MHRS 6 Ayda 285 Bin Kişiye Hizmet Verdi

Sağlık Bakanlığı tarafından yaklaşık 6 aydır yürürlüğe koyulan Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ile hastalar muayene olmaya devam ediyor. Son 6 ayda ise sistem ile birlikte 285 bin kişi tedavi oldu.
GÜNDEM 21.07.2017 18:58:39 89 0

Sağlık Bakanlığı tarafından yaklaşık 6 aydır yürürlüğe koyulan Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ile hastalar muayene olmaya devam ediyor. Son 6 ayda ise sistem ile birlikte 285 bin kişi tedavi oldu.

MHRS,  vatandaşların Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ile ağız ve diş sağlığı merkezleri ve aile hekimlerine Alo182 arayarak canlı operatörlerden, web üzerinden ya da MHRS mobil uygulamasından kendilerine istedikleri hastane ve hekimden randevu alabilecekleri bir sistem olarak hizmete sunuldu.

2016 Yılının ilk ayı içinde 173 bin 440 kişi MHRS randevusu alarak muayene olurken, bu sayı   2017 Yılının ilk altı ayında artış göstererek 285 bin 19  kişiye ulaştı.

Genel Sekreterliğe bağlı il ve ilçelerdeki sağlık tesislerinde halkı bilgilendirmek ve teşvik etmek amacıyla, sosyal medya, el broşürü, afiş ve hastanede vatandaşın yoğun hizmet aldığı yerlerde tanıtıcı kısa filmler gösteriliyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Adıyaman İli Kamu Hastaneleri Birliği  Genel Sekreteri Uzm. Dr. Erdoğan Öz, "Sağlık Bakanlığı´nın  ücretsiz MHRS hizmeti sayesinde vatandaşlarımız hastanede hiç sıra beklemeksizin tedavi hizmeti alabiliyor" dedi.

MHRS  sisteminin getirdiği yenilikler hakkında bilgi veren Öz, MHRS uygulamalarından yararlanan vatandaşların hangi hastanede, hangi poliklinikte ve hangi hekimden tedavi hizmeti almak istiyorlarsa, hastaların tarihlerini kendileri belirledikleri tarihte şekilde ya da önerilen tarihler için muayene randevusu alabileceklerini söyledi.

Öz, MHRS randevu işlerini gerçekleştiren vatandaşların hastaneye randevu saatinden sadece 15 dakika önce gelerek hiç sıra beklemeksizin tedavi hizmeti alabildiklerini bildirdi.

Ayrıca Öz, vatandaşların ALO 182´ hattını arayarak  MHRS çağrı merkezinden randevu alabilmekte olduğunu belirterek, "Çağrıyı karşılayan asistana (canlı operatör) randevu talebinde bulunulan vatandaşın T.C. Kimlik Numarası verilir. Asistan vatandaş bilgilerini doğrular. Vatandaş randevu talebinde bulunduğu hastane, poliklinik ve hekim bilgilerinden en azından hangi polikliniğe gideceğini asistana bildirdikten sonra, asistan uygun tarih ve saat dilimlerini vatandaşa iletir. Vatandaş seçimini yaparak randevusunu alır. Vatandaşlarımızın etkin ve verimli bir şekilde bu hizmetten rahat faydalanabilmeleri için sağlık tesislerimizdeki kapasite oranımız % 40´dan  % 71´e çıkartılmıştır" ifadelerini kullandı.