ÖĞRENCİLERİN GÖZÜNDEN FAKÜLTEMİZ
Hayırsever hemşerimiz Erdemoğlu Ailesi tarafından yapılan ve bu yıl ikinci defa öğrenci alan Besni Mehmet Erdemoğlu Mimarlık Mühendislik Fakültesini öğrencilerine sorduk. Bu yıl yapılan burs kampanyasının da etkisiyle öğrenci sayısı 65´e çıkan Fakülteden memnuniyetlerini dile getiren öğrenciler yaşadıkları bazı sıkıntıları da gazetemizle paylaştı.
Tarih: 1.11.2019 13:13:46/ 1048okunma / 0yorum

“BİRİ SURİYELİ OLMAK ÜZERE KAYITLI 65 ÖĞRENCİ VAR”

Hayırsever hemşerimiz Erdemoğlu Ailesi tarafından yapılan Besni Mehmet Erdemoğlu Mimarlık Mühendislik Fakültesinde eğitim öğretim devam ediyor. Geçtiğimiz yıl açılan ancak az sayıda öğrencinin geldiği Tekstil Mühendisliği ve İşletme bölümlerine bu yıl düzenlenen bur kampanyalarının da etkisiyle biri Suriye uyruklu olmak üzere yaklaşık 50 öğrenci geldi. 2. Sınıf öğrencileriyle Fakültede toplam 65 öğrenci bulunuyor.
Erdemoğlu Ailesinin burs, staj ve iş imkanı sunduğu Besni Mehmet Erdemoğlu Mimarlık Mühendislik Fakültesindeki öğrencilik hayatını Fakültede öğrenim gören öğrencilere sorduk.

“FAKÜLTENİN DEVAMLILIĞI OLSUN DİYE TERCİH ETTİK”

Fakülte ile ilgili düşüncelerini gazetemize anlatan öğrenci Muttalip Şahin, İkinci Üniversite olarak buraya geldiğini söylüyor. Buraya gelmesinde Fakültenin kapanmamasını istemesinin önemli rol oynadığını belirten Şahin; “Harita mühendisiyim, burada ikinci üniversite okuyorum. Öncelikle amacımız fakültemizin kapanmaması, devamlılığı olsun diye burayı tercih ettik. Fakültemiz tabi yeni olduğu için iyi ve kötü yanları var. İyi yanı az ve öz öğrencilerle ders gördüğümüz için eğitim kalitesi daha yüksek oluyor.
Negatif olarak gördüğümüz şeyler ise fakülteye gelen yol kısmıydı. Bu konuda sıkıntımız var. Yine fakültemizin girişinde sokak köpekleri var, biz araçla gelip gidiyoruz ama yürüyerek gelen arkadaşlarımız var onlar sıkıntı yaşıyorlar. Belediyemiz bu konuda yardımcı olabilir diye düşünüyorum. Hocalarımız genel olarak iyi, gerek ders konusunda olsun gerek yardımları konusunda olsun bizleri tatmin ediyor, onlardan razıyız” şeklinde konuştu.  Devamı 2´de

“ERDEMOĞLU AİLESİ BİZE BURS VERİYOR, ÇOK MEMNUNUZ”

Fakülte geliş gidişte ulaşım sıkıntısı yaşadıklarını ifade eden öğrenci Fatma Toker ise; “İsmim Fatma Toker, Adana´dan geldim. Aslında buradan memnunum, öğretmenlerim çok iyi, temizlik görevlilerimiz de çok iyi hepsi iyi insanlar. Ama yollar çok kötü, aynı zamanda kültürel etkinlik olarak hiçbir faaliyet yok, yemeğimiz yok. Bu gibi sorunlar bizi biraz sıkıntıya düşürüyor. Yetkililerden bu konularda bize yardımcı olmalarını istiyoruz.
Onun dışında sağ olsunlar Erdemoğlu Ailesi bize burs veriyor. Fakültemizde hocalarımız bize her türlü konuda destek oluyorlar ama günü birlik gelip gittikleri için onlara erişim konusunda da sıkıntılarımız var” diye konuştu.

ELCESİM; “TÜRKİYE VE BESNİ´Yİ SEVİYORUM”

Fakültenin tek Suriyeli öğrencisi Ömer Elcesim ise; “Suriye vatandaşıyım. Ailem Kilis´te yaşıyor. Türkiye´den ve Besni´den çok memnunum ama bazı sıkıntılarım var. Özellikle yurtta Suriyeli olduğum için beni sevmiyorlar. Ama ben yine de burayı çok seviyorum. Şuan Suriye vatandaşı olduğumdan fakülte için burs almıyorum. Türk vatandaşlığına geçmek istiyorum. Burada okumaya devam edeceğim” dedi.

“ÇOĞU ÖĞRENCİNİN FAKÜLTEDEN HABERİ YOK”

Fakültenin tanıtımı noktasında çalışmaların artırılması gerektiğini söyleyen öğrenci Mahmut Örs ise; “Aylık bin lira Erdemoğlu Ailesi burs veriyor. Onun dışında staj imkanı, okulu bitirince iş garantisi gibi çok güzel imkanlar sunuyorlar. Bu yüzden öncelikle onlara teşekkür etmek istiyorum.
Bunun dışında fakültemizde genel anlamda hocalarımız iyi derslerimiz güzel geçiyor. Yine diğer arkadaşlarımın da bahsettiği gibi yol sıkıntımız var. Şehir içi dolmuşlar fakültenin içinden geçse daha iyi olurdu. Çünkü kışın kapıdan buraya gelene kadar sıkıntı çekiliyor.

“ÖĞRENCİ VAR AMA OKUL´A YEMEK GELMİYOR”

Öğrenci sayısının fazlalaşmasına rağmen rağmen bu yıl okula Üniversite tarafından yemek getirilmediğinden şikayet eden Örs, “Ben ikinci sınıf öğrencisiyim. Geçen yıl biz 9 kişiydik sayı az olmasına rağmen bize yemek getiriyorlardı ama bu yıl daha çok öğrenci olmasına rağmen yemek gelmiyor.
Şuan fakülte de öğrenci sayısı az. Çoğu arkadaşımıza burada okuduğumuzu söylediğimizde şaşırıyorlar böyle bir fakültenin açıldığından bile haberleri yok. Bununla ilgili biraz daha tanıtım ve duyurular yapılsa iyi olur” dedi.

“SOSYAL AKTİVİTE SIKINTISI”

Besni´de vakit geçirebilecekleri alanlar olmayışından şikayet eden öğrenci Nazife Tekin ise; “Okulumuz konum olarak şehrin biraz dışında, yerinin merkeze biraz daha yakın olmasını isterdik. Besni sosyal aktivite olarak baya geride. Kafe ve parktan başka bir şey yok. Şehir dışından gelen öğrencilerin temel şikayetlerinden birisi bu. Ders ve okul yoğunluğunun arasında dinlenebileceğimiz vakit geçirebileceğimiz her hangi bir alan yok.
Fakültemizle ilgili çok sorunumuz yok, yapısı olarak memnunuz, hocalarımızda gayet iyi verdikleri eğitimden de memnunuz” diye konuştu.

PROF. DR. MANAFLI; “ERDEMOĞLU AİLESİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Fakültenin genel durumu hakkında bilgiler veren Besni Mehmet Erdemoğlu Mimarlık Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Manaf Manaflı ise; “Fakültemizde iki bölüm aktif halde. Bu bölümler Besni işletme bölümü ve Mühendislik fakültesinin tekstil bölümü. Toplam öğrenci sayımız 65, bu sene kazanan yani birinci sınıf öğrencisi olan öğrenci sayımız ise 50 kontenjana karşı 48´dir.
Öğretim görevlilerimiz genellikle merkezden gidiş geliş yaparak buradaki öğrencilerimizle ilgilenmekte. Fakültemizin öğrenci ve öğretim üyesi ve bölümleri hakkındaki mevcut durumu budur. İleriki zamanlarda fakültemizi biraz daha büyüterek öğrenci sayımızı artırmanın düşüncesi içerisindeyiz. Bu konuda da rektörlük her zaman yanımızda, desteklerini veriyorlar.
Sıkıntılarımız olarak, biraz şehrin dışında olmasından kaynaklı yol sıkıntımız var. Öğrencilerimize gündelik yemek temini noktasında da bir takım sıkıntılarımız var. Bu konuda da çalışmalarımız devam etmektedir. Kantin açtık. O konuda da önümüzdeki zamanlarda ihaleye çıkacağız.
Bu süreçler içerisinde desteklerini hiçbir zaman bizden esirgemeyen Erdemoğlu Ailesine de ayrıca teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Her zaman dikkatlerindeyiz. Talep ettiğimiz isteklerimizi ve sorunlarımızı gidermek için her zaman bize desteklerini veriyorlar. Bunun için başta Ali ve İbrahim Bey olmak üzere Erdemoğlu Ailesine teşekkür ediyorum.
Yine Kasım ayında bir ağaç dikim etkinliğimiz olacak. Ayın 11´inde fakülte binamızın çevresinde ağaçlar dikerek yeşillendirme konusunda da çalışmalar yapacağız. Bu etkinliğimize de herkesi davet ediyorum ” dedi.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 “Uzaydan Gelen Mesaj” Konulu Söyleşi Düzenlendi
“Uzaydan Gelen Mesaj” Konulu Söyleşi Düzenlendi
Besni Şehit Mehmet Yağmur Anadolu İmam Hatip Lisesinde Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ahmet Erdem´in konuşmacı olarak katıldığı “Uzaydan Gelen Mesaj” konulu söyleşi düzenlendi.
Okul Sporları Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Okul Sporları Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Besni´de 2019-2020 Eğitim -öğretim yılı okul sporları değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Narko Rehber Projesiyle Öğretmenlere Seminer Verildi
Narko Rehber Projesiyle Öğretmenlere Seminer Verildi
Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğünce yürütülen Narko Rehber Projesi kapsamında Besni´de öğretmenlere bilgilendirme semineri verildi.
Osman İsot M.T.A.L UNESCO Kulübü Üyeliğine Kabul Edildi
Osman İsot M.T.A.L UNESCO Kulübü Üyeliğine Kabul Edildi
Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin UNESCO Kulübü üyeliği kabul edildi. Türkiye´de 178 okulun başvurusunun kabul edildiği proje kapsamında, Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Adıyaman´ı temsil edecek tek okul olacak.
Besni İlkokulu Türkiye 41.´si Oldu
Besni İlkokulu Türkiye 41.´si Oldu
Millî Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okulları ve meb.k12.tr alan adını kullanan 51 bin 512 okul web sitesi içerisinde Besni İlkokulu Müdürlüğü 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı açıklanan verilere göre Besni birincisi, Adıyaman birincisi, Türkiye 41.´si oldu.
Sene Başı Müdürler Toplantısı Yapıldı
Sene Başı Müdürler Toplantısı Yapıldı
2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı sene başı ilçe eğitim kurumu müdürleri toplantısı İlçe Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu başkanlığında Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi.
BOSCH Termoteknik Akademi Osman İsot M.T.A.L´de İlk Eğitimini Gerçekleştirdi
BOSCH Termoteknik Akademi Osman İsot M.T.A.L´de İlk Eğitimini Gerçekleştirdi
21. Besni Eğitim Bayramında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un katılımıyla Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde açılan BOSCH Termoteknik laboratuvarında öğrenci ve servis personellerine ilk eğitim verildi.
Adıyaman Üniversitesinde “Verimlilik” Masaya Yatırıldı
Adıyaman Üniversitesinde “Verimlilik” Masaya Yatırıldı
Adıyaman Üniversitesinde “Sanayi İşletmelerinde Başarılı Verimlilik Uygulamaları ile Güncel Verimlilik Çalışmalarının Paylaşılması” konulu konferans düzenlendi.
Şehit İmam Tan Ortaokulu Ulusal Ödüle Layık Görüldü
Şehit İmam Tan Ortaokulu Ulusal Ödüle Layık Görüldü
Şehit İmam Tan Ortaokulu Ulusal Kalite Etiketi Sertifikası almaya hak kazandı. İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz eTwinning projelerini başarıyla tamamlayarak Ulusal Kalite Etiketi almaya hak kazanan Şehit İmam Tan Ortaokulu Müdürü Bülent TABAKÇI ve Teknoloji ve Tasarım dersi öğretmeni Elif Gül KURT´u makamında kabul ederek Ulusal Kalite Etiketi Ödül sertifikalarını takdim etti.
Besni Milli Eğitim Müdürü Demirel İlk Ders Zilini Çaldı
Besni Milli Eğitim Müdürü Demirel İlk Ders Zilini Çaldı
İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demirel 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı´nın başlaması ile beraber ilk ders zilini çaldı.
Okul Güvenliği Toplantısı Vali Pekmez Başkanlığında Yapıldı
Okul Güvenliği Toplantısı Vali Pekmez Başkanlığında Yapıldı
2019-2020 eğitim ve öğretim yılının Adıyaman´da huzur ve güven içerisinde geçmesini sağlamak amacıyla okul çevrelerinde alınacak tedbirlerin görüşüldüğü “Okul Güvenliği Toplantısı” Vali Aykut Pekmez Başkanlığında yapıldı.
Esnaf Odasından Osman İsot M.T.A.L´ye Destek
Esnaf Odasından Osman İsot M.T.A.L´ye Destek
Besni Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hayati İşitmen tarafından Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanına Gaz Arıza Tespit Cihazı hibe edildi.
Demirel´den Yeni Eğitim Öğretim Yılı Mesajı
Demirel´den Yeni Eğitim Öğretim Yılı Mesajı
İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demirel, 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı için bir mesaj yayımladı. Mesajında mesai arkadaşları, öğrenciler ve velilere seslenen Demirel, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.
YKS Tercih ve Danışma Merkezi Kuruldu
YKS Tercih ve Danışma Merkezi Kuruldu
Besni Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından Besni Şehit Eren Kupal Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi´nde 2019 YKS Tercih Ve Danışma Merkezi kuruldu.
LGS´de Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi
LGS´de Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi
Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonrasın da Besni´de ilk üç dereceyi alan öğrenciler Besni İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ödüllendirildi.
Çocuk Bakıcıları  Sertifika Sahibi Olacak
Çocuk Bakıcıları Sertifika Sahibi Olacak
Besni Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) arasında imzalanan protokol kapsamında Sosyal Ekonomik Destek hizmetinden yararlanan ailelere “Çocuk Bakım Elemanı” Kursu verilmeye başlandı.
Tercih Danışmanlığı  Komisyonları Oluşturuldu
Tercih Danışmanlığı Komisyonları Oluşturuldu
Ortaokuldan mezun olan öğrencilerin liselere geçiş sürecinde rehberlik yapılması amacıyla Besni Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından Besni genelinde 13 okulda tercih danışmanlığı komisyonları oluşturuldu.
Serkan´ın Hayali Tıp  Fakültesini Kazanmak
Serkan´ın Hayali Tıp Fakültesini Kazanmak
2018-2019 Eğitim Öğretim yılının sona ermesiyle birlikte karnesini alan Besni Mehmet Akif Ersoy Fen Lisesi 11. Sınıf öğrencisi bedensel engelli Serkan Doğan, hayalinin tıp fakültesinde okumak olduğunu söyledi.
18.166 Öğrenci Karne Sevinci Yaşadı
18.166 Öğrenci Karne Sevinci Yaşadı
2018-2019 Eğitim Öğretim yılının sona ermesiyle birlikte Besni´de 18 bin 166 öğrenci karne sevinci yaşadı.
Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demirel´den YKS Mesajı
Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demirel´den YKS Mesajı
Besni İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demirel, İlçemizde bu yıl ilk defa 15 - 16 Haziran 2019 tarihlerinde yapılacak olan Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavı (YKS) öncesinde öğrenciler, veliler ve vatandaşlarımıza yönelik bir mesaj yayımladı.
Fakülte için Milli Eğitim  Müdürlerinden destek istendi
Fakülte için Milli Eğitim Müdürlerinden destek istendi
Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz başkanlığında, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerinin katılımı ile Milli Eğitim Müdürleri toplantısı Besni´de gerçekleşti.
Engelliler Haftası Etkinliklerle Kutlandı
Engelliler Haftası Etkinliklerle Kutlandı
Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası, Besni´de de Ahmet Emine Çil Özel Eğitim ve Uygulama Okulu tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Demirel: “Fakülte Besni için bir dönüm noktası”
Demirel: “Fakülte Besni için bir dönüm noktası”
Besni Mehmet Erdemoğlu Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinin Öğrenci Sayısının artırılması yönünde alınan kararlar neticesinde Besni İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demirel başkanlığında fakülte rehber öğretmenleri ile toplantı yapıldı.
Besni´de 2023 Eğitim Vizyonu ve Sosyal  Etkinlik Modülü Toplantısı Gerçekleştirildi
Besni´de 2023 Eğitim Vizyonu ve Sosyal Etkinlik Modülü Toplantısı Gerçekleştirildi
Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans salonunda İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demirel başkanlığında 2023 Eğitim Vizyonu ve Sosyal Etkinlik Modülü Toplantısı yapıldı.
Türkiye´nin en genç yazarından Mehmet Demirel´e Ziyaret
Türkiye´nin en genç yazarından Mehmet Demirel´e Ziyaret
Adıyaman BİLSEM Öğrencisi ve aynı zamanda Türkiye´nin en genç yazarı H. Mirhat Çoşkun İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demirel´i ziyaret etti.
Besni MYO Öğrencileri Mezuniyetlerini Kutladı
Besni MYO Öğrencileri Mezuniyetlerini Kutladı
Adıyaman Üniversitesi Besni Meslek Yüksekokulunda 2018-2019 Akademik Yılı mezuniyet töreni düzenlendi. Törende öğrenciler kep atarak mezuniyetlerini kutladı.
Safyün Hatice Gölbaşı Ortaokulu TÜBİTAK Bilim Fuarını Açtı
Safyün Hatice Gölbaşı Ortaokulu TÜBİTAK Bilim Fuarını Açtı
4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Proje Çağrısına 24 proje ile katılan Besni Safyün Hatice Gölbaşı Ortaokulu´nun düzenlediği fuarının açılışı gerçekleştirildi.
FAKÜLTE TANITIM TURLARI BAŞLADI
FAKÜLTE TANITIM TURLARI BAŞLADI
Tercih edecek öğrencilere 1000 lira burs, başarılı olanlara ise Merinos Fabrikalarında iş imkanı sunan Besni Mehmet Erdemoğlu Mühendislik Mimarlık Fakültesi için tanıtım turları başladı. Fakülte Dekanı ve öğretim üyeleri okullardaki tanıtımların ilkini Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yaptı.
Şehit Bekir Oruçtutan Ortaokulu´nda "İngilizce Dil Festivali" etkinliği
Şehit Bekir Oruçtutan Ortaokulu´nda "İngilizce Dil Festivali" etkinliği
2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında Proje okulu olarak İngilizce ağırlıklı sınıfları oluşturan Şehit Bekir Oruçtutan okulu bu yılda bu yönde eğitime devam ederek öğrencilerin hazırlamış olduğu etkinlikler ile “İngilizce Dil Festivali” etkinliğini gerçekleştirdi.
Osman İsot MTAL´nin Bilim Fuarı büyük beğeni gördü
Osman İsot MTAL´nin Bilim Fuarı büyük beğeni gördü
Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nin 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı kapsamında bu yıl üçüncüsünü düzenlediği bilim fuarı büyük ilgi gördü.
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Çizik bir elmas, çizik olmayan bir çakıl taşından daha iyidir.

KONFİÇYÜS
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
14 Aralık 2019 Cumartesi