12.8 milyarlık yatırım başlattı, hedef küresel pazarın yüzde 3´ü
Hatay´ın Dörtyol ilçesinde 12,8 milyar liralık yatırıma hazırlanan Erdemoğlu Holding´in yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, yatırımın kilometre taşlarını anlattı. SASA ile polyester üretiminde gözünü zirveye diken Erdemoğlu, yatırım ile küresel pazarın yüzde 3´ünü üretecek.
Tarih: 19.7.2017 12:21:36/ 2411okunma / 2yorum

Hatay´ın Dörtyol ilçesinde 12,8 milyar liralık yatırıma hazırlanan Erdemoğlu Holding´in yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, yatırımın kilometre taşlarını anlattı. SASA ile polyester üretiminde gözünü zirveye diken Erdemoğlu, yatırım ile küresel pazarın yüzde 3´ünü üretecek.

/resimler/2017-7/19/1226416471916.jpg

Erdemoğlu Holding… Onları holdinglerinin isminden çok markaları ile tanıyoruz… Merinos, Dinarsu, Padişah, Efsane Halı, İmparator Halı… Ve elbette Sasa! Sabancı Holding´den 2015´te satın aldıkları Sasa Polyester… Erdemoğlu Holding, parça makine halısında sadece Türkiye´nin değil dünyanın en büyük üreticisi. Dünyada üretilen her 100 halının 5´i onlardan. Şimdide dünya polyester üretiminin yüzde 3´ünü tek başlarına karşılamak için kolları sıvamış durumdalar. Otomasyonla zenginleştirecekleri yatırımla Çin´le de dövüşmeye hazırlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın Huber Köşkü´nde verdiği iftarda, “Bugün bir vatandaş benimle görüşmeye geldi. Bir fabrika satın almış. 3.65 milyar dolarlık yatırıma hazırlanıyormuş. Bana, ´Yeni fabrikamızın açılışını siz yapar mısınız´ diye sordu. Tabii bu soru beni uçuruyor” dediği işadamı; Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu ile konuştuk…

Erdemoğlu şirketlerinden hem Merinos hem de SASA halka açık. Rakamlar net... Kamu Aydınlatma Platformu´na (KAP) yapılan açıklamalarda SASA´nın kullandığı ana hammadde PTA, MEG ve polimeri üretmek için bu dev yatırımı gündeme aldıkları, yatırımlarını güncellenen verilere göre 8 yılda tamamlayacaklarını belirtiyorlar. Yatırım tutarı 3 milyar 658 milyon dolar yani 12 milyar 803 milyon lira! Ayrıca 2019´da SASA´nın cirosunun 1 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bu dev yatırıma giden süreci ve Erdemoğlu Holding´in kilometre taşlarını İbrahim Erdemoğlu´nun kendi sözleri ile aktarıyoruz:

Arı bir işi yapar onu da tam yapar

Arı bir işi yapar, onu da tam yapar. Bir işi tam yapmadan, başka işe sıçramak maymun iştahlılıktır. Rahmetli babam Adıyaman Besni ilçemizde dokuma işçiliği yapıyordu.. Besni, 1932´ye kadar Gaziantep´e bağlıydı. Adıyaman sonradan il olduğu için biz hep Gaziantepliyiz deriz. Babam 6 yıl el işçiliği yapıyor. Evlenmesine bile rahmetli Ömer ustası yardımcı oluyor. İki yatak, yorgan, yastık. 1950´li yıllarda evlenmek için yapılan hazırlık bu. Sonrasında işler bozuluyor, işsiz kalıyor. Evinin iaşesi için babam bohçacılığa yani çerçiliğe başlıyor. Anadolu´nun değişik yerlerinde halı pazarlıyor. 1962´de Eskişehir´de toptancılık yapmaya başlıyor. O zaman evimiz Besni´de. Sonra, 1970 yılına biriktirdiği paralarla Gaziantep´te iki kilim tezgahı alarak üretime başlıyor ve Gaziantep´e taşınıyoruz. 1983 yılında da bir halı tezgahı alarak halıcılığa başlıyoruz. 3 makine, 7 makine derken büyütüyoruz...

Bunlar yerli makineler. 1992 yılında yurt dışından kullanılmış makineler getirerek iplik tesisi kurduk. O yıl ben Almanya´daki Domotex Halı Fuarı´na gittim. O zaman Türkiye´de halı firmaları var 5-7 milyon dolarlık ihracat yapıyorlar. Dışardan kendilerini dev aynasında görüyorlar. Dünyaya çıkıp Domotex´e baktığım sektörün devede kulak değil devede kıl olduğunu gördüm. 300 milyon dolar ihracat yapan firmalar vardı. Belçika´nın ihracatı 2 milyar doları buluyordu. O zaman kendimize dedik ki, ´Halı Türk kültürü, ama dünyada söz hakkımız yok. Neden söz hakkı almayalım´. Arazimizi, yatırımlarımızı bu hedefe uygun şekillendirdik.

Merinos, halıda piyasa yapıcısı gibi hareket etti

1996 yılında Gaziantep´e ilk teknolojik makineleri biz getirdik. 7-8 makinenin yaptığı işi, bu makineler tek başına yapabiliyordu. İnanılmaz bir maliyet avantajı sağlıyordu. Biz dünyanın kullandığı teknolojiyi Gaziantep´e getirdiğimizde, kentte bu işi yapmak isteyenlere fabrikamızı açtık. Makinelerimizi gösterdik. ´Bakın dünyada bunlar oluyor´ dedik. Gizlemedik, yönlendirici olduk. Bir tür piyasa yapıcısı gibi hareket ettik. Bizim bu atağımızla Gaziantep´te halıcılık önemli bir ivme kaydetti. Gaziantep halıcılığı bugün dünyada yüzde 35´lik pay sahibi oldu. Bunun temeli Merinos´tur.

Dünyadaki en iyi markalarla çalışıyoruz. Halı da müşterimiz arasında Wal Mart ve Avrupa´nın en önemli zincirleri var. Dünya çapında bir firma olmak istiyorsanız önce mutfağınızda bunun gerekliliğini yapacaksınız. Kafanız büyük, kollarınız küçük kalırsa olmaz, sürdürülebilirlik, alt yapı, insani değerler, bunlar önemli. Biz ne lokal ne ülke ölçeğinde baktık, her zaman tüm dünya ölçeğini göz önüne aldık. Eğer günümüz ekonomisinde dünya ölçeğinde rekabet edebilecek alt yapıya sahip değilseniz geçici olarak başarılı olur ve kendinizi kandırırsınız. Dünyaya mal satamazsanız, kaliteniz ve fiyatınız o rekabetçilikte olmazsa başarılı olma şansınız yok. Diğer türlüsü sadece korumacılıkla olur. O da zaten devleti çökertir.

Rusya tesisi ile birlikte dünyanın en büyük üreticisi

Bugün Gaziantep´in halı ihracatı 2 milyar doları geçti. Kent ihracatının yarısından çoğunu halı ve onun bağlantılı olduğu iplik gibi ürünlerle sağlıyoruz. Makine halısı iki tür. Biri parça, diğeri duvardan duvara halı. Duvardan duvara da biz dünyada önlerde değiliz. Ama parça halı dediğimizde dünyanın en büyük üreticisi Türkiye, yani Gaziantep. Şu anda dünyada üretilen parça halının yüzde 5´i Merinos tesislerinde yapılıyor. Rusya´daki tesisimizle birlikte bu orana ulaştık. Dünyadaki en büyük üretici biziz.

Hammadde üretecek dev yatırım

SASA´da teknik kadro ve know how sağlam ancak teknoloji eskiydi. Verimlilik için çalışmalar yaptık. Bunlar da rakamlara yansıdı. İkinci aşama olarak büyük yatırım projelerimiz konusunda harekete geçtik. Bunlardan elyaf yatırımına geçen sene karar verdik. Makineler önümüzdeki yıl gelecek ve 2018´in 4. çeyreğinde devreye girecek İkinci etap poy iplik tekstüre yatırımı, sonrasında da pet şişe yatırımı kararı aldık. Daha rekabetçi olmak için, ana hammaddelerimizi de kendimiz üretelim dedik. Nihayet, kamuoyuna açıkladığımız ve şu anda Ekonomi Bakanlığı´nda teşvik kapsamında bekleyen 3.65 milyar dolarlık yatırım programımızın kararını aldık. Arsa bakarken, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı´na (TPAO) ait Hatay-Dörtyol´daki 2.9 milyon metrekarelik yeri gördük. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı´ndan orayı almak için görüşmelerimiz devam ediyor.

Çin´i bize farklı anlattılar, korkulacak bir yapı değil

Merinos üretiminin yüzde 70-75´ini ihraç ediyor. SASA´da bu oran yüzde 40-45 gibi. Elbette bu artacak. SASA´yı dünya ölçeğinde firma yaparken, ´Kuzey Afrika´nın, Ortadoğu´nun Türkiye´nin, Avrupa´nın ve Rusya´nın polyester üssü yapacağız´ dedik. Bu civardaki tüm tesisler eski, rekabetçi değiller. Polyesterin yüzde 80´ini Çin üretiyor. Biz ana hammaddeleri kendimiz üreteceğiz, böylece rekabetçi olacağız. Avrupa´nın son teknolojilerini getiriyoruz. Hammadde ve enerji fiyatlarımız Çinlilerle aynı. Geriye sadece işçilik kalıyor. Kuracağımız teknolojik yatırımlarda, işçiliğin payı ciro içinde yüzde 1´i geçmeyecek. Otomasyonları kuracağız.

Örneğin parça makine halısında Çin bizle rekabet edemiyor, edemez de. Alt yapı oturdu. Hammaddeye Gaziantep´ten ulaşabiliyorsunuz. Dünya payı yüzde 35´in üstüne çıkmış Gaziantep´le rekabet edemiyorlar. Çin´i bize farklı anlattılar. Çok korkulacak bir yapı değil. Çin´de sanayinin olduğu yerlerdeki ücretler Türkiye´dekinden çok farklı değil. İşçilik içindeki payımıza baktığımızda polyesterde yüzde 1, halıda da diyelim ki 7. Siz 3 puan pahalıya mal etseniz bile Ar-Ge ile farkı kapatacaksınız.

Polyester üretiminin yüzde 7´sini yapabilecek güçteyiz

Önemli olan bizim iş adamımızın hammaddeye Türkiye´de ulaşması. SASA olarak polyesterde bunu yapacağız. Daha sonra elyaf, cips, iplik, bunun dokuması dalga dalga büyüyecek. Sanayici taşıma suyla değirmen döndürmeyecek. Su burada olacak. Aklınıza ne gelirse polyesterden ayrıca geri dönüşümü olan bir hammadde. Gömlekte çocuk bezlerinde, paranın içindeki emniyet şeridinde polyester var. Avrupa´daki bir firmanın ürettiği bu şeritlerin hammaddesini SASA veriyor. Biz 3.65 milyar dolarlık yatırımı devreye aldığımız zaman dünya polyester üretiminin yüzde 3´ünü yapacağız. Bölgesel olarak düşünürsek, yüzde 5´leri 7´leri yapmamız lazım. Dünya polyester üretiminin hacmi yıllık 60 milyon ton, değeri de 90 milyar dolar. Türkiye daha büyük yatırımları yapacak yapıya sahip. Yeter ki insanlarımız kendilerine, ülkelerine güvensinler. Üretmeliyiz, çalışmalıyız. Biz zevk-i sefa içinde yaşayacak bir ekonomide değiliz.

Varoştaki bir kahvede oturup sohbet edemiyorlar

Sosyal projelere önem veriyoruz. Türkiye´de okula giden öğrencilerin 2000´de biri bizim inşa ettiğimiz okullarda okuyor. Hastane, cami, üst geçit yapıyoruz. İşçilerimize 3 oda bir salon yaşanabilir şartlarda 850 konut yaptık. Hepsi benim derseniz olmaz. Şu anda tüm şirketlerimizde karlılığın yüzde 10´u ile 15´ini çalışanlarımızla bayramlarda paylaşıyoruz. İşçilerimiz de kendilerini buranın sahibi olarak görüyor. Başarı öyle kolay olmuyor. Biz patron filan değiliz, işçi çocuğuyuz. Yaka olayını kaldırıyoruz. Beyaz, mavi yaka olayı yok. Haklı olan paspas yapan bir arkadaşımızsa, haksız olan genel müdürümüzse, genel müdür gider. İnsani değerleri olmayanlar başarılı olamaz. İnsanlar bazen düşünce tarzlarıyla, kendilerine en büyük kötülüğü yapıyorlar. Belli bir çevreden arkadaş buluyorlar, belli bir de semtte oturuyorlar. Onun dışında hayatın içine karışmıyorlar. Gecekonduların, varoşların olduğu yerlere gidemiyorlar, bir kahvede oturup sohbet edemiyorlar. O zaman da toplumu tanımıyorlar.

Geleceğinizi zengin bir ülke bırakarak garantiye alırsınız

Herkes çocuğunu düşünür. Çocuğunuza para bırakarak, onu garanti altına alamazsınız, yer bitirir… Fabrika bırakarak da garanti altına alamazsınız, yönetemez, batırır… Mülk bırakarak da garanti altına alamazsınız, satar yer... Eğitimle de garanti altına alamazsınız, sokakta bir tinerci bıçaklar ölür. Peki nasıl garanti altına alabilirsiniz… Tek şart vardır; sanayileşmiş, kültürlü, zengin bir ülke bırakabilirseniz çocuğunuzun geleceği garanti altındadır. İşte bunun için bilgi birikimimizi her zaman Gaziantepli sanayicilerle paylaştık.

Patron ağa gidiyor, müdür ağa geliyor, buna kurumsallaşma deniyor

Erdemoğlu Holding´i yönetirken Ankara´dan Türkiye´yi yönetmiyoruz. Eyalet eyalet yönetiyoruz. Eyaletin içinde il il yönetiyoruz. Mesela grubumuzun içinde SASA bir eyalettir.

Mesela elyaf bölümünü, cips, iplik bölümünü ayrı ayrı il olarak kabul ettik. Başlarına valiler koyduk. Böylece daha hızlı yönetebilir hale geldiler. Her fabrika kendi yerinde yönetiliyor. Onun için bizim yönetim sistemimizde Genel Müdürlük diye bir binadan icazet almak zorunluluğu yok. Sistemimiz yatay. Problem çözme, karar verme çok hızlı. Konik sistemde diyelim aşağıda bir problem var; ´X´. O yukarı kadar 8 katmanda ´Y´ olarak çıkıyor. ´Y´ye göre çözüm üretiliyor. O aşağı inene kadar ´Z´ oluyor. Problem X çözüm Z... Bu tür firmaların gelecekte başarılı olması mümkün değil. Çökecekler.

Bu yapı bir hastalık getiriyor: Ağalık hastalığı. Çünkü genel müdürlük binasında oturanlar, diğer çalışanlara göre kendisini ağa zannediyor. Bunu sistem yaratıyor. Onların suçu değil. Bizde ağalık yok. Kurumsallaşma denetlemedir, kuralların herkese aynı işlemesidir. Ama bizde patron ağa gidiyor, müdür ağa geliyor, buna kurumsallaşma deniyor.

25 sene evvel ´İbraam´dım, bizi işimiz yarattı

25 sene evvel adım ´İbraam´dı. Şimdikinden daha yakışıklıydım, aklım daha iyi çalışıyordu. Daha dinamiktim, daha hırslıydım. Bugün ´İbrahim Bey´… Eğer bende bir keramet olsaydı, o gün bana ´İbrahim Bey´ derlerdi. Eğer o gün söylemeyip, bugün söylüyorlarsa, işimizin sayesinde. İbrahim Bey´i işimiz yarattı, biz İbrahim Bey olarak işi yaratmadık. Bakış açısındaki en önemli farklılık bu. İnsanlar kendileri yaptıklarını zannediyorlar. Onun için aile olarak, ´Bizi işimiz yarattı´ diyoruz. Babamız rahmetliden öğrendik; ´Ben yaptım dersen, çöküşün başlangıcındasındır´. ´Biz yaptık´ ya da ´Kısmet oldu´ diyeceksin. Esas olan sistemdir. ´Benim´ demek sistemin dinamitidir. Bizim diyorsak, ülkemizin diyorsak farklıdır.

Tekirdağ planı suya düşünce, SASA´yı aldık

Biz grup olarak halıda ülkemiz için yapabileceğimizi yaptık. Türkiye´nin makine halısındaki yüzde 35´lik payı yüzde 45´lere çıkacaktır. Farklı bir alana yatırım yapmayı istedik. Türkiye´nin 1.5 milyar dolarlık polyester ürün ithal ettiğini gördüm. Bu rakam yan ürünlerle birlikte 2 milyar dolara kadar çıkıyor. Çin´deki fabrikaları gezdim. ´Türkiye´de biz bunu yaparız´ dedik ve 5 yıl önce polyester yatırımının kararını aldık. O zamanki Tekirdağ Valimiz, şimdiki Gaziantep Valimiz Ali Yerlikaya, tam o sırada ´Tekirdağ OSB yapılıyor´ diye bir duyuru yapmıştı. Biz de onlardan asgari 2 milyon metrekare yer istedik. Arazinin toplamı 4 milyon metrekareydi. 500 bin metrekare yer verebileceklerini söylediler. Bir yıl aidatımızı yatırdık. Ancak Bölge Mahkemesi, tarım arazisi olması nedeniyle burada yürütmeyi durdurma kararı aldı. Tekirdağ planımız böylece bitti. Marmara´da yeni arazi aramaya başladık. Bu sırada SASA satılmış, Rekabet Kurulu´nda bekliyordu. Biz de gittik görüştük, sonrasında el sıkıştık. SASA bize geçti.

Kaynak: Dünya Gazetesi - Handan Sema CEYLAN

 
Kaynak:

/resimler/2018-6/14/2028313224009.jpg

Okuyucu Yorumları (2 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ali kalmaz
19.7.2017 17:13:28
ilçemizin gurur kaynağı sayın İbrahim erdemoğluyla gurur duyuyoruz başarılarının devamını diliyorum
halil zaman
20.7.2017 08:19:53
sayın İbrahim Erdemoğlu ali erdemoğlu ve mahmut Erdemoğlu nun başarıları bizi bir besnili hemşerimizin olarak çok sevindiriyor onları çok seviyoruz allah onları helal süt emmiş insanlarla karşılaştırmak nasip etsin allah onlara ekmek parası için ailesinin rızık kısmeti için çalışmak isteyen işçiler nasip etsin erdeoğlu ailesi besnimizin gururu onuru şerefidir sevgiler saygılar şükranlarımı sunarım...
Gelin, kına gecesinde intihar etti
Gelin, kına gecesinde intihar etti
Besni´ye bağlı Oyratlı köyünde kına gecesi öncesi tabancayla çenesine ateş ederek yaşamını yitiren Hülya Y. (23), Oyratlı köyünde toprağa verildi.
Öğrenci Sayısı 3 yılda  2000´den 500´e düştü
Öğrenci Sayısı 3 yılda 2000´den 500´e düştü
Besni Meslek Yüksek Okulunda öğrenci sayısı son 3 yılda 4´te 1 oranında geriledi. 2015 yılında 2000 civarında öğrencisi bulunan Yüksekokulun bu yıl öğrenci sayısı 500´ye düştü.
Burs, Staj, İş verecek; Ek Yerleştirme başladı
Burs, Staj, İş verecek; Ek Yerleştirme başladı
2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2018-2019 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri başladı.
İşte Adıyaman´daki gerçek işsizlik: 35 kişilik işe 30 bin başvuru
İşte Adıyaman´daki gerçek işsizlik: 35 kişilik işe 30 bin başvuru
Sağlık Bakanlığının Adıyaman´da alacağı 35 daimi işçi kadrosuna, 30 binin üzerinde başvuru yapılması bekleniyor. İnternet sitesindeki ilgili duyuruyu 120 bin kişi okudu. Adıyaman İşkur Binasının önünde 1 haftadır başvuru kuyruğu var. 4 Eylül´de başlayan başvurular dün sona erdi.
 Besni eğitimine farklı bir soluk: “ÖZEL BESNİ SİMYA  ANADOLU LİSESİ” AÇILDI
Besni eğitimine farklı bir soluk: “ÖZEL BESNİ SİMYA ANADOLU LİSESİ” AÇILDI
Özel Besni Simya Anadolu Lisesi 2018-2019 eğitim-öğretim yılında hizmete girdi. Açılması tüm kamuoyu tarafından olumlu karşılanan Özel Besni Simya Anadolu Lisesi “iyi insan yetiştirmek” felsefesiyle yeni döneme damgasını vuracak gibi görünüyor.
Quick Sigorta Avrupa Finalisti...
Quick Sigorta Avrupa Finalisti...
Hayırsever Hemşerimiz Mahmut Erdemoğlu´nun sahibi olduğu MAHER Holding kuruluşu olan Quick Sigorta, Dünyanın en büyük dijital sigortacılık platformu olan “The Digital Insurer” tarafından düzenlenen “Dünya Dijital Sigortacılık Ödülleri” yarışmasında Avrupa´da finale kalan 4 şirket arasında yer aldı.
Erdemoğlu, Ek Kontenjandan Besni´yi tercih edene KARSILIKSIZ BURS VE İS VERECEK
Erdemoğlu, Ek Kontenjandan Besni´yi tercih edene KARSILIKSIZ BURS VE İS VERECEK
Hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu, Ek kontenjanlardan Besni Tekstil Mühendisliği ve İşletme bölümlerini tercih edecek öğrencilere, koşulsuz şartsız burs vereceğini ve okulu bitirmeleri durumunda Merinos´ta işlerinin hazır olduğu müjdesini verdi.
TRAFİK CANAVARI KARTAL KAVŞAĞINDA
TRAFİK CANAVARI KARTAL KAVŞAĞINDA
Gün geçmiyor ki yeni bir kaza olmasın. Yenikent´teki Kartal heykelinin bulunduğu kavşakta yaşanan trafik kargaşası son olarak 6 kişinin yaralandığı kazaya neden oldu. Peki, emniyetin ya da Karayollarının önlem alması için birilerinin ölmesi mi gerekiyor?
Erdemoğlu Cami ve Taziye Evi  Eğitim Bayramında açılacak
Erdemoğlu Cami ve Taziye Evi Eğitim Bayramında açılacak
Hayırsever Bilge insan Merhum Mehmet Erdemoğlu´nun sağlığında hizmete açtığı Çat Mahallesi eski Hastane karşısındaki Erdemoğlu Camisine yaptırılan Ek bina ve Taziye evinin açılışı Eğitimi Bayramında yapılacak.
ADIYAMAN´DA HAİN SALDIRI: 4 ASKER ŞEHİT
ADIYAMAN´DA HAİN SALDIRI: 4 ASKER ŞEHİT
Adıyaman´da PKK´lı teröristler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada yaralanan askerlerden 3´ü daha, hastanede doktorların çabasına rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Şehit sayısının 4´e yükseldiği çatışmada 3 güvenlik görevlisi de yaralandı. Adıyaman Valiliği yaptığı açıklamada, Askerlerden 1´inin zrhlı aracın geçişi sırasında teröristlerin yola tuzakladığı el yapımı patlayıcının infilak etmesiyle, 3´ünün ise dost ateşi sonucu şehit olduğu belirtildi.
Esnaf Odasından Besnililere Çağrı
Esnaf Odasından Besnililere Çağrı
Besni Esnaf Odasından Besnililere Birlik Çağrısı; Besni Esnaf ve Sanatkârlar ODASI Başkanı Hayati İşitmen; “Euro, Dolar ve altınları bozdurup Türk Lirası´na çevirerek hükümetimize destek olmamız lazım” dedi.
Gözyaşları içinde toprağa verildiler...
Gözyaşları içinde toprağa verildiler...
Adana Aladağ ilçesinde suya giren Besnili Amca ve 2 yeğeni boğularak can verdi. Suya giren 6 kişiden 3´ü ise kendi imkânlarıyla kurtuldu. Cenazeler Besni´ye bağlı Eskiköy (Sugözü) köyünde gözyaşları içinde toprağa verildi.
LGS SONUÇLARI ÖĞRENCİ VE VELİLERİ MAĞDUR ETTİ
LGS SONUÇLARI ÖĞRENCİ VE VELİLERİ MAĞDUR ETTİ
30 Temmuz´da açıklanan LGS sonuçları tüm Türkiye´de olduğu gibi ilçemizde de çok sayıda öğrenci ve velisini mağdur etti. Aradan 15 gün geçmesine rağmen Bakanlık tarafından sorunları çözülmeyen mağdur veliler bakanlıktan Besni´de özellikle Yenikent´teki Mustafa Erdemoğlu Anadolu Lisesi ve 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesinin kontenjanlarının artırılması talebinde bulundular.
Kazayla kendini vuran asker toprağa verildi
Kazayla kendini vuran asker toprağa verildi
Ankara Merkez Komutanlığı´nda vatani görevini yaparken, nöbet tuttuğu sırada tüfeğiyle kendini kazayla vuran 22 yaşındaki Piyade Er Vakkas Şahin Besni´de toprağa verildi.
Bir Tarih yeniden Ayağa kalkıyor
Bir Tarih yeniden Ayağa kalkıyor
Yüz elli yıl önce aşiret savaşları yüzünde yıkılan, İpek Yolunun üzerindeki tarihi Kızılin Köprüsü restore edilmeye başlandı. Adıyaman Müze Müdürlüğü denetiminde Gaziantep Restorasyon ve Konservasyon Bölge müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar kısa süre önce başladı.
Besni´de 6 Hakim ve Savcının tayini çıktı
Besni´de 6 Hakim ve Savcının tayini çıktı
HSK kararnamesi yayınlandı ve birçok hakim ve savcının görev yeri değişti. Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesinin 2018 Ana Kararnameleriyle, Besni´de görev yapan 6 hakim ve savcının tayini çıkarken Besni´ye 1 Savcı ve 1 hakim atandı.
Gazimize muhteşem düğün...
Gazimize muhteşem düğün...
Tunceli kırsalında arazi taraması sırasında teröristlerin döşediği mayına basınca yaralanarak gazi olan ve tedavisi tamamlanan astsubay Mustafa Deniz, Besni´de düzenlenen düğünle dünya evine girdi. Gazi astsubayı mutlu gününde komutanları da yalnız bırakmadı.
20. EĞİTİM BAYRAMI  PROGRAMI KESİNLEŞTİ
20. EĞİTİM BAYRAMI PROGRAMI KESİNLEŞTİ
Bayramın en önemli etkinliği İbrahim Erdemoğlu´nun başarı hikâyesini anlattığı Panel ile Türkiye´nin tanınmış eğitimcilerinden R. Selçuk Şirin´in konuşmacı olarak katılacağı konferans. Her iki program da hizmete girecek olan Kongre merkezinde yapılacak. Besni halkının bu iki etkinliğe büyük ilgi göstermesi bekleniyor.
Prof. R. Selçuk Şirin Besni´ye geliyor
Prof. R. Selçuk Şirin Besni´ye geliyor
Son yıllarda özellikle Eğitim ve Gençler üzerine yaptığı çalışmalarla kamuoyunda adından sıkça söz ettiren New York Üniversitesi Profesörü R. Selçuk Şirin Eğitim Bayramında düzenlenen Konferansa konuşmacı olarak katılacak. Yol Ayrımındaki Türkiye: Ya Özgürlük Ya sefalet ve Bir Türkiye Hayali isimli iki kitabı bulunan Şirin´in panelin ardından kitaplarını imzalaması bekleniyor.
REKTÖR BESNİ´Yİ SIRTINDAN VURDU
REKTÖR BESNİ´Yİ SIRTINDAN VURDU
Mimarlık Fakültesi iken öğrenci alınması için adı Üniversite senatosunun 05.04.2017 tarih ve 45929520-06-01 sayılı kararı ile Mehmet Erdemoğlu Mühendislik Mimarlık Fakültesi olarak değiştirilen Fakültemiz ÖSYM´nin tercih kılavuzunda yer almadı. Adıyaman´daki Mühendislik Fakültesine bağlı Tekstil Mühendisliği bölümü ile İdari bilimler fakültesine bağlı İşletme bölümüne alıncak öğrenciler Besni´deki binada eğitim görecek. Biz, Besnililer olarak umutla Eylül´de Fakültemize kavuşacağımızı beklerken, Rektör Besnilileri yine sırtından vurdu.
İSTANBUL´DAKİ BESNİLİLER YEMEKTE BULUŞTU
İSTANBUL´DAKİ BESNİLİLER YEMEKTE BULUŞTU
İstanbul Besnililer Yardımlaşma Derneğinde Başkan Ahmet Bozmaz,2. Başkan Ali galip Dursun ve tüm yönetimin ev sahipliğinde geçtiğimiz hafta sonu Besnililer buluşması yapıldı.
Besni Devlet Hastanesi´ndeki yangın tatbikatı gerçeği aratmadı
Besni Devlet Hastanesi´ndeki yangın tatbikatı gerçeği aratmadı
Besni Devlet Hastanesi olarak yangına müdahale, söndürme, depremden kurtarma, doğal afet ve acil durum tahliye tatbikatı gerçekleştirildi. Yapılan yangın tatbikatındaki görüntüler, gerçeği aratmadı.
Gencer, Köylerde İncelemede Bulundu
Gencer, Köylerde İncelemede Bulundu
Besni ilçe Kaymakamı Ahmet Gencer, Çamlıca ve Burunçayır Köylerinde incelemede bulundu.
Besni Belediyesi ADD Lokalini boşalttı
Besni Belediyesi ADD Lokalini boşalttı
ADD Lokali boşaltırken çok sert bir açıklama yaptı. Başkan Akif Bahçeci, yaşanan süreci anlatırken Belediye Meclisinin aldığı kararı eleştirerek, Başkan Öztürk´ün ise her seferinde yukarıdan kendisine baskı yapıldığını defalarca dile getirerek taleplerini ret ettiğini söyledi.
20. EĞİTİM BAYRAMI TASLAĞI HAZIR
20. EĞİTİM BAYRAMI TASLAĞI HAZIR
28-30 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan 20. Besni Eğitim Bayramının taslağı hazırlandı.
15 TEMMUZ NÖBETİ
15 TEMMUZ NÖBETİ
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle Besni´de etkinlik düzenlendi. Besni Kaymakamlığı önünde yapılan Etkinlik sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti.
İBRAHİM ERDEMOĞLU İLE ADIM ADIM BAŞARI YOLCULUĞU
İBRAHİM ERDEMOĞLU İLE ADIM ADIM BAŞARI YOLCULUĞU
Türkiye´nin en başarılı işadamları arasında gösterilen hemşerimiz Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, başarı yolculuğunu Besnili gençlerle paylaşacak.
ERDEMOĞLU AİLESİNDEN BİR HİZMET DAHA
ERDEMOĞLU AİLESİNDEN BİR HİZMET DAHA
Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet yerleşkesine Erdemoğlu ailesi tarafından yaptırılan Mescit dualarla açıldı. Törende konuşan Hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu, “Gücümüz yettiği sürece devletimize, milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz.” dedi.
HATEM Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, basın mensuplarıyla bir araya geldi
HATEM Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, basın mensuplarıyla bir araya geldi
Beşpınar mesire alanında bir cafe de düzenlenen programa Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Zeki Dişkaya, Özel Hatem Sağlık Meslek Lisesi Eğitim Koordinatörü Necdet Kırtan, Özel Hatem Sağlık Meslek Lisesi Adıyaman Okul Müdürü Veysel Karatekin, basın mensupları ve HATEM Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğretmenleri katıldı.
DSİ Genel Müdürü Acu, Çetintepe Barajında İncelemelerde Bulundu
DSİ Genel Müdürü Acu, Çetintepe Barajında İncelemelerde Bulundu
DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Çetintepe Barajında incelemelerde bulundu.

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.2287
EURO
7.3234
aa
ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Adıyaman Hava Durumu
Bugün
Güneşli
34°
10°
Çarşamba
Güneşli
32°
13°
Perşembe
Güneşli
32°
18°
Cuma
Güneşli
32°
17°