Eğitimci-Yazar Halit Ertuğrul´dan iki Günlük Konferans

Eğitimci-Yazar Doç. Dr. Halit Ertuğrul tarafından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı Liselerde eğitim gören 11 ve 12. Sınıf öğrencilerine yönelik sınav kaygısı, stres, motivasyon ve hedef belirlemeye yönelik konferans düzenlendi.
EĞİTİM 5.04.2017 10:00:22 98 0

Besni Şehit Eren Kupal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Spor Salonunda düzenlenen seminere Besni İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşet Yazar, Eğitimci-Yazar Halit Ertuğrul, Besni İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ramazan Sertpolat, Besni Şehit Eren Kupal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ali Haydar Tutuş ve öğrenciler katıldı. 

Doç. Dr. Halit Ertuğrul´u ağırlamaktan ve öğrencilere verilen konferanstan dolayı memnuniyetlerini ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşet Yazar; ?Sadece ülkemizde değil, dünyada da birçok ülkede okurları bulunan iki sefer yılın yazarı ödülünü  alan Hemşerimiz Doç. Dr. Sayın Halit Ertuğrul hocamızı ağırlamaktan gurur duyuyoruz. İki Gün boyunca devam eden konferanslar altı seans halinde gerçekleştirilirken, iki günde toplam 1500 öğrenci konferanstan faydalandı. Birçok gencimizin kendisine yeni ufuklar açmasına vesile olan hocamızın ilçemiz öğrencilerine de faydasının olacağına olan inancım tamdır. Nitekim öğrencilerimizin dikkatle dinleyip, not almalarının bunun göstergesi olduğunu düşünüyorum. Bizleri kırmayarak yoğun programı içerisinde buralara kadar zahmet buyuran hocamıza şükranlarımızı sunuyor kendisine tekrar tekrar hoş geldiniz diyorum? dedi. 

Seminerde arkadaş seçmenin önemine değinen Eğitimci-Yazar Halit Ertuğrul, arkadaşın önemini, başarı için hedefin büyüklüğünü, başarısızlığın temelinde mazeret üretimini, başarı için büyük hedefler konulması gerektiğini ve bu hedeflere ulaşmak için gayret gösterilmesi gerektiğini ifade etti?

Öğrencilere nasıl ders dinlemeleri gerektiği hakkında da bilgiler veren Ertuğrul; "Öğrenci önce sınıfa girerken, sınıfta öğretmenden başka kimseyi dinlemeyeceğine dair kendi kendine söz vermeli. Çünkü insan herkese yalan söyler ama kendine yalan söyleyemez. Bundan dolayı kendi kendine söz vermelidir. İkincisi ise anlatılanları not almalıdır. Son olarak ise derslerini tekrar etmelidir. Bir öğrenci eğer bu üç temel esasları yerine getirirse başarı kendiliğinden gelir. Çok önemli yerlere gelen insanlar sizden zeki değillerdir. Siz de bu üç temel esas üzerinde planlarınızı yaparsanız başarı kendiliğinden geleceğini ifade etti.?

Öğrencilere yaşanmış hayat olaylarından kesitler sunan Ertuğrul; ? Bizdeki anne babanın evlada yaklaşımının dünyanın başka ülkelerinde olmadığını belirteyim.  Diğer ülkelerde ailelerin evlatlarının okuma masraflarını çocuklarına borç niyeti ile verip daha sonra bu parayı talep ettiklerini biliyorum. Bizim annelerimiz, babalarımız yedirmez yedirir, içmez içirir kısacası üzerinize titrerler. Onlara kazandığımız başarıları ile hediye olarak sunmak bizlerin felsefesi olacağını ifade etti.?

İnsanların arkadaşlarının kurbanı olduğunu hatırlatan Ertuğrul; ?Arkadaş kurbanı olmayınız. Başarıya ulaşmak istiyorsanız öncelikle başarıya inanmış arkadaşlarınızın olması gerekir. Bilimsel bir araştırma sonucunda başarıya inanmış arkadaşları seçen biri hedefinin %70 ini tamamlamış demektir. Bu sebeple başarıya ulaşma noktasında sizi engelleyen arkadaşlardan kurtulmanız gerekmektedir.? dedi. 

Konferansların sonunda hatıra fotoğrafı ve Halit Ertuğrul tarafından kitap imzasının ardından sona erdi.