İşadamı Güneşhan: Besni kültürü Cumhuriyet değerlerine modeldir
21. Besni Eğitim Bayramının en önemli etkinlikleri Paneller oldu. ADD Genel Başkanı H. Emre Altınışık Binlerce Kitap Okuyan Lider Atatürk konulu panelde konuştu. Eski devlet Bakanı Zeki Sezer ise Eğitim Edebiyatın toplumsal hattaki yeri konulu panele konuşmacı olarak katıldı.
Tarih: 1.10.2019 17:41:55/ 454okunma / 0yorum

KYK Kız yurdu Konferans salonundaki Panellerde konuşmacılar Besnililerle ve öğrencilerle buluştu. İşadamı Bekir Güneşhan ve Adıyaman Üniversitesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Haydar Bağış Şaban Çağıran moderatörlüğündeki Panele konuşmacı olarak katıldılar.

Prof. Dr. Haydar Bağış Kalıtsal hastalıklar ve Üreme genetiği konusunda bir konuşma yaptı. Panelin diğer konuşmacısı ise Uşak´ta yaşayan işadamı hemşerimiz Bekir Güneşhan´dı. Güneşhan Besni´den başlayıp Uşağa uzanan hayatını özetlediği konuşmasında, Besni kültünü ve altyapısının Cumhuriyet değerleriyle örtüştüğünü vurguladı. Besnimizin ve ülkemizin mutlaka düzgün bir eğitime ve üretime ihtiyacı olduğunu söyleyen Güneşhan, “Ülkemizin kurtuluşu Atatürk ilke ve devrimlerinden mümkün olduğunca faydalanmaktan geçer. Bizler ne yazık ki bayrağı daha ileriye değil daha geriye bile götüremiyoruz.” dedi.

Güneşhan´ın konuşması şöyle:

ÇOCUKKEN ÇOK UTANGAÇTIM

01.01.1963 Adıyaman/Besni doğumluyum. Doğmadan 2-3 ay öncesi dayım ve anneannem vurulmuş. O dönem yokluk, sefalet, acı ile geçmiş Babam çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşıyormuş. 1965 yılında rahmetli dayım babamı zorla çobanlıktan alarak Adana´ya götürüyor ve ticaret hayatı başlıyor.

1974-1983 yılları arasında amcamlarla ortak olarak birlikte iş yapıyorlar. Ben ise okula başlamadan 1968 yılında çıraklığa veriliyorum. Çıraklık, ustalık, kalfalık derken pazarlama, sanayicilik ve bugünlere geldik.

Çocukken çok utangaçtım. İlkokul, ortaokul ve liseyi Besni´de okudum. Bizleri küçük amcalarım (Mustafa Güneşhan ve Kadir Güneşhan) okuttu. Bugünlere gelmemde başta rahmetli annem olmak üzere dedemin ve babamın emeği çoktur. Özellikle annem beni, kendisine hem evlat, arkadaş, eş, yoldaş olarak hem de iş ortağı olarak yetiştirdi. Hatta ilkokul 5 sonrası annem benden başka kimseden para almamıştır.

HAYATTAKİ TEK RAKİBİM KENDİMİM

1983 yılında askere gittim ve hiç izin kullanmadan askerliğimi bitirdim.1984 yılında askerden döndükten sonra babamla konuştuk ve ortak olduk. Ancak uzun süreli devam ettiremedik. Çünkü Besni de geride kaldığında eziliyorsun, öne çıktığında ise yok etmeye çalışıyorlar. Bu nedenle babamla ortaklığımızı sürdüremedik. 1987 yılında babamdan ayrıldım ve 12 yaşında ki kardeşim ile birlikte Uşak´a yerleştik. O günden bu yana da birlikteyiz ve ortağız. 8 yaşından beri annem kardeşimi bana emanet etmiştir.

Hayattaki rakip olarak gördüğüm tek kişi kendimim. Hep kendime, aileme işime daha fazla ne katabilirim diye çaba harcadım. Hayatımın hiçbir aşamasında kendimden ödün vermedim. Özgürce ve yüreklice doğru bildiğim yoldan yürüdüm. Hep ilimi, bilimi, mantığı öne çıkardım. Aldığım aile terbiyesine, değerlerime, dünyaya olan bakışıma saygılı oldum ve o yolda yürüdüm. Bugüne kadar 20 ye yakın yakın çevremdeki ailemi ve dostlarımı iş hayatına kazandırdım. Bugün hepsi de iş hayatında başarılılar ve kendi işlerinin başındalar.

SİYASET YAŞAMIMIZIN BİR PARÇASIDIR

1985 yılı sonrası siyasette de aktif rol oynadım. Sayın Bülent Ecevit´i ve Demokratik Sol Parti´yi benimsedim. Atatürk solunu, yerli solu DSP´de gördüm. Saygıyı, ülke sevdasını, eğitim ve üretime verilen önemi, mütevaziliği, inançlara saygıyı Ecevit kimliğinde gördüm. Aile olarak Atatürk, İnönü, Ecevit ve Zeki Sezer´i benimsedik… Siyaset, Türkiye´nin en önemli sorunlarından biridir. İstisnalar hariç olsa da kirlenmiş ve içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Ülkemiz de en önemli işleri en önemsiz insanlar yapmaktalar ve bu durumu oluşturanlar bizlerken sonrasında eleştirenler de yine bizler oluyoruz. Siyaset, yaşamımızın bir parçasıdır. O yüzden bilinçli insanların siyasete ve eğitime önem vermeleri gerekmektedir.

EĞİTİM VE ÜRETİM OLMAZSA OLMAZIMIZ

Ülkenin ve Besni´nin kurtuluşu; Eğitim ve üretim olmazsa olmazımızdır. Alın teri ve emek olmadan sahip olunan her şey yok olmaya mahkumdur. Birlikten kuvvet doğar. Kooperatifler, köy kentler, kalkınma aileden başlar. 1 kişi 1 ailevi kurtarır. Besni alt yapısı, Besni kültürü tam da ülkemizin kuruluşuna, Cumhuriyet değerlerine modeldir.

Başarı; kimilerine göre çok paraya sahip olmaktır. Ancak tek başına çok tehlikeli bir silahtır. Hiç bir zaman da kimseye tek başına mutluluk vermemiştir. İyi kullanılmadığı taktirde çoğumuzun sonunu getirmiştir. Eğitim mutlaka her şeyin alt yapısını oluşturmalıdır. Tabi ki tek başına eğitim de yetersizdir. Eğitimi alıp ta bunu kullanmıyorsak bir şeyler üretmiyorsak büyük bir kayıptır.

Ben kendi adıma başarılı olmayı her anlamda insan kalabilmek, ödün vermemek ve dik kalabilmek, özgür ve ahlaklı kalabilmek ve iz bırakarak yeni nesillere örnek olmak.

BESNİLİLER NEDEN GÖÇ ETTİLER?

Adıyaman´ın il oluşu, o günkü siyasilerin köklü çözüm bulamayışı, çevre baskısı olarak yorumluyorum. Doğaya, insana, çevreye, bilime, tarihe, üretime, sanata, geçmişe önem vermek başarılı olma yolunda önemli adımdır. Geçmişini tanımayan toplumlar yok olmaya mahkumdur.

Besnimizin ve ülkemizin mutlaka düzgün bir eğitime ve üretime ihtiyacı vardır.

Ülkemizin kurtuluşu Atatürk ilke ve devrimlerinden mümkün olduğunca faydalanmaktan geçer. Bizler ne yazık ki bayrağı daha ileriye değil daha geriye bile götüremiyoruz.

Ben kendimi Atama ve ilkelerine borçlu saydım. Her Besnili de kendini borçlu saymalıdır. Bu anlamda da elimden geldiğince görev yaptım ve destek oldum. Olmaya da devam edeceğim.3-4 dönem il yönetiminde, 1 dönem belediye meclisinde görev aldım. 1 dönem il başkanlığı görevinde bulundum. 1 dönem de adaylık sürecim bulunmaktadır. Ayrıca 1 dönem de Ticaret Odası yönetiminde görev aldım.

SANAYİCİLİK, AİLEMİZ İÇİN ULUSAL BİR GÖREVDİR

Ancak koşullar ne olursa olsun siyasetten kopma şansımız sıfır. Aksi halde kendimi inkar etmiş olurum. Hiç bir zaman bireysel düşünmedim. Besnimiz için ve ülkemiz için elimden geldiğince çaba gösterdim. Hatta bugün Uşak´ın merkezin de bir Besni caddesi bulunmaktadır. Bu isim benim duruşuma verildi. Bu arkadaşlarımın bana olan saygısıdır.

Bizim ailemizin sanayicilik yönünün dışında sosyal bir yönü de vardır… Hiç bir birey asla muhtaç olmak istemez. Onurlu bir yaşamı kendisine ilke edinir. Bu anlamda geçmiş nesillerimizi daha başarılı buluyorum. Sanayicilik, ailemiz için ulusal bir görevdir. Besni´de de birçok başarılı örnekler vardır. Merhum Mehmet Erdemoğlu, Ahmet Kemal Ferlengez, Şaban Çağıran vs. Köy enstitüleri modeli ve üretim seferberliği model olmalıdır.

Eğitim benim için çok önemlidir. Bu anlamda bende elimden geleni çabayı göstermeye çalışıyorum. Vefat eden oğlum adına okul yaptırdım. Barış Güneşhan İlköğretim Okulu, eğitim hayatında 9. Yılındadır. Bu süreçte başarılı öğrenciler yetiştirmiş olup satrançta, yüzmede, resim sergilerinde derecelere girmiştir.”

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Şehit Çelik Gözyaşlarıyla Son Yolculuğuna Uğurladı
Şehit Çelik Gözyaşlarıyla Son Yolculuğuna Uğurladı
Türk Silahlı Kuvvetlerince Suriye´de yürütülen Barış Pınarı Harekâtı´nda teröristlerce düzenlenen havan saldırısında şehit olan, Piyade Uzman Onbaşı Mesut Çelik (28), memleketi Adıyaman´ın Çelikhan ilçesinde düzenlenen törenin ardından gözyaşlarıyla toprağa verildi.
Şehit Çelik´in Cenazesi Adıyaman´a Getirildi
Şehit Çelik´in Cenazesi Adıyaman´a Getirildi
Fırat´ın doğusunda sürdürülen Barış Pınarı Harekatı´nda teröristlerce düzenlenen havan saldırısında şehit olan iki askerden Piyade Onbaşı Çavuş Mesut Çelik´in (28) cenazesi, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi´ne getirildi.
Adıyaman´a Şehit Ateşi Düştü!
Adıyaman´a Şehit Ateşi Düştü!
Türk Silahlı Kuvvetlerince Suriye´de yürütülen Barış Pınarı Harekatında terör örgütü YPK/PKK´nın düzenlediği hain saldırıda vurulan Adıyaman´ın Çelikhan nüfusuna kayıtlı Piyade Uzman Onbaşı Mesut Çelik şehit oldu.
Tutdere Tarım Bakanlığı´na Tütün Düzenlemesini Hatırlattı
Tutdere Tarım Bakanlığı´na Tütün Düzenlemesini Hatırlattı
CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Adıyamanlı çiftçi ve tütüncülerin yaşadıkları sorunları meclis gündemine taşıdı. Milletvekili Tutdere konuyla ilgili yaptığı konuşmasında Tarım Bakanlığına görevini yapması için çağrıda bulundu.
Adıyaman´da Sağlık Çalışanlarına Rekor Düzeyde Banka Promosyonu
Adıyaman´da Sağlık Çalışanlarına Rekor Düzeyde Banka Promosyonu
Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen banka promosyon ihalesinde sağlık çalışanı tek seferde peşin olarak 4 bin 400 lira promosyon almaya hak kazandı.
Enerji Bakanlığı´ndan Adıyaman´a 4 Bin Ton Asfalt Desteği
Enerji Bakanlığı´ndan Adıyaman´a 4 Bin Ton Asfalt Desteği
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Adıyaman Valiliği İl Özel İdaresine 4 Bin ton asfalt desteğinde bulunuldu.
AGC´den Emniyet Müdürü Ergüder´e Ziyaret
AGC´den Emniyet Müdürü Ergüder´e Ziyaret
Adıyaman gazeteciler cemiyeti Zeki Dişkaya ve yönetim kurulu üyeleri, emniyet müdürü İbrahim Ergüder´e nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette Adıyaman´ın kangren olmuş konuları, asayiş ve trafik problemleri ile kentin genel sorunları konuşuldu.
Ali Erdemoğlu´ndan Kaymakam Bedirhan İmamoğlu´na Ziyaret
Ali Erdemoğlu´ndan Kaymakam Bedirhan İmamoğlu´na Ziyaret
Hayırsever hemşerimiz Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Erdemoğlu, son yayınlanan kararnameyle Besni Kaymakamlığına atanan Kaymakam Bedirhan İmamoğlu´nu ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu.
Bakan Kurum; "Besni kadim bir  medeniyetin kadim bir ilçesi"
Bakan Kurum; "Besni kadim bir medeniyetin kadim bir ilçesi"
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Adıyaman´a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Adıyaman Valiliği ziyareti esnasında yaptığı açıklamada Besni´de Kentsel Dönüşüm, Altyapı çalışmaları ve Tekel Depolarının yerine yapılacak olan Millet Bahçesi çalışmalarının en kısa zamanda başlayacağını ifade etti.
Adıyaman Tanıtım Günlerine Hazırlanıyor
Adıyaman Tanıtım Günlerine Hazırlanıyor
Adıyaman´ın sahip olduğu yerel dinamikleri harekete geçirmek amacıyla merkezi İstanbul´da bulunan Adıyaman Dernekler Federasyonunun (ADIFED)´in organizatörlüğünde 21-24 Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Yenikapı´da Tanıtım Günleri yapılacak.
Tutdere; "Öğrenciler Cemaat Yurtlarına Gitmeye Mecbur Bırakılıyor”
Tutdere; "Öğrenciler Cemaat Yurtlarına Gitmeye Mecbur Bırakılıyor”
Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere meclis genel kurulu gündemine bu kez üniversite öğrencilerinin barınma sorununu taşıdı. Tutdere, devlet yurduna yerleşemeyen öğrencilerin ev kiraları ve özel yurtların ücretlerinin yüksek olması nedeniyle cemaat yurtlarına gitmek zorunda kaldıklarını ifade etti.
“Doğadaki İnsan” Besni´de
“Doğadaki İnsan” Besni´de
TRT Haber´in sevilen programlarından ‘Doğadaki İnsan´ Programının sunucusu Serdar Kılıç ve ekibi Besni Belediyesi´nin organizasyonuyla Besni´de program yaptı.
Besni Spor Kulüplerinden Birlik ve Beraberlik Yemeği
Besni Spor Kulüplerinden Birlik ve Beraberlik Yemeği
Besni´yi futbolda özlenen günlerine geri döndürmek için çalışmalarına devam eden Besni Spor ile Besni Belediye Spor Kulübü, takıma yeni katılan futbolcular onuruna düzenlenen birlik ve beraberlik yemeğinde bir araya geldi.
İmamoğlu; “Sorunların çözümü için herkesle işbirliği içerisinde olacağız”
İmamoğlu; “Sorunların çözümü için herkesle işbirliği içerisinde olacağız”
Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Orhan Önder ve Gazetemiz Başyazarı Hasan Emre, son yayınlanan kararnameyle Besni Kaymakamlığına atanan Bedirhan İmamoğlu´nu makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Besni hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunulan ziyarette Kaymakam İmamoğlu, Besni´nin sorunlarının çözümü noktasında herkesle işbirliği içerisinde olacaklarını ifade etti.
Süleyman Arif Emre İçin Mevlit Okutuldu
Süleyman Arif Emre İçin Mevlit Okutuldu
Geçtiğimiz aylarda İstanbul´daki evinde hayatını kaybeden Besnili siyasetçi ve eski devlet bakanı Süleyman Arif Emre anısına Besni´de mevlit okutuldu.
Besni Özel Gözde Sanat Eğitim Merkezi açıldı
Besni Özel Gözde Sanat Eğitim Merkezi açıldı
Eski Yaren Mantı evi arkasında emekli biyoloji öğretmeni Hasan Turgut ile akademik eğitimini Almanya Stuttgart Üniversitesi Resim ve Ressamlık Fakültesinde tamamlayan Gözde Güleken tarafından sanat, müzik ve dil eğitiminin amaçlandığı, sanatseverlerin buluşacağı, kendini geliştireceği Besni Özel Gözde Sanat Merkezi hizmete açıldı.
Kadın Doğum Uzmanı Urcun, Göreve Başladı
Kadın Doğum Uzmanı Urcun, Göreve Başladı
Besni Devlet Hastanesine ataması yapılan ikinci Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzamanı Op. Dr. Merve Toy Urcun göreve başladı.
Tutdere; “Besni ve Gölbaşı Devlet Hastanelerinde MR Cihazı Yok”
Tutdere; “Besni ve Gölbaşı Devlet Hastanelerinde MR Cihazı Yok”
CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, 74 günlük aranın ardından açılan TBMM´nin 27. Dönem 3. Yasama Döneminin ilk gününde Genel Kurul´da söz alarak Adıyaman´ın sorunlarını gündeme taşıdı.
Yılmazkaya; “Mülakat Sistemi Kaldırılsın”
Yılmazkaya; “Mülakat Sistemi Kaldırılsın”
Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, mülakat sisteminin hak yeme düzeni haline geldiğini ifade ederek sistemin bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi.
Başkan Emre görevdeki 6 Ayını Değerlendirdi
Başkan Emre görevdeki 6 Ayını Değerlendirdi
31 Mart´ta yapılan yerel seçimlerde Belediye Başkanı seçilen Eyyup Mehmet Emre, 6 aylık görev süresini ve yapılan hizmetleri düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Yapılan çalışmaları kamuoyuyla paylaşan Başkan Emre, birçok hizmeti vatandaşla buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.
Amatör Spor Haftası Etkinliklerle Kutlandı
Amatör Spor Haftası Etkinliklerle Kutlandı
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu tarafından düzenlenen Amatör Spor Haftası, Besni Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünün organize ettiği etkinliklerle kutlandı.
Tarihi Kızilin Köprüsünde Restorasyon Sürüyor
Tarihi Kızilin Köprüsünde Restorasyon Sürüyor
Besni´ye bağlı Kızılin Köyünde bulunan ve 200 yıl önce kavga eden iki köy halkının bağlantıyı kesmek amacıyla yıktığı Roma döneminden kalma Kızılin Köprüsü´nün restorasyon çalışmaları devam ediyor.
Kaymakam İmamoğlu İadeyi Ziyaretlere Başladı
Kaymakam İmamoğlu İadeyi Ziyaretlere Başladı
Son yayınlanan kararnameyle Besni Kaymakamlığına atanan Bedirhan İmamoğlu iadeyi ziyaretlere başladı.
Besni Emniyeti Öğrencileri Teröre Karşı Bilgilendirdi
Besni Emniyeti Öğrencileri Teröre Karşı Bilgilendirdi
Besni Emniyet Müdürlüğü tarafından öğrencilerin terör faaliyetlerinden uzak tutulması amacıyla bilgilendirme standı kuruldu.
Türkiye Kıbrıs´a Deniz ve Hava üssü kurmalıdır
Türkiye Kıbrıs´a Deniz ve Hava üssü kurmalıdır
KKTC Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Erhan Arıklı 2 günlük Bayram ziyareti sırasında son aylarda suların iyice ısındığı Doğu Akdeniz´deki gelişmelere hakkında önemli açıklamalar yaptı. Türkiye ve KKTC´nin Doğu Akdeniz´deki haklarının güvence altına alınması gerektiğini belirten Arıklı, Türkiye´nin Kıbrıs´a kısa sürede Hava ve Deniz üssü kurması gerektiğini söyledi.
YENİKENT´TE ACİLEN 72 DERSLİĞE İHTİYAÇ VAR
YENİKENT´TE ACİLEN 72 DERSLİĞE İHTİYAÇ VAR
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un Besni ziyareti sırasında ilçedeki eğitim ihtiyaçlarıyla ilgili rapor sunuldu. Rapora göre Yenikent bölgesindeki Erdemoğlu, Hasan Tütün ve 15 Temmuz mahallelerinde ikili eğitimden tekli eğitime geçilebilmesi için acilen 72 dersliğe ihtiyaç var.
Besni Lisesi mezunları Pilav gününe büyük ilgi
Besni Lisesi mezunları Pilav gününe büyük ilgi
Besni Lisesi ve Ortaokulu mezunlarının bir araya geldiği ve bu yıl 6.´sı düzenlenen Pilav gününe katılım büyük oldu.
BAKAN SELÇUK: BU BAYRAM  TÜRKİYE´YE ÖRNEK OLMALI
BAKAN SELÇUK: BU BAYRAM TÜRKİYE´YE ÖRNEK OLMALI
Eğitim Bayramına ilk kez katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Eğitim Bayramının tüm Türkiye´ye örnek olması gerektiğini söyledi. “Bu bayramın devamını çok daha güçlü bir şekilde getirmeliyiz” diyen Selçuk, bayramı bu güne kadar getiren herkese teşekkür etti. Bakan Selçuk´a Besni´deki eğitimin eksikleri konusunda bir rapor sunuldu.
21. Eğitim Bayramı Coşkuyla Kutlandı
21. Eğitim Bayramı Coşkuyla Kutlandı
Yine zengin bir içerik ile Besnililerin karşısına çıkan Eğitim Bayramı coşkuyla kutlandı. Sergiler, Paneller, kortej yürüyüşü, Pilav günü, konserler ile vatandaş dolu dolu bir bayram yaşadı. Bayram katılan ve tüm Türkiye´ye örnek olması gerektiğini söyleyen Bakan Selçuk, önümüzdeki yıllarda Eğitim Bayramının daha güçlü bir şekilde gerçekleştirilmesi çağrısında bulundu.
DOLU DOLU BİR EĞİTİM BAYRAMI, BAŞLIYOR...
DOLU DOLU BİR EĞİTİM BAYRAMI, BAŞLIYOR...
27-28 Eylül´de 21.´sini kutlayacağımız Eğitim Bayramı zengin bir içerik ile önemli konukları ağırlayacak. 2 gün sürecek olan Eğitim Bayramına Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, KKTC Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Erhan Arıklı, ADD Genel Başkanı Hüseyin Emre Altınışık, Eski DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Sanatçı Rojin gibi isimler katılacak.
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Bir mum diger bir mumu tutusturmakla isigindan birsey kaybetmez."

ANONIM
1

1
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
17 Ekim 2019 Perşembe