Başkan Akbilek: İnternet haberciliği yasasında sona yaklaşıyoruz

Adıyaman İnternet Gazetecileri Cemiyeti Başkanı Mehmet Cihan Akbilek, Adıyaman´da internet haberciliği yapan siteleri tek çatı altında topladıklarını belirtti.
GÜNDEM 16.10.2020 12:40:03 36 0

Adıyaman İnternet Gazetecileri Cemiyeti Başkanı Mehmet Cihan Akbilek, internet haberciliği yasasının İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından Cumhurbaşkanına sunulduğunu ve Cumhurbaşkanı imzasının ardından ocak ya da şubat gibi Meclise sunularak yasalaşması ile yeni bir dönemin başlayacağını söyledi.
Adıyaman İnternet Gazetecileri Cemiyeti Başkanı Mehmet Cihan Akbilek, Adıyaman´da internet haberciliği yapan siteleri tek çatı altında topladıklarını belirtti.
Akbilek, pandemi süreci ile beraber zor duruma düşen meslektaşları için Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu İGD reklam ajansı olarak bir havuz kurulacağını ve Adıyaman İnternet Gazetecileri Cemiyetine bağlı haber siteleri bu reklam havuzundan direk olarak faydalanacağını kaydetti.
İnternet haberciliğinde yeni döneme hazırlıkların hızlı bir şekilde tamamlanması gerektiğine dikkat çeken Akbilek, şöyle konuştu;
"Üyelerimize ve bağımsız internet haberciliği yapan tüm meslektaşlarımıza çağrımız, internet yasası çok yakında çıkıyor. İlan alabilmek ve çalışanların sarı basın kartı sahibi olabilmesi için web adreslerinde mutlaka com.tr uzantılarını almış olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda vergi mükellefi olma zorunluluğu bulunduğu için maliye kayıtlarının da zaman kaybetmeden tamamlanması ve yayın haklarını elde ettikleri tüm belgeleri acilen hazırlanmaları gerekmektedir. Bu süreç hızlı işleyen bir süreç, lütfen meslektaşlarımın haber sayfalarının eksiklerini acilen gidererek bizleri bilgilendirmeleri gerekmektedir. Yeni bir dönem başlıyor. Bundan sonra Gazetecilik mesleğinde kuralları uygulayanlar ve çalışanlarına, emeklerine saygı gösterenler Federasyon tarafından öncelik görecektir. Bizler siz meslektaşlarımızın daha iyi şartlarda çalışıp emeklerinin karşılığını alabilmesi için gayret ediyor, çalışıyoruz. Umarım en kısa zamanda yeni yasanın onayı ile hepimiz için daha iyi ve kaliteli bir dönem başlamış olur."