MiLLi EĞiTiM LOJMANLARI FEN LiSESiNE DAHiL EDiLDi

3 yıl önce gazetemizin de defalarca dile getirdiği lojman konusu geçte olsa nihai karara ulaştı. Ali Erdemoğlu Fen Lisesi inşaatı yanında atıl durumda bulunan Milli Eğitim Lojmanları binası Fen Lisesi projesine dahil edildi. Fen Lisesine 200 kişi kapasit
GÜNDEM 18.12.2020 13:55:11 95 0

2017´DE DİLE GETİRMİŞTİK

2017 yılında hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu tarafından yaptırılan Fen Lisesi arsası bitişiğindeki Lojmanların bulunduğu arsanın da okul inşaatına dahil edilmesi hususunda gazete olarak defalarca konuyu gündeme getirmemize rağmen o dönem arsanın dahil edilmesi bir türlü gerçekleşmemişti.
Aradan geçen süre zarfında atıl durumda bulunan Milli Eğitim Lojmanları için nihai karar karar çıktı. Lojmanların yanında bulunan Belediyeye ait arsanın da öğrenci yurdu yapılmak üzere devredilmesiyle birlikte lojmanların yerine Fen Lisesi için 200 kişilik bir öğrenci yurdu yapılacak. Besni Kaymakamlığı tarafından yıkım çalışmalarına başlanan lojman binalarının çalışması tamamlandıktan sonra ise öğrenci yurdu yapılmak üzere İl Özel İdaresine devredilecek. 

2021 YATIRIM PROGRAMINA ALINDI

Lojmanların yıkım çalışmalarını tamamladıktan sonra İl Özel İdaresine teslim edeceklerini söyleyen Besni Kaymakamı Nazlı Demir, projenin yatırım programına alındığını ifade etti.
200 kişi kapasiteli bir öğrenci yurdu olacağını aktaran Kaymakam Demir; ?Şimdi oradaki lojmanlar zaten eski yapı lojmanlardı. Bununla ilgili deprem testleri de yapıldı ve yıkım kararı çıktı. Bakanlığın onayı ile yıkım işlemlerine başladık. Yanında belediyenin de bir parseli var, belediye de orayı veriyor iki parsel birleşip oraya 200 kişilik bir öğrenci yurdu yapılacak. Öğrenci yurdunu da Fen Lisesi kullanılacak. Bu yıl yatırım programına alındı, ödeneği de ayrıldı zaten. Yapımını da İl Özel İdaresi yapacak.
Zaten ivedilikle yıkmamız istendi. Bir an önce ihalesi yapılıp işe başlanacak. Belediyenin arsa devir işlemleri de var. İşte ikisinin birleştirdikten sonra Özel İdareye arsa hazır diyeceğiz ve onlarda bir an önce yapım çalışmalarına başlayacaklar? dedi.

OKUL İNŞAATI BAŞLAMADAN KARAR ALINABİLSE DAHA İYİ OLABİLİRDİ

Yurdun bir amacının da dışarıdan öğrenci çekebilmek olduğunu aktaran Demir şöyle devam etti; ?Belki Fen Lisesi inşaatı başlamadan önce bu karar alınsaydı daha da iyi olabilirdi ama işte o dönem olmamış. Bu dönem ise açıkçası Fen Lisesinin etkinliğini artırmak, dışarıdan da öğrenci alımını sağlamak için pansiyon elzemdi orada. Yani bizim ilçemizde pansiyonlarımız var, kapasitemiz de fazlasıyla yeterli ama bizzat böyle yanında olursa ve sadece Fen Lisesi öğrencileri kalırsa daha mantıklıydı.
Vali beyin de sağ olsun ciddi bir desteği var. Milletvekillerimiz sağ olsun Ahmet Aydın Bey de süreci takip etti. Onların desteğiyle böyle güzel bir sonuç çıktı ortaya. Kararı alındı, yıkım işlemlerini biz yapıyoruz bittikten sonra da onlara teslim edeceğiz.
Belediyenin de arsasını vermesi güzel oldu. Sadece lojman arsası yetmiyordu. Belediyede sağ olsun orada verimli, kıymetli bir arazisini verdi. İkisinin birleştirmesini yapıp inşallah güzel bir pansiyon kazandırılacak? diye konuştu.