ERDEMOĞLU HOLDİNG YAKLAŞIK 16 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPACAK

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı hayırsever hemşerimiz İbrahim Erdemoğlu Capital Dergisinin Ekim sayısına konuştu.
GÜNDEM 19.11.2021 09:22:00 2529 0

HEDEF 20 MİLYAR TL 
Capital Dergisi Ekim sayısında Türkiye’deki sanayicilerin yatırım hamlelerine yer verdi. Bu kapsamda birçok iş insanının açıklamalarına yer veren Capital, “Sanayide yatırım iştahı makro rakamlara yansıyor” başlığıyla değerlendirmelerde bulundu. 
Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı hayırsever hemşerimiz İbrahim Erdemoğlu da derginin Ekim sayısına konuştu. Holding bünyesindeki çalışmaları değerlendiren Erdemoğlu; “Grubumuzda sanayi sektöründe faaliyet gösteren 5 adet şirketimiz mevcut. 10 yıl önce 4 adet sanayi şirketimiz vardı. Sasa Polyester, 2015 yılında çoğunluk hisselerini Sabancı Holding’den satın alarak grubumuza dahil ettiğimiz sanayi şirketimiz. Sanayi şirketlerimizin 2020 yılı cirosundaki payı 10,3 milyar TL ile yüzde 76 olarak gerçekleşti. Bu oran 10 yıl önce 580 milyon TL ciro ile yüzde 100’dü. 2021 yıl sonu tahminimize göre sanayi şirketleri ciromuz 20 milyar TL ile yüzde 76 olarak öngörülüyor” dedi.

HALIDA 230 MİLYON DOLAR
Hemşerimiz İbrahim Erdemoğlu şöyle devam etti; “Sanayi şirketlerimiz otomasyon, modernizasyon ve entegrasyona yönelik yatırımlarıyla büyümeye yönelik bir strateji izliyor. Merinos Halı markamız dünyada parça halı üretiminde açık ara lider. Dünyada yüzde 5 pazar payına sahipken yapmakta olduğumuz yatırımlarla yüzde 7’lik pazar payına ulaşacak. Merinos ve Dinarsu’da ise halı ve iplikte devam eden yatırımlarımızın toplam tutarı 230 milyon dolar.
Sasa’nın hem Türkiye’de hem dünyada pazar payları muazzam. Yurt içinde ve yurt dışında pazar payımızı artıracak, ülkemiz açısından da stratejik öneme sahip olan, istihdamı artıracak ve cari açığın kapanmasına katkı sağlayacak iş kollarına yatırım yapıyoruz. Sasa’da 1 milyar 815 milyon dolarlık yatırım devam ederken 10-11 yılda tamamlanması beklenen ve arsa tashih başvuruları yapılan Adana’da petrokimya tesisi yatırım kararı aldık. Yatırım bedeli 13,8 milyar dolar olacak” diye konuştu.