Hastaneye Sağlıklı Yaşam Yolu Yapıldı

Besni Devlet Hastanesi hastane bahçesinde yürüttüğü ?Sağlıklı Yaşam Yolu? Projesinin açılışını gerçekleştirdi.
GÜNDEM 27.09.2017 10:01:22 127 0

Besni Devlet Hastanesi hastane bahçesinde yürüttüğü ?Sağlıklı Yaşam Yolu? Projesinin açılışını gerçekleştirdi.

Projenin açılış törenine İlçe Kaymakamı Ahmet Gencer, İlçe Emniyet Müdürü Cemal Avan, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Arif Bekar, Adıyaman Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Erdoğan Öz, Besni Devlet Hastanesi Başhekimi Ali Helli, kurum ve daire amirlerinin yanı sıra hastane personelleri katıldı.

Törende proje ile ilgili bilgiler veren Başhekim Helli; ?Obezite, Dünyada özellikle gelişmiş ülkelerin en önemli sağlık sorunlarından biri. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 1,9 milyar kişi fazla kilolu ve bunların 600 milyonu da obezdir. Türkiye´de de durum çok farklı değil : Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 yılı Vücut Kitle İndeksi araştırmasına göre; ülkemizde her 100 kişiden 20´si, yani her 5 kişiden biri fazla kilolu, yani obez. Türkiye´de Obezite 2008 yılında yapılan araştırmaya kıyasla %31,1 oranında artmış durumda. Obezite oranları erkeklerde %15,3, kadınlarda ise 24,5.
Günümüzde önlenebilir ölümlerin sigaradan sonra gelen ikinci önemli nedeni obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırlamakta, hayat kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir. Obezitenin en önemli risk faktörlerini; fiziksel aktivitede azalma, beslenme alışkanlıkları, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, evlilik, doğum sayısı ve genetik oluşturmaktadır.
Hastanemiz çevresinde oluşturduğumuz yürüyüş yolu hastalarımızın, hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın fiziksel aktivitelerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olacak ve sağlıklı yaşama teşvik edecektir. Yaklaşık 800 metre olan yolumuzun 1 tam turu ile yaklaşık 1000 adım atmış olunacaktır. Projemiz 2016 yılında yapılmaya balanmış olup, Sağlık Bakanlığımızın 180 günlük eylem planı çerçevesinde planlanan zamanı içerisinde açmış bulunuyoruz.
Bu Projenin hayata geçirilmesinde bizden desteklerini esirgemeyen Adıyaman Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Sayın Uzm. Dr. Erdoğan Öz´ e ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarım? dedi.

Yapılan konuşmanın ardından törene katılanlar sağlıklı yaşam yolunda yürüyüş yaptı.