8 MÜDÜR GÖREVDEN ALINDI, 655 BİN TL KAMU ZARARI
Geçtiğimiz haftalarda Besni Belediyesi´nin durumunu denetim amaçlı gelen İçişleri Kontrolörü (denetçi) Belediyenin sadece 2018 yılına ait İdari İş ve İşlemlerle ilgili teftişini tamamladı. Yapılan denetim sonucunda mevzuata aykırı bir şekilde atanan 8 müdür görevden alınırken 654 bin lira kamu zararı oluşturulduğu tespit edildi.
Tarih: 14.6.2019 11:13:29/ 2736okunma / 0yorum

Ramazan Bayramı´ndan önceki haftalarda Besni Belediyesi´ni denetim yapmak üzere İçişleri Bakanlığı´ndan gelen Denetçinin çıkardığı 73 sayfalık Denetim Raporu Besni Belediyesi Resmi Web Sitesinde yayımlandı. Sadece 2018 yılının ele alındığı rapora göre Besni Belediyesi´nde mevzuata aykırı şekilde müdürlük kadrosuna atanan 8 müdür görevinden alındı ve 2018 yılı içerisinde yapılan uygulamalardan dolayı belediyenin 654 Bin 967 TL kamu zararına uğradığını tespit etti.

8 Müdür Görevden Alındı

Yapılan incelemeler sonucunda mevzuata aykırı şekilde müdür olarak atandığı ifade edilen 8 Müdür görevden alındı.

Rapora göre Zabıta Müdürlüğü´nün bir basamak olarak kullanılıp bazı memurların mevzuata aykırı bir şekilde müdür olarak atandığı tespit edilmiş ve rapor sonucunda ise bu müdürlerin görevleri düşürülmüş görev yaptıkları süre içerisinde de aldıkları maaşlardan dolayı 130 Bin 642 TL´lik fazlalığın tekrardan ödemeleri gerektiği belirlendi.

654 Bin 967 TL Kamu Zararı Tespit Edildi

Yapılan incelemeler sonucunda Besni Belediyesi´ne alımı gerçekleştirilen şire malzemeleri dolayısıyla da 436 Bin 529 TL kamu zararı oluşturulduğu tespit edildi.

Denetçinin tuttuğu rapora göre bu şıra malzemelerinden dolayı “ Bu itibarla bu şıraları teslim alan ve bunları nereye sarf ettiğine ve kimlere verdiğini belgeleriyle ortaya koyamayan gerçekleştirme görevlisi ve bu malların kullanım ve denetimlerinden sorumlu olan harcama yetkilisinin hesaplarına 436 Bin 529 TL Kamu zararından doğan alacak olarak kayıt edilerek (5018 Sayılı Kanunun 71/g maddesi gereği) Kamu zararlarının tahsiline ilişkin “Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre tahsil edilmesi sağlanmalıdır.” Denildi.

Ayrıca Raporda Belediye´nin kiraya vermiş olduğu bir çay bahçesinde 31.12.2018 tarih 20368 sayılı 69.975 TL´lik fatura düzenlendiği belirtildi. Bu rapora göre de Yıl boyunca düzenlenen etkinlikler kapsamında bu kadar miktarda bir satışın yapılan analizler sonucunda yapılamayacağı anlaşılıp bu iş yeri hakkında da zimmet çıkarılıp ödenen faturanın faiziyle birlikte geri alınması kararı çıktı.

Sadece 2018 yılına ait yapılan incelemeler sonucunda Besni Belediye´sinin zararının 654 Bin 967 TL kamu zararı olduğu tespit edildi.

Toplu İş Sözleşmesinde Belediyenin Mali Yapısı Düzeltmemek Üzere Daha Kötü Hale Sokacak Maddelere Yer Verilmiş

Yayımlanan Denetim Raporunda Belediye eski Başkanı´nın yaptığı Toplu İş Sözleşmesinin Belediye´nin bozulan mali yapısının ilerde daha da kötü hale sokacak maddelere yer verildiği ifade edildi.

Denetim Raporunda Belediye Eski Başkanı ile İşçiler arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi ile 4 Aylık bir işçinin işten çıkarılması durumunda 2 yıllık maaşa tekabül eden 75 Bin TL´lik tazminat ve kanuni tazminatlarla beraber bir işçiye Belediyenin 80 Bin TL´lik tazminat ödemesi gereken maddeler olduğu, bu durumla da Belediyenin büyük bir yük altına sokulduğu belirtildi.

Raporun Toplu İş Sözleşmesi kısmında yapılan inceleme sonucunda şu ifadelere yer alıyor.

“Şirketlerde geçişlerden önce alt işveren işçilerini kapsayan, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve 30.06.2020 tarihine kadar uygulanacak toplu iş sözleşmesinde ücret ve mali ve sosyal haklara ilişkin hükümler düzenlenmiştir.

Bu nedenle Belediye Şirketi ile Sendika arasında KHK´ya ve Yüksek Hakem Kurulu kararına aykırı sözleşme düzenlenmesi mümkün görünmemektedir. Ayrıca bu sözleşmede Belediye aleyhine çok ağır hükümler içeren ve ilerleyen dönemlerde Belediye´nin bozulmuş olan mali yapısını neredeyse bir daha düzelmemek üzere daha da kötü bir hale sokacak maddelere yer verilmiştir.”

Toplu İş Sözleşmesi ile 4 Aylık İşçi İşten Çıkarılması Durumunda Belediyeden 75 Bin TL Tazminat Talep Edebileceği Onaylanmış

Denetim Raporunda Belediye Eski Başkanı ile İşçiler arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi ile 4 Aylık bir işçinin işten çıkarılması durumunda 2 yıllık maaşa tekabül eden 75 Bin TL´lik belediye kasasından tazminat ödenmesi onaylandığı ve bu durumunda Belediyeyi büyük bir yük altına soktuğu belirtildi.
Bu sözleşmenin uygulanması durumunda Belediye kısa bir süre sonra personel maaşlarını dahi ödemekte güçlükler yaşayabilecektir. Bahse konu toplu iş sözleşmesinin özellikle 24. Maddesi Belediyeyi eşi benzeri görülmemiş yükümlülüklere sokmaktadır. Bu maddeye göre 4 ay çalışan bir işçinin iş akdinin sonlandırılması durumunda kanuni tazminatların haricinde Belediye tarafından ayrıca 24 aylık tutarında ekstra bir tazminat verileceği düzenlenmiştir. Bu da yaklaşık 75 Bin TL gibi bir bedele tekabül etmektedir.

Ayrıca diğer tüm maddelerde, yine Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanan 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23. Maddesi uyarınca idarelerce Sürekli İşçi kadrolarına geçirilen İşçilerin ücret ile diğer mali ve sosyal haklarının belirlenmesinde esas alınacak toplu iş sözleşmesi hükümlerine aykırı olduğu görülmektedir.

Öte yandan Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı´nın Belediyeye göndermiş olduğu 02.05.2019 tarih 1137954 sayılı yazıda “…696 sayılı KHK gereğince sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçilerin yetkili sendikaya üye olarak veya dayanışma aidatı ödeyerek bağıtlanmış olan Toplu İş Sözleşmesinden yararlanabileceği, ancak mali ve sosyal hakların geçişten önce o iş kolunda alt işveren işçilerini kapsayan, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek Toplu İş Sözleşmesinin mali ve sosyal haklarından fazla olamayacağı değerlendirilmektedir.” denmektedir.

Bu itibarla Belediye eski Başkanının görev süresinin tamamlanmasına 3 gün kala, meclisten de sözleşme imzalamak için yetki almadan, Belediyeyi 3 yıllık bir taahhüt altına koyan ve 375 sayılı KHK ile Yüksek Hakem Kurulu kararlarına tamamen aykırı hükümler içeren toplu sözleşmenin iptal edilerek 375 sayılı KHK ile Yüksek Hakem Kurulu kararlarına uygun olarak işçilerin mali ve sosyal haklarının verilmesi ve yeni toplu iş sözleşmesi imzalanacaksa eğer 30.06.2020 tarihine kadar uygulanacak olan Hakem Kurulu kararlarına uygulanması sağlanmalıdır.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MÜDÜR GÖREVDEN ALINDI KAMU ZARARI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HDP 3. Olağan Kongresini Gerçekleştirdi
HDP 3. Olağan Kongresini Gerçekleştirdi
Halkların Demokratik Partisi Besni İlçe Başkanlığı 3. Olağan kongresini gerçekleştirdi. Tek liste halinde yapılan kongrede mevcut başkan Ali Cırit, oy birliğiyle yeniden ilçe başkanlığına seçildi.
CHP´de Kongre Takvimi Belli Oldu
CHP´de Kongre Takvimi Belli Oldu
Cumhuriyet Halk Partisinde 37. Olağan Kurultay öncesi kongre takvimi belli oldu. Takvime göre İlçe Kongreleri 14 Aralık-27 Ocak tarihleri arasında yapılacak.
CHP Heyetinden Besni´ye Ziyaret
CHP Heyetinden Besni´ye Ziyaret
Cumhuriyet Halk Partisinin pilot bölge olarak seçtiği illere görevlendirdiği Milletvekilleri il ve ilçelerde ziyaretlere başladı. Ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal bakımdan araştırma yapmak üzere görevlendirilen İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır ve Mersin Milletvekili Alpay Antmen Besni´yi ziyaret ederek önemli açıklamalarda bulundu.
Besni´nin ilk kadın başkanı Gülfer Ağır mazbatasını aldı
Besni´nin ilk kadın başkanı Gülfer Ağır mazbatasını aldı
Suvarlı beldesinde, 4 Ağustos´ta yapılan belediye başkanlığı seçimini kazanıp, Besni ve Adıyaman tarihinin ilk kadın belediye başkanı olan AK Partili Gülfer Ağır, Besni Seçim Kurulu´nda mazbatasını aldı.
"Halka baskı olmasaydı biz kazanmıştık"
"Halka baskı olmasaydı biz kazanmıştık"
4 Ağustos´ta Suvarlı´da tekrar yapılan Belediye Başkanlığı seçiminde Ak Parti´ye karşı seçimi kaybeden Vatan Partisinin Belediye Meclisi üyeleri mazbatasını aldı. Partinin Belediye Başkanı adayı Gazi Sabancı, Ak Parti´nin baskı ve tehditle seçimi aldığını iddia etti. 3 Belediye Meclis üyesi ile birlikte seçime ilişkin açıklama yapan Sabancı, Ak Parti yöneticilerinin seçim yasaklarına rağmen ev ev dolaşarak seçmenleri tehdit ile oy istediklerini söyledi.
Suvarlı´da Kazanan Belli Oldu
Suvarlı´da Kazanan Belli Oldu
Yüksek Seçim Kurulunun yeniden tekrarlanmasına karar verdiği Suvarlı beldesinde belediye başkanlığı seçimini, kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti´nin adayı Gülfer Ağır kazandı.
Suvarlı´da Oy Verme İşlemi Başladı
Suvarlı´da Oy Verme İşlemi Başladı
Besni´ye bağlı Suvarlı Beldesinde 31 Mart´taki seçimlerin iptalinin ardından bugün yeniden sandık başına giden vatandaşlar oylarını kullanmaya başladı.
Perinçek; “Suvarlı´da örnek bir belediye kuracağız”
Perinçek; “Suvarlı´da örnek bir belediye kuracağız”
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek 4 Ağustos´ta tekrarlanan Besni´ye bağlı Suvarlı Beldesindeki seçim öncesi beldeyi ziyaret etti. Beldedeki seçim irtibat bürosu önünde vatandaşlara seslenen Perinçek, seçimi kazanmaları durumunda Suvarlı´da Türkiye´ye örnek olacak bir belediye kuracaklarını söyledi.
YILMAZKAYA: “HIRSIZLIK TÜRKİYE´NİN BİR NUMARALI SUÇU!”
YILMAZKAYA: “HIRSIZLIK TÜRKİYE´NİN BİR NUMARALI SUÇU!”
CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, ekonomik sıkıntılarla birlikte artan işsizlik ve yabancı uyruklu sayısının çokluğunun da etkisiyle son yıllarda hırsızlığın ülkemizde birinci sıraya yerleşen suç türü olduğunu gerekçe gösterip Meclis araştırması istedi.
Doğu Perinçek Besni´ye geliyor
Doğu Perinçek Besni´ye geliyor
Pazar günü yapılacak olan Belediye Başkanlığı seçimlerinde partisinin adayına destek olmak için Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Suvarlı´ya geliyor.
Milletvekili Tutdere, yerine getirilmeyen vaatleri açıkladı
Milletvekili Tutdere, yerine getirilmeyen vaatleri açıkladı
Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, yasama döneminin sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde yaptığı konuşmada Adıyaman´ın AK Parti iktidarı döneminde karşılaştığı sorunları ve sözü verilip bitirilmeyen vaatleri açıkladı.
Suvarlı´da Seçime 17 Gün Kala Yeni Gelişme!
Suvarlı´da Seçime 17 Gün Kala Yeni Gelişme!
Yüksek Seçim Kurulu´nun 4 Ağustos´ta tekrarlanmasına karar verdiği Suvarlı Beldesi seçimlerinde seçime 17 gün kala yeni gelişmeler yaşandı. 31 Mart´ta yapılan seçimi kazanan ancak mazbatası iptal edilen Mikail Ağır Ak Parti´ye geçerek eşi Gülfer Ağır´ı aday yaptı. Eski Belediye başkanı Mehmet Korkmaz ise adaylıktan çekildi.
Milletvekili Tutdere´den Kültür Bakanı´na; ADIYAMAN İÇİN NE YAPACAKSINIZ?
Milletvekili Tutdere´den Kültür Bakanı´na; ADIYAMAN İÇİN NE YAPACAKSINIZ?
CHP Adıyaman Milletvekili Avukat Abdurrahman Tutdere, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi´nde bulunan Nemrut Dağı yoluna ulaşımın aylardır tek şeritten sağlanması nedeniyle, Kültür ve Turizm Bakanına seslendi.
YILMAZKAYA: BU ALÇAKLIĞI YAPANLARA HESAP SORULMALI!
YILMAZKAYA: BU ALÇAKLIĞI YAPANLARA HESAP SORULMALI!
“Gereği neyse Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak hep beraber yapmalıyız.” diyen CHP´li vekil ruhsatsız ve denetlenmeyen cemaat ve tarikat yurtlarında yaşanan cinsel istismarlarla ilgili sert konuştu.
Öztürk iddialara cevap verdi
Öztürk iddialara cevap verdi
Besni Belediye Başkanı E. Mehmet Emre´nin 31 Mart seçimlerinin ardından Belediyedeki durum üzerine yaptığı açıklamalar ve Müfettiş raporunun kamuoyuna yayınlanmasının ardından iddialara ilişkin eski başkan İbrahim Öztürk açıklama yaptı.
İmdat Yıldırım: “İstanbul Seçimleri  Demokrasi Zaferiyle Sonuçlanmıştır”
İmdat Yıldırım: “İstanbul Seçimleri Demokrasi Zaferiyle Sonuçlanmıştır”
İYİ Parti Besni İlçe Başkanı İmdat Yıldırım geçtiğimiz Pazar günü yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle ilgili açıklamalarda bulunarak, Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Millet ittifakı adayı Ekrem İmamoğlu´nu tebrik etti.
YILMAZKAYA: "SEÇİMİ KAYBEDEN AK PARTİ´NİN  İLK İCRAATI ZAM OLDU!"
YILMAZKAYA: "SEÇİMİ KAYBEDEN AK PARTİ´NİN İLK İCRAATI ZAM OLDU!"
İstanbul´u kaybeden Ak Parti İktidarının seçimden hemen sonra ilk icraatının çaya yüzde 15, şekere yüzde 16, mazota da 23 kuruş zam yapmak olduğunu dile getiren CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, İstanbul seçimleriyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
CHP Adıyaman Kadın Kollarından Peyker ve Zengi´ye Ziyaret
CHP Adıyaman Kadın Kollarından Peyker ve Zengi´ye Ziyaret
Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Kadın Kolları Yönetimi Besni tarihinin ilk kadın belediye meclis üyesi Sibel Peyker ve Besni´nin ilk kadın muhtarı Meltem Zengi´ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
İşadamı Bekir Güneşhan: Türkiye Cumhuriyeti, acilen  Kuruluş ayarlarına dönmeli
İşadamı Bekir Güneşhan: Türkiye Cumhuriyeti, acilen Kuruluş ayarlarına dönmeli
Uşak´ta yaşayan İşadamı hemşerimiz Bekir Güneşhan ülke gündemine ilişkin gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. İktidarın Türkiye´nin geleceğine ipotek koyduğunu savunan Güneşhan Türkiye Cumhuriyetinin acilen kuruluş ayarlarına dönmesi gerektiğini söyledi.
Yılmazkaya uyardı: “Ülke Kaynaklarını Halka Adil Dağıtın!”
Yılmazkaya uyardı: “Ülke Kaynaklarını Halka Adil Dağıtın!”
Yılmazkaya, “Şükürler olsun ki ATATÜRK ve silah arkadaşları sayesinde, ülkemizde dini bayramlarımızı özgürce kutlaya biliyoruz.” dedi.
Besni´nin İlk Kadın Muhtarı Meltem Zengi Mazbatasını Aldı
Besni´nin İlk Kadın Muhtarı Meltem Zengi Mazbatasını Aldı
2 Haziran´da tekrarlanan Yeni Besni Mahallesi muhtarlık seçimini kazanan Meltem Zengi mazbatasını aldı.
Kesmetepe Belediye Başkanı Ali Yılmaz Mazbatasını Aldı
Kesmetepe Belediye Başkanı Ali Yılmaz Mazbatasını Aldı
Besni´ye bağlı Kesmetepe Beldesinde CHP ve DP adayının eşit oy alması sonucu 2 Haziran´da tekrarlanan seçimini kazanan DSP adayı Ali Yılmaz mazbatasını aldı
Mahalle halkından Zengi´ye Vefa...
Mahalle halkından Zengi´ye Vefa...
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Yeni Besni Mahallesinde muhtar seçildikten sonra trafik kazasında hayatını kaybeden Aydın Zengi´nin yerine aday olan eşi Meltem Zengi, dün tekrarlanan seçimi kazandı.
Kesmetepe´de Kazanan Yılmaz Oldu
Kesmetepe´de Kazanan Yılmaz Oldu
31 Mart´ta yapılan seçimlerinde Kesmetepe beldesinde 2 adayın eşit oy almasının ardından 2 Haziran´da tekrarlanan seçimi DSP adayı Ali Yılmaz kazandı.
Gözler Kesmetepe´de, Seçim Pazar Günü
Gözler Kesmetepe´de, Seçim Pazar Günü
31 Mart 2019 Yerel seçimlerinde Besni´ye bağlı Kesmetepe Beldesinde iki başkan adayının eşit oy alması sonucu Yüksek Seçim Kurulu tarafından 2 Haziran´da yenilenmesine karar verilen seçime 2 gün kaldı.
Son dakika... 60 gün sonra Seçim yenileniyor...
Son dakika... 60 gün sonra Seçim yenileniyor...
31 Mart seçimlerinde Suvarlı Belediye Başkanlığını kazanan İyi Parti adayı Mikail Ağır´ın YSK tarafından Belediye başkanlığının düşürülmesinin ardından Meclis üyelerinin de istifası üzerine Seçimin tekrarlanmasına karar verildi.
YSK Suvarlı için Kararını Verdi: Belediye Başkanı  Meclis Üyeleri Arasından Seçilecek
YSK Suvarlı için Kararını Verdi: Belediye Başkanı Meclis Üyeleri Arasından Seçilecek
Besni´ye bağlı Suvarlı Beldesinde 31 Mart seçimlerinde Belediye Başkanı seçilen Mikail Ağır´ın mazbatasının iptalinin ardından Yüksek Seçim Kurulu Belde Belediye Başkanlığı için kararını verdi. Karara göre yeni başkan meclis üyeleri arasından seçilecek.
Muhtarlardan  Zengi´ye Destek
Muhtarlardan Zengi´ye Destek
Yeni Besni Mahalle Muhtarı Aydın Zengi´nin mazbatasını alamadan trafik kazası sonucu hayatını kaybetmesinin ardından aday olan eşi Meltem Zengi´ye ilçe ve köylerdeki muhtarlardan destek geldi.
İYİ PARTİ´Lİ BAŞKANIN MAZBATA İPTALİNE HALK TEPKİSİ
İYİ PARTİ´Lİ BAŞKANIN MAZBATA İPTALİNE HALK TEPKİSİ
Besni´ye bağlı Suvarlı Beldesi´nde 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde İYİ Parti´den Belediye Başkanı Seçilen Mikail Ağır´ın mazbatasının yapılan itiraz sonucu Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilmesine belde halkı tepki gösterdi.
Suvarlı Belediye Başkanın Mazbatası İptal Edildi
Suvarlı Belediye Başkanın Mazbatası İptal Edildi
31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Besni İlçesine Bağlı Suvarlı Beldesi Belediye Başkanlığı Seçimini kazanan Belediye Başkanı´nın mazbatası iptal edildi.
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Öldükten sonra yaşamak isterseniz, kalıcı bir eser bırakınız.

HZ.ALİ (R.A)
1

1
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
17 Ekim 2019 Perşembe