilseniz geçici olarak başarılı olur ve kendinizi kandırırsınız. Dünyaya mal satamazsanız, kaliteniz ve fiyatınız o rekabetçilikte olmazsa başarılı olma şansınız yok. Diğer türlüsü sadece korumacılıkla olur. O da zaten devleti çökertir.

Rusya tesisi ile birlikte dünyanın en büyük üreticisi

Bugün Gaziantep´in halı ihracatı 2 milyar doları geçti. Kent ihracatının yarısından çoğunu halı ve onun bağlantılı olduğu iplik gibi ürünlerle sağlıyoruz. Makine halısı iki tür. Biri parça, diğeri duvardan duvara halı. Duvardan duvara da biz dünyada önlerde değiliz. Ama parça halı dediğimizde dünyanın en büyük üreticisi Türkiye, yani Gaziantep. Şu anda dünyada üretilen parça halının yüzde 5´i Merinos tesislerinde yapılıyor. Rusya´daki tesisimizle birlikte bu orana ulaştık. Dünyadaki en büyük üretici biziz.

Hammadde üretecek dev yatırım

SASA´da teknik kadro ve know how sağlam ancak teknoloji eskiydi. Verimlilik için çalışmalar yaptık. Bunlar da rakamlara yansıdı. İkinci aşama olarak büyük yatırım projelerimiz konusunda harekete geçtik. Bunlardan elyaf yatırımına geçen sene karar verdik. Makineler önümüzdeki yıl gelecek ve 2018´in 4. çeyreğinde devreye girecek İkinci etap poy iplik tekstüre yatırımı, sonrasında da pet şişe yatırımı kararı aldık. Daha rekabetçi olmak için, ana hammaddelerimizi de kendimiz üretelim dedik. Nihayet, kamuoyuna açıkladığımız ve şu anda Ekonomi Bakanlığı´nda teşvik kapsamında bekleyen 3.65 milyar dolarlık yatırım programımızın kararını aldık. Arsa bakarken, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı´na (TPAO) ait Hatay-Dörtyol´daki 2.9 milyon metrekarelik yeri gördük. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı´ndan orayı almak için görüşmelerimiz devam ediyor.

Çin´i bize farklı anlattılar, korkulacak bir yapı değil

Merinos üretiminin yüzde 70-75´ini ihraç ediyor. SASA´da bu oran yüzde 40-45 gibi. Elbette bu artacak. SASA´yı dünya ölçeğinde firma yaparken, ´Kuzey Afrika´nın, Ortadoğu´nun Türkiye´nin, Avrupa´nın ve Rusya´nın polyester üssü yapacağız´ dedik. Bu civardaki tüm tesisler eski, rekabetçi değiller. Polyesterin yüzde 80´ini Çin üretiyor. Biz ana hammaddeleri kendimiz üreteceğiz, böylece rekabetçi olacağız. Avrupa´nın son teknolojilerini getiriyoruz. Hammadde ve enerji fiyatlarımız Çinlilerle aynı. Geriye sadece işçilik kalıyor. Kuracağımız teknolojik yatırımlarda, işçiliğin payı ciro içinde yüzde 1´i geçmeyecek. Otomasyonları kuracağız.

Örneğin parça makine halısında Çin bizle rekabet edemiyor, edemez de. Alt yapı oturdu. Hammaddeye Gaziantep´ten ulaşabiliyorsunuz. Dünya payı yüzde 35´in üstüne çıkmış Gaziantep´le rekabet edemiyorlar. Çin´i bize farklı anlattılar. Çok korkulacak bir yapı değil. Çin´de sanayinin olduğu yerlerdeki ücretler Türkiye´dekinden çok farklı değil. İşçilik içindeki payımıza baktığımızda polyesterde yüzde 1, halıda da diyelim ki 7. Siz 3 puan pahalıya mal etseniz bile Ar-Ge ile farkı kapatacaksınız.

Polyester üretiminin yüzde 7´sini yapabilecek güçteyiz

Önemli olan bizim iş adamımızın hammaddeye Türkiye´de ulaşması. SASA olarak polyesterde bunu yapacağız. Daha sonra elyaf, cips, iplik, bunun dokuması dalga dalga büyüyecek. Sanayici taşıma suyla değirmen döndürmeyecek. Su burada olacak. Aklınıza ne gelirse polyesterden ayrıca geri dönüşümü olan bir hammadde. Gömlekte çocuk bezlerinde, paranın içindeki emniyet şeridinde polyester var. Avrupa´daki bir firmanın ürettiği bu şeritlerin hammaddesini SASA veriyor. Biz 3.65 milyar dolarlık yatırımı devreye aldığımız zaman dünya polyester üretiminin yüzde 3´ünü yapacağız. Bölgesel olarak düşünürsek, yüzde 5´leri 7´leri yapmamız lazım. Dünya polyester üretiminin hacmi yıllık 60 milyon ton, değeri de 90 milyar dolar. Türkiye daha büyük yatırımları yapacak yapıya sahip. Yeter ki insanlarımız kendilerine, ülkelerine güvensinler. Üretmeliyiz, çalışmalıyız. Biz zevk-i sefa içinde yaşayacak bir ekonomide değiliz.

Varoştaki bir kahvede oturup sohbet edemiyorlar

Sosyal projelere önem veriyoruz. Türkiye´de okula giden öğrencilerin 2000´de biri bizim inşa ettiğimiz okullarda okuyor. Hastane, cami, üst geçit yapıyoruz. İşçilerimize 3 oda bir salon yaşanabilir şartlarda 850 konut yaptık. Hepsi benim derseniz olmaz. Şu anda tüm şirketlerimizde karlılığın yüzde 10´u ile 15´ini çalışanlarımızla bayramlarda paylaşıyoruz. İşçilerimiz de kendilerini buranın sahibi olarak görüyor. Başarı öyle kolay olmuyor. Biz patron filan değiliz, işçi çocuğuyuz. Yaka olayını kaldırıyoruz. Beyaz, mavi yaka olayı yok. Haklı olan paspas yapan bir arkadaşımızsa, haksız olan genel müdürümüzse, genel müdür gider. İnsani değerleri olmayanlar başarılı olamaz. İnsanlar bazen düşünce tarzlarıyla, kendilerine en büyük kötülüğü yapıyorlar. Belli bir çevreden arkadaş buluyorlar, belli bir de semtte oturuyorlar. Onun dışında hayatın içine karışmıyorlar. Gecekonduların, varoşların olduğu yerlere gidemiyorlar, bir kahvede oturup sohbet edemiyorlar. O zaman da toplumu tanımıyorlar.

Geleceğinizi zengin bir ülke bırakarak garantiye alırsınız

Herkes çocuğunu düşünür. Çocuğunuza para bırakarak, onu garanti altına alamazsınız, yer bitirir… Fabrika bırakarak da garanti altına alamazsınız, yönetemez, batırır… Mülk bırakarak da garanti altına alamazsınız, satar yer... Eğitimle de garanti altına alamazsınız, sokakta bir tinerci bıçaklar ölür. Peki nasıl garanti altına alabilirsiniz… Tek şart vardır; sanayileşmiş, kültürlü, zengin bir ülke bırakabilirseniz çocuğunuzun geleceği garanti altındadır. İşte bunun için bilgi birikimimizi her zaman Gaziantepli sanayicilerle paylaştık.

Patron ağa gidiyor, müdür ağa geliyor, buna kurumsallaşma deniyor

Erdemoğlu Holding´i yönetirken Ankara´dan Türkiye´yi yönetmiyoruz. Eyalet eyalet yönetiyoruz. Eyaletin içinde il il yönetiyoruz. Mesela grubumuzun içinde SASA bir eyalettir.

Mesela elyaf bölümünü, cips, iplik bölümünü ayrı ayrı il olarak kabul ettik. Başlarına valiler koyduk. Böylece daha hızlı yönetebilir hale geldiler. Her fabrika kendi yerinde yönetiliyor. Onun için bizim yönetim sistemimizde Genel Müdürlük diye bir binadan icazet almak zorunluluğu yok. Sistemimiz yatay. Problem çözme, karar verme çok hızlı. Konik sistemde diyelim aşağıda bir problem var; ´X´. O yukarı kadar 8 katmanda ´Y´ olarak çıkıyor. ´Y´ye göre çözüm üretiliyor. O aşağı inene kadar ´Z´ oluyor. Problem X çözüm Z... Bu tür firmaların gelecekte başarılı olması mümkün değil. Çökecekler.

Bu yapı bir hastalık getiriyor: Ağalık hastalığı. Çünkü genel müdürlük binasında oturanlar, diğer çalışanlara göre kendisini ağa zannediyor. Bunu sistem yaratıyor. Onların suçu değil. Bizde ağalık yok. Kurumsallaşma denetlemedir, kuralların herkese aynı işlemesidir. Ama bizde patron ağa gidiyor, müdür ağa geliyor, buna kurumsallaşma deniyor.

25 sene evvel ´İbraam´dım, bizi işimiz yarattı

25 sene evvel adım ´İbraam´dı. Şimdikinden daha yakışıklıydım, aklım daha iyi çalışıyordu. Daha dinamiktim, daha hırslıydım. Bugün ´İbrahim Bey´… Eğer bende bir keramet olsaydı, o gün bana ´İbrahim Bey´ derlerdi. Eğer o gün söylemeyip, bugün söylüyorlarsa, işimizin sayesinde. İbrahim Bey´i işimiz yarattı, biz İbrahim Bey olarak işi yaratmadık. Bakış açısındaki en önemli farklılık bu. İnsanlar kendileri yaptıklarını zannediyorlar. Onun için aile olarak, ´Bizi işimiz yarattı´ diyoruz. Babamız rahmetliden öğrendik; ´Ben yaptım dersen, çöküşün başlangıcındasındır´. ´Biz yaptık´ ya da ´Kısmet oldu´ diyeceksin. Esas olan sistemdir. ´Benim´ demek sistemin dinamitidir. Bizim diyorsak, ülkemizin diyorsak farklıdır.

Tekirdağ planı suya düşünce, SASA´yı aldık

Biz grup olarak halıda ülkemiz için yapabileceğimizi yaptık. Türkiye´nin makine halısındaki yüzde 35´lik payı yüzde 45´lere çıkacaktır. Farklı bir alana yatırım yapmayı istedik. Türkiye´nin 1.5 milyar dolarlık polyester ürün ithal ettiğini gördüm. Bu rakam yan ürünlerle birlikte 2 milyar dolara kadar çıkıyor. Çin´deki fabrikaları gezdim. ´Türkiye´de biz bunu yaparız´ dedik ve 5 yıl önce polyester yatırımının kararını aldık. O zamanki Tekirdağ Valimiz, şimdiki Gaziantep Valimiz Ali Yerlikaya, tam o sırada ´Tekirdağ OSB yapılıyor´ diye bir duyuru yapmıştı. Biz de onlardan asgari 2 milyon metrekare yer istedik. Arazinin toplamı 4 milyon metrekareydi. 500 bin metrekare yer verebileceklerini söylediler. Bir yıl aidatımızı yatırdık. Ancak Bölge Mahkemesi, tarım arazisi olması nedeniyle burada yürütmeyi durdurma kararı aldı. Tekirdağ planımız böylece bitti. Marmara´da yeni arazi aramaya başladık. Bu sırada SASA satılmış, Rekabet Kurulu´nda bekliyordu. Biz de gittik görüştük, sonrasında el sıkıştık. SASA bize geçti.

Kaynak: Dünya Gazetesi - Handan Sema CEYLAN

 
Kaynak:

/resimler/2018-6/14/2028313224009.jpg

Okuyucu Yorumları (2 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ali kalmaz
19.7.2017 17:13:28
ilçemizin gurur kaynağı sayın İbrahim erdemoğluyla gurur duyuyoruz başarılarının devamını diliyorum
halil zaman
20.7.2017 08:19:53
sayın İbrahim Erdemoğlu ali erdemoğlu ve mahmut Erdemoğlu nun başarıları bizi bir besnili hemşerimizin olarak çok sevindiriyor onları çok seviyoruz allah onları helal süt emmiş insanlarla karşılaştırmak nasip etsin allah onlara ekmek parası için ailesinin rızık kısmeti için çalışmak isteyen işçiler nasip etsin erdeoğlu ailesi besnimizin gururu onuru şerefidir sevgiler saygılar şükranlarımı sunarım...
ERDEMOĞLU AİLESİNDEN BİR HİZMET DAHA
ERDEMOĞLU AİLESİNDEN BİR HİZMET DAHA
Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet yerleşkesine Erdemoğlu ailesi tarafından yaptırılan Mescit dualarla açıldı. Törende konuşan Hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu, “Gücümüz yettiği sürece devletimize, milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz.” dedi.
HATEM Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, basın mensuplarıyla bir araya geldi
HATEM Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, basın mensuplarıyla bir araya geldi
Beşpınar mesire alanında bir cafe de düzenlenen programa Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Zeki Dişkaya, Özel Hatem Sağlık Meslek Lisesi Eğitim Koordinatörü Necdet Kırtan, Özel Hatem Sağlık Meslek Lisesi Adıyaman Okul Müdürü Veysel Karatekin, basın mensupları ve HATEM Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğretmenleri katıldı.
Avukat Cantekin Karadeniz Besni´de büro açtı
Avukat Cantekin Karadeniz Besni´de büro açtı
Avukat Cantekin Karadeniz, Besni´de hukuk bürosunu açarak Besnili vatandaşlara hizmet vermeye başladı.
DSİ Genel Müdürü Acu, Çetintepe Barajında İncelemelerde Bulundu
DSİ Genel Müdürü Acu, Çetintepe Barajında İncelemelerde Bulundu
DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Çetintepe Barajında incelemelerde bulundu.
ŞEHİT RECEP İNCE  ADINA TAZİYE EVİ
ŞEHİT RECEP İNCE ADINA TAZİYE EVİ
8 Temmuz 2017 tarihinde Bitlis´in Hizan İlçesinde şehit olan Jandarma Astsubay Üst Çavuş Recep İnce, şehadetinin birinci yıldönümünde Köseceli Beldesinde Mevlid okunarak anıldı. Vali Nurullah Naci Kalkancı ve İl protokolünün katıldığı törende Köseceli Belediyesinin yaptırdığı ve Şehidin isminin verildiği Taziye evinin de açılışı yapıldı.
HATADAN DÖNÜLÜYOR: PATENT “BESNİ ÜZÜMÜ” OLARAK TESCİLLENECEK
HATADAN DÖNÜLÜYOR: PATENT “BESNİ ÜZÜMÜ” OLARAK TESCİLLENECEK
Besni Üzümünün Coğrafi ürünler işaret tescilinin “Adıyaman Besni Üzümü” olarak Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmesinin ardından Patentin düzletilmesi için Besni Belediyesi yeniden başvuru yaptı. Başvuruya göre “BESNİ ÜZÜMÜ” olarak Coğrafi işaret tescili yapılacak.
Eyisim ki Hüs...
Eyisim ki Hüs...
eyisimki hüs
ADI VAR KENDİ YOK: NE OLDU YENİ SGK BİNASI!
ADI VAR KENDİ YOK: NE OLDU YENİ SGK BİNASI!
2 yıldan beri gündem olan yeni SGK binasının adı var ama kendisi ortada yok. Şubat ayında Belediyenin talebi üzerine Proje büyütülmüş hatta İnşaat ruhsatı bile çıkartılmıştı. Aradan aylar geçmesine rağmen ortada ne ihale, ne proje ne de ne zaman başlayacağına dair açıklama var! 2016 yılında temeli atılan Kâhta SGK binası ise 1 yıl içinde faaliyete geçirildi.
Adıyaman´daki Merinos Taziye Evi İnşaatında son aşamaya gelindi
Adıyaman´daki Merinos Taziye Evi İnşaatında son aşamaya gelindi
Hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu tarafından adıyaman Karapınar Mahallesi´nde yaptırılan taziye evi inşaatında son aşamaya gelindi.
Cumhuriyet Başsavcısı Emre Vurmaz: Besni´den ayrılmak benim için oldukça zor olacak
Cumhuriyet Başsavcısı Emre Vurmaz: Besni´den ayrılmak benim için oldukça zor olacak
Görev süresinin dolmasının ardından Temmuz ayı içerisinde ilçemizden ayrılacak olan Besni Cumhuriyet Başsavcısı Emre Vurmaz, ilk görev yeri olan Besni´den ayrılmanın kendisi için çok zor olacağını söyledi.
Besni´nin emektar öğretmenlerinden Seydi Vakkas Karabatan hayatını kaybetti
Besni´nin emektar öğretmenlerinden Seydi Vakkas Karabatan hayatını kaybetti
Besni Lisesinin Emekli Öğretmenlerinden Seydi Vakkas Karabatan 63 yaşında hayatını kaybetti. Karabatan´ın intihar ettiği öğrenildi.
Besni´de eğitim uçağı düştü, Pilot hayatını kaybetti
Besni´de eğitim uçağı düştü, Pilot hayatını kaybetti
Besni Kayaardı bölgesi, 4. Etap TOKİ Konutlarının güneyine Eğitim Uçağı düştü. Kazada Pilot hayatını kaybederken cesedi, olay yerine 20 km uzaklıktaki Besni´ye bağlı Yukarı Söğütlü köyü yakınlarında bulundu.
Binlerce insan Su Gözüne akın etti
Binlerce insan Su Gözüne akın etti
Sugözü´nde yapılan rekreasyon çalışmalarının tamamlanması ile havaların ısınmasını fırsat bilen binlerce vatandaş hafta sonu su gözüne akın etti.
SİSTEM DEĞİŞTİ! 24 HAZİRAN´DA NASIL OY KULLANACAĞINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?
SİSTEM DEĞİŞTİ! 24 HAZİRAN´DA NASIL OY KULLANACAĞINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?
OYLAR HANGİ DURUMDA GEÇERLİ – GEÇERSİZ SAYILACAK?
AŞAĞI ÇÖPLÜLÜLER DERNEĞİ KADIN KOMİSYONU İFTARDA BULUŞTU
AŞAĞI ÇÖPLÜLÜLER DERNEĞİ KADIN KOMİSYONU İFTARDA BULUŞTU
Besni Aşağı Çöplü köyü Yardımlaşma Derneği Kadın Komisyonu geçtiğimiz hafta içi Dernek binasında Dernek Başkan ve yönetim eşleri iftar yaptılar.
İş bankasından karnesini getiren öğrenciye kitap
İş bankasından karnesini getiren öğrenciye kitap
Türkiye İş bankası geleneksel hale gelen “Karneni göster kitabını al” kampanyası kapsamında bu yılda öğrencileri kitapla buluşturdu.
Besnililer dergisinin 2. sayısı çıktı
Besnililer dergisinin 2. sayısı çıktı
Besni Ekspres Gazetesinin yayın organı olan Besnililer dergisinin 2. Sayısı çıktı.
Kösyanlılar Derneğinden Ramazan yardımı
Kösyanlılar Derneğinden Ramazan yardımı
Besni Kösyanlılar eğitim ve yardımlaşma derneği tarafından Ramazan Bayramı dolayısıyla ihtiyaç sahibi 100 aileye gıda paketi dağıtıldı.
Besnililer, Aşağı Çöplülüler Derneğinin İftarında buluştu
Besnililer, Aşağı Çöplülüler Derneğinin İftarında buluştu
Besni Aşağı Çöplü köyü Yardımlaşma derneğinde geçtiğimiz hafta içi İstanbul´daki Besni Dernek Başkan ve yönetimlerine iftar verdi.
Gazimiz Besni´ye getirildi
Gazimiz Besni´ye getirildi
Tunceli İl Jandarma Komutanlığı´nda görev yapan Jandarma Astsubay Mustafa Deniz PKK terör örgütüne karşı yapılan operasyonda yaralanmasının ardından Besni´ye getirildi.
MIHLAMA
MIHLAMA
08.06.2018
NEREDE BU KÖPRÜLER  VİYADÜKLER, YOLLAR?
NEREDE BU KÖPRÜLER VİYADÜKLER, YOLLAR?
Karayolları tarafından Besni´de yapımına başlanan başta Aşağı şehirdeki viyadük, Sofraz yol ayrımındaki köprülü kavşak inşaatları durmuş durumda. Gölbaşı yolundaki yol yapım çalışmalarında ise sadece 1-2 makine çalışıyor. Bu yatırımların neden durduğu ya da başlamadığı büyük bir merak konusu. Şehir içindeki kaldırım çalışması ise o kadar yavaş ilerliyor ki esnaf için toz-toprak, yayalar içinse yürümek çileye dönüşmüş durumda.
BESNİ ÜZÜMÜ “COĞRAFİ İŞARET” PATENTİ ALINDI
BESNİ ÜZÜMÜ “COĞRAFİ İŞARET” PATENTİ ALINDI
Türk Patent ve Marka Kurumu´na Besni Belediyesinin yaptığı başvuru ile Besni Üzümünün Geleneksel ürünler Coğrafi işaret patenti alındı. Türk Patent ve Marka Kurumu Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürünler daire başkanlığı “Adıyaman Besni üzümü” olarak Besni üzümünün Coğrafi konumunu onaylandı.
Ali Erdemoğlu devam eden yatırımları inceledi
Ali Erdemoğlu devam eden yatırımları inceledi
Bir süredir yurt dışında bulunan Hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu Türkiye´ye gelir gelmez ayağının tozuyla Besni´ye gelerek devam eden yatırımları inceledi. Erdemoğlu, Fakülte inşaatı, Fabrikadaki ek tesisler ve Eskiköy´de yapımı devam eden Taziye evinde incelemelerde bulundu.
Yaralı kaya kartalı  yetkililere teslim edildi
Yaralı kaya kartalı yetkililere teslim edildi
Besni´ye bağlı Kutluca köyü yakınlarında çiftçi Arif Çelik tarafından bulunan kaya kartalı yetkililere teslim edildi.
Besnili Şoförler İftarda Buluştu
Besnili Şoförler İftarda Buluştu
Besni Şoförler ve Otomobilciler Odası Ramazan Ayı dolayısıyla düzenlediği iftar programında şoför esnafı ve vatandaşlarla bir araya geldi.
ESNAF ODALARI BİRLİĞİ´NDEN VALİ KALKANCI´YA ZİYARET
ESNAF ODALARI BİRLİĞİ´NDEN VALİ KALKANCI´YA ZİYARET
Geçtiğimiz günlerde yapılan Olağan Genel Kurul sonucu Adıyaman Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığına tekrar seçilen Ziya Duranay, beraberinde oda başkanları ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan bir heyetle Vali Nurullah Naci Kalkancı´yı makamında ziyaret etti.
KAYED´den İftar Yemeği
KAYED´den İftar Yemeği
Kösyanlı Aşireti Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (KAYED) tarafından iftar programı düzenlendi.
VALİ KALKANCI´NIN KÖY ZİYARETLERİ ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR
VALİ KALKANCI´NIN KÖY ZİYARETLERİ ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR
Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, köylere yönelik hizmetlerin etkin, verimli ve daha seri bir şekilde sunulması ve kırsalda yaşayan vatandaşların ihtiyaç, sorun ve taleplerini yerinde görüp tespit etmek ve bu sorunlara çözüm bulmak amacıyla başlattığı köy ziyaretlerine aralıksız devam ediyor.
Besnililer İftarda SEBO  Közde Piliç´te buluştu
Besnililer İftarda SEBO Közde Piliç´te buluştu
Sebo Közde Piliç Çevirmeler sahibi Besnili hemşerimiz Sabahattin Kaplan geçtiğimiz hafta sonu yaklaşık 400 kişiye sokak iftarı verdi.

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
aa
ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ