Adıyaman´da vaka artışları devam ediyor

Koronavirüs salgını Adıyaman´da hızla yayılmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığının paylaştığı vaka sayıları ve risk haritasındaki "Çok yüksek riskli iller" arasında yerini koruyan Adıyaman´da 13-19 Mart tarihleri arasında vaka sayısında yüze yakın bir artı
GÜNDEM 23.03.2021 09:12:30 29 0

VAKA SAYILARINDA ARTIŞ DEVAM EDİYOR

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını Adıyaman ve ilçelerinde hızla yayılmaya devam ediyor. Daha önce Sağlık Bakanlığının paylaştığı risk haritasında yüksek riskli iller arasında yer alan Adıyaman´da her geçen gün bilanço ağırlaşma devam ediyor. Vaka sayılarına ilişkin 13-19 Mart tarihleri arasını kapsayan haritaya göre Adıyaman´daki her 100.000 kişiden 170´ i, 13 Mart-19 Mart tarihleri arasında koronavirüse yakalandı. Sayının nüfusa oranlanmasıyla 13 Mart-19 Mart tarihleri arasında Adıyaman´da 1074 vaka görüldü. 6 Mart-12 Mart tarihleri arasında vaka sayısı 978 iken bir önceki haftaya göre vaka sayılarında 96 kişilik bir artış yaşandı. Adıyaman bu tabloya göre 81 il arasında nüfusa oranla vaka sıralamasında 20. sırada yer alıyor.

BİR HAFTADA 426 ADRES KARANTİNAYA ALINDI

Yaşanan gelişmelerle birlikte artan vaka sayıları nedeniyle karantinaya alınan hane sayısında da yükseliş başladı. Adıyaman Valiliğinden yapılan açıklamalarda bir haftada 426 adreste karantina uygulaması başlatıldığı bildirildi.
Valilik, salgının görüldüğü andan itibaren virüsün toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve salgının yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararının uygulamaya geçirildiği belirtti.
Açıklamada, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu´nun 282´nci maddesi gereğince idari para cezasının uygulanacağı kaydedilirken koronavirüs nedeniyle bir haftada 426 hanenin daha 10 gün süreyle karantinaya alındığı ve adreslerin valiliğin resmi internet sitesinde yer aldığı bildirildi.