Kalfalık ve Ustalık Belgesi Olmayan Esnaflara Büyük Fırsat

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü´nün yayımladığı ?Önceki Öğrenmelerin Tanınması ve Denklik Yönergesi? ile kalfalık ve ustalık belgesi olmayan esnaflara büyük fırsat tanındı.
EĞİTİM 11.11.2017 09:24:51 25 0

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü´nün yayımladığı  ?Önceki Öğrenmelerin Tanınması ve Denklik Yönergesi? ile kalfalık ve ustalık belgesi olmayan esnaflara büyük fırsat tanındı. 

Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Recep Türkmen konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, ?Milli Eğitim Bakanlığımız son yıllarda mesleki eğitimin gelişmesi için ciddi çalışmalar yapıyor. Önceki yıl mesleki eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınması sayesinde sanayide faaliyet gösteren birçok esnafımız çırak bulma sıkıntısından kurtuldu. Yeni düzenleme ile de yıllardır mesleğin içinde olan ama belgesi olmayan esnaflarımız gerekli şartları taşıyorsa kısa süre içerisinde kalfalık ve ustalık belgesi alabilecek.

22 yaşını doldurmuş, en az ortaokul mezunu olup daha önce kendi meslek dalında sigorta girişi yaptığını ya da MEB onaylı bir kurs tamamladığını belgeleyen esnafımız kalfalık belgesi almak için müracaat edebilecek. Aynı şekilde yukarıdaki şartları taşıyan ve mesleğinde 5 yıl sigortalı olarak çalıştığını belgeleyen esnafımız ustalık belgesi için müracaat edebilecek.? 

Başvuruların Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğüne bizzat yapılması gerektiğini belirten Recep Türkmen, ?Müracaat etmek isteyenler 1 Aralık 2017 Cuma gününe kadar Okulumuza belgelerini teslim etmeleri gerekiyor. İl Denklik Komisyonu tarafında başvurular değerlendirilecek ve kabulü yapılan adaylar Şubat Dönemi Kalfalık-Ustalık Sınavlarına girmeye hak kazanacak.? dedi.