Besnili Muhtar keklik sevgisini fırsata çevirdi

Besni´ye bağlı Beşyol Köyü Muhtarı Hasan Günaydın, kuluçka makinesinde yetiştirdiği keklikleri, doğaya salarak, tarım arazilerine zarar veren haşerelerle mücadele ediyor.
GÜNDEM 27.05.2020 09:41:21 83 0

Muhtarlık görevinin yanı sıra Çiftçilik yapan Günaydın, yaptığı açıklamada,  bitkilere zarar veren haşere sayısını azaltmak için 23 günde bir dünyaya gelen keklikleri, doğaya bıraktığını ifade etti.

Keklik ve yumurtalara büyük talep olmasına rağmen satmadığını belirten Günaydın, amacının çiftçilere destek vermek olduğunu söyledi.

Hasan Günaydın, konuyla ilgili şunları kaydetti; ?Yumurtalarımızı alıp makinemize koyuyoruz ve 23 günde bu yumurtalar keklik çıkarıyor. keklikler çıkınca besleme kafesine alıyoruz. Üç hafta da orada kalıp besleniyor. Derecelidir ve kekliğin yemi, suyu içinde. Büyüdükten sonra çiftçiye destek olması için doğaya salıyorum. Bıraktığımız yerlerde kımıl dediğimiz haşere var ve keklikler o haşereleri temizliyor. Tarım arazisinde çiftçinin en güzel ve en büyük dostu kekliktir. Kendi köyümde avlanmayı da yasak ettim ve köye yabancı kimseyi bırakmıyorum.

Keklikleri bıraktığımız yerlerde kımıl dediğimiz haşere asla bulunmaz. Bu yıl tarlalarımızda ilaçlama dahi yapmadık, çünkü keliklerin sayesinde kımıl da yok. Keklik o kımılları temizliyor. Kekliklerim 40 veya 50 yumurta yapıyor. Başka bir amaçla keklik beslemiyorum. Para ile satma olayı kesinlikle yok. Kimse ye  bir tane yumurta dahi vermem. besler, büyütür ve araziye bırakırım. Sadece çiftçiye destek olması için bu keklikleri besliyorum ve doğaya bırakıyorum. Umarım avcılar keklikleri vurmazlar?