Adıyaman´da ilk defa ?Biyonik Kulak? ameliyatı yapıldı

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk defa Koklear İmplant ?biyonik kulak? ameliyatı yapıldı.
SAĞLIK 17.12.2019 10:53:44 72 0

Adıyaman´da Prof.Dr. Erkan Karataş öncülüğünde Doğuştan işitme kaybı olan 2 çocuk hastaya Koklear İmplant ?Biyonik Kulak? Ameliyatı yapıldı. Koklear İmplant ?Biyonik Kulak? Ameliyatı Sayesinde Doğuştan işitme kaybı olan 2 çocuk hasta duyabilecek ve konuşabilecek.

Ameliyatın hemen ardından açıklamalarda bulunan Adıyaman Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fatih Doğan; öncelikle Ameliyatı gerçekleştiren ekibe çok teşekkür ettiğini dile getirdi. Başhekim Doğan, ?3 yıldır büyük emekle hazırladığımız, ruhsatını aldığımız yeni doğan işitme ve tarama merkezinin meyvelerini bugün topluyoruz.? İfadelerini kullanan Başhekim Doğan, ? İlk defa Adıyaman da Biyonik kulakla bir ameliyat gerçekleştirildi. Emeği olan ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum, inşallah bundan sonrada konjektal işitme grubunda olan, doğuştan işitme kaybı olan hastalarımızı Kulak burun boğaz ekibimiz şifa olacaktır? dedi.

Bugün planlanmış olan 3 hastamız vardı aslında, ancak bir hastada üst solunum yolu enfeksiyonu olduğu için onu biraz öteledik, enfeksiyonu geçtikten sonra inşallah arkadaşlarımız ona da Biyonik Kulak Takacaklarını kaydeden Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, ? Bugün Kulak Burun Boğaz Ekibi Adıyaman Üniversitesinde, 1 yaşında ve 2 yaşında olan iki hastamıza bu İmplant´ı taktılar. Yaklaşık 1 buçuk 2 ay sonra Dış ünitede takılıp, bu çocuklar artık yavaş yavaş konuşmaya başlayacak ve 6 yaş civarında okula da gidebilecekler, Her şeyi normal olarak da işite bilecekler. Bu tabi organ naklinde çok önemli çok kıymetli ve Tıp´ın nereye doğru gittiğinin göstergesidir.? Şeklinde Konuştu