HÜKÜMET ADIYAMAN´A VERDİĞİ SÖZÜ TUTMADI
CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, 24 Haziran´da milletvekili seçildiğinden itibaren TBMM gündemine taşıdığı konuları dile getirdi. Hükümetin Adıyaman için verdiği sözleri tutmadığını ifade eden Milletvekili Tutdere; “Adıyaman ilimiz, sadece bakanların uğradığı çay içtiği bir yerden çok; projelerin konuşulduğu, tartışıldığı, yeni açılımların yapıldığı, yeni tesislerin, fabrikaların açıldığı bir yer olsun artık” dedi.
Tarih: 21.1.2020 08:50:16/ 14361okunma / 1yorum

“HER FIRSATTA ADIYAMAN´I KONUŞTUM

Milletvekili Tutdere, Perre Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Adıyaman´ın sorunlarını ve bugüne kadar Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) taşıdığı konuları anlattı.
Cumhuriyet Halk Partisinden (CHP) 24 Haziran´da seçildiklerinden bu yana özellikle Adıyaman adına parlamentoda çok ciddi bir performansla kentin sorunlarını gündeme getirdiklerini, takipçisi olduklarını ve çözümü noktasında bakanlıklar nezdinde, gerekli kurumlar nezdinde her türlü girişimi bu güne kadar yaptıkların, bundan sonrada yapmaya devam edeceklerini kaydetti.
Tutdere, "2019 yılına baktığımızda TBMM milletvekillerinin çalışma performansına baktığımızda bizim orada ortaya koyduğumuz, çalışma performansı, tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmaktadır. Her fırsatta Adıyaman´ı konuştum, her fırsatta milletin kürsüsünde milletin sorunlarını dile getirdik. Yeri geldi hastane oldu, yeri geldi sulama projeleri oldu, yeri geldi çiftçinin sorunu oldu, yeri geldi köylünün sorunu oldu, çalışanın sorunu oldu biz bütün bu sorunları 2019 yılında ve öncesinde elimizden geldiğince dile getirdik. TBMM´de bu sorunların çözülmesi noktasında takipçisi olduk. 2020 yılında da aynı kararlılıkla milletimizden almış olduğumuz bu yetkileri en iyi şekilde kullanmak adına elimizden gelen en iyi çabayı ve gayreti göstereceğiz, bundan sonrada göstereceğiz ilimizin sorunları büyük, daha çok çalışmamız gerekiyor. 2020 yılında Adıyaman başta sulama projeleri olmak üzere, tütün sorunu ve diğer sorunlarının çözümü konusunda elimizden gelen gayreti her türlü göstereceğiz." dedi.

“SARMALIK TÜTÜNE, 3 YILDAN 6 YILA HAPİS
YASASI TEMMUZ AYINDA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK”

Özellikle sarmalık tütün ile ilgili sorunların devam etiğini ifade eden Tutdere, şunları kaydetti; “Geçen hafta Malatya ilinde kolluk kuvvetleri tarafından tütün satan dükkanlara operasyonlar yapıldı. Çiftçilerin tütünlerine el konuldu ve şuanda çok ciddi bir mağduriyet yaşıyorlar. Bizlere telefonla ulaşanlar oldu, biz bu konuda Malatya Valiliğiyle iletişime geçtik. Gerekli mücadeleyi ortaya koyduk ancak burada yapılması gereken bir şey var. Bu konuda yasal değişiklik mutlaka yapılması gerekiyor, bununda çözüm yeri tabi ki de TBMM´dir.
Geçen dönem Temmuz ayında yürürlüğe girmesi gerek yasanın 2 yıl ertelenmesi noktasında kanun teklifi verdik, diğer siyasi parti gruplarıyla görüşmeler yaptık ve bunun neticesinde iktidar partisinin de ikna olmasıyla bu 1 yıl ertelendi. Bu yılın Temmuz ayında yasa yeniden yürürlüğe girecek yani sarmalık tütüne 3 yıldan, 6 yıla hapis getiren yasa Temmuz ayında yürürlüğe girecek dolayısıyla Adıyaman´ın da önünde çok kısa bir süre kaldı. Bu 7 aylık süre içerisinde iş işten geçmeden Adıyaman´daki sivil toplum örgütleriyle, siyasi partileriyle bir araya gelip bu sorunun çözümü konusunda hükümet üzerinde baskı oluşturulması lazım.

“ADIYAMAN´IMIZIN SORUNLARINI BAKANLARIMIZIN YÜZÜNE SÖYLEDİK”

Tutdere, tütün sorununun demokratik yollarla her türlü gayret ve çaba gösterildiğinde nihai bir şekilde çözümünü sağlamış olacaklarını vurgulayarak, "Bu konuda hükümet, Adıyaman´a verdiği sözleri tutmadı, daha önceki Adıyaman´da ki tütün eylemlerinden sonra Ankara´ya giden heyetlerin içerisinde bizde vardık ve dönemin maliye bakanı Naci Ağbal başta olmak üzere hükümet yetkilileri, özellikle hem yasal çalışma yapacaklarını hem de kooperatiflere bu ürünün satılması, pazarlanması yönündeki diğer engelleri kaldırması için çalışma yapacaklarını vergi konusunda çiftçiye yardımcı olacaklarını söylemişlerdi. Ancak gelinen noktada bu konuda gerekli bir çalışmanın yapılmadığını görmekteyiz.
Biz tabi mecliste bulunduğumuz süre içerisinde yine tütün sorunun çözümü konusunda çok ciddi bir çalışma ortaya koyduk, gündeme getirdik, mecliste konuştuk ve ilgili bakanlıklara soru yönergeleri verdik ancak bu güne kadar, bütçe görüşmelerinde hem iç işleri bakanına hem de tarım bakanına söz alarak saatlerce bekleyip sadece Adıyaman´ın bu sorununu onlara ifade etmek için, gayret gösterdik ve gece geç saatlerde olsa söz alıp bunları bakanlarımızın yüzüne söyledik” şeklinde kaydetti.
Adıyaman´a ziyarette bulunan bakanların ve tütün ile ilgili hiç kimsenin sesinin çıkmadığına işaret eden Tutdere, "Yani bu sorunu görmezden geliyor iktidar. İktidarın bu sorunu görmezden gelmesi gelecek adına ürkütücü, gelecek adına bizimde bu sorunu iktidarın gündemine mutlaka taşımamız gerekiyor. Burada sizlere de çok iş düşüyor, basına, sivil toplum örgütlerine iş düşüyor. İnşallah önümüzde ki süreçte dayanışma içerisinde olarak, bu sorunun çözümü noktasında iktidarı zorlayacağız” dedi.

“YENİ TESİSLERİN, FABRİKALARIN AÇILDIĞI BİR YER OLSUN ARTIK”

İktidara ve Adıyaman kamuoyuna bir çağrıda bulunmak istediğini belirten Tutdere, 2019 yılının bir kayıp yılı olduğunu 2020 yılının da Adıyaman´ı hak ettiği hizmetlere kavuşturması noktasında gerekli hassasiyetin gösterilmesini beklediklerini dile getirdi.
Tutdere, "Adıyaman ilimiz sadece bakanlıkların uğradığı çay içtiği bir yerden öteye projelerin konuşulduğu, tartışıldığı, yeni açılımların yapıldığı, yeni tesislerin, fabrikaların açıldığı bir yer olsun artık. Adıyaman´ın işsizliğine, yoksulluğuna kahve köşelerinde büyük bir umutla bekleyen gençlerin işsizlik sorunlarına bir çözüm bulmalarını istiyoruz” diye konuştu.

“İKTİDARIYLA, MUHALEFETİYLE EL ELE VERELİM”

Bütün Adıyaman kamuoyuna çağrıda bulunan Milletvekili Tutdere, “İktidarıyla, muhalefetiyle el ele verelim Adıyaman´ımızı, sorunlarının çözümü noktasında bir gayret gösterelim. Adıyaman´ımızı, ilimizi gelecek güzel günlere, günlerde buluşturmak adına mücadele etmemiz gerekiyor. Bu konuda da bizlerde sahip çıkmalarını bekliyoruz çünkü muhalefetinde gerekli çalışmaları yapabilmesi için kamuoyu desteği de gerekmektedir. Halkımız bize sahiplendiği sürece ki, sahipleniyorlar ben bundan büyük bir memnuniyet görüyorum. Halktan aldığımız bu cesaretle bu kararlılıkla bizde bu önümüzdeki süreçte daha güzel işler yapacağız” dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
memet ozbay
22.1.2020 01:31:05
Ise Guvenilir ve isleyen kooperatifler kurmakda basliyalim.. Sarimsak ureticili dahil. Gecen yil sarimsak 1 TL idi elde kaldi.Bu yil kimse sarimsak ekip ,dikmedi sarimsak istanbulda 40 ve 50 TL o da CIN den gelmekte. inanmiyan istanbuldaki hemserelerine sordunlar..
BESNİ´NİN YOL SORUNLARI GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR..!
BESNİ´NİN YOL SORUNLARI GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR..!
TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Adıyaman ve ilçelerinin yol sorunları ile hızlı tren projesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına sordu. Açıklamalarında Besni´deki viyadük çalışmasının yanı sıra Üçgöz-Kızılin ile Besni yolu, Köseceli yolu ve Besni-Adıyaman girişindeki yolun içler acısı bir hale geldiğini dile getiren Tutdere; “Besni, Gerger ve Çelikhan´ın yol çilesi ne zaman bitecek, hayali hızlı tren projesi ne oldu?” diye sordu.
BESNi´YE YENi BiR NEFES GETiRMEYE ÇALIŞIYORUZ
BESNi´YE YENi BiR NEFES GETiRMEYE ÇALIŞIYORUZ
Gazetemiz Başyazarı Hasan Emre, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Orhan Önder ve Besni´nin köklü esnaflarından İsmet Nergiz, yaklaşık 3 ay önce Besni´ye atanan Kaymakam Nazlı Demir´i makamında ziyaret etti. Sohbet havasında geçen ziyarette Besni´nin eğitim, kültür ve turizm alanındaki konuları ele alınırken Kaymakam Demir, Besni´de çalışmaktan mutluluk duyduğunu ve yapacakları çalışmalarla Besni´ye yeni bir nefes getirmeye çalıştıklarını ifade etti.
Besni´de vaka sayısı her geçen gün artıyor
Besni´de vaka sayısı her geçen gün artıyor
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını Besni´de etkisini artırmaya devam ediyor. Her gün onlarca vakanın çıktığı ilçede koronavirüs tedbirleri kapsamında son olarak 65 yaş üstü vatandaşlara kısıtlama getirilirken yine şehrin işlek caddelerinden olan Atatürk ve Gaziantep Caddeleri gibi bir çok güzergahta da sigara içilmesi yasaklandı.
OYRATLI KARANTİNAYA ALINDI!
OYRATLI KARANTİNAYA ALINDI!
Besni´ye bağlı Oyratlı Köyünde artan koronavirüs vakaları nedeniyle köye giriş ve çıkışlar yasaklandı.
Avukat Şeyma Akdeniz Hukuk bürosunu açtı
Avukat Şeyma Akdeniz Hukuk bürosunu açtı
Avukat Şeyma Akdeniz, Besni´de hukuk bürosunu açarak Besnili vatandaşlara hizmet vermeye başladı.
Vali Çuhadar Besni´de tarihi mekanları gezdi
Vali Çuhadar Besni´de tarihi mekanları gezdi
Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yaparak bu medeniyetlerin izlerini taşıyan Adıyaman´ın ve ilçelerinin sahip olduğu tarihi mekânları ile turistik potansiyelini tanımak amacıyla ilçe ziyaretlerine devam ediyor.
BESNİ´DE FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU
BESNİ´DE FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU
Orman Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı´nın ortaklaşa başlattıkları "Geleceğe nefes, Dünyaya Nefes" sloganıyla başlayan "Geleceğe Nefes Ol " fidan dikme kampanyası kapsamında Besni´de bin adet fidan toprakla buluştu.
Kaymakam Nazlı Demir´den jandarmaya başarı belgesi
Kaymakam Nazlı Demir´den jandarmaya başarı belgesi
Besni Kaymakamı Nazlı Demir, geçtiğimiz haftalarda uyuşturucuyla mücadelede gösterdikleri özverili çalışmadan dolayı ilçe jandarma komutanlığı personellerine başarı belgesi takdim etti.
ERDEMOĞLU´NDAN BESNi´YE 24 DERSLiKLi ANADOLU LiSESi
ERDEMOĞLU´NDAN BESNi´YE 24 DERSLiKLi ANADOLU LiSESi
Yıllardır yaptıkları hayır işleriyle vatandaşların gönlünde taht kuran Erdemoğlu Ailesi, bunun yanında eğitim hizmetlerine de desteğini eksik etmiyor. Yaptıkları sayısız esere bir yenisini daha ekleme kararı alan hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu, bu kez eşi Aysel Erdemoğlu adına Besni´de 24 derslikli bir Anadolu Lisesi yaptıracak.
ULU ÖNDER ATATÜRK VEFATININ 82. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
ULU ÖNDER ATATÜRK VEFATININ 82. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
Cumhuriyetimizin ve bağımsızlığımızın mimarı Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 82. Yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi Besni´de de törenlerle anıldı.
Yıldırım: Cumhuriyeti korumak ilelebet görevimizdir
Yıldırım: Cumhuriyeti korumak ilelebet görevimizdir
İYİ Parti Besni İlçe Başkanı İmdat Yıldırım, Mustafa Kemal Atatürk´ün ebediyete intikal edişinin 82. Yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
SANKO 10 KASIM ANMA İLANI
SANKO 10 KASIM ANMA İLANI
SANKO 10 KASIM ANMA İLANI
Adıyaman´da 1500 yıllık insan iskeleti bulundu
Adıyaman´da 1500 yıllık insan iskeleti bulundu
Kommagene Krallığının beş büyük kentinden birisi olan ve Roma döneminde de önemini koruyan Örenli Mahallesi´nde yer alan Perre Antik Kenti´nde, 2 bin yıllık kaya mezarlarının bulunduğu alanında 2001 yılında başlayan ve 2009 yılına kadar süren kazılar ara verilirken 11 yıl aradan sonra başlayan kazılarda üzümleri sıkarak şarap üretimi yapılan 9 üzüm işliği bulunurken devam eden çalışmalarda 160 metre uzunluğunda bir merdiven yapısı ile bin 500 yıl öncesine ait erkek iskeleti tespit edildi.
ALİ ERDEMOĞLU´NDAN BESNİ´YE 100 BİN ADET MASKE DESTEĞİ
ALİ ERDEMOĞLU´NDAN BESNİ´YE 100 BİN ADET MASKE DESTEĞİ
Son günlerde Besni´de artış gösteren Koronavirüs salgını dolayısıyla hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu, oda başkanlarına ve muhtarlara 100 bin adet maske desteğinde bulundu.
BAŞKAN AKBİLEK: YEREL BASIN DESTEKLENMELİ
BAŞKAN AKBİLEK: YEREL BASIN DESTEKLENMELİ
Adıyaman İnternet Gazetecileri Cemiyeti Başkanı Mehmet Cihan Akbilek, yerel medyanın yaşadığı sıkıntıları dile getirerek sektörün desteklenmesi gerektiğini söyledi.
Tut ve Samsat Belediye Başkanları Koronavirüse yakalandı
Tut ve Samsat Belediye Başkanları Koronavirüse yakalandı
Samsat Belediye Başkanı Halil Fırat, sosyal medya hesabından yeni korona virüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. Tut Belediye Başkanı Mehmet Kılıç ise yapılan koronavirüs testinin pozitif çıktığını ancak sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.
SASA, PETROKİMYADA EN BÜYÜK YERLİLEŞME HAMLESİNE İMZA ATTI
SASA, PETROKİMYADA EN BÜYÜK YERLİLEŞME HAMLESİNE İMZA ATTI
Erdemoğlu Holding, 5 yıl önce satın aldığı Adana´nın en büyük şirketi Sasa Polyester´i, yaptığı yatırımlarla alanında Avrupa´nın en büyük şirketi haline getirdi. 1966 yılında kurulan Türkiye´nin sembol sanayi tesislerinden Sasa´ya bugüne kadar 900 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirildi.
Besni´de Güvenli Okul toplantısı Kaymakam Demir başkanlığında yapıldı
Besni´de Güvenli Okul toplantısı Kaymakam Demir başkanlığında yapıldı
2020-2021 Eğitim Öğretim yılı “Güvenli okul toplantısı Besni Kaymakamı Nazlı Demir başkanlığında yapıldı.
Besni´de cadde ve sokak tabelaları yenileniyor
Besni´de cadde ve sokak tabelaları yenileniyor
Besni Belediyesi tarafından geçmişten günümüze daha önce isimleri verilmemiş başta şehit asker ve polisler olmak üzere Besni için önemli bir değere sahip olan siyasetçi, yazar, şair, profesör ve ilim insanlarının isimlerinin bulunduğu tabelalar sokaklara monte edilmeye başlandı.
Kaymakam Demir´den gazetemize ziyaret
Kaymakam Demir´den gazetemize ziyaret
Besni Kaymakamı Nazlı Demir, gazetemizi ziyaret ederek açıklamalarda bulundu. Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile ilgili uyarılarda bulunan Demir; “Ben iki aydır buradayım, azalan bir seyir olmadı. Artan bir seyrimiz var. Zaten Adıyaman geneli bu durum var” dedi.
Kaymakam Demir Muhtarların taleplerini dinledi
Kaymakam Demir Muhtarların taleplerini dinledi
Besni´de köy ve mahalle muhtarlarının sorun ve taleplerini dile getirdiği toplantı Besni Kaymakamı Nazlı Demir başkanlığında yapıldı.
Başkan Yıldırım Cumhuriyetin 97. Yılını kutladı
Başkan Yıldırım Cumhuriyetin 97. Yılını kutladı
İYİ Parti İlçe Başkanı İmdat Yıldırım, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yıldönümü dolayısıyla açıklamada bulundu.
CUMHURİYETİMİZ 97 YAŞINDA…
CUMHURİYETİMİZ 97 YAŞINDA…
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün benim en büyük eserim dediği Cumhuriyetin ilan edilişinin 97. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Besni´de de kutlandı. Besni Kaymakamı Nazlı Demir, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün önderliğinde esarete, dayatmalara ve işgale boyun eğmeyen milletimizin, bağımsızlığına kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı´nın, 29 Ekim 1923´te Cumhuriyet´in ilanıyla taçlandığı, tarihimizin en şerefli ve gururlu günü” dedi.
SANKO CUMHURİYET BAYRAMI İLANI
SANKO CUMHURİYET BAYRAMI İLANI
SANKO CUMHURİYET BAYRAMI İLANI
Besni´de 29 Ekim etkinlikleri başladı
Besni´de 29 Ekim etkinlikleri başladı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yıldönümü etkinlikleri Besni´de çelenk sunumuyla başladı.
Milletvekili Yılmazkaya´dan hükümete çağrı:
Milletvekili Yılmazkaya´dan hükümete çağrı:
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle Düğün Salonu işletmelerinin batmak üzere olduğunu söyleyen CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, konuyla ilgili hükümete çağrıda bulundu. Yılmazkaya; “Düğün salonlarında çalışan garsonlar, müzisyenler, sanatçılar, organizasyon firmaları, tedarikçiler ve dolaylı yoldan milyonlarca insan bu süreçten etkilendi” dedi.
Kaymakam Demir´den şehit ailelerine ziyaret
Kaymakam Demir´den şehit ailelerine ziyaret
Besni Kaymakamı Nazlı Demir, 2010 yılında şehit olan Abidin Tanrıkolu ve 1998 yılında şehit olan Mehmet Yıldırım´ın ailelerini ziyaret etti.
HALK EĞİTİMİ MERKEZİ SERGİSİ AÇILDI
HALK EĞİTİMİ MERKEZİ SERGİSİ AÇILDI
Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplum İçin Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Projesi kapsamında El Sanatları ve Giyim Üretim Teknolojileri alanında açılmış olan Ev Tekstili Ürünleri Hazırlama ve Kadın Giyim Modelist Yardımcılığı kursunun kapanış sergisi açıldı.
Besni Koronavirüs denetimleri sürüyor
Besni Koronavirüs denetimleri sürüyor
İçişleri Bakanlığınca 81 İl Valiliğine gönderilen genelge kapsamında 7 gün boyunca devam edecek koronavirüs denetimleri Besni´de aralıksız sürüyor. Denetimler kapsamında ilçe merkezinde toplu taşıma araçları ve işletmeler denetlenerek şoförler ve iş yeri sahiplerine uyarılarda bulunuldu.
Uzm. Dr. Torun´un yeni kitabı çıktı
Uzm. Dr. Torun´un yeni kitabı çıktı
Gazetemiz köşe yazarlarından Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Torun´un uzmanlık alanından “100 Başlıkta Enfeksiyon Hastalıkları” (Tanı, tedavi, korunma ve enfeksiyonların geleceği) adlı bilimsel ağırlıklı, halka yönelik yeni kitabı çıktı.
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Evlat kokusu, cennet kokusudur.

Hz. Muhammed
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
24 Kasım 2020 Salı