Öztürk iddialara cevap verdi
Besni Belediye Başkanı E. Mehmet Emre´nin 31 Mart seçimlerinin ardından Belediyedeki durum üzerine yaptığı açıklamalar ve Müfettiş raporunun kamuoyuna yayınlanmasının ardından iddialara ilişkin eski başkan İbrahim Öztürk açıklama yaptı.
Tarih: 2.7.2019 12:15:26/ 2355okunma / 0yorum

Gazetemizi ziyaret ederek iddialara cevap veren Öztürk, Besni Belediyesinin borcunun Gölbaşı, Kahta gibi çevre ilçelere göre çok düşük olduğunu bunun üzerinden politika yapılmasını doğru bulmadığını söyledi.

Öztürk açıklamasında şöyle konuştu: “Malum Besni halkı 31 Mart 2019 tarihi itibariyle yerel yönetim hizmetlerinde yeni bir dönemin başlangıcını tayin etti. Malumdur şahsım olarak aday olmadım. Bir seçim süreci yaşandı ve Besni halkı kararını verdi. Sonuçta bizim gibi yetkililer geçici memleket kalıcıdır. Memlekete güzel hizmetlerin olmasını temenni ediyoruz. Sonuçta Besni bizim memleketimiz ve hizmetin en iyisine layık.

Ama yaklaşık üç aydır belediyeyi devrettiğimiz süre içerisinde yapılanlara ve izlenilen yollara bakıldığında bazı konularda üzülmemek elde değil. Hele ki Besni´de belediye seçimi yaşandığı sırada ben bu konuda kesinlikle Sayın Cumhurbaşkanımızı suçlamıyorum ama sırf seçim kazanabilmek için, seçimi kendi lehlerine çevirebilmek için şahsım çok önemli değil ama memleketimizin en büyük değeri olan Erdemoğlu Ailesinin hakkında yanlış bilgiler götürerek Cumhurbaşkanımızı yanıltarak, sırf seçimi kazanmak uğruna Besni´de huzursuzluğa dönüşecek şekilde bir seçim yolu izlemek Besni´ye yakışmadı.
Çünkü Erdemoğlu Ailesi seçimle, siyasetle bir alakası olmayan siyaset üstü kişiliğe sahip bir aile, rahmetli Mehmet Amcamızın Besni adına devrettiği bayrağı onurla, şerefle daha iyi seviyelere taşıyarak memlekete hizmet eden evlatları var. Onlar bizim gurumuz ve şerefimizdir. Biz onlara ne kadar teşekkür etsek azdır ve Türkiye´de bunun örneği yok, elbette hayırsever çoktur ama bunun gibisini Türkiye´de bulmak mümkün değildir. Hem memleketteki hizmetleri hem garip gurabayı takip edeceksin hem de memleketin eksik olan hizmetlerine katkıda bulunacaksın ve bunları yaparken siyasetle ilgileri olmaz hep memlekete katkı yaparlar. Bunları yaparken bunu siyasetle bağdaştırmak, seçimle bunu örtüştürmeye çalışmak bana göre en büyük haksızlıklardan bir tanesidir.

Erdemoğlu Ailesi hayırlarını 20-30 yıldır yapıyor yeni yapmıyor. Her zaman yapıyor ve tanımasa bilmese de herkese yapıyor. Ama Cumhurbaşkanımıza bizden belediyeyi kazanan Belediye Başkanıyla beraber, oysa ben 2014 yılında Saadet Partisinden kazanmıştım ama ben kendi derdimde değilim, ben ünlü bir işadamıyla beraber seçimde para dağıtılıyor şeklinde Erdemoğlu Ailesinin Cumhurbaşkanı nezdinde yıpratılması, adının olumsuz bir şekilde anılması hiç hoş olmadı. Ben yalan yanlış bir şekilde Cumhurbaşkanımızı yanıltanları kınıyorum.

Şimdi biz Besni´de Eğitim Bayramını 20 yıldır yapıyoruz. Sürekli de ulusala duyurmaya çalışıyoruz, çünkü Türkiye´de tek eğitim bayramı yapan ilçe Besni, biz bu seçim dolayısıyla Besni´yi tanıttığımız kadar 20 yıldır yaptığımız Eğitim Bayramıyla Besni´yi tanıtamadık. Böyle olumsuz bir şeyle anılması hoş olmadı. Biz eğitimiyle, üzümüyle, kültürüyle, girişimciliğiyle tanınan bir şehiriz. O yönümüzle değerlendirilmemiz gerekiyorken yanlış ve yalan bilgilerle Cumhurbaşkanının bu şekilde yanıltılması ve memleketin medarı iftarı olan bir ailenin bu şekilde yıpratılmaya çalışılması hakikaten çok üzücü.
Ama artık olan oldu, bir şekilde seçim bu şekilde sonuçlandı artık bundan sonrasına bakmak lazım. Biz hiçbir şekilde ön yargılı bakmıyoruz. Memleketteki hizmetlerin tamamlanması, yeni hizmetlerin memlekete sağlanmasıyla ilgili fikrimizle, tecrübemizle, geçmişteki girişimlerimizin tamamlanması doğrultusunda biz her türlü yardıma katkıya varız. Belki bize ihtiyaçları da olmayabilir ama bu memlekette yaşayan yine bizleriz o yüzden buraya bir çivi çakıldığında buda bizi mutlu edecektir.

Şimdi kamuoyunda bir teftiş raporunun paylaşıldığı üstelik belediye sayfasından paylaşıldığı Türkiye´de görülmemiş bir şeydir. Velhasıl bu teftiş raporunda biz batık belediye devraldık şeklinde şahsımı da yıpratmaya yönelik girişimlerde bulunmak bana göre acizlik olur. Çünkü teftiş raporu kesin sonuç değildir. Teftiş raporuna biz bazı durumlarda itiraz ettik. Belediyenin borcu 80-90 milyon TL diye dedikodu ederlerken bende 34 milyon TL olduğunu açıklarken yapılan teftiş raporunda belediyenin borcunun 25 milyon TL civarında olduğu belirtildi. Ve bunun itirazları var, itirazdan sonra mahkeme süreçleri var yani burada işlenilen bir suç yok. Çünkü biz Eğitim bayramı yapılan, tanıtım günleri yapılan ve üzümümüzün çok meşhur olduğu bir ilçeyiz. Şu kadar üzüm alınmış edilmiş şeklinde şayia çıkartıp da burada kendilerine bir pay oluşturmaya çalışmak bana göre acizliktir.

Şimdi ağlamak yok, gülmek var. Vatandaş mazeretlerin arkasına sığınarak yola gidenleri çabuk terk eder. Onun için Gölbaşı Belediyesinin borcu Besni Belediyesinin borcunun iki katı civarında orada batık belediye devraldım diyen yok. Kahta Belediyesinin borcu da Besni Belediyesinin borcunun üç katı. Şimdi bir belde belediyesinin bile 15-20 milyon TL borcu varken Besni Belediyesinin 34 milyon TL borcu var diye ağlayıp sızlamanın kimseye faydası yok ve bunun 6 milyon 800 bin TL´si piyasa borcu diğer borçlar da zaten kamu borcu. Oda zaten bazı dönemlerde aylık tahakkuktan kesiliyor. Bu işi toparlamak, daha iyi seviyeye getirmek, hizmetlerin daha verimli hale gelmesi için bir eylem planı oluşturulmalı ve ona göre de bir yol takip edilmelidir. Şimdi sen batık belediye devraldım diyerek ağlamayla sızlamayla ancak 6 ay kadar bu işi yaparsın ondan sonra vatandaş ne yaptığını soracak.
Onun için benim acizane tavsiyem birilerinin yıpranmışlığı üzerine kendilerine bina kurmaya kalkmasınlar, birini yıpratma adına kendilerine marifet oluşturmasınlar. Sonuçta bir sürü yarım kalan proje var. Kongre merkezi, yarı olimpik yüzme havuzu projesi bizim döneme ait projelerdir. Projesi hazır olup da ihaleye çıkmak üzere olan Atatürk Caddesi ve Cumhuriyet çarşısındaki dış cephe düzenlemesi yine bizim dönemin çalışması. Buna benzer yarım kalan yol ihaleleri vardı onların tamamlanması, yaşlı dinlenme evi projemizin faaliyete geçmesi, Korupınar Mahallesindeki yıkılan evlerin yerine Millet Bahçesi yapılması ki bunun müracaatlarını yapmıştık, onların takip edilmesi. İhale edilmiş, işe de başlanılmış ama ödenek yetersizliğinden dolayı viyadük ve köprülü kavşak çalışmasının tamamlanması, Erkenek İçme Suyunun her işlemi tamamlanarak ihaleye çıkacak hale gelmiş bunun bir an önce ihale edilmesi.

Kentsel dönüşümle ilgili çok ciddi bir mesafe kat edilmiş bunun tamamlanarak faaliyete geçirilmeye çalışılması veya buna benzer birçok hizmetin tamamlanması ve yeni yapılacak projelerin de önünün açılabilmesiyle ilgili de bir gayret içerisine girilmesi lazım.

Öyle afaki şeylerle, sonuçlanmamış bazı değerlendirmelerle siyaset yapmak idareyi ele alanın işi değildir. Muhalefet eleştirebilir ama idareyi ele alan daha iyisini yapacağını, yarım kalan işlerin de tamamlanacağı yönünde vatandaştan yetki almıştır. Yetkiyi alırken nasıl aldı, neler ettiler, nasıl ettiler vatandaş onu gördü, biliyor, takip ediyor, takdir eder biz onu bilmeyiz, o geçmiştir. Gelecek var, memleket bizim. Daha güzel hizmetlerin sağlanmasıyla ilgili herkesin katkı sağlaması lazım. Fikri olan fikrini versin, bildiği olan bildiğini paylaşsın ama sonuçta mazeretlerin arkasına sığınmak acizlik olur. Hiçbir mazeret de başarının yerini tutmaz. Onun için bana veya benim çevremdekilere karşı bazı yıpratmaya yönelik, işten çıkartmaya yönelik hareketlere girilmesi kendilerini yıpratacak hareketlerdir. Bu tür ucuzluklardan ziyade hizmet odaklı bir gayret ve mücadeleye girilirse ben inanıyorum ki hem kendileri kazanır hem de memleket kazanır.” 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Öztürk iddialara cevap verdi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HDP 3. Olağan Kongresini Gerçekleştirdi
HDP 3. Olağan Kongresini Gerçekleştirdi
Halkların Demokratik Partisi Besni İlçe Başkanlığı 3. Olağan kongresini gerçekleştirdi. Tek liste halinde yapılan kongrede mevcut başkan Ali Cırit, oy birliğiyle yeniden ilçe başkanlığına seçildi.
CHP´de Kongre Takvimi Belli Oldu
CHP´de Kongre Takvimi Belli Oldu
Cumhuriyet Halk Partisinde 37. Olağan Kurultay öncesi kongre takvimi belli oldu. Takvime göre İlçe Kongreleri 14 Aralık-27 Ocak tarihleri arasında yapılacak.
CHP Heyetinden Besni´ye Ziyaret
CHP Heyetinden Besni´ye Ziyaret
Cumhuriyet Halk Partisinin pilot bölge olarak seçtiği illere görevlendirdiği Milletvekilleri il ve ilçelerde ziyaretlere başladı. Ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal bakımdan araştırma yapmak üzere görevlendirilen İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır ve Mersin Milletvekili Alpay Antmen Besni´yi ziyaret ederek önemli açıklamalarda bulundu.
Besni´nin ilk kadın başkanı Gülfer Ağır mazbatasını aldı
Besni´nin ilk kadın başkanı Gülfer Ağır mazbatasını aldı
Suvarlı beldesinde, 4 Ağustos´ta yapılan belediye başkanlığı seçimini kazanıp, Besni ve Adıyaman tarihinin ilk kadın belediye başkanı olan AK Partili Gülfer Ağır, Besni Seçim Kurulu´nda mazbatasını aldı.
"Halka baskı olmasaydı biz kazanmıştık"
"Halka baskı olmasaydı biz kazanmıştık"
4 Ağustos´ta Suvarlı´da tekrar yapılan Belediye Başkanlığı seçiminde Ak Parti´ye karşı seçimi kaybeden Vatan Partisinin Belediye Meclisi üyeleri mazbatasını aldı. Partinin Belediye Başkanı adayı Gazi Sabancı, Ak Parti´nin baskı ve tehditle seçimi aldığını iddia etti. 3 Belediye Meclis üyesi ile birlikte seçime ilişkin açıklama yapan Sabancı, Ak Parti yöneticilerinin seçim yasaklarına rağmen ev ev dolaşarak seçmenleri tehdit ile oy istediklerini söyledi.
Suvarlı´da Kazanan Belli Oldu
Suvarlı´da Kazanan Belli Oldu
Yüksek Seçim Kurulunun yeniden tekrarlanmasına karar verdiği Suvarlı beldesinde belediye başkanlığı seçimini, kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti´nin adayı Gülfer Ağır kazandı.
Suvarlı´da Oy Verme İşlemi Başladı
Suvarlı´da Oy Verme İşlemi Başladı
Besni´ye bağlı Suvarlı Beldesinde 31 Mart´taki seçimlerin iptalinin ardından bugün yeniden sandık başına giden vatandaşlar oylarını kullanmaya başladı.
Perinçek; “Suvarlı´da örnek bir belediye kuracağız”
Perinçek; “Suvarlı´da örnek bir belediye kuracağız”
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek 4 Ağustos´ta tekrarlanan Besni´ye bağlı Suvarlı Beldesindeki seçim öncesi beldeyi ziyaret etti. Beldedeki seçim irtibat bürosu önünde vatandaşlara seslenen Perinçek, seçimi kazanmaları durumunda Suvarlı´da Türkiye´ye örnek olacak bir belediye kuracaklarını söyledi.
YILMAZKAYA: “HIRSIZLIK TÜRKİYE´NİN BİR NUMARALI SUÇU!”
YILMAZKAYA: “HIRSIZLIK TÜRKİYE´NİN BİR NUMARALI SUÇU!”
CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, ekonomik sıkıntılarla birlikte artan işsizlik ve yabancı uyruklu sayısının çokluğunun da etkisiyle son yıllarda hırsızlığın ülkemizde birinci sıraya yerleşen suç türü olduğunu gerekçe gösterip Meclis araştırması istedi.
Doğu Perinçek Besni´ye geliyor
Doğu Perinçek Besni´ye geliyor
Pazar günü yapılacak olan Belediye Başkanlığı seçimlerinde partisinin adayına destek olmak için Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Suvarlı´ya geliyor.
Milletvekili Tutdere, yerine getirilmeyen vaatleri açıkladı
Milletvekili Tutdere, yerine getirilmeyen vaatleri açıkladı
Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, yasama döneminin sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde yaptığı konuşmada Adıyaman´ın AK Parti iktidarı döneminde karşılaştığı sorunları ve sözü verilip bitirilmeyen vaatleri açıkladı.
Suvarlı´da Seçime 17 Gün Kala Yeni Gelişme!
Suvarlı´da Seçime 17 Gün Kala Yeni Gelişme!
Yüksek Seçim Kurulu´nun 4 Ağustos´ta tekrarlanmasına karar verdiği Suvarlı Beldesi seçimlerinde seçime 17 gün kala yeni gelişmeler yaşandı. 31 Mart´ta yapılan seçimi kazanan ancak mazbatası iptal edilen Mikail Ağır Ak Parti´ye geçerek eşi Gülfer Ağır´ı aday yaptı. Eski Belediye başkanı Mehmet Korkmaz ise adaylıktan çekildi.
Milletvekili Tutdere´den Kültür Bakanı´na; ADIYAMAN İÇİN NE YAPACAKSINIZ?
Milletvekili Tutdere´den Kültür Bakanı´na; ADIYAMAN İÇİN NE YAPACAKSINIZ?
CHP Adıyaman Milletvekili Avukat Abdurrahman Tutdere, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi´nde bulunan Nemrut Dağı yoluna ulaşımın aylardır tek şeritten sağlanması nedeniyle, Kültür ve Turizm Bakanına seslendi.
YILMAZKAYA: BU ALÇAKLIĞI YAPANLARA HESAP SORULMALI!
YILMAZKAYA: BU ALÇAKLIĞI YAPANLARA HESAP SORULMALI!
“Gereği neyse Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak hep beraber yapmalıyız.” diyen CHP´li vekil ruhsatsız ve denetlenmeyen cemaat ve tarikat yurtlarında yaşanan cinsel istismarlarla ilgili sert konuştu.
İmdat Yıldırım: “İstanbul Seçimleri  Demokrasi Zaferiyle Sonuçlanmıştır”
İmdat Yıldırım: “İstanbul Seçimleri Demokrasi Zaferiyle Sonuçlanmıştır”
İYİ Parti Besni İlçe Başkanı İmdat Yıldırım geçtiğimiz Pazar günü yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle ilgili açıklamalarda bulunarak, Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Millet ittifakı adayı Ekrem İmamoğlu´nu tebrik etti.
YILMAZKAYA: "SEÇİMİ KAYBEDEN AK PARTİ´NİN  İLK İCRAATI ZAM OLDU!"
YILMAZKAYA: "SEÇİMİ KAYBEDEN AK PARTİ´NİN İLK İCRAATI ZAM OLDU!"
İstanbul´u kaybeden Ak Parti İktidarının seçimden hemen sonra ilk icraatının çaya yüzde 15, şekere yüzde 16, mazota da 23 kuruş zam yapmak olduğunu dile getiren CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, İstanbul seçimleriyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
CHP Adıyaman Kadın Kollarından Peyker ve Zengi´ye Ziyaret
CHP Adıyaman Kadın Kollarından Peyker ve Zengi´ye Ziyaret
Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Kadın Kolları Yönetimi Besni tarihinin ilk kadın belediye meclis üyesi Sibel Peyker ve Besni´nin ilk kadın muhtarı Meltem Zengi´ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
İşadamı Bekir Güneşhan: Türkiye Cumhuriyeti, acilen  Kuruluş ayarlarına dönmeli
İşadamı Bekir Güneşhan: Türkiye Cumhuriyeti, acilen Kuruluş ayarlarına dönmeli
Uşak´ta yaşayan İşadamı hemşerimiz Bekir Güneşhan ülke gündemine ilişkin gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. İktidarın Türkiye´nin geleceğine ipotek koyduğunu savunan Güneşhan Türkiye Cumhuriyetinin acilen kuruluş ayarlarına dönmesi gerektiğini söyledi.
8 MÜDÜR GÖREVDEN ALINDI, 655 BİN TL KAMU ZARARI
8 MÜDÜR GÖREVDEN ALINDI, 655 BİN TL KAMU ZARARI
Geçtiğimiz haftalarda Besni Belediyesi´nin durumunu denetim amaçlı gelen İçişleri Kontrolörü (denetçi) Belediyenin sadece 2018 yılına ait İdari İş ve İşlemlerle ilgili teftişini tamamladı. Yapılan denetim sonucunda mevzuata aykırı bir şekilde atanan 8 müdür görevden alınırken 654 bin lira kamu zararı oluşturulduğu tespit edildi.
Yılmazkaya uyardı: “Ülke Kaynaklarını Halka Adil Dağıtın!”
Yılmazkaya uyardı: “Ülke Kaynaklarını Halka Adil Dağıtın!”
Yılmazkaya, “Şükürler olsun ki ATATÜRK ve silah arkadaşları sayesinde, ülkemizde dini bayramlarımızı özgürce kutlaya biliyoruz.” dedi.
Besni´nin İlk Kadın Muhtarı Meltem Zengi Mazbatasını Aldı
Besni´nin İlk Kadın Muhtarı Meltem Zengi Mazbatasını Aldı
2 Haziran´da tekrarlanan Yeni Besni Mahallesi muhtarlık seçimini kazanan Meltem Zengi mazbatasını aldı.
Kesmetepe Belediye Başkanı Ali Yılmaz Mazbatasını Aldı
Kesmetepe Belediye Başkanı Ali Yılmaz Mazbatasını Aldı
Besni´ye bağlı Kesmetepe Beldesinde CHP ve DP adayının eşit oy alması sonucu 2 Haziran´da tekrarlanan seçimini kazanan DSP adayı Ali Yılmaz mazbatasını aldı
Mahalle halkından Zengi´ye Vefa...
Mahalle halkından Zengi´ye Vefa...
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Yeni Besni Mahallesinde muhtar seçildikten sonra trafik kazasında hayatını kaybeden Aydın Zengi´nin yerine aday olan eşi Meltem Zengi, dün tekrarlanan seçimi kazandı.
Kesmetepe´de Kazanan Yılmaz Oldu
Kesmetepe´de Kazanan Yılmaz Oldu
31 Mart´ta yapılan seçimlerinde Kesmetepe beldesinde 2 adayın eşit oy almasının ardından 2 Haziran´da tekrarlanan seçimi DSP adayı Ali Yılmaz kazandı.
Gözler Kesmetepe´de, Seçim Pazar Günü
Gözler Kesmetepe´de, Seçim Pazar Günü
31 Mart 2019 Yerel seçimlerinde Besni´ye bağlı Kesmetepe Beldesinde iki başkan adayının eşit oy alması sonucu Yüksek Seçim Kurulu tarafından 2 Haziran´da yenilenmesine karar verilen seçime 2 gün kaldı.
Son dakika... 60 gün sonra Seçim yenileniyor...
Son dakika... 60 gün sonra Seçim yenileniyor...
31 Mart seçimlerinde Suvarlı Belediye Başkanlığını kazanan İyi Parti adayı Mikail Ağır´ın YSK tarafından Belediye başkanlığının düşürülmesinin ardından Meclis üyelerinin de istifası üzerine Seçimin tekrarlanmasına karar verildi.
YSK Suvarlı için Kararını Verdi: Belediye Başkanı  Meclis Üyeleri Arasından Seçilecek
YSK Suvarlı için Kararını Verdi: Belediye Başkanı Meclis Üyeleri Arasından Seçilecek
Besni´ye bağlı Suvarlı Beldesinde 31 Mart seçimlerinde Belediye Başkanı seçilen Mikail Ağır´ın mazbatasının iptalinin ardından Yüksek Seçim Kurulu Belde Belediye Başkanlığı için kararını verdi. Karara göre yeni başkan meclis üyeleri arasından seçilecek.
Muhtarlardan  Zengi´ye Destek
Muhtarlardan Zengi´ye Destek
Yeni Besni Mahalle Muhtarı Aydın Zengi´nin mazbatasını alamadan trafik kazası sonucu hayatını kaybetmesinin ardından aday olan eşi Meltem Zengi´ye ilçe ve köylerdeki muhtarlardan destek geldi.
İYİ PARTİ´Lİ BAŞKANIN MAZBATA İPTALİNE HALK TEPKİSİ
İYİ PARTİ´Lİ BAŞKANIN MAZBATA İPTALİNE HALK TEPKİSİ
Besni´ye bağlı Suvarlı Beldesi´nde 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde İYİ Parti´den Belediye Başkanı Seçilen Mikail Ağır´ın mazbatasının yapılan itiraz sonucu Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilmesine belde halkı tepki gösterdi.
Suvarlı Belediye Başkanın Mazbatası İptal Edildi
Suvarlı Belediye Başkanın Mazbatası İptal Edildi
31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Besni İlçesine Bağlı Suvarlı Beldesi Belediye Başkanlığı Seçimini kazanan Belediye Başkanı´nın mazbatası iptal edildi.
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ali ’ye düşman olan Allah’ a düşman olur.

Hz.Muhammed
Soğuk iklimde yaşayan tatlı su kaplumbağası türü olan kaplumbağaların,sonbaharda derin bir nefes alarak girdikleri sudan,ilkbaharda çıktıklarını ve bu kaplumbağaların üç ay oksijensiz hayatta glikolizden enerji sağlayarak kalabildiklerini ve bunların kalp atışlarının dakikada bir olduğunu,

Su kaplumbağları hakkında bilgi
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
17 Ekim 2019 Perşembe