HÜKÜMET ADIYAMAN´A VERDİĞİ SÖZÜ TUTMADI
CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, 24 Haziran´da milletvekili seçildiğinden itibaren TBMM gündemine taşıdığı konuları dile getirdi. Hükümetin Adıyaman için verdiği sözleri tutmadığını ifade eden Milletvekili Tutdere; “Adıyaman ilimiz, sadece bakanların uğradığı çay içtiği bir yerden çok; projelerin konuşulduğu, tartışıldığı, yeni açılımların yapıldığı, yeni tesislerin, fabrikaların açıldığı bir yer olsun artık” dedi.
Tarih: 21.1.2020 08:50:16/ 928okunma / 1yorum

“HER FIRSATTA ADIYAMAN´I KONUŞTUM

Milletvekili Tutdere, Perre Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Adıyaman´ın sorunlarını ve bugüne kadar Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) taşıdığı konuları anlattı.
Cumhuriyet Halk Partisinden (CHP) 24 Haziran´da seçildiklerinden bu yana özellikle Adıyaman adına parlamentoda çok ciddi bir performansla kentin sorunlarını gündeme getirdiklerini, takipçisi olduklarını ve çözümü noktasında bakanlıklar nezdinde, gerekli kurumlar nezdinde her türlü girişimi bu güne kadar yaptıkların, bundan sonrada yapmaya devam edeceklerini kaydetti.
Tutdere, "2019 yılına baktığımızda TBMM milletvekillerinin çalışma performansına baktığımızda bizim orada ortaya koyduğumuz, çalışma performansı, tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmaktadır. Her fırsatta Adıyaman´ı konuştum, her fırsatta milletin kürsüsünde milletin sorunlarını dile getirdik. Yeri geldi hastane oldu, yeri geldi sulama projeleri oldu, yeri geldi çiftçinin sorunu oldu, yeri geldi köylünün sorunu oldu, çalışanın sorunu oldu biz bütün bu sorunları 2019 yılında ve öncesinde elimizden geldiğince dile getirdik. TBMM´de bu sorunların çözülmesi noktasında takipçisi olduk. 2020 yılında da aynı kararlılıkla milletimizden almış olduğumuz bu yetkileri en iyi şekilde kullanmak adına elimizden gelen en iyi çabayı ve gayreti göstereceğiz, bundan sonrada göstereceğiz ilimizin sorunları büyük, daha çok çalışmamız gerekiyor. 2020 yılında Adıyaman başta sulama projeleri olmak üzere, tütün sorunu ve diğer sorunlarının çözümü konusunda elimizden gelen gayreti her türlü göstereceğiz." dedi.

“SARMALIK TÜTÜNE, 3 YILDAN 6 YILA HAPİS
YASASI TEMMUZ AYINDA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK”

Özellikle sarmalık tütün ile ilgili sorunların devam etiğini ifade eden Tutdere, şunları kaydetti; “Geçen hafta Malatya ilinde kolluk kuvvetleri tarafından tütün satan dükkanlara operasyonlar yapıldı. Çiftçilerin tütünlerine el konuldu ve şuanda çok ciddi bir mağduriyet yaşıyorlar. Bizlere telefonla ulaşanlar oldu, biz bu konuda Malatya Valiliğiyle iletişime geçtik. Gerekli mücadeleyi ortaya koyduk ancak burada yapılması gereken bir şey var. Bu konuda yasal değişiklik mutlaka yapılması gerekiyor, bununda çözüm yeri tabi ki de TBMM´dir.
Geçen dönem Temmuz ayında yürürlüğe girmesi gerek yasanın 2 yıl ertelenmesi noktasında kanun teklifi verdik, diğer siyasi parti gruplarıyla görüşmeler yaptık ve bunun neticesinde iktidar partisinin de ikna olmasıyla bu 1 yıl ertelendi. Bu yılın Temmuz ayında yasa yeniden yürürlüğe girecek yani sarmalık tütüne 3 yıldan, 6 yıla hapis getiren yasa Temmuz ayında yürürlüğe girecek dolayısıyla Adıyaman´ın da önünde çok kısa bir süre kaldı. Bu 7 aylık süre içerisinde iş işten geçmeden Adıyaman´daki sivil toplum örgütleriyle, siyasi partileriyle bir araya gelip bu sorunun çözümü konusunda hükümet üzerinde baskı oluşturulması lazım.

“ADIYAMAN´IMIZIN SORUNLARINI BAKANLARIMIZIN YÜZÜNE SÖYLEDİK”

Tutdere, tütün sorununun demokratik yollarla her türlü gayret ve çaba gösterildiğinde nihai bir şekilde çözümünü sağlamış olacaklarını vurgulayarak, "Bu konuda hükümet, Adıyaman´a verdiği sözleri tutmadı, daha önceki Adıyaman´da ki tütün eylemlerinden sonra Ankara´ya giden heyetlerin içerisinde bizde vardık ve dönemin maliye bakanı Naci Ağbal başta olmak üzere hükümet yetkilileri, özellikle hem yasal çalışma yapacaklarını hem de kooperatiflere bu ürünün satılması, pazarlanması yönündeki diğer engelleri kaldırması için çalışma yapacaklarını vergi konusunda çiftçiye yardımcı olacaklarını söylemişlerdi. Ancak gelinen noktada bu konuda gerekli bir çalışmanın yapılmadığını görmekteyiz.
Biz tabi mecliste bulunduğumuz süre içerisinde yine tütün sorunun çözümü konusunda çok ciddi bir çalışma ortaya koyduk, gündeme getirdik, mecliste konuştuk ve ilgili bakanlıklara soru yönergeleri verdik ancak bu güne kadar, bütçe görüşmelerinde hem iç işleri bakanına hem de tarım bakanına söz alarak saatlerce bekleyip sadece Adıyaman´ın bu sorununu onlara ifade etmek için, gayret gösterdik ve gece geç saatlerde olsa söz alıp bunları bakanlarımızın yüzüne söyledik” şeklinde kaydetti.
Adıyaman´a ziyarette bulunan bakanların ve tütün ile ilgili hiç kimsenin sesinin çıkmadığına işaret eden Tutdere, "Yani bu sorunu görmezden geliyor iktidar. İktidarın bu sorunu görmezden gelmesi gelecek adına ürkütücü, gelecek adına bizimde bu sorunu iktidarın gündemine mutlaka taşımamız gerekiyor. Burada sizlere de çok iş düşüyor, basına, sivil toplum örgütlerine iş düşüyor. İnşallah önümüzde ki süreçte dayanışma içerisinde olarak, bu sorunun çözümü noktasında iktidarı zorlayacağız” dedi.

“YENİ TESİSLERİN, FABRİKALARIN AÇILDIĞI BİR YER OLSUN ARTIK”

İktidara ve Adıyaman kamuoyuna bir çağrıda bulunmak istediğini belirten Tutdere, 2019 yılının bir kayıp yılı olduğunu 2020 yılının da Adıyaman´ı hak ettiği hizmetlere kavuşturması noktasında gerekli hassasiyetin gösterilmesini beklediklerini dile getirdi.
Tutdere, "Adıyaman ilimiz sadece bakanlıkların uğradığı çay içtiği bir yerden öteye projelerin konuşulduğu, tartışıldığı, yeni açılımların yapıldığı, yeni tesislerin, fabrikaların açıldığı bir yer olsun artık. Adıyaman´ın işsizliğine, yoksulluğuna kahve köşelerinde büyük bir umutla bekleyen gençlerin işsizlik sorunlarına bir çözüm bulmalarını istiyoruz” diye konuştu.

“İKTİDARIYLA, MUHALEFETİYLE EL ELE VERELİM”

Bütün Adıyaman kamuoyuna çağrıda bulunan Milletvekili Tutdere, “İktidarıyla, muhalefetiyle el ele verelim Adıyaman´ımızı, sorunlarının çözümü noktasında bir gayret gösterelim. Adıyaman´ımızı, ilimizi gelecek güzel günlere, günlerde buluşturmak adına mücadele etmemiz gerekiyor. Bu konuda da bizlerde sahip çıkmalarını bekliyoruz çünkü muhalefetinde gerekli çalışmaları yapabilmesi için kamuoyu desteği de gerekmektedir. Halkımız bize sahiplendiği sürece ki, sahipleniyorlar ben bundan büyük bir memnuniyet görüyorum. Halktan aldığımız bu cesaretle bu kararlılıkla bizde bu önümüzdeki süreçte daha güzel işler yapacağız” dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
memet ozbay
22.1.2020 01:31:05
Ise Guvenilir ve isleyen kooperatifler kurmakda basliyalim.. Sarimsak ureticili dahil. Gecen yil sarimsak 1 TL idi elde kaldi.Bu yil kimse sarimsak ekip ,dikmedi sarimsak istanbulda 40 ve 50 TL o da CIN den gelmekte. inanmiyan istanbuldaki hemserelerine sordunlar..
Öğrencilerden depremzedeler için yardım kampanyası
Öğrencilerden depremzedeler için yardım kampanyası
24 Ocak´ta Elazığ´ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem sonrası Besni Şehit Bekir Oruçtutan İlkokulu öğrencileri, Elazığ´daki depremzede çocuklar için yardım kampanyası başlattı.
LATİF DOĞAN TAZİYE EVİ TÖRENLE HİZMETE AÇILDI
LATİF DOĞAN TAZİYE EVİ TÖRENLE HİZMETE AÇILDI
Ulusal Ses Sanatçısı Besnili hemşerimiz Latif Doğan tarafından Kaymakam Hasan Tütün Mahallesinde yaptırılan taziye evi törenle hizmete açıldı. İl Protokolünün yanı sıra geniş bir katılımın olduğu açılışta Gazetemiz Başyazarı Hasan Emre´nin okuduğu şiirlerle de katılımcılar duygu dolu anlar yaşadı.
 İstanbul Besnililer Derneği Olağanüstü Kongreye gidecek
İstanbul Besnililer Derneği Olağanüstü Kongreye gidecek
İstanbul´da faaliyetlerini sürdüren İstanbul Besnililer Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, yeni bir hizmet binası almak için 1 Mart´ta olağanüstü kongreye gitmeye hazırlanıyor.
CADDE VE SOKAKLARA VERİLECEK İSİMLER BELLİ OLDU
CADDE VE SOKAKLARA VERİLECEK İSİMLER BELLİ OLDU
Besni Belediyesinin Şubat ayı meclis toplantısında aldığı karar doğrultusunda Besni´deki Cadde ve Sokakların isimlerinde düzenlemeye gidildi. Kararla birlikte Merhum Bilge insan Mehmet Erdemoğlu´nun eşi Servi Erdemoğlu, Eski Bakan hemşerimiz Süleyman Arif Emre, daha önce ismi verilmemiş şehitlerimizin de aralarında bulunduğu 50´ye yakın kişinin ismi cadde ve sokaklara verildi.
Meslek lisesi öğrencileri ailelerle buluşuyor
Meslek lisesi öğrencileri ailelerle buluşuyor
Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde devam eden “Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor Projesi” kapsamında öğrenciler bir evinin elektrik tesisatı ve elektrikli şofbenini yeniledi.
Kaymakam İmamoğlu´ndan okullara ziyaret
Kaymakam İmamoğlu´ndan okullara ziyaret
Besni Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu, okul ziyaretleri kapsamında Şehit Bekir Oruçtutan İlkokulu, Besni Eğitim Vakfı İlkokulu ve Rehberlik Araştırma Merkezini ziyaret etti.
Kapanan köy yolları ulaşıma açıldı
Kapanan köy yolları ulaşıma açıldı
Hafta sonu ilçe genelinde etkili olan kar yağışı sonrası kapanan 22 köy yolu ekiplerin aralıksız çalışmaları sonucu ulaşıma açıldı.
TAZiYE YEMEKLERi KALDIRILSIN!
TAZiYE YEMEKLERi KALDIRILSIN!
Daha önce Adıyaman Belediyesinin Taziye Evlerinde yemek verilmesini yasaklamasının ardından, geçtiğimiz hafta da Kesmetepe Beldesinde Belediyenin aldığı kararla Taziye yemekleri kaldırıldı. Vatandaşlar Cenaze sahipleri acılarını yaşarken aileleri büyük bir külfete sokan taziye yemeğinin Besni genelinde de kaldırılmasını istiyor.
Belediye sokak hayvanları için doğaya yem bıraktı
Belediye sokak hayvanları için doğaya yem bıraktı
Besni Belediyesi ilçe genelinde etkisini sürdüren kar yağışı ve soğuk havadan etkilenen sokak hayvanlarının aç kalmaması için doğaya yem bıraktı.
Yılmazkaya; “AKP ve TÜİK Ekonomik krizi kamufle ediyor”
Yılmazkaya; “AKP ve TÜİK Ekonomik krizi kamufle ediyor”
Ülkede yaşanan ekonomik kriz AKP İktidarının baskıları ve sansürleri sonucu kamuoyundan kamufle edilmekte” diyen CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, ekonomik verilerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
AYAD´da 02-02 Adıyamanlılar Gecesi
AYAD´da 02-02 Adıyamanlılar Gecesi
Anadolu Yakası Adıyamanlılar Derneğinde, geçtiğimiz hafta sonu dernek lokalinde 02-02 Adıyamanlılar gecesi düzenlendi.
GÖKSU KÖPRÜSÜ ALARM VERiYOR!
GÖKSU KÖPRÜSÜ ALARM VERiYOR!
Besni ve Gölbaşı´nın Adıyaman´a bağlanma noktasında bulunan Göksu Köprüsü meydana gelen deprem ve aşınma nedeniyle yıkılma tehlikesi yaşıyor. Sürücüler için tehdit oluşturmaya başlayan köprü için Adıyaman Mühendisler Odası yetkilileri uyarırken, CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere´de konuyu soru önergesi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan´a sordu.
Hasan H. Türkoğlu hayatını kaybetti
Hasan H. Türkoğlu hayatını kaybetti
1998-2001 yılları arasında Besni Kaymakamlığı yapan Hasan Hüseyin Türkoğlu hayatını kaybetti.
Gazilerden Kaymakam İmamoğlu´na plaket
Gazilerden Kaymakam İmamoğlu´na plaket
Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Adıyaman Şubesi tarafından İlçe Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu´na teşekkür plaketi verildi.
Kesmetepe´de taziye yemekleri kaldırıldı
Kesmetepe´de taziye yemekleri kaldırıldı
Kesmetepe Belediye Başkanı Ali Yılmaz, Şubat ayı meclis toplantısında aldıkları karar doğrultusunda beldedeki taziye yemeklerinin kaldırıldığını açıkladı.
Valilikten soba zehirlenmelerine karşı uyarı
Valilikten soba zehirlenmelerine karşı uyarı
Adıyaman Valiliği soba zehirlenmelerine karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Adıyaman´da hırsızlık olayları yüzde 56 azaldı
Adıyaman´da hırsızlık olayları yüzde 56 azaldı
Adıyaman Valiliğinden yapılan açıklamada hırsızlık olaylarının yüzde 56 azaldığı bildirildi.
TEKEL DEPOLARINDA TARTIŞMA BÜYÜYOR
TEKEL DEPOLARINDA TARTIŞMA BÜYÜYOR
Millet Bahçesi olarak yapılacak eski Tekel Depolarının konuta dönüştürüleceği yönünde CHP´nin iddialarına Belediye Başkanı E. Mehmet Emre yanıt verdi. Emre açıklamasında iddiaların asılsız olduğunu ifade ederek “Yapılan bu açıklamayı liyakatsiz, ciddiyetsiz ve çamur at izi kalsın anlayışından ibaret görüyoruz.” dedi.
BELEDİYEDEN GEÇMİŞE AHDE VEFA
BELEDİYEDEN GEÇMİŞE AHDE VEFA
Besni Belediyesinin Şubat ayı meclis toplantısında aldığı karar doğrultusunda Besni´deki Cadde ve Sokakların isimlerinde düzenlemeye gidildi. Kararla birlikte daha önce isimleri verilmemiş şehit asker ve polisler başta olmak üzere Besni için önemli bir değere sahip 50´ye yakın siyasetçi, yazar, şair, profesör ve ilim insanlarının isimleri yeniden cadde ve sokaklara verilecek.
Tutdere´nin Tütünle ilgili Kanun teklifi reddedildi
Tutdere´nin Tütünle ilgili Kanun teklifi reddedildi
CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere´nin tütünle ilgili 3 yıllık hapis cezasının kaldırılmasına yönelik verdiği kanun teklifi AKP ve MHP´nin oyları reddedildi. Bunun üzerine CHP grubu adına mecliste konuşan Tutdere; “Gelin, yüz binlerce insanın ekmeği olan tütüne sahip çıkın, bizim yasa teklifimize destek olun. Teklifle biz, kaçakçılık kanununa 2017 yılında eklenen 3 yıllık hapis cezasını yerli tütün için ortadan kaldırıyoruz. Hepinizden destek istiyorum” dedi.
BESNİ LİSESİ VE ORTAOKULU MEZUNLARI 8. KEZ BULUŞACAK
BESNİ LİSESİ VE ORTAOKULU MEZUNLARI 8. KEZ BULUŞACAK
Besni Lisesi ve Ortaokulu 1975-1980 dönemi mezunları 18 Nisan´da İstanbul´da 8. kez akşam yemeğinde bir araya gelecek.
OKUR AİLESİNİN ACI GÜNÜ
OKUR AİLESİNİN ACI GÜNÜ
Merhum Hacı Zeyrek ve Merhume Ayşe Okur´un oğlu, Meliha Okur´un eşi, Bülent ve Belkız Okur´un babaları, Alper ve Begüm Okur´un dedeleri, Merhum Nadir Ekmekci ve Haci Dilsiz´in Dayıları, Besni sevdalısı (Efendi) Mehmet Okur 81 yaşında vefat etti.
KAYMAKAM İMAMOĞLU´NDAN SPORA DESTEK
KAYMAKAM İMAMOĞLU´NDAN SPORA DESTEK
Besni Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünü ziyaret ederek Atletizm takımı ve Türkiye Finalleri ile ANALİG müsabakalarına katılacak sporcular ile çalışmaları üzerine sohbet etti.
Halk Eğitim Merkezi bünyesindeki Meslek kurslarının açılışı yapıldı
Halk Eğitim Merkezi bünyesindeki Meslek kurslarının açılışı yapıldı
Besni Halk Eğitim Merkezi bünyesinde Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplum İçin Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Projesi kapsamında yapılan meslek kurslarının açılışı gerçekleştirildi.
MEB Genel Müdürü Gençoğlu´ndan Besni´ye ziyaret
MEB Genel Müdürü Gençoğlu´ndan Besni´ye ziyaret
Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu Elazığ´ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem sonrası Besni´de hasar gören okulları ziyaret ederek yetkililerden bilgiler aldı.
BESNİ NÜFUSU 34 BİN 584 OLDU
BESNİ NÜFUSU 34 BİN 584 OLDU
2019 yılı adrese dayalı nüfus sayım sonuçları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Besni´nin köy ve beldelerle birlikte toplam nüfusu bir önceki yıl 77.301 iken 2019´da 76.674´e düştü. İlçe merkezi ise bin 300 kişi artarak 33.284´ten 34 bin 584´e yükseldi.
 4. Etap TOKİ sakinleri Kombilerine kavuşuyor
4. Etap TOKİ sakinleri Kombilerine kavuşuyor
2 yıl önce faaliyete geçen 4. Etap TOKİ konutlarının Kombi ihalesi yapılıyor.
Üst geçit için imza kampanyası başlattı
Üst geçit için imza kampanyası başlattı
Besni´de vatandaş Mehmet Alkanalka, 1. Etap Toki konutlarından Pınarbaşı Mahallesi Hasan Tahsin Sümer Caddesine giden yol arasına ve Ciritmeydan Mahallesi Gaziantep Caddesi üzerine yaya yürüme üst geçidi yapılması için imza kampanyası başlattı.
ADIYAMAN, DÜNYANIN 4. BÜYÜK TURİZM FUARI EMİT´TE YERİNİ ALDI
ADIYAMAN, DÜNYANIN 4. BÜYÜK TURİZM FUARI EMİT´TE YERİNİ ALDI
Dünyanın dört bir yanındaki tatil yerlerinin ve seyahat şirketlerinin sunduğu yeni ve heyecan verici seyahat fırsatlarından faydalanmak ve ülkeler arasındaki turizm ilişkilerini geliştirmek amacıyla her geçen yıl büyük bir ilgi gören Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Fuar alanında 24. kez kapılarını açtı.
Deprem mağduru engelli çocuğa Vali Aykut Pekmez sahip çıktı
Deprem mağduru engelli çocuğa Vali Aykut Pekmez sahip çıktı
Merkez üssü Elazığ´ın Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depremde evleri ağır hasar gören Sincik ilçesine bağlı İnlice Beldesi Çükan Mahallesinde yaşayan 15 yaşındaki Zihinsel ve Ortopedik Engelli Ercan Çetin ve ailesine Vali Aykut Pekmez sahip çıktı.
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin…

Hz. Muhammed
Soğuk iklimde yaşayan tatlı su kaplumbağası türü olan kaplumbağaların,sonbaharda derin bir nefes alarak girdikleri sudan,ilkbaharda çıktıklarını ve bu kaplumbağaların üç ay oksijensiz hayatta glikolizden enerji sağlayarak kalabildiklerini ve bunların kalp atışlarının dakikada bir olduğunu,

Su kaplumbağları hakkında bilgi
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
22 Şubat 2020 Cumartesi