EĞİTİM BAYRAMINI ESNAFA SORDUK:
1998 yılından beri aralıksız kutlanan Besni Eğitim Bayramının 22.´sinin koronavirüs salgını nedeniyle kutlanmamasını esnafa sorduk. Her yıl yapılan bayram kutlamalarının en azından ilçeye ekonomik bir katma değer kattığını ifade eden esnaflar, pandemi nedeniyle zor günler yaşadıklarını, iptal nedeniyle bayramdan elde edecekleri kazançtan da mahrum kaldıklarını söylediler.
Tarih: 1.10.2020 17:52:25/ 17040okunma / 0yorum

BAYRAM ESNAFIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYORDU

Besni Kaymakamlığı, Besni Belediyesi ve Besni Eğitim Vakfı organizasyonuyla 1998 yılından beri aralıksız kutlanan Besni Eğitim Bayramının 22.´si bu yıl koronavirüs engeline takıldı. Eğitim Bayramı paydaşlarının aldıkları kararla bu yıl iptal edilen kutlamalar esnafı da zor durumda bıraktı. Bayram süresi boyunca şehir dışından gelen Besnili hemşerilerimiz ve konuklar esnaflardan yaptıkları alışverişlerle hem esnafın yüzünü güldürüyor hem de ilçeye katma değer sağlıyordu. Bazı kesimlerin iddia ettiği gibi sadece "tava yemeye" gelmiyorlardı! Bayramın ilçeye kattığı esas değerin yanında, bir hafta önce başlayan etkileşim, esnafa önemli bir ekonomik girdi de sağlıyordu. Bu yıl iptal edilen bayram esnafı bu açıdan nasıl etkiledi? Onların ağzından dinleyelim..!
Tüm dünyayı etkisi altına koronavirüs salgını nedeniyle hali hazırda zor günler geçirdiklerini belirten esnaflar, en azından eğitim bayramı vesilesiyle elde ettikleri kazançtan da bu yıl mahrum kaldıklarını söylediler. 

ÇİĞDEM: BAYRAMIN OLMAMASI BÜYÜK EKSİKLİK

Eğitim Bayramı sayesinde hem Besni´nin tanıtımı hem de alışveriş olduğunu dile getiren esnaflardan İsmail Çiğdem; “Bu yıl Eğitim Bayramının kutlanmamasına tabi ki üzüldük. Pandemi döneminde zaten esnaf kan ağlıyor. Ancak eğitim bayramı olduğu zaman dışarıdan gelen misafirler ve hemşerilerimiz sayesinde hem Besni´nin tanıtımı oluyor hem de iyi bir alışveriş oluyordu. Şuan bu büyük bir eksiklik oldu. İnşallah tez zamanda yeniden coşkulu eğitim bayramlarında buluşuruz” diye konuştu.

YARAR: ARKADAŞLARIMIZLA BİR ARAYA GELMEK BULUNMAZ BİR KEYİFTİ

Esnaflardan Sedat Yarar ise; “Ben Besni´nin yerlilerinden biriyim. Bu konuda ekonomik zarardan da ziyade burada benim çocukluk arkadaşlarım, geçmişim hepsi İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep gibi Türkiye´nin birçok yerlerinde. Tabi şimdi bayram vesilesiyle biz onları görüyorduk. Onlarla tanışmak tekrar bir araya gelmek bulunmaz bir keyifti. Hele hele bu etkinlikler içerisinde Besni Lisesinde bir pilav günü düzenleniyordu bu çok güzel bir etkinlik oluyordu. Biz bunlardan mahrum kaldık. Dışardan gelenlere satacağımız çok bir şey yok çokta önemli değil aslında bunlar ama önemli olan bunlardı” şeklinde ifade etti.

KARADUMAN: “BAYRAM ESNAFI ÇOK ETKİLEDİ

İptal edilen eğitim bayramından dolayı esnafın zor durumda kaldığını dile getiren Barış Karaduman; “Tabi 22 yıldır kutlanan bir Eğitim Bayramımız var. Kutlama zamanlarında özellikle Pazar yeri esnaflarımız daha hareketli bir dönem geçiriyordu. Şuan koronavirüs salgını nedeniyle her esnafın işleri kötü. Zor zamanlar geçiriyorlar. Birde bayram kutlaması iptal edilince oradan gelecek kazançları da ellerinden gitmiş oldu. Bayramın Besni´ye çok şey kattığını düşünüyorum. Hem düzenlenen etkinlikler hem de ilçedeki hareketlilik bizleri mutlu ediyordu. Umarım yakın zamanda bu salgından kurtulur ve yeniden coşkulu ve hareketli geçen eğitim bayramlarında buluşuruz” dedi.

YUMRUTEPE: BESNİ İÇİN BÜYÜK KAYIP OLDU

Eğitim bayramının kutlanmamasının Besni için büyük kayıp olduğunu aktaran Esnaf Ali Yumrutepe; “Şuanda dünya genelinde ve Türkiye´de bilinen malum pandemiden dolayı maalesef bu yıl 22. Eğitim Bayramı aktif olarak kutlanamadı. Sadece hükümet konağı önünde bulunan Atatürk anıtına bir çelenk koyma merasimi yapıldı. Onun dışında farklı bir program uygulanmadı. Eğitim Bayramının bu yıl kutlanmaması dolayısıyla Besni genelinde ekonomik kaybın baya fazla olduğu kanaatindeyim. Şöyle ki, normal eğitim bayramında 3-4 gün öncesinde Besni dışında olan hemşerilerimiz akın akın Besni´ye geliyorlardı. Fakat bu sene gelemediler bu da Besni için büyük bir ekonomik kayıp oldu. Gözlemlediğim kadarıyla özellikle Pazar yeri esnafı için büyük bir sıkıntı oldu. Normal koşullarda ‘Besni sevda durağında´ büyük bir yığılma oluyordu ve günler boyunca sürüyordu. Eş dost ziyaretleri, hemşerilerimizin arkadaşlarıyla kucaklaşması, hasret gidermelerine tanık oluyorduk. Maalesef bu sene bunu yaşayamadık. Dilerim önümüzdeki yıl bu pandemiyi atlatırız. Eski güzel günlere tekrar dönmeyi ümit ediyoruz. Besni için büyük kayıp oldu cümlesini tekrarlamak istiyorum. En azından bir hafta boyunca alışveriş yapıyorlardı. Besni´nin yöresel ürünlerini götürüyorlardı. Besni´mizin simgesi olmuş özellikle şire ürünlerini kendileri tüketiyorlardı, sevdiklerine götürüyorlardı. Ama maalesef bu sene sadece korgo üzerinden temin edebiliyorlar. Çok sevdiğimiz arkadaşlarımızı bu sene göremedik. İnşallah önümüzdeki yıl büyük bir hasretle bu boşluğu doldururuz” diye konuştu.

KARATEPE: İSTANBUL´UN YOĞUNLUĞUNA SIĞAN HEMŞERİLERİMİZ BESNİ´YE Mİ SIĞMAYACAKTI?

Koronavirüse rağmen yinede bayramın kutlanması gerektiğini savunan esnaf İbrahim Karatepe şunları kaydetti; “Bayram vesilesiyle dışarıdaki hemşerilerimiz Besni´ye geliyor hem hasret gideriyorlardı hem de ekonomik yönden büyük bir katkı oluyordu. Yani bu virüs de İstanbul´un yoğunluğuna sığıyorlar da bir avuç Besni´ye mi sığmayacaklardı. Yani büyük şehirlerde temas etme olasılığı daha yüksek ama Besni kırsal bir alan, keşke gelselerdi, kutlansaydı daha güzel olurdu. Esnaf zaten zor durumda onlar içinde çok faydası olurdu. Faydasından ziyade memlekette bir hareket olurdu.
Dünyada ilk ve tek eğitim bayramı Besni´de kutlanıyor. İlk kutlandığı günden bugüne bayram için hep mutlu ve memnun olduk. Bayram vesilesiyle Besni´nin tarihi yeniden canlandı. Eski günlere döndük. Yani o kadar maçlar oynanıyor, fabrikalar çalışıyor, otobüsler çalışıyor da bu kadar hasret çektiğimiz dışarıdaki hemşerilerimiz mi sığmayacaktı Besni´ye. Bu eğitim bayramına ara verildikçe köreliyor yani. İnşallah en kısa zamanda yeniden coşkulu bir şekilde kutlarız” ifadelerini kullandı.

KARADAYI: BAYRAM ESNAFA ÇOK KAZANDIYORDU

Bazı kesimlerin bayramın kutlanmasından şikayetçi olduğunu ancak aslında Besni için çok şey kazandırdığını dile getiren esnaf Sermes Karadayı da; “Bayram konusunda Besni halkı özellikle bazı insanlar şikayetçi oluyorlardı. İşte bu insanlar yılda bir defa gelip tava, teneke yiyip gidiyorlar diye düşünüyorlardı. Ama işin gerçek yüzü o şekil değil. Burada hiç değilse o gelen insanların şire ürünlerinden tutun da bir çok üründe en kötüsü geldiği zaman burada 3-4 bin liralık alışveriş yapıyordu. Bunları genele vurduğunuz zaman özellikle Pazar yeri esnafına çok şey kazandırıyorlardı. Burada harcıyorlardı, gittikleri zaman hediye götürüyorlardı ve ciddi anlamda Besni için ekonomik bir katkı oluyordu. Ama maalesef bu pandemi nedeniyle bundan mahrum kaldılar. Neticesinde Besni´ye kaybettirdi. Onun haricinde paneller, söyleşiler oluyordu. İnsanlar bazı konularda aydınlatılıyordu. Besni için büyük eksikliği olsa da inşallah en kısa zamanda atlatırız ve eski günlere döneriz” dedi. 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EĞİTİM BAYRAMINI ESNAFA SORDUK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SGK borçlarına yeniden yapılandırma
SGK borçlarına yeniden yapılandırma
Adıyaman SGK İl Müdürü Fuat Tekin, 17 Kasım 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7256 sayılı Kanun ile SGK borçlarının yeniden yapılandırıldığını, yapılandırma kapsamına hangi borçların girdiğini, başvuru süresinin ve ödeme şekillerinin nasıl yapılacağı konusunda açıklamalarda bulundu.
BESNİ´DE VAKA SAYISI  ARTMAYA DEVAM EDİYOR!
BESNİ´DE VAKA SAYISI ARTMAYA DEVAM EDİYOR!
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını Besni´de yayılmaya devam ediyor. Son olarak 5 kişide daha koronavirüs tespit edilmesiyle birlikte vaka sayısı 67´ye yükseldi. Virüsün başlangıcından bu yana ki vaka sayısı ise 100´ü aştı.
İmamoğlu; “Koronavirüs ile Mücadelemiz Devam Ediyor”
İmamoğlu; “Koronavirüs ile Mücadelemiz Devam Ediyor”
Besni Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu, ilçede devam eden koronavirüs çalışmalarıyla ilgili açıklamada bulundu. Kaymakam İmamoğlu; “Yeni tip Koronavirüs (Covid-19)´ün ilçemizdeki olumsuz etkilerini en aza indirmek ve vatandaşlarımızın bu süreçten asgari ölçüde zarar görmelerini sağlamak üzere çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
İzmir Karabağlar Belediyesinden Kesmetepe´ye Çöp Konteynırı desteği
İzmir Karabağlar Belediyesinden Kesmetepe´ye Çöp Konteynırı desteği
İzmir Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu tarafından Kesmetepe Belediyesine temizlik hizmetlerinde kullanılması amacıyla bir tır çöp konteynırı desteği verildi.
Çizgili Sırtlanı Öldürtenlerin  Cezası Belli Oldu
Çizgili Sırtlanı Öldürtenlerin Cezası Belli Oldu
Besni´de Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği´nce “Kırmızı Liste”ye alınan çizgili sırtlanı çoban köpeklerine boğduran 5 kişiye, kişi başı bin 799 lira idari para cezası uygulandı.
Hırsızlık için girdikleri evde ´ALEM´ yaptılar
Hırsızlık için girdikleri evde ´ALEM´ yaptılar
Olay, Dumlupınar Mahallesi, Gaziantep Caddesinde meydana geldi. Antalya´ya kızlarını ziyarete giden Bekir Örs (63) ve eşi Fatma Örs (57), eve geldiklerinde kapının açık olduğunu fark ettiler.
Yıldırım: “Muhtar Olma Amacım Yaptığımız Hizmetler ve İl Encümeni Olma Amacım Yapacaklarımız”
Yıldırım: “Muhtar Olma Amacım Yaptığımız Hizmetler ve İl Encümeni Olma Amacım Yapacaklarımız”
Kurugöl köyü Muhtarı Hamza Yıldırım, AKP İl Genel Meclis Üyeliği için aday adaylığı başvurusunu yaptı.
Oran: “Samsat´ı Önce Deprem Sonra AK Parti Vurdu”
Oran: “Samsat´ı Önce Deprem Sonra AK Parti Vurdu”
CHP´li Umut Oran, son olarak 24 Nisan´da gerçekleşen deprem nedeniyle Samsat´ta yaşanan ihmalleri ve vatandaşın çözülmeyen dertlerini gözler önüne seren bir dizi açıklamalarda bulundu.
İbrahim Öztürk, Adana Adıyamanlılar Derneği Başkanlığına seçildi
İbrahim Öztürk, Adana Adıyamanlılar Derneği Başkanlığına seçildi
Tekbiz Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Besnili hemşehrimiz İbrahim Öztürk, Adana Adıyamanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanlığına seçildi.
20.02.2018
20.02.2018
20.02.2018
Rektör Hoca daha neyi bekliyorsun?
Rektör Hoca daha neyi bekliyorsun?
2018 Eylül´ünde öğrenci almaya başlayacak olan Besni Mehmet Erdemoğlu Mühendislik Mimarlık Fakültesi alanına Adıyaman Üniversitesi 8 ay önce söz vermesine rağmen tek bir çivi dahi çakmadı. Fakülte binasının yapımı devam ederken, çevre düzenlemesi, altyapı, sosyal tesisler gibi donatıları yapması gereken Üniversite yönetiminin, bugüne kadar neden bir çalışma yapmadığı merak konusu!
Rektör Gönüllü; "Lüzumsuz bir meşguliyete sebep oldum"
Rektör Gönüllü; "Lüzumsuz bir meşguliyete sebep oldum"
Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Talha Gönüllü, sosyal medyada yaptığı ve tepkilere neden olan paylaşımın ardından yaptığı yazılı açıklamada, “Ülkemizin birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu bu zamanda lüzumsuz bir meşguliyete sebep oldum” dedi.
Tutdere; Tütün Komisyona Geliyor, Adıyaman´dan Rapor Gönderildi
Tutdere; Tütün Komisyona Geliyor, Adıyaman´dan Rapor Gönderildi
Adıyaman Tütün Platformu Başkanı Abdurrahman Tutdere, tütünün mecliste komisyona geleceğini, kendilerinin tüm partilere raporu gönderdiklerini bildirdi.
2017 yılı tarımsal destek ödemeleri açıklandı
2017 yılı tarımsal destek ödemeleri açıklandı
Çiftçi Kayıt Sistemi´ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler belli oldu. Bakanlar Kurulunun 2017 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Kararı Resmi Gazete´nin mükerrer sayısında yayımlandı.
6 MW´lık GES, Elektrik Üretimine Başladı
6 MW´lık GES, Elektrik Üretimine Başladı
İlçemizde 7 ay önce inşası başlayan GES santrali deneme üretimine başladı. 6 MW gücündeki tesiste yıllık 10 milyon 800 bin KW elektrik üretilecek. Yaklaşık 22 Milyon Liraya mal olan tesiste 10 yıl devlet alım garantili 25 yıl elektrik üretilebilecek.
Başkan Polat; “Tüm Garibanlarımıza Yardım eli uzatacağız”
Başkan Polat; “Tüm Garibanlarımıza Yardım eli uzatacağız”
Geçtiğimiz hafta ilçedeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım amaçlı kurulan Besni Birlik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kenan Polat; “Derneğimizde siyasi görüşler arka planda olacak, amacımız sadece ihtiyaç sahibi vatandaşlara hizmet olacaktır” dedi.
ADD: 23 Nisan,  Cumhuriyetimizin  temel değerleri  açısından milattır
ADD: 23 Nisan, Cumhuriyetimizin temel değerleri açısından milattır
Atatürkçü Düşünce Derneği Besni Şube Başkanı Akif Bahçeci, 23 Nisan 1920 tarihinin cumhuriyetin temel değerleri açısından milat olduğunu söyledi.
Besni´de Sandık Sandık Seçim Sonuçları
Besni´de Sandık Sandık Seçim Sonuçları
Pazar günü yapılan Referandumda sandığa giden vatandaşlar geleceklerini karara bağladı. Türkiye genelinde % 51.4 evet oyuna karşın % 48.6 hayır oyu çıktı. Besni genelinde ise % 68 Evet, % 32 hayır oyu sandıklardan çıkarken, Köylerde evet oranı % 73´e çıktı. İlçe merkezinde ise % 59 Evet oyuna karşılık % 41 Hayır oyu çıktı.
"Okul- Aile İşbirliğinin Önemi" Konulu Seminer Düzenlendi
"Okul- Aile İşbirliğinin Önemi" Konulu Seminer Düzenlendi
“ Evin Okula Yakınlaşması ve Değişen Anne-Baba Rolleri projesi” kapsamında Şehit Mehmet yağmur Anadolu İmam Hatip Lisesinde yapılacak olan seminer süreci başladı.
Şambayat´ta Trafik Kazası 5 Yaralı
Şambayat´ta Trafik Kazası 5 Yaralı
Şambayat Beldesi girişinde otomobil ile hafif ticari aracın çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 5 kişi yaralandı.
Ülkü Ocaklarından 18 Mart Etkinliği
Ülkü Ocaklarından 18 Mart Etkinliği
Besni Ülkü Ocakları tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü etkinliği düzenlendi.
CHP´den Köy okullarına yardıma devam
CHP´den Köy okullarına yardıma devam
CHP Besni İlçe Başkanlığı tarafından Besni´ye bağlı İznik Köyü İlkokulu öğrencilerine kırtasiye, sırt çantası ve oyuncak yardımı yapıldı.
Kurtlar Sürüye Saldırdı
Kurtlar Sürüye Saldırdı
Çobanın kaybettiği sürüye kurtların saldırması sonucu 51 küçükbaş hayvan telef oldu.
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Aşk bir güneşe benzer, aşık olmayan gönül bir katı taşa benzer.

Yunus Emre
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
23 Ocak 2021 Cumartesi