Besni´de bağcılık geliştiriliyor

Besni Kaymakamlığının çalışmaları ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından %70´i finanse edilen Bağcılığın Geliştirilmesi Projesi hayata geçmeye başladı.
GÜNDEM 17.03.2020 09:47:49 80 0

Besni Kaymakamlığının çalışmaları ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından %70´i finanse edilen ?Bağcılığın Geliştirilmesi Projesi? kapsamında 235 dekar alanda telli terbiye sistemi uygulaması yapılmak üzere çiftçilere malzeme dağıtımı yapıldı.
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Besni Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Kösekul; ?Toplamda 26 çiftçimizin faydalanacağı proje kapsamında eski usul serpene kullanılarak üretim yapılan bağ alanları telli terbiye sistemine geçirilmiştir. Yapılan bu uygulama ile serpene diye tabir edilen destek ağaçlarının teminindeki güçlükler ortadan kaldırılarak orman alanlarının korunmasına da yardımcı olunacaktır.
Proje kapsamında çiftçilerimize temin edilen malzemelerin bedelinin %70 i GAP idaresi geri kalan %30´luk eş finansmanı ise çiftçilerimiz tarafından karşılanmıştır. Bu tür projeler bağcılığın gelişmesi açısından büyük önem arz etmekte olup, bu projenin de tüm çiftçilerimiz için hayırlı olmasını temenni ederim? dedi.