Hayırsever çiftten Uzunkuyu´ya kütüphane

Besni Kaymakamı Nazlı Demir´in teşviki, Aşkın ve Adnan Kayabaşlı çiftinin desteği ile Fatma Gökçe, Dilek Yalkı´nın işbirliğiyle hayata geçen Aşkın&Adnan Kayabaşlı Kütüphanesinin açılışı törenle yapıldı.
GÜNDEM 11.04.2021 14:06:47 50 0

Hayırsever çift Aşkın ve Adnan Kayabaşlı Uzunkuyu ortaokuluna kütüphane kazandırdı. Açılışının törenle yapıldığı kütüphanede tören sonrası okuma etkinliği düzenlendi.

Törende açılış konuşmasını yapan Uzunkuyu Ortaokulu Okul Müdürü Zeyrek Tuğtekin; ?Kütüphane ile ilgili çok klasik bir laf vardır. Her kütüphane bir hapishane kapatır. Ama ben başka bir söz söyleyerek kütüphanenin önemi ve değeri üzerinde durmak istiyorum. Man kurtlaşma diye bir terim belki duymadınız duyanlarınız olmuştur. Man kurtlaşma şudur; Man kurtlaşma, efendisinin buyruklarını hiç düşünmeden, sorgulamadan uygulayan onun emirlerine itaat eden kimse demektir. Man kurtlaşmada bir egemen kültürün diyelim bu Rus Kültürü olur, Amerikan Kültürü olur, Çin Kültürü olur önemli değil yabancı bir kültürün empoze ettiği fikirlerle kendi kültürünü unutup kendi kültürünü tamamen hafızası yok gibi sayıp başka kültürlerin emrine giren onların ne buyurduysa buyruklarına göre hareket eden sistemin adıdır. Tarihte çoğu millet, çoğu kişi Man kurtlaşmıştır. Başka milletlerin buyruklarına, başka milletlerin kültürlerine tabii olmuşlardır.
Bugün açılışını yapacağımız kütüphanemizin Man kurtlaşmayan, okuyan, okuduğunu anlayan, yorumlayan, sorunlara çözümler üreten, kalbi vatan, millet, bayrak ve Allah sevgisiyle dolu nesiller yetiştirmesi dileğiyle sözlerime son verirken kütüphanemizin hayata geçirilmesinde emeği geçen başta Kaymakamımız Sayın Nazlı Demir´e, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Demirel´e, sponsorumuz Adnan-Aşkın Kayabaşlı çiftine, proje sorumluları Dilek Yalkı, Fatma Gökçe Hanımefendilere, Müdür Yardımcımız Hasan Gürbüz´e, öğretmenlerimize, yardımcı personellerimize, velilerimize ve burada adını sayamadığım katkısı olan herkese çok teşekkür eder, kütüphanemizin hayırlara vesile olması dilerim? diye konuştu.

Tuğtekin´in konuşmasının ardından açılış programı, öğrencilerin kütüphanelerin önemi ile ilgili şiirler ve özlü sözler okumalarıyla devam etti.

Kaymakam Demir´in okumanın önemine dikkat çekmek için öğrenci velileri ve katılımcılarla beraber 5 dakika kitap okuma etkinliği gerçekleştirmesiyle program sona erdi.

Düzenlenen törene İlçe Kaymakamı Nazlı Demir, İlçe Jandarma Komutanı Barış Kara, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demirel, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bayram Canlı, İl Genel Meclisi üyeleri, kurum ve daire amirleri, okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve velileri katıldı.