REHAVETE KAPILMAYIN..!
İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 3 haftadır uygulanan özellikle hafta sonlarındaki sokağa çıkma kısıtlaması etkisini göstermeye başladı. İlçe genelinde vaka sayılarında düşüş yaşandığını dile getiren Besni Kaymakamı Nazlı Demir, yaşanan gelişmenin rehavete yol açmamasının da altını çizdi. Vaka sayılarının yine de düşük olmayan seviyede olduğunu anımsatan Kaymakam Demir; “Vaka sayılarında güzel bir düşüş var ama bu bizi yanıltan bir durum olmasın. Anlık bir rehavet bu işi daha kötü bir noktaya da götürebilir. Tedbirlere devam etmeliyiz” dedi.
Tarih: 22.12.2020 10:11:15/ 19394okunma / 0yorum

ŞUAN İYİ BİR DURUMDAYIZ

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelge kapsamında özellikle hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının vaka sayılarına etkisini değerlendirdi.
Geçtiğimiz hafta ortalarından beri vaka sayılarında azalan bir seyir olduğunu dile getiren Kaymakam Demir; “Son zamanlarda getirilen özellikle sokağa çıkma yasağı gibi kısıtlamaların vaka sayılarına çok güzel bir etkisi var. Yani sayıların birden bu kadar düşmesi bizi de şaşırttı. Malum ülke geneli bir artış vardı, o bizde de etkisini göstermişti. İşte son açıklanan tedbirler, hafta sonu sokağa çıkma yasakları, genellikle vatandaşların toplu olarak bulunduğu yerlere yönelik kısıtlamalarla beraber böyle bir azalma seyri başlamıştı. Geçen hafta ortalarından beri de güzel bir seyir var. Hemen hemen yüzde elliye yakında bir düşüş var. Ama tabi bu bizi yanıltan bir durum olmasın. Çünkü biz genelde Gaziantep´e bağlıyız bu anlamda, oradaki artışlar ve azalışlar bizi çok etkiliyor. Bu dönem Gaziantep´te de vaka sayılarında bir düşüş var. Biraz ona bağlıyoruz, biraz karantina uygulamalarına bağlıyoruz. Filyasyon ve denetim ekiplerimiz güzel çalışıyor. Dediğimi gibi özellikle bu vatandaşların yoğun olarak bulunduğu yerlere yönelik tedbirler de gelen kısıtlamalarda bu süreçte elimizi çok rahatlattı. Şuan iyi bir durumdayız, inşallah daha da iyi olacak” dedi. 

VAKALARIN YÜZDE ATMIŞI MERKEZDEN ÇIKIYOR

İlçe genelinde ki vakaların yüzde atmışının komşuluk ilişkilerine bağlı olarak merkezden çıktığını ifade eden Demir şöyle devam etti; “Vaka sayılarında güzel bir düşüş var ama dediğim gibi bu bizi yanıltan bir durum olmasın. Anlık bir rehavet bu işi daha kötü bir noktaya da götürebilir. Tedbirlere devam etmeliyiz. Burada en önemli konu şu, bu virüs tek başına iken olmuyor, bu virüs kalabalık ortamlarda oluyor. Özellikle bizim Pazartesi ve Cuma günlerimiz ilçemiz anlamında yoğun geçiyor. Köydeki vatandaşların da ilçeye bir akını oluşuyor. Biz mümkün olduğunca zaruri ihtiyaçlar dışında böyle keyfi gezmeleri, ziyaretleri istemiyoruz. Yapmasınlar istiyoruz. Ev ziyaretleri burada çok büyük bir risk oluşturuyor. Mesela vakalarımızın yüzde atmışı merkezden çıkıyor, merkezde ve apartmanlaşmanın yoğun olduğu yerlerde özellikle Erdemoğlu Mahallesi, 15 Temmuz Şehitler Mahallesi gibi bölgelerimizde apartman hayatının etkisi büyük oluyor. Her apartmanda 20-25 daire var ve sürekli birbirlerine gidip geliyorlar. Özellikle o apartman içinde o komşuluk ilişkilerine bu dönem biraz ara verirsek bizim için çok iyi olacak” şeklinde ifade etti.

BU İLLETTEN KURTULACAĞIZ

Aşı çalışmalarının da devam ettiğini söyleyen Kaymakam Nazlı Demir; “Malum aşı geliyor, yani artık burada ışığı gördük Allah´ın izniyle bu süreç bitecek, bu illetten kurtulacağız. Daha az kayıpla nasıl kurtuluruz artık ona bakacağız. Yani gerçekten ben üzülüyorum. Böyle vefat sayıları geliyor, hiç ummadığınız anda sevdikleriniz elinizden kayıp gidiyor ya da çok ağır tedavi süreçleri geçiriyorlar. Bakıyorsun biri hiçbir semptom göstermiyor ama başkası bunu ciddi anlamda ağır geçiriyor. Gencecik insanlar toparlayamıyor. Dolayısıyla istiyoruz ki kontrollü gidelim zaten dediğim gibi tünelin ucunda artık ışık göründü, yani aşı artık çıktı Sağlık Bakanlığımız da güzel bir çalışma yapıyor, iyi bir planlama içindeler, kısa sürede istenilen düzeyde bir aşılama çalışması için güzel bir planlama içindeler. İnşallah kurtulacağız ama tedbirlere devam” diye konuştu.

KÖYLERDEKİ KARANTİNA BİZİ ÇOK RAHATLATTI

İlçe Hıfzıssıhha Kurulunun kararıyla Sayören, Oyratlı ve Dörtyol köylerindeki karantina uygulamasının olumlu sonuçlar verdiğini ifade eden Demir; “Özellikle Sayören ve Oyratlı´da yaptığımız karantina uygulaması bizi çok rahatlattı. Çünkü Oyratlı ve Sayören buralar hem büyük köyler hem de hareketlilik fazla. Mesela Sayören´de genç nüfus fazla bunlar sürekli Kıbrıs´a falan gidip geliyorlar yani bizim tespit ettiğimiz 80´in üzerinde vaka vardı. Oyratlı´da da keza aynı durum vardı. Ama şuan ikisinde de vaka sayısı 10´un altına düştü. O süreçte insanlarda bir bilinçlenme yarattı. Yani Oyratlı´yı ilk karantina aldığımızda daha fazla tepki göstermişlerdi, uyum sürecinde bizi biraz zorladılar ama sonrasında kendileri de bu işin artısını eksisini gördüler ve şuan daha tedbirliler. Dörtyol Köyü ise bizim için küçük bir köy, nokta olarak bir kavşak noktasında ama nüfus az olduğu için kontrol daha kolay oluyor. Dörtyol´da mesela hiçbir sorun yaşamadık. Vaka sayıları da düşüyor. Oranın karantinası süresinde bitecek. Diğerlerinde maalesef uzatmak zorunda kaldık. Çünkü istediğimiz seviyede düşmedi. Biz mesela karantina uygulamalarında toplam vakaların son 3-4 gün içerisindeki seyrine de bakıyoruz. Yani toplam vaka sayısı yüksek görülebilir ama son 3-4 içinde hiç yeni vaka yoksa karantinayı kaldırabiliyoruz. Şuan karantina günü 10 güne düştü mesela, biz onların hepsini takip ediyoruz. Ama vaka sayısı düşük olup son 3-4 içinde bir yoğunlaşmaya girilmişse tedbirleri daha da artıyoruz” dedi.

REHAVETE KAPILMADAN TEDBİRLERE DEVAM ETMELİYİZ

Yaşanan gelişmelerin rehavete yol açmamasını ve tedbirlere kesintisiz uyulması gerektiğini altını çizen Kaymakam Demir; “Şuan için iyi gidiyoruz. Güzel de bir ekibimiz var, herkes kendi alanında güzel bir mücadele veriyor. Özellikle sağlık ekibimiz, kolluk ekiplerimiz saha da bizim elimiz kolumuz oldular. Sağ olsun İlçe Sağlık Müdürlüğümüz ve ekibine diğer kurumlardan da oraya takviyeler yaptık. Yani şuanda 10 tane filyasyon ekibimiz var. Son olarak oraya valilik onayı ile İŞKUR üzerinde şoför ve temizlik personeli görevlendirmesi yaptık. Onlarla beraber 10 araç her biri tam kapasite ekiple çalışıyorlar. Yani sabahtan gece 24:00´a kadar ful kapasite çalışılıyor. Şuan için güzel bir noktaya geldik ben umutluyum böylede gideceğini düşünüyorum. Yani iki hafta bir yoğunluk yaşadık ama şuan çok şükür iyiyiz. Vaka sayısı evet var düşük olmayacak seviyede var ama rehavete kapılmadan tedbirlere devam edersek inşallah onunda önüne geçmiş olacağız” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: REHAVETE KAPILMAYIN

/resimler/2021-2/23/1619396092055.jpg

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başkan Dişkaya´dan sert açıklama
Başkan Dişkaya´dan sert açıklama
Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya, yerel basına destek verilmediğini ifade ederek sert açıklamalarda bulundu.
ADIYAMAN VAKA SAYISI EN ÇOK AZALAN 6 İL ARASINDA
ADIYAMAN VAKA SAYISI EN ÇOK AZALAN 6 İL ARASINDA
Sağlık Bakanlığı 10-16 Nisan tarihlerini kapsayan İllere göre haftalık vaka sayılarının yer aldığı risk haritasını paylaştı. Haritaya göre bir önceki haftaya nazaran vaka sayısı en çok azalan 6 il arasına giren Adıyaman´da haftalık vaka sayısı yüz binde 248´e geriledi. Yaşanan gelişmenin ardından Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak Adıyamanlılara teşekkür etti.
ALi ERDEMOĞLU, RAMAZAN´DA  iHTiYAÇ SAHiPLERiNi UNUTMADI
ALi ERDEMOĞLU, RAMAZAN´DA iHTiYAÇ SAHiPLERiNi UNUTMADI
Eğitim ve ülke ekonomisine verdikleri katkının yanı sıra hayır işlerine de büyük önem veren Erdemoğlu Ailesi, Ramazan ayını yaşadığımız şu günlerde ihtiyaç sahiplerini yine unutmadı. Son olarak Hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu tarafından gönderilen 10 bin koli gıda ve 6 ton et yardımları Besni ve Adıyaman´da ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmaya başlandı.
Başkan Dişkaya canlı yayına konuk oluyor
Başkan Dişkaya canlı yayına konuk oluyor
Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya bugün saat 14.00-16.00 arasında gündeme dair konuları konuşmak üzere facebook adresinden canlı yayın destekli programa konuk oluyor.
Kızilin´de dokuma kursu törenle açıldı
Kızilin´de dokuma kursu törenle açıldı
Kızilin´de Besni Kaymakamlığı, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve İŞKUR işbirliğiyle açılan dokuma kursu sayesinde kadınlar hem mesleki beceri kazanıp hem de gelir elde edecek.
Demirel, yapımı devam eden okul inşaatlarını inceledi
Demirel, yapımı devam eden okul inşaatlarını inceledi
Besni İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demirel Besni´de yapımı devam eden okul inşaatlarında incelemelerde bulundu.
Anadokulu öğrencilerinden anlamlı davranış
Anadokulu öğrencilerinden anlamlı davranış
M. Sadık Paccı Anaokulu Küçük Melekler Sınıfı öğrencileri Ramazan öncesi ihtiyaç sahibi ailelere Ramazan Kolisi yardımında bulundu.
THK´dan fitre ve zekat çağrısı
THK´dan fitre ve zekat çağrısı
Türk Hava Kurumu (THK) Besni Şube Başkanı Ali Deveci, Besnilileri Ramazan ayında fitre ve zekatlarını THK´ya vermeye çağırdı.
GASUYAD´DAN SUVARLI´DAKİ OKULLARA ANLAMLI DESTEK
GASUYAD´DAN SUVARLI´DAKİ OKULLARA ANLAMLI DESTEK
Gaziantep Suvarlılar Yardımlaşma Derneği (GASUYAD), Suvarlı´da bulunan okulların ve öğrencilerin öncelikli ihtiyaçları olan donanım ve kırtasiye setleri malzeme yardımında bulundu. Malzemelerin teslimi sırasında konuşan İlçe Kaymakamı Nazlı Demir; “Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın imkanlarını daha da iyileştiren bu çalışmadan dolayı emeği geçenleri tebrik ederim” dedi.
Valilik ihtiyaç sahipleri için yardım kampanyası başlattı
Valilik ihtiyaç sahipleri için yardım kampanyası başlattı
Adıyaman Valili Mahmut Çuhadar Ramazan ayı dolayısıyla ihtiyaç sahibi aileler için yardım kampanyası başlatıldığını bildirdi. Kampanya ile ilgili açıklamada bulunan Vali Çuhadar tüm hayırseverleri destek olmaya davet etti.
VAKA SAYILARININ DÜŞMESİ  İÇİN KISMİ KAPANMA UMUDU
VAKA SAYILARININ DÜŞMESİ İÇİN KISMİ KAPANMA UMUDU
Koronavirüs gündemiyle geçtiğimiz Salı günü toplanan Cumhurbaşkanlığı kabinesi Ramazan ayı için bir dizi kararlar alarak ilk iki hafta kısmi kapanmaya karar verdi. Sokağa çıkma kısıtlamasındaki saat değişikliği başta olmak üzere birçok konuda alınan ek tedbirler uygulanmaya başlarken ek tedbirlerle vaka sayılarındaki artışında önüne geçilmesi hedefleniyor.
Hayırsever çiftten Uzunkuyu´ya kütüphane
Hayırsever çiftten Uzunkuyu´ya kütüphane
Besni Kaymakamı Nazlı Demir´in teşviki, Aşkın ve Adnan Kayabaşlı çiftinin desteği ile Fatma Gökçe, Dilek Yalkı´nın işbirliğiyle hayata geçen Aşkın&Adnan Kayabaşlı Kütüphanesinin açılışı törenle yapıldı.
Besni SHM 10 Nisan´da polisleri unutmadı
Besni SHM 10 Nisan´da polisleri unutmadı
Besni Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü 10 Nisan Polis Haftası dolayısıyla İlçe Emniyet Müdürlüğünü ziyaret ederek emniyet mensuplarına gül takdim etti.
AKIN: İKTİDAR ESNAFA BİR GÜN BİLE SAHİP ÇIKMADI..!
AKIN: İKTİDAR ESNAFA BİR GÜN BİLE SAHİP ÇIKMADI..!
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun talimatlarıyla oluşturulan Ekonomi Masası heyeti Adıyaman ve ilçelerine gelerek esnaf ve halkın sorunlarını dinledi. Besni´ye görevlendirilen heyet içerisinde Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Uşak Milletvekili Özkan Yalım ve İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek esnaf ve vatandaş ziyaretlerinin ardından Şire Pazarı içerisinde basın açıklaması yaptı. Heyet adına açıklamalarda bulunan Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; “Devleti yanında görmek isteyen esnafımız sadece yasaklarla karşılaşmış. Yasaklar esnafın dükkanından içeriye giriyor ama lebalep kongrelerden içeriye girmiyor. Bunun adına insafsızlık, adaletsizlik denir. Bunun ne akılla ne bilimle hiçbir şeyle alakası yok” dedi.
Başarılı Doktor Gündoğan, Kamu Hastaneler Birliği Başkanı oldu
Başarılı Doktor Gündoğan, Kamu Hastaneler Birliği Başkanı oldu
Bir dönem Besni Devlet Hastanesi Başhekimliği görevini yürüten Başarılı Doktor Mehmet Gündoğan, Gaziantep Kamu Hastaneler Birliği Başkanlığına atandı.
TÜRK POLİSİ 176 YAŞINDA
TÜRK POLİSİ 176 YAŞINDA
Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 176. Yıldönümü Besni´de düzenlenen törenle kutlandı.
BESNİ´DE ÖĞRETMENLERE İLK YARDIM KURSU VERİLDİ
BESNİ´DE ÖĞRETMENLERE İLK YARDIM KURSU VERİLDİ
Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlk Yardım Eğitim Merkezi Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesindeki İş Yeri Sağlık ve Güvenlik birimi tarafından Besni´de bir hafta boyunca öğretmenlere ilk yardım kursu verildi. Eğitmenler, olası kaza anlarında yapılması gerekenleri uygulamalı olarak öğretmenlere gösterdi.
ERDEMOĞLU TÜRKİYE´NİN EN ZENGİNLERİ ARASINDA
ERDEMOĞLU TÜRKİYE´NİN EN ZENGİNLERİ ARASINDA
Amerika´nın önde gelen iş dergilerinden olan FORBES, dünyanın ve Türkiye´nin en zengin insanlarını açıkladı. Besnili hayırsever hemşerilerimiz Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu ve Başkanvekili Ali Erdemoğlu da açıklanan listede yer aldı.
KARNAÇIK MEZRASI KARANTİNAYA ALINDI
KARNAÇIK MEZRASI KARANTİNAYA ALINDI
Besni Kaymakamlığı ilçeye bağlı Kutluca köyü Karnaçık mezrasının artan koronavirüs vakaları nedeniyle 10 gün süreyle karantina altına alındığını bildirdi.
Koronavirüs denetimleri devam ediyor
Koronavirüs denetimleri devam ediyor
Besni´de denetim ekipleri, son yayınlanan genelgeyle yüzde elli kapasiteyle hizmet vermeye başlayan yemek-içme mekanlarında denetimler gerçekleştirdi.
QUİCK SİGORTA´YA “GÜVEN DAMGASI”
QUİCK SİGORTA´YA “GÜVEN DAMGASI”
Quick Sigorta, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´nin (TOBB), tüketicilerin elektronik ortamda güvenle alışveriş yapmalarına imkan sağlayan ´Güven Damgası´na layık görüldü. Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar; “Ortak Aklı Teknoloji ile Birleştirdik´ mottomuzla teknolojiye hep ilk günden beri yatırım yaptık. Pratik ve kaliteli hizmet vermeyi ön planda tuttuk ama bunları yaparken güvenilirlikten asla vazgeçmedik” dedi.
SHM´den Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinliği
SHM´den Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinliği
2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü, Besni Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından organize edilen etkinliklerle kutlandı. Etkinlikte konuşan kurum müdürü Mustafa Orhan; “Toplumun her bir bireyi bu farkındalık hareketinin bir parçası olmalı ve biz ne kadar çok insana bunu anlatırsak o çocukların hayallerinin gerçekleşme olasılığının da aynı oranda artacağını biliyoruz” dedi.
Başkan Altın vefatının 24. Yılında Türkeş´i andı
Başkan Altın vefatının 24. Yılında Türkeş´i andı
Besni Ülkü Ocakları Başkanı Mustafa Altın, merhum başbuğ Alparslan Türkeş´in vefatının 24. Yılı dolayısıyla açıklamada bulundu.
GÖRME ENGELLİLER İÇİN SESLİ KİTAP KAFE AÇILDI
GÖRME ENGELLİLER İÇİN SESLİ KİTAP KAFE AÇILDI
Gençlik ve Spor Bakanlığının görme engelli bireylerin bilgiye erişimine katkı sağlamak amacıyla Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklediği ve Adıyaman Görme Engelliler Spor Kulübü tarafından yürütülen “Kültürden İrfana Sesli Kitap Kahve Projesi´nin” açılışı gerçekleştirildi.
Yayalar kırmızı çizgimiz uygulaması hayata geçti
Yayalar kırmızı çizgimiz uygulaması hayata geçti
İçişleri Bakanlığının farkındalık oluşturmak amacıyla hayata geçirdiği “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” uygulaması Besni´de de hayata geçti.
Sektörde büyük satın alma:
Sektörde büyük satın alma:
Hayırsever işadamı hemşerimiz Mahmut Erdemoğlu´nun sahibi olduğu MAHER Holding, Anadolu Grubu´nun bünyesinde bulunan 25 katlı Kozyatağı İkiz Kulelerini satın aldı. Bir süredir devam eden devir işlemlerinin tamamlanması ile birlikte Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve Maher Holding Yönetim Kurulu Başkanı hemşerimiz Mahmut Erdemoğlu bir araya geldi.
Adana Besnililer Derneğinde 8. Olağan Kongre heyecanı
Adana Besnililer Derneğinde 8. Olağan Kongre heyecanı
Adana Besnililer Derneği geçtiğimiz Cumartesi günü 8. Olağan Genel Kurul Toplantısını gerçekleştirdi. Tek liste halinde gidilen kongrede mevcut başkan Avukat Neşet Aytekin oy birliğiyle yeniden başkanlığa seçilerek güven tazeledi. Kongrede açıklamada bulunan Başkan Aytekin, dernek binasının üst kısmının da tamamlandığı müjdesini vererek buranın bir restoran işletmesi olarak hizmete sunulduğunu ve buradan gelen gelirin bir kısmının burs alan öğrencilere verileceğini aktardı.
BALKA MEZRASI KARANTİNAYA ALINDI
BALKA MEZRASI KARANTİNAYA ALINDI
Besni Kaymakamlığı ilçeye bağlı Beşyol köyü Balka mezrasının artan koronavirüs vakaları nedeniyle 10 gün süreyle karantina altına alındığını bildirdi.
SASA, 2023 YILINDA 330 MİLYON DOLAR YATIRIMLA ELYAF ÜRETİM TESİSİ AÇACAK
SASA, 2023 YILINDA 330 MİLYON DOLAR YATIRIMLA ELYAF ÜRETİM TESİSİ AÇACAK
Hayırsever hemşerimiz Erdoğalu Holdingin sahibi olduğu Sasa Polyester Sanayi AŞ´nin 2023 yılında 330 milyon dolarlık yatırımla devreye alacağı elyaf üretim tesisi, şirketin cirosuna yıllık 550 milyon dolar katkı sağlayacak.
Besni Akın Spordan Vali Çuhadar´a ziyaret
Besni Akın Spordan Vali Çuhadar´a ziyaret
Bu sezon Bölgesel Amatör Ligde mücadele edecek olan Besni Akın Spor yönetimi Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar´ı makamında ziyaret ederek kulübün çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İlim, kendini bilmektir.

Yunus Emre
1

1
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
20 Nisan 2021 Salı