AMELiYATHANE VAR ANESTEZi UZMANI YOK!

Besni Devlet Hastanesinde 2 aydır bulunmayan Anestezi Uzmanı yüzünden hastalar mağdur oldu. Ameliyat olamayan hastalar çevre illerin yolunu tutarken, son kurada Besni´ye atanan Anestezi Uzmanının ise 1 ay rapor aldığı meyil izni ile birlikte Besni´ye gelm
SAĞLIK 24.01.2020 09:04:48 54 0

Besni birçok alanda olduğu gibi Sağlık alanında da mağdur ediliyor. 2 aydır Besni Devlet Hastanesinde Anestezi uzmanı bulunmuyor. Ameliyatların olmazsa olmazları arasında bulunan Anestezi Uzmanının yokluğu ameliyatların yapılamamasına neden oluyor. Adıyaman´da da daha önce 10-12 civarında bulunan Anestezi uzmanı sayısının 6-7´ye düşmesi sonucu Besni´ye haftada 2 gün, Pazartesi ve Salı günleri Anestezi uzmanı gönderildiği öğrenildi. Son yapılan Sağlık bakanlığı kurasında Besni Devlet Hastanesine bir Anestezi uzmanı ataması yapılmıştı. Atanan Doktorun 1 ay rapor aldığı ve gelse bile 15 gün meyil iznini de kullanması durumunda Besni´de göreve başlamasının 45 günü bulabileceği öğrenildi.
Sünnet operasyonlarından, ağır ameliyatlara kadar Anestezi uzmanı olmadan Ameliyat yapılamıyor. Anestezi uzmanı varken, Besni Devlet hastanesine haftada irili ufaklı 60-70 arası ameliyat yapılırken şimdi bu sayı 20-25 aralığına düştü. Tedavi olmak için Besni Devlet hastanesine giden hastalar Ameliyat olmak için çevre illerdeki Hastanelerin yolunu tutuyor. Tek bir doktorun yokluğu hem hastaneyi hem de vatandaşları mağdur ediyor. Öte yandan KBB uzmanının istifa etmesinin ardından geçtiğimiz hafta Devlet hastanesinde heyet yapılamadığı, bu hafta ise başka bir hastaneden KBB uzmanının görevlendirilmesi ile heyet raporlarının verildiği öğrenildi.