BESNİ´NİN ŞER´İYYE SİCİLLERİNDEKİ TARİHİ, BELGELERLE AYDINLANIYOR
1900´lerin başında Besni´de yaşamı neredeyse ayrıntılarıyla anlatan Şer´iyye Sicil defterleri Türkçeye çevrildi. Gaziantep Üniversitesinde Yüksek Lisans yapan 2 öğrenci tarafından tez konusu yapılan Şer´iyye Sicil defterlerinde Nüfus, evlenme, miras, vekâlet, alacak-verecek konuları, Müslim-Gayri Müslim ilişikleri gibi birçok konuda ayrıntılı bilgiler Türkçe olarak sunuluyor.
Tarih: 14.9.2019 08:30:54/ 653okunma / 0yorum

Danışmanlığını Besnili Profesörler üstlendi
Besni´nin 20. YY ilk çeyreğine ışık tutacak olan 2 tez çalışması tamamlandı. Osmanlı Devleti´nin XX. Yüzyılın ilk çeyreğinde Besni´de tutulan Şer´iyye Sicil defterlerini inceleyerek Türkçeye çeviren 2 Yüksek Lisans öğrencisinin hazırladığı tezler kabul edildi.
Danışmanlıklarını Besnili Akademisyen hemşerilerimiz Prof. Dr. Zeynel Özlü ve Prof. Dr. Seydi Vakkas Toprak´ın yaptığı Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Yüksek Lisans Öğrencileri Nihat Ağır ve Mustafa Demir tarafından hazırlanan tezlerde Besni´deki 193 ve 198 No´lu Şeriye Sicil defterleri incelendi. 1900´lerin başlarında Besni´deki yaşama ışık tutacak olan çalışma hakkında gazetemize özel açıklama yapan Yüksek Lisans Öğrencileri Nihat Ağır ve Mustafa Demir “Tarih bilimi ve belgeleri, okyanusta yol alan bir gemi kaptanının pusulası mesabesindedir. Bu bilinç ve metodoloji ile Besni ilçemizin de Dünya ve Osmanlı Tarihi içerisinde hak ettiği yeri ve önemini bir yönüyle aydınlatmak gerektiğini düşündük. Bu saiklerle Osmanlı Şer´iyye sicillerinde geçen tarihi belgelere ışık tutmak istedik.” dediler.

XX. YY başında Besni´nin 15 mahallesi 121 köyü varmış
Osmanlı Devleti´nin XX. Yüzyılın ilk çeyreğini de kapsayan 193 No´lu Şer´iyye Sicili Mustafa Demir;
198 No´lu Şer´iyye Sicili de Nihat Ağır tarafından çevirisi yapılarak ileride yapılacak araştırmaların hizmetine sunuldu.
Çalışma içeriği hakkında Gazetemize bilgiler veren Nihat Ağır “Adıyaman Besni ilçemizin 1901 ile 1905 yılları arasının gün yüzüne çıkarılması konusunda 198 Numaralı Besni Şer‘iyye Sicili önemli bilgiler içeren tarihi bir kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır. Aşiret olarak, Nohudanlı, Saliseler, Şilteler, Limanlı ve Çakallı Aşiretlerinin isimleri göze çarpmaktadır. Besni´nin, sicil içinde geçen mahalle sayısı 15, kasaba 1, köy sayısı ise 121´dir. Bölgesel anlamda yaptığımız bu tür çalışmaların şehir tarihçiliğine de önemli katkılar sağlayacağı düşüncesindeyiz.

Gayrimüslimler Besni´de de Ekonomik ve toplumsal alanda etkin
 SAYFA 1´DEN DEVAM
1900´lü yılların başlarında Besni´nin sosyal, ekonomik ve kültürel durumuna bakıldığında genel olarak tarım ve hayvancılığın en temel geçim kaynağı olduğu anlaşılmaktadır. Besni bölgesinde bağcılığın tarım alanında önemli bir yer teşkil ettiği ayrıca coğrafi yapısına uygun olarak da küçükbaş hayvancılığın; zanaatkârlık dalında da gayri Müslim ahalinin fazla geliştiği görülmektedir.
Osmanlı Devleti´nin demografik ve sosyolojik profili göz önüne alındığında gayrimüslimlerin bu yapı içinde Besni´de de ekonomik ve toplumsal alanda etkin oldukları anlaşılmaktadır. Diğer bir gerçek Şer´î hukuktan rahatlıkla istifade edebilmelerinin yanında bu hukuktan faydalanma konularındaki istekleridir. Aile içi sorunlar çerçevesinde cemaat mahkemelerine müracaat etmek yerine şer´î mahkemeden yardım istenilmesi bunu kanıtlar niteliktedir. Gayrimüslim tebaanın İslam hukukuna riayetleri ise Osmanlı Devletinin Daire-i Adalet anlayışına duydukları güvenin bir farklı ifade şeklidir.

Örnek teşkil edebilecek Bir hukuk anlayışı var
Konumuz olan 198 Numaralı Sicilde Besni ve havalisindeki Nikah akitlerini, mahkeme süreçlerini görmek mümkündür. Böylelikle aile oluşumları ve boşanma durumlarının hangi şartlar çerçevesinde meydana geldiği ve nasıl neticelendiği de ifade edilmeye çalışılmıştır. Evlenme ve boşanma neticesinde meydana gelen sorumlulukların kayda geçirildiği böylelikle bağlayıcı hale getirildiği kendini hissettiren bir diğer faktördür. Ölen kişilerin geride bıraktığı terekelerin, mirasların taksiminde hak konusunda gösterilen hassasiyetler dikkatleri çekmektedir. Paylaşımda tek bir aile ferdinin haksızlığa uğramaması noktasında azami gayret gösterildiği anlaşılmaktadır. Bu noktada günümüzdeki insanlara da örneklik teşkil edebilecek bir hukuk anlayışını ortaya koymaktadır.

Müslim ve Gayrimüslim Halk arasında vaka yok
Besni Şer´iyye sicillerinde Müslim ve Gayrimüslim halk arasında samimi bir ilişki bulunmasa da ciddi vakalara da rastlanılmadığı anlaşılmaktadır. Dönemin şartlarında kitle iletişim araçlarının yaygın olmadığı ve köylerin birbirlerine 5 veya 10 km mesafede olması gibi nedenlerle sık ilişkiler görülmediği anlaşılmaktadır. Sultan II. Abdülhamid´ın tahtta olduğu dönemlere tekabül eden 198 numaralı Besni Şer‘iye Sicili içindeki 1901 ile 1905 yıllarını ihtiva eden tarihlerde, ciddi siyasi veya askeri çatışma cinsinden olayların olmaması güvenlik ve asayişin yerinde olduğunu göstermektedir. Dava sayısının azlığı da bu güven ve barış ortamını dikkat çekici bir şekilde kanıtlar niteliktedir. Şer‘i Mahkemelerdeki sistemin bu konudaki hassas tavrı da gözden kaçırılmaması gereken diğer bir husus olduğu anlaşılmaktadır.”

Yemen´de vefat eden Besni´li Askerlerin isimleri var
Mustafa Demir tarafından çevirisi yapılan 193 Nolu Şerʻiyye Sicili´nin oluşturmuş olduğu konulara göre Besni´nin tarihine tanıklık etmeye çalışılan Tezde genel olarak miras taksimi, vasi ataması, vekalet verme ve alacak-verecek meseleleri görülmüştür. Her dönemde bölgelerin kanaat önderleri olmuştur; Meydan Mahallesinden Emirzade Hacı Mehmet, Emirzade Hacı Mustafa, Hamra Mahallesinden Lüzumu Efendizade Abdi Efendi, Gözübüyükzade Ahmet efendi, Hersekzade Ahmet ağa gibi isimlerin birçok konuya müdahil oldukları görülmüş ve zamanın Besni´sinde kanaat önderleri gibi ifadelerine şahitliklerine güven ve saygı duyulmuştur. Dikkate değer bir isimde Zeyrek Ağa´dır. Zeyrek Ağa´nın ismi hayır işlerinde geçtiği görülmüştür. Yemen´e giden birçok Besnili Osmanlı askerinin olduğu, belgelerde ismi geçenlerin Yemen´de vefat etmiş oldukları ortaya çıkmış ve Yemen´de vefat eden Besni´li askerlerin kim oldukları, ikametgahları ve hangi aileye mensub oldukları çalışmada gösterilmiştir.
Sonuç olarak tarihçilerimizin öncelikle kendi yaşadığı bölgelerin gün yüzüne çıkmamış tarihlerini aydınlatması genel tarihin gün yüzüne çıkarılamamış tarihlerini aydınlatmada teşvik edici bir unsur olacağını düşünmekteyiz.
Bu çalışmalarımızda rehberlik hususunda bizlerden yardımlarını esirgemeyen baştan danışman hocamız sayın Prf. Dr. Zeynel ÖZLÜ hocamıza, usul konusunda da yardımcı olan sayın Doç. Dr. Seydi Vakkas TOPRAK hocamıza ve manevi desteklerini bizlerden esirgemeyen tüm dost ve meslektaşlarımıza teşekkür etmeyi bir borç biliriz.”

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Şehit Çelik Gözyaşlarıyla Son Yolculuğuna Uğurladı
Şehit Çelik Gözyaşlarıyla Son Yolculuğuna Uğurladı
Türk Silahlı Kuvvetlerince Suriye´de yürütülen Barış Pınarı Harekâtı´nda teröristlerce düzenlenen havan saldırısında şehit olan, Piyade Uzman Onbaşı Mesut Çelik (28), memleketi Adıyaman´ın Çelikhan ilçesinde düzenlenen törenin ardından gözyaşlarıyla toprağa verildi.
Şehit Çelik´in Cenazesi Adıyaman´a Getirildi
Şehit Çelik´in Cenazesi Adıyaman´a Getirildi
Fırat´ın doğusunda sürdürülen Barış Pınarı Harekatı´nda teröristlerce düzenlenen havan saldırısında şehit olan iki askerden Piyade Onbaşı Çavuş Mesut Çelik´in (28) cenazesi, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi´ne getirildi.
Adıyaman´a Şehit Ateşi Düştü!
Adıyaman´a Şehit Ateşi Düştü!
Türk Silahlı Kuvvetlerince Suriye´de yürütülen Barış Pınarı Harekatında terör örgütü YPK/PKK´nın düzenlediği hain saldırıda vurulan Adıyaman´ın Çelikhan nüfusuna kayıtlı Piyade Uzman Onbaşı Mesut Çelik şehit oldu.
Tutdere Tarım Bakanlığı´na Tütün Düzenlemesini Hatırlattı
Tutdere Tarım Bakanlığı´na Tütün Düzenlemesini Hatırlattı
CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Adıyamanlı çiftçi ve tütüncülerin yaşadıkları sorunları meclis gündemine taşıdı. Milletvekili Tutdere konuyla ilgili yaptığı konuşmasında Tarım Bakanlığına görevini yapması için çağrıda bulundu.
Adıyaman´da Sağlık Çalışanlarına Rekor Düzeyde Banka Promosyonu
Adıyaman´da Sağlık Çalışanlarına Rekor Düzeyde Banka Promosyonu
Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen banka promosyon ihalesinde sağlık çalışanı tek seferde peşin olarak 4 bin 400 lira promosyon almaya hak kazandı.
Enerji Bakanlığı´ndan Adıyaman´a 4 Bin Ton Asfalt Desteği
Enerji Bakanlığı´ndan Adıyaman´a 4 Bin Ton Asfalt Desteği
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Adıyaman Valiliği İl Özel İdaresine 4 Bin ton asfalt desteğinde bulunuldu.
AGC´den Emniyet Müdürü Ergüder´e Ziyaret
AGC´den Emniyet Müdürü Ergüder´e Ziyaret
Adıyaman gazeteciler cemiyeti Zeki Dişkaya ve yönetim kurulu üyeleri, emniyet müdürü İbrahim Ergüder´e nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette Adıyaman´ın kangren olmuş konuları, asayiş ve trafik problemleri ile kentin genel sorunları konuşuldu.
Ali Erdemoğlu´ndan Kaymakam Bedirhan İmamoğlu´na Ziyaret
Ali Erdemoğlu´ndan Kaymakam Bedirhan İmamoğlu´na Ziyaret
Hayırsever hemşerimiz Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Erdemoğlu, son yayınlanan kararnameyle Besni Kaymakamlığına atanan Kaymakam Bedirhan İmamoğlu´nu ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu.
Bakan Kurum; "Besni kadim bir  medeniyetin kadim bir ilçesi"
Bakan Kurum; "Besni kadim bir medeniyetin kadim bir ilçesi"
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Adıyaman´a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Adıyaman Valiliği ziyareti esnasında yaptığı açıklamada Besni´de Kentsel Dönüşüm, Altyapı çalışmaları ve Tekel Depolarının yerine yapılacak olan Millet Bahçesi çalışmalarının en kısa zamanda başlayacağını ifade etti.
Adıyaman Tanıtım Günlerine Hazırlanıyor
Adıyaman Tanıtım Günlerine Hazırlanıyor
Adıyaman´ın sahip olduğu yerel dinamikleri harekete geçirmek amacıyla merkezi İstanbul´da bulunan Adıyaman Dernekler Federasyonunun (ADIFED)´in organizatörlüğünde 21-24 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Yenikapı´da Tanıtım Günleri yapılacak.
Tutdere; "Öğrenciler Cemaat Yurtlarına Gitmeye Mecbur Bırakılıyor”
Tutdere; "Öğrenciler Cemaat Yurtlarına Gitmeye Mecbur Bırakılıyor”
Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere meclis genel kurulu gündemine bu kez üniversite öğrencilerinin barınma sorununu taşıdı. Tutdere, devlet yurduna yerleşemeyen öğrencilerin ev kiraları ve özel yurtların ücretlerinin yüksek olması nedeniyle cemaat yurtlarına gitmek zorunda kaldıklarını ifade etti.
“Doğadaki İnsan” Besni´de
“Doğadaki İnsan” Besni´de
TRT Haber´in sevilen programlarından ‘Doğadaki İnsan´ Programının sunucusu Serdar Kılıç ve ekibi Besni Belediyesi´nin organizasyonuyla Besni´de program yaptı.
Besni Spor Kulüplerinden Birlik ve Beraberlik Yemeği
Besni Spor Kulüplerinden Birlik ve Beraberlik Yemeği
Besni´yi futbolda özlenen günlerine geri döndürmek için çalışmalarına devam eden Besni Spor ile Besni Belediye Spor Kulübü, takıma yeni katılan futbolcular onuruna düzenlenen birlik ve beraberlik yemeğinde bir araya geldi.
İmamoğlu; “Sorunların çözümü için herkesle işbirliği içerisinde olacağız”
İmamoğlu; “Sorunların çözümü için herkesle işbirliği içerisinde olacağız”
Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Orhan Önder ve Gazetemiz Başyazarı Hasan Emre, son yayınlanan kararnameyle Besni Kaymakamlığına atanan Bedirhan İmamoğlu´nu makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Besni hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunulan ziyarette Kaymakam İmamoğlu, Besni´nin sorunlarının çözümü noktasında herkesle işbirliği içerisinde olacaklarını ifade etti.
Süleyman Arif Emre İçin Mevlit Okutuldu
Süleyman Arif Emre İçin Mevlit Okutuldu
Geçtiğimiz aylarda İstanbul´daki evinde hayatını kaybeden Besnili siyasetçi ve eski devlet bakanı Süleyman Arif Emre anısına Besni´de mevlit okutuldu.
Besni Özel Gözde Sanat Eğitim Merkezi açıldı
Besni Özel Gözde Sanat Eğitim Merkezi açıldı
Eski Yaren Mantı evi arkasında emekli biyoloji öğretmeni Hasan Turgut ile akademik eğitimini Almanya Stuttgart Üniversitesi Resim ve Ressamlık Fakültesinde tamamlayan Gözde Güleken tarafından sanat, müzik ve dil eğitiminin amaçlandığı, sanatseverlerin buluşacağı, kendini geliştireceği Besni Özel Gözde Sanat Merkezi hizmete açıldı.
Kadın Doğum Uzmanı Urcun, Göreve Başladı
Kadın Doğum Uzmanı Urcun, Göreve Başladı
Besni Devlet Hastanesine ataması yapılan ikinci Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzamanı Op. Dr. Merve Toy Urcun göreve başladı.
Tutdere; “Besni ve Gölbaşı Devlet Hastanelerinde MR Cihazı Yok”
Tutdere; “Besni ve Gölbaşı Devlet Hastanelerinde MR Cihazı Yok”
CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, 74 günlük aranın ardından açılan TBMM´nin 27. Dönem 3. Yasama Döneminin ilk gününde Genel Kurul´da söz alarak Adıyaman´ın sorunlarını gündeme taşıdı.
Yılmazkaya; “Mülakat Sistemi Kaldırılsın”
Yılmazkaya; “Mülakat Sistemi Kaldırılsın”
Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, mülakat sisteminin hak yeme düzeni haline geldiğini ifade ederek sistemin bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi.
Başkan Emre görevdeki 6 Ayını Değerlendirdi
Başkan Emre görevdeki 6 Ayını Değerlendirdi
31 Mart´ta yapılan yerel seçimlerde Belediye Başkanı seçilen Eyyup Mehmet Emre, 6 aylık görev süresini ve yapılan hizmetleri düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Yapılan çalışmaları kamuoyuyla paylaşan Başkan Emre, birçok hizmeti vatandaşla buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.
Amatör Spor Haftası Etkinliklerle Kutlandı
Amatör Spor Haftası Etkinliklerle Kutlandı
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu tarafından düzenlenen Amatör Spor Haftası, Besni Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünün organize ettiği etkinliklerle kutlandı.
Tarihi Kızilin Köprüsünde Restorasyon Sürüyor
Tarihi Kızilin Köprüsünde Restorasyon Sürüyor
Besni´ye bağlı Kızılin Köyünde bulunan ve 200 yıl önce kavga eden iki köy halkının bağlantıyı kesmek amacıyla yıktığı Roma döneminden kalma Kızılin Köprüsü´nün restorasyon çalışmaları devam ediyor.
Kaymakam İmamoğlu İadeyi Ziyaretlere Başladı
Kaymakam İmamoğlu İadeyi Ziyaretlere Başladı
Son yayınlanan kararnameyle Besni Kaymakamlığına atanan Bedirhan İmamoğlu iadeyi ziyaretlere başladı.
Besni Emniyeti Öğrencileri Teröre Karşı Bilgilendirdi
Besni Emniyeti Öğrencileri Teröre Karşı Bilgilendirdi
Besni Emniyet Müdürlüğü tarafından öğrencilerin terör faaliyetlerinden uzak tutulması amacıyla bilgilendirme standı kuruldu.
Türkiye Kıbrıs´a Deniz ve Hava üssü kurmalıdır
Türkiye Kıbrıs´a Deniz ve Hava üssü kurmalıdır
KKTC Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Erhan Arıklı 2 günlük Bayram ziyareti sırasında son aylarda suların iyice ısındığı Doğu Akdeniz´deki gelişmelere hakkında önemli açıklamalar yaptı. Türkiye ve KKTC´nin Doğu Akdeniz´deki haklarının güvence altına alınması gerektiğini belirten Arıklı, Türkiye´nin Kıbrıs´a kısa sürede Hava ve Deniz üssü kurması gerektiğini söyledi.
YENİKENT´TE ACİLEN 72 DERSLİĞE İHTİYAÇ VAR
YENİKENT´TE ACİLEN 72 DERSLİĞE İHTİYAÇ VAR
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un Besni ziyareti sırasında ilçedeki eğitim ihtiyaçlarıyla ilgili rapor sunuldu. Rapora göre Yenikent bölgesindeki Erdemoğlu, Hasan Tütün ve 15 Temmuz mahallelerinde ikili eğitimden tekli eğitime geçilebilmesi için acilen 72 dersliğe ihtiyaç var.
İşadamı Güneşhan:  Besni kültürü Cumhuriyet  değerlerine modeldir
İşadamı Güneşhan: Besni kültürü Cumhuriyet değerlerine modeldir
21. Besni Eğitim Bayramının en önemli etkinlikleri Paneller oldu. ADD Genel Başkanı H. Emre Altınışık Binlerce Kitap Okuyan Lider Atatürk konulu panelde konuştu. Eski devlet Bakanı Zeki Sezer ise Eğitim Edebiyatın toplumsal hattaki yeri konulu panele konuşmacı olarak katıldı.
Besni Lisesi mezunları Pilav gününe büyük ilgi
Besni Lisesi mezunları Pilav gününe büyük ilgi
Besni Lisesi ve Ortaokulu mezunlarının bir araya geldiği ve bu yıl 6.´sı düzenlenen Pilav gününe katılım büyük oldu.
BAKAN SELÇUK: BU BAYRAM  TÜRKİYE´YE ÖRNEK OLMALI
BAKAN SELÇUK: BU BAYRAM TÜRKİYE´YE ÖRNEK OLMALI
Eğitim Bayramına ilk kez katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Eğitim Bayramının tüm Türkiye´ye örnek olması gerektiğini söyledi. “Bu bayramın devamını çok daha güçlü bir şekilde getirmeliyiz” diyen Selçuk, bayramı bu güne kadar getiren herkese teşekkür etti. Bakan Selçuk´a Besni´deki eğitimin eksikleri konusunda bir rapor sunuldu.
21. Eğitim Bayramı Coşkuyla Kutlandı
21. Eğitim Bayramı Coşkuyla Kutlandı
Yine zengin bir içerik ile Besnililerin karşısına çıkan Eğitim Bayramı coşkuyla kutlandı. Sergiler, Paneller, kortej yürüyüşü, Pilav günü, konserler ile vatandaş dolu dolu bir bayram yaşadı. Bayram katılan ve tüm Türkiye´ye örnek olması gerektiğini söyleyen Bakan Selçuk, önümüzdeki yıllarda Eğitim Bayramının daha güçlü bir şekilde gerçekleştirilmesi çağrısında bulundu.
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Güzelliği sevdiği kadar, erdemi de seven bir insanı daha görmedim.

Konfüçyus
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
17 Ekim 2019 Perşembe