ÖĞRENCİLERİN GÖZÜNDEN FAKÜLTEMİZ
Hayırsever hemşerimiz Erdemoğlu Ailesi tarafından yapılan ve bu yıl ikinci defa öğrenci alan Besni Mehmet Erdemoğlu Mimarlık Mühendislik Fakültesini öğrencilerine sorduk. Bu yıl yapılan burs kampanyasının da etkisiyle öğrenci sayısı 65´e çıkan Fakülteden memnuniyetlerini dile getiren öğrenciler yaşadıkları bazı sıkıntıları da gazetemizle paylaştı.
Tarih: 1.11.2019 13:13:46/ 2012okunma / 0yorum

“BİRİ SURİYELİ OLMAK ÜZERE KAYITLI 65 ÖĞRENCİ VAR”

Hayırsever hemşerimiz Erdemoğlu Ailesi tarafından yapılan Besni Mehmet Erdemoğlu Mimarlık Mühendislik Fakültesinde eğitim öğretim devam ediyor. Geçtiğimiz yıl açılan ancak az sayıda öğrencinin geldiği Tekstil Mühendisliği ve İşletme bölümlerine bu yıl düzenlenen bur kampanyalarının da etkisiyle biri Suriye uyruklu olmak üzere yaklaşık 50 öğrenci geldi. 2. Sınıf öğrencileriyle Fakültede toplam 65 öğrenci bulunuyor.
Erdemoğlu Ailesinin burs, staj ve iş imkanı sunduğu Besni Mehmet Erdemoğlu Mimarlık Mühendislik Fakültesindeki öğrencilik hayatını Fakültede öğrenim gören öğrencilere sorduk.

“FAKÜLTENİN DEVAMLILIĞI OLSUN DİYE TERCİH ETTİK”

Fakülte ile ilgili düşüncelerini gazetemize anlatan öğrenci Muttalip Şahin, İkinci Üniversite olarak buraya geldiğini söylüyor. Buraya gelmesinde Fakültenin kapanmamasını istemesinin önemli rol oynadığını belirten Şahin; “Harita mühendisiyim, burada ikinci üniversite okuyorum. Öncelikle amacımız fakültemizin kapanmaması, devamlılığı olsun diye burayı tercih ettik. Fakültemiz tabi yeni olduğu için iyi ve kötü yanları var. İyi yanı az ve öz öğrencilerle ders gördüğümüz için eğitim kalitesi daha yüksek oluyor.
Negatif olarak gördüğümüz şeyler ise fakülteye gelen yol kısmıydı. Bu konuda sıkıntımız var. Yine fakültemizin girişinde sokak köpekleri var, biz araçla gelip gidiyoruz ama yürüyerek gelen arkadaşlarımız var onlar sıkıntı yaşıyorlar. Belediyemiz bu konuda yardımcı olabilir diye düşünüyorum. Hocalarımız genel olarak iyi, gerek ders konusunda olsun gerek yardımları konusunda olsun bizleri tatmin ediyor, onlardan razıyız” şeklinde konuştu.  Devamı 2´de

“ERDEMOĞLU AİLESİ BİZE BURS VERİYOR, ÇOK MEMNUNUZ”

Fakülte geliş gidişte ulaşım sıkıntısı yaşadıklarını ifade eden öğrenci Fatma Toker ise; “İsmim Fatma Toker, Adana´dan geldim. Aslında buradan memnunum, öğretmenlerim çok iyi, temizlik görevlilerimiz de çok iyi hepsi iyi insanlar. Ama yollar çok kötü, aynı zamanda kültürel etkinlik olarak hiçbir faaliyet yok, yemeğimiz yok. Bu gibi sorunlar bizi biraz sıkıntıya düşürüyor. Yetkililerden bu konularda bize yardımcı olmalarını istiyoruz.
Onun dışında sağ olsunlar Erdemoğlu Ailesi bize burs veriyor. Fakültemizde hocalarımız bize her türlü konuda destek oluyorlar ama günü birlik gelip gittikleri için onlara erişim konusunda da sıkıntılarımız var” diye konuştu.

ELCESİM; “TÜRKİYE VE BESNİ´Yİ SEVİYORUM”

Fakültenin tek Suriyeli öğrencisi Ömer Elcesim ise; “Suriye vatandaşıyım. Ailem Kilis´te yaşıyor. Türkiye´den ve Besni´den çok memnunum ama bazı sıkıntılarım var. Özellikle yurtta Suriyeli olduğum için beni sevmiyorlar. Ama ben yine de burayı çok seviyorum. Şuan Suriye vatandaşı olduğumdan fakülte için burs almıyorum. Türk vatandaşlığına geçmek istiyorum. Burada okumaya devam edeceğim” dedi.

“ÇOĞU ÖĞRENCİNİN FAKÜLTEDEN HABERİ YOK”

Fakültenin tanıtımı noktasında çalışmaların artırılması gerektiğini söyleyen öğrenci Mahmut Örs ise; “Aylık bin lira Erdemoğlu Ailesi burs veriyor. Onun dışında staj imkanı, okulu bitirince iş garantisi gibi çok güzel imkanlar sunuyorlar. Bu yüzden öncelikle onlara teşekkür etmek istiyorum.
Bunun dışında fakültemizde genel anlamda hocalarımız iyi derslerimiz güzel geçiyor. Yine diğer arkadaşlarımın da bahsettiği gibi yol sıkıntımız var. Şehir içi dolmuşlar fakültenin içinden geçse daha iyi olurdu. Çünkü kışın kapıdan buraya gelene kadar sıkıntı çekiliyor.

“ÖĞRENCİ VAR AMA OKUL´A YEMEK GELMİYOR”

Öğrenci sayısının fazlalaşmasına rağmen rağmen bu yıl okula Üniversite tarafından yemek getirilmediğinden şikayet eden Örs, “Ben ikinci sınıf öğrencisiyim. Geçen yıl biz 9 kişiydik sayı az olmasına rağmen bize yemek getiriyorlardı ama bu yıl daha çok öğrenci olmasına rağmen yemek gelmiyor.
Şuan fakülte de öğrenci sayısı az. Çoğu arkadaşımıza burada okuduğumuzu söylediğimizde şaşırıyorlar böyle bir fakültenin açıldığından bile haberleri yok. Bununla ilgili biraz daha tanıtım ve duyurular yapılsa iyi olur” dedi.

“SOSYAL AKTİVİTE SIKINTISI”

Besni´de vakit geçirebilecekleri alanlar olmayışından şikayet eden öğrenci Nazife Tekin ise; “Okulumuz konum olarak şehrin biraz dışında, yerinin merkeze biraz daha yakın olmasını isterdik. Besni sosyal aktivite olarak baya geride. Kafe ve parktan başka bir şey yok. Şehir dışından gelen öğrencilerin temel şikayetlerinden birisi bu. Ders ve okul yoğunluğunun arasında dinlenebileceğimiz vakit geçirebileceğimiz her hangi bir alan yok.
Fakültemizle ilgili çok sorunumuz yok, yapısı olarak memnunuz, hocalarımızda gayet iyi verdikleri eğitimden de memnunuz” diye konuştu.

PROF. DR. MANAFLI; “ERDEMOĞLU AİLESİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Fakültenin genel durumu hakkında bilgiler veren Besni Mehmet Erdemoğlu Mimarlık Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Manaf Manaflı ise; “Fakültemizde iki bölüm aktif halde. Bu bölümler Besni işletme bölümü ve Mühendislik fakültesinin tekstil bölümü. Toplam öğrenci sayımız 65, bu sene kazanan yani birinci sınıf öğrencisi olan öğrenci sayımız ise 50 kontenjana karşı 48´dir.
Öğretim görevlilerimiz genellikle merkezden gidiş geliş yaparak buradaki öğrencilerimizle ilgilenmekte. Fakültemizin öğrenci ve öğretim üyesi ve bölümleri hakkındaki mevcut durumu budur. İleriki zamanlarda fakültemizi biraz daha büyüterek öğrenci sayımızı artırmanın düşüncesi içerisindeyiz. Bu konuda da rektörlük her zaman yanımızda, desteklerini veriyorlar.
Sıkıntılarımız olarak, biraz şehrin dışında olmasından kaynaklı yol sıkıntımız var. Öğrencilerimize gündelik yemek temini noktasında da bir takım sıkıntılarımız var. Bu konuda da çalışmalarımız devam etmektedir. Kantin açtık. O konuda da önümüzdeki zamanlarda ihaleye çıkacağız.
Bu süreçler içerisinde desteklerini hiçbir zaman bizden esirgemeyen Erdemoğlu Ailesine de ayrıca teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Her zaman dikkatlerindeyiz. Talep ettiğimiz isteklerimizi ve sorunlarımızı gidermek için her zaman bize desteklerini veriyorlar. Bunun için başta Ali ve İbrahim Bey olmak üzere Erdemoğlu Ailesine teşekkür ediyorum.
Yine Kasım ayında bir ağaç dikim etkinliğimiz olacak. Ayın 11´inde fakülte binamızın çevresinde ağaçlar dikerek yeşillendirme konusunda da çalışmalar yapacağız. Bu etkinliğimize de herkesi davet ediyorum ” dedi.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Öğrencilere UNESCO tanıtıldı
Öğrencilere UNESCO tanıtıldı
Adıyaman´da tek olan Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi UNESCO Kulübü´nün 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Faaliyet Planı doğrultusunda Adıyaman Kültür ve Turizm Müdürlüğü İl Müdür Yardımcıları öğrencilerle bir araya geldi. İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımları Ahmet Günaydın ve Bahattin Ünsal tarafından UNESCO´nun tanıtımı yapıldı.
Şehit İmam Tan Ortaokulunda Doğal Afet söyleşisi yapıldı
Şehit İmam Tan Ortaokulunda Doğal Afet söyleşisi yapıldı
Elazığ Depreminin simgesi haline gelen UMKE görevlisi Emine Kuştepe ve Zeynel Erdoğan gönüllü olarak Besni Şehit İmam Tan Ortaokuluna gelerek öğrencilere Doğal Afetler ve deprem üzerine söyleşi yaptı.
Öğrenciler Koronavirüsü´ne karşı bilgilendirildi
Öğrenciler Koronavirüsü´ne karşı bilgilendirildi
Besni İbni Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine Besni İlçe Sağlık Müdürlüğü görevlilerince Çin´de ortaya çıkan Koronavirüs´ten korunma ve kontrol yöntemleri konulu bilgilendirme semineri verildi.
Anaokulu öğrencilerine İtfaiyecilik mesleği tanıtıldı
Anaokulu öğrencilerine İtfaiyecilik mesleği tanıtıldı
Besni Ümmü Tuğsuz Anaokulu öğrencileri Besni İtfaiye Müdürlüğünü ziyaret ederek itfaiyecilik mesleği hakkında bilgilendirildi. Öğrencilere yangın esnasında neler yapmaları gerektiği ve itfaiyenin görevleri uygulamalı olarak tanıtıldı.
“Güvenli Okul-Güvenli Eğitim” toplantısı yapıldı
“Güvenli Okul-Güvenli Eğitim” toplantısı yapıldı
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı 2. Dönem “Güvenli Okul Güvenli Eğitim” toplantısı Besni Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu başkanlığında yapıldı.
Besni´de 18 Bin 151 öğrenci karne sevinci yaşadı
Besni´de 18 Bin 151 öğrenci karne sevinci yaşadı
2019-2020 Eğitim öğretim yılı 1. Dönemin tamamlanması ile birlikte Besni´de 18 bin 151 öğrenci karne sevinci yaşadı.
76 FİRMANIN DESTEĞİYLE TÜM OKUL YENİLENDİ
76 FİRMANIN DESTEĞİYLE TÜM OKUL YENİLENDİ
Besni İlkokulu, “Besni İlkokulu Sorunlarını Devletimize Yük Olmadan Çözüyor Projesi” ile 76 firmanın desteğini alarak okulun tüm işlemlerini devlete yük olmadan çözdü. Alınan destekler okulun başarısına da yansıdı. Okul bir çok branşta çeşitli ödüller aldı.
Öğrenciler “Güçlü İstihdam, Güçlü Kadınlar İçin Avrupa” Projesiyle staj görecek
Öğrenciler “Güçlü İstihdam, Güçlü Kadınlar İçin Avrupa” Projesiyle staj görecek
Besni Servi Erdemoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Güçlü İstihdam, Güçlü Kadınlar İçin Avrupa” Projesiyle öğrenciler Erasmus+ KA102 Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği Kapsamında Avrupa´da Staj görecek.
“Gençlik ve Güvenli Gelecek”  konulu seminer verildi
“Gençlik ve Güvenli Gelecek” konulu seminer verildi
“Gençlik ve Güvenli Gelecek” Konulu seminer verildi
Öğrencilere Otomotiv Sektörünün geleceği anlatıldı
Öğrencilere Otomotiv Sektörünün geleceği anlatıldı
Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kariyer günleri kapsamında verilen seminerde Doğuş Otomotiv İnsan Kaynakları ve Süreç Yönetimi Yöneticisi Sinan Değirmencioğlu ve Adıyaman Vimsa Servis Yetkilisi Mehmet Dizici Öğrenciler otomotiv sektörünün geleceği hakkında bilgileri aktardı.
Besnili Küçük Yazar 2. Kitabını çıkardı
Besnili Küçük Yazar 2. Kitabını çıkardı
A.C. Yamazaki ilkokulu 2. sınıf öğrencisi Ela Nur Sevindi “Tembel Karınca” adlı 2. Kitabını yayımladı.
Erasmus+ ve GPDP Tanıtım Programı Düzenlendi
Erasmus+ ve GPDP Tanıtım Programı Düzenlendi
Şambayat Çok Programlı Anadolu Lisesi´nin bu yıl ikincisini düzenleyeceği Erasmus+ projesi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı´nın Gençlik Projeleri Destek Programı (GPDP) kapsamındaki projeleri tanıtmak amacıyla program düzenlendi.
Yoldüzü Ortaokulunda TÜBİTAK Bilim Söyleşisi
Yoldüzü Ortaokulunda TÜBİTAK Bilim Söyleşisi
Yoldüzü Ortaokulunda TÜBİTAK Bilim Söyleşileri kapsamında Prof. Dr. Ahmet Ferit Atasoy´un konuşmacı olarak katıldığı “Sağlıklı Beslenmenin Okul Başarısına Etkisi” konulu söyleşi düzenledi.
Öğrenciler Gezen Sinemayla Buluştu
Öğrenciler Gezen Sinemayla Buluştu
Okullarda sinema kültürü ile tanışmamış çocuklara ulaşmak adına yola çıkan Gezen Sinema Tırının durağı Besni oldu. Yapılan etkinlik boyunca Besni´de 1400 öğrenci, sinemayla tanıştı.
 “Uzaydan Gelen Mesaj” Konulu Söyleşi Düzenlendi
“Uzaydan Gelen Mesaj” Konulu Söyleşi Düzenlendi
Besni Şehit Mehmet Yağmur Anadolu İmam Hatip Lisesinde Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ahmet Erdem´in konuşmacı olarak katıldığı “Uzaydan Gelen Mesaj” konulu söyleşi düzenlendi.
Okul Sporları Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Okul Sporları Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Besni´de 2019-2020 Eğitim -öğretim yılı okul sporları değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Narko Rehber Projesiyle Öğretmenlere Seminer Verildi
Narko Rehber Projesiyle Öğretmenlere Seminer Verildi
Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğünce yürütülen Narko Rehber Projesi kapsamında Besni´de öğretmenlere bilgilendirme semineri verildi.
Osman İsot M.T.A.L UNESCO Kulübü Üyeliğine Kabul Edildi
Osman İsot M.T.A.L UNESCO Kulübü Üyeliğine Kabul Edildi
Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin UNESCO Kulübü üyeliği kabul edildi. Türkiye´de 178 okulun başvurusunun kabul edildiği proje kapsamında, Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Adıyaman´ı temsil edecek tek okul olacak.
Besni İlkokulu Türkiye 41.´si Oldu
Besni İlkokulu Türkiye 41.´si Oldu
Millî Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okulları ve meb.k12.tr alan adını kullanan 51 bin 512 okul web sitesi içerisinde Besni İlkokulu Müdürlüğü 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı açıklanan verilere göre Besni birincisi, Adıyaman birincisi, Türkiye 41.´si oldu.
Sene Başı Müdürler Toplantısı Yapıldı
Sene Başı Müdürler Toplantısı Yapıldı
2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı sene başı ilçe eğitim kurumu müdürleri toplantısı İlçe Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu başkanlığında Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi.
BOSCH Termoteknik Akademi Osman İsot M.T.A.L´de İlk Eğitimini Gerçekleştirdi
BOSCH Termoteknik Akademi Osman İsot M.T.A.L´de İlk Eğitimini Gerçekleştirdi
21. Besni Eğitim Bayramında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un katılımıyla Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde açılan BOSCH Termoteknik laboratuvarında öğrenci ve servis personellerine ilk eğitim verildi.
Adıyaman Üniversitesinde “Verimlilik” Masaya Yatırıldı
Adıyaman Üniversitesinde “Verimlilik” Masaya Yatırıldı
Adıyaman Üniversitesinde “Sanayi İşletmelerinde Başarılı Verimlilik Uygulamaları ile Güncel Verimlilik Çalışmalarının Paylaşılması” konulu konferans düzenlendi.
Şehit İmam Tan Ortaokulu Ulusal Ödüle Layık Görüldü
Şehit İmam Tan Ortaokulu Ulusal Ödüle Layık Görüldü
Şehit İmam Tan Ortaokulu Ulusal Kalite Etiketi Sertifikası almaya hak kazandı. İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz eTwinning projelerini başarıyla tamamlayarak Ulusal Kalite Etiketi almaya hak kazanan Şehit İmam Tan Ortaokulu Müdürü Bülent TABAKÇI ve Teknoloji ve Tasarım dersi öğretmeni Elif Gül KURT´u makamında kabul ederek Ulusal Kalite Etiketi Ödül sertifikalarını takdim etti.
Besni Milli Eğitim Müdürü Demirel İlk Ders Zilini Çaldı
Besni Milli Eğitim Müdürü Demirel İlk Ders Zilini Çaldı
İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demirel 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı´nın başlaması ile beraber ilk ders zilini çaldı.
Okul Güvenliği Toplantısı Vali Pekmez Başkanlığında Yapıldı
Okul Güvenliği Toplantısı Vali Pekmez Başkanlığında Yapıldı
2019-2020 eğitim ve öğretim yılının Adıyaman´da huzur ve güven içerisinde geçmesini sağlamak amacıyla okul çevrelerinde alınacak tedbirlerin görüşüldüğü “Okul Güvenliği Toplantısı” Vali Aykut Pekmez Başkanlığında yapıldı.
Esnaf Odasından Osman İsot M.T.A.L´ye Destek
Esnaf Odasından Osman İsot M.T.A.L´ye Destek
Besni Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hayati İşitmen tarafından Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanına Gaz Arıza Tespit Cihazı hibe edildi.
Demirel´den Yeni Eğitim Öğretim Yılı Mesajı
Demirel´den Yeni Eğitim Öğretim Yılı Mesajı
İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demirel, 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı için bir mesaj yayımladı. Mesajında mesai arkadaşları, öğrenciler ve velilere seslenen Demirel, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.
YKS Tercih ve Danışma Merkezi Kuruldu
YKS Tercih ve Danışma Merkezi Kuruldu
Besni Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından Besni Şehit Eren Kupal Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi´nde 2019 YKS Tercih Ve Danışma Merkezi kuruldu.
LGS´de Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi
LGS´de Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi
Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonrasın da Besni´de ilk üç dereceyi alan öğrenciler Besni İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ödüllendirildi.
Çocuk Bakıcıları  Sertifika Sahibi Olacak
Çocuk Bakıcıları Sertifika Sahibi Olacak
Besni Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) arasında imzalanan protokol kapsamında Sosyal Ekonomik Destek hizmetinden yararlanan ailelere “Çocuk Bakım Elemanı” Kursu verilmeye başlandı.
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Zengin, çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir.

Hz. Muhammed
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
8 Nisan 2020 Çarşamba