Besni´de çiftçilere badem soyma makinası dağıtıldı

Besni Kaymakamlığı ve Besni Badem Yetiştiricileri Birliği tarafından birlikte yürütülen proje kapsamında Besni çiftçilere 43 adet badem soyma makinası dağıtıldı.
GÜNDEM 22.07.2020 12:34:13 14 0

Besni Kaymakamlığı ile Besni Badem Yetiştiricileri Birliği tarafından birlikte yürütülen ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi başkanlığı tarafından %70 desteklenen proje kapsamında çiftçilere badem soyma makinası törenle dağıtıldı.

Yapılan dağıtım törenine Besni Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu, Besni İlçe Jandarma Komutanı Barış Kara, Besni Tarım ve Hayvan Müdürü Mehmet Kösekul, Besni Özel İdare Müdür Vekili Ahmet Tanrıkolu ve çiftçiler katıldı.

Besni´deki badem yetiştiriciliği ile ilgili burada açıklamalarda bulunan Besni Tarım ve Hayvan Müdürü Mehmet Kösekul, ilçede yaklaşık 18 bin dekar alanda badem üretildiğini ifade etti.

Kösekul; ?İlçemizde yaklaşık 18.000 dekar alanda badem yetiştiriciliği yapılmakta olup her yıl artarak yeni kapama bahçeler tesis edilmektedir. Besni Kaymakamlığımız ve Besni Badem Yetiştiricileri Birliği ile ortaklaşa yürüttüğümüz proje kapsamında 43 adet badem soyma makinasının çiftçilere dağıtımını ilçe Kaymakamımız Bedirhan İmamoğlu´nun katılımı ile gerçekleştirdik.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi başkanlığı tarafından %70 desteklenen projenin %30 katkı payı ise çiftçiler tarafından yatırılmış olup proje toplamda 360.000 TL kaynak kullanılarak hayata geçirilmiştir. Proje kapsamında alımı yapılan badem soyma makinaları hem traktör kuyruk milinden hareketle hem de elektrik enerjisi ile çalışabilmektedir. İlçemizde badem hasadı 20 Ağustos tarihinden itibaren başlamakta olup hasat edilen kabuklu bademler bu makinalar ile yeşil kabuklarından ayrıldıktan sonra kabuklu veya kırılıp iç olarak piyasaya arz edilecektir.

Hasat öncesi bu makinaların çiftçimizin eline geçmesi iş gücü olarak çiftçimize katkı sağlayacaktır. Bu makinaların dağıtımına katılarak çiftçilerimizin sorun istek ve temennilerini dinleyen ilçe kaymakamımıza ve beraberindeki kurum amirlerine teşekkür eder tüm çiftçilerimize hayırlı olmasını temenni ederim? dedi.