Milletvekili Tutdere; ?8 Milyonluk İşsizler Ordusu Sizin Eseriniz?

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, meclis genel kurulunda yaptığı konuşmasında Türkiye´deki işsizlik tablosuna dikkat çekerek, "AK Parti´nin iktidara geldiği 2003´te İŞKUR´a yapılan başvuru sayısının 587 bin 479´dan, 2018´de 3 milyon 509 b
GÜNDEM 19.11.2019 09:57:37 43 0

?İşsizlikte yüzde 497 artışla bu tablo

Sizin eseriniz, ne kadar övünseniz az?

CHP Adıyaman Milletvekili meclis genel kurulunda ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemleri, ödeme hizmetleri ve elektronik para kuruluşları hakkında kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi görüşmeleri sırasında Türkiye´deki işsizlik tablosu üzerine konuştu. 

?İktidar ülkeyi sosyal travma içine attı? 

Milletvekili Av. Tutdere, Türkiye´nin anayasaya göre öncelikli olarak bir sosyal hukuk devleti olduğunu ve 49. Maddeye göre, devletin çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri almakla yükümlü olduğunu hatırlattı.

İktidarın bu konuda gereken ve üzerine düşenleri yapmadığını belirten Tutdere, "Hükümetin bu konuda sınıfta kaldığını görmekteyiz. Ülkemizin son bir yıl içerisinde bulunduğu ekonomik kriz, gerçekten, ülkemizi, yurttaşlarımızı ve insanlarımızı büyük bir sosyal travmanın içine atmış durumda."dedi.

Geçtiğimiz hafta Türkiye´nin gündemine damga vuran toplu aile intiharlarının temelinin araştırılmak zorunda olduğunu belirten Tutdere, "Ülkemizin son bir yıl içerisinde bulunduğu ekonomik kriz, gerçekten, ülkemizi, yurttaşlarımızı ve insanlarımızı büyük bir sosyal travmanın içine atmış durumda.

?Zam yapılmayan bir şey kalmadı? 

AK Parti hükümeti tarafından son bir yıl içinde elektriğe yüzde 60, doğalgaza yüzde 52, akaryakıta yüzde 30, tekel ürünlerine yüzde 60, gıdaya yüzde 50, beyaz ete yüzde 40, süte yüzde 50 zam yapıldığını hatırlatan milletvekili, işsizlik, yoksulluk hükümetin uyguladığı yanlış ekonomik politikalarla birlikte ülkemizdeki özellikle dar gelirliler ve işsizler ciddi sıkıntı yaşamaktadır. Bu sıkıntıların sonucu da bu tür üzücü tabloları ortaya koymaktadır.

Milletvekilinin verdiği işsizlik rakamları, konuşmasından satırbaşları ile şöyle; "Cumhurbaşkanı Ak Parti döneminde 9 milyon kişiye yeni iş imkânı sağlandığını belirtese de devletin resmî kurumu İŞKUR´un verilerine baktığımızda AK Parti´nin iktidara geldiği 2003´te İŞKUR´a başvuru yapan toplam işsiz sayısı 587 bin 479 iken,  2018 yılında bu rakam 3 milyon 509 bin 603 kişi olmuş, aradaki fark yüzde 497´ye yükselmiştir? dedi.

?Bu işsizler tablosu sizin eseriniz?

Milletvekili Tutdere, tabloya genç işsizler açısından bakıldığında artış oranının yüzde 524 olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti; ?Yine iktidara geldiğiniz yıl kuruma yapılan başvuru sayısı 169 bin 272 iken, 2018 yılında bu sayı 1 milyon 55 bin 550 kişiye ulaşmış, artış oranı yüzde 524 olmuştur.  Kadın işsiz 2003 yılında 118 bin 031 kişiyken, 2018´de 1 milyon 805 bin 439 kişiye ulaşmıştır. Diplomalı işsizler açısından tabloya bakıldığında, 2003 yılında yapılan başvuru sayısı 36 bin 444 kişiyken, 2018 yılında toplam başvuru sayısı 753 bin 763 olmuş, artış oranı yüzde 1 milyon 968´dir. Bugün Türkiye´deki gerçek işsizlik 8 milyon 112´dir. Bu, iktidarınızın yarattığı tablodur. Bu işsizler ordusu iktidarınızın eseridir. Bu eserle ne kadar övünseniz azdır.

Adıyaman´da ise işsizliğin Türkiye ortalamasının üstünde, yüzde 14 civarında kaldığını gördüğünü kaydeden Tutdere, "Adıyaman´da iş yerleri hızla kapanırken, yerlerine aynı hızla kıraathaneler açılıyor. Adıyaman´ın her yanında pıtrak gibi çoğalan kahvelerin ağzına kadar dolu olduğunu; gençlerin, üniversite mezunlarının sabahtan akşama kadar beklediklerini görüyoruz. 

?Terörü bitirmenin yolu

İşsizliği bitirmekten geçer?

Adıyaman´da da, Güneydoğu´da da, Türkiye´nin tamamında da temel sorun işsizlik. Hükümetin acilen işsizliğe çare bulması lazım. Şunu aklımızdan çıkarmamalıyız: Terörü bitirmenin yolu da işsizliği bitirmekten geçiyor. Türkiye´de birliği, beraberliği, kardeşliği korumanın yolu da işsizliği bitirmekten geçiyor? dedi.