REHAVETE KAPILMAYIN..!

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 3 haftadır uygulanan özellikle hafta sonlarındaki sokağa çıkma kısıtlaması etkisini göstermeye başladı. İlçe genelinde vaka sayılarında düşüş yaşandığını dile getiren Besni Kaymakamı Nazlı Demir, yaşanan gelişmenin rehavete
GÜNDEM 22.12.2020 10:11:15 38 0

ŞUAN İYİ BİR DURUMDAYIZ

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelge kapsamında özellikle hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının vaka sayılarına etkisini değerlendirdi.
Geçtiğimiz hafta ortalarından beri vaka sayılarında azalan bir seyir olduğunu dile getiren Kaymakam Demir; ?Son zamanlarda getirilen özellikle sokağa çıkma yasağı gibi kısıtlamaların vaka sayılarına çok güzel bir etkisi var. Yani sayıların birden bu kadar düşmesi bizi de şaşırttı. Malum ülke geneli bir artış vardı, o bizde de etkisini göstermişti. İşte son açıklanan tedbirler, hafta sonu sokağa çıkma yasakları, genellikle vatandaşların toplu olarak bulunduğu yerlere yönelik kısıtlamalarla beraber böyle bir azalma seyri başlamıştı. Geçen hafta ortalarından beri de güzel bir seyir var. Hemen hemen yüzde elliye yakında bir düşüş var. Ama tabi bu bizi yanıltan bir durum olmasın. Çünkü biz genelde Gaziantep´e bağlıyız bu anlamda, oradaki artışlar ve azalışlar bizi çok etkiliyor. Bu dönem Gaziantep´te de vaka sayılarında bir düşüş var. Biraz ona bağlıyoruz, biraz karantina uygulamalarına bağlıyoruz. Filyasyon ve denetim ekiplerimiz güzel çalışıyor. Dediğimi gibi özellikle bu vatandaşların yoğun olarak bulunduğu yerlere yönelik tedbirler de gelen kısıtlamalarda bu süreçte elimizi çok rahatlattı. Şuan iyi bir durumdayız, inşallah daha da iyi olacak? dedi. 

VAKALARIN YÜZDE ATMIŞI MERKEZDEN ÇIKIYOR

İlçe genelinde ki vakaların yüzde atmışının komşuluk ilişkilerine bağlı olarak merkezden çıktığını ifade eden Demir şöyle devam etti; ?Vaka sayılarında güzel bir düşüş var ama dediğim gibi bu bizi yanıltan bir durum olmasın. Anlık bir rehavet bu işi daha kötü bir noktaya da götürebilir. Tedbirlere devam etmeliyiz. Burada en önemli konu şu, bu virüs tek başına iken olmuyor, bu virüs kalabalık ortamlarda oluyor. Özellikle bizim Pazartesi ve Cuma günlerimiz ilçemiz anlamında yoğun geçiyor. Köydeki vatandaşların da ilçeye bir akını oluşuyor. Biz mümkün olduğunca zaruri ihtiyaçlar dışında böyle keyfi gezmeleri, ziyaretleri istemiyoruz. Yapmasınlar istiyoruz. Ev ziyaretleri burada çok büyük bir risk oluşturuyor. Mesela vakalarımızın yüzde atmışı merkezden çıkıyor, merkezde ve apartmanlaşmanın yoğun olduğu yerlerde özellikle Erdemoğlu Mahallesi, 15 Temmuz Şehitler Mahallesi gibi bölgelerimizde apartman hayatının etkisi büyük oluyor. Her apartmanda 20-25 daire var ve sürekli birbirlerine gidip geliyorlar. Özellikle o apartman içinde o komşuluk ilişkilerine bu dönem biraz ara verirsek bizim için çok iyi olacak? şeklinde ifade etti.

BU İLLETTEN KURTULACAĞIZ

Aşı çalışmalarının da devam ettiğini söyleyen Kaymakam Nazlı Demir; ?Malum aşı geliyor, yani artık burada ışığı gördük Allah´ın izniyle bu süreç bitecek, bu illetten kurtulacağız. Daha az kayıpla nasıl kurtuluruz artık ona bakacağız. Yani gerçekten ben üzülüyorum. Böyle vefat sayıları geliyor, hiç ummadığınız anda sevdikleriniz elinizden kayıp gidiyor ya da çok ağır tedavi süreçleri geçiriyorlar. Bakıyorsun biri hiçbir semptom göstermiyor ama başkası bunu ciddi anlamda ağır geçiriyor. Gencecik insanlar toparlayamıyor. Dolayısıyla istiyoruz ki kontrollü gidelim zaten dediğim gibi tünelin ucunda artık ışık göründü, yani aşı artık çıktı Sağlık Bakanlığımız da güzel bir çalışma yapıyor, iyi bir planlama içindeler, kısa sürede istenilen düzeyde bir aşılama çalışması için güzel bir planlama içindeler. İnşallah kurtulacağız ama tedbirlere devam? diye konuştu.

KÖYLERDEKİ KARANTİNA BİZİ ÇOK RAHATLATTI

İlçe Hıfzıssıhha Kurulunun kararıyla Sayören, Oyratlı ve Dörtyol köylerindeki karantina uygulamasının olumlu sonuçlar verdiğini ifade eden Demir; ?Özellikle Sayören ve Oyratlı´da yaptığımız karantina uygulaması bizi çok rahatlattı. Çünkü Oyratlı ve Sayören buralar hem büyük köyler hem de hareketlilik fazla. Mesela Sayören´de genç nüfus fazla bunlar sürekli Kıbrıs´a falan gidip geliyorlar yani bizim tespit ettiğimiz 80´in üzerinde vaka vardı. Oyratlı´da da keza aynı durum vardı. Ama şuan ikisinde de vaka sayısı 10´un altına düştü. O süreçte insanlarda bir bilinçlenme yarattı. Yani Oyratlı´yı ilk karantina aldığımızda daha fazla tepki göstermişlerdi, uyum sürecinde bizi biraz zorladılar ama sonrasında kendileri de bu işin artısını eksisini gördüler ve şuan daha tedbirliler. Dörtyol Köyü ise bizim için küçük bir köy, nokta olarak bir kavşak noktasında ama nüfus az olduğu için kontrol daha kolay oluyor. Dörtyol´da mesela hiçbir sorun yaşamadık. Vaka sayıları da düşüyor. Oranın karantinası süresinde bitecek. Diğerlerinde maalesef uzatmak zorunda kaldık. Çünkü istediğimiz seviyede düşmedi. Biz mesela karantina uygulamalarında toplam vakaların son 3-4 gün içerisindeki seyrine de bakıyoruz. Yani toplam vaka sayısı yüksek görülebilir ama son 3-4 içinde hiç yeni vaka yoksa karantinayı kaldırabiliyoruz. Şuan karantina günü 10 güne düştü mesela, biz onların hepsini takip ediyoruz. Ama vaka sayısı düşük olup son 3-4 içinde bir yoğunlaşmaya girilmişse tedbirleri daha da artıyoruz? dedi.

REHAVETE KAPILMADAN TEDBİRLERE DEVAM ETMELİYİZ

Yaşanan gelişmelerin rehavete yol açmamasını ve tedbirlere kesintisiz uyulması gerektiğini altını çizen Kaymakam Demir; ?Şuan için iyi gidiyoruz. Güzel de bir ekibimiz var, herkes kendi alanında güzel bir mücadele veriyor. Özellikle sağlık ekibimiz, kolluk ekiplerimiz saha da bizim elimiz kolumuz oldular. Sağ olsun İlçe Sağlık Müdürlüğümüz ve ekibine diğer kurumlardan da oraya takviyeler yaptık. Yani şuanda 10 tane filyasyon ekibimiz var. Son olarak oraya valilik onayı ile İŞKUR üzerinde şoför ve temizlik personeli görevlendirmesi yaptık. Onlarla beraber 10 araç her biri tam kapasite ekiple çalışıyorlar. Yani sabahtan gece 24:00´a kadar ful kapasite çalışılıyor. Şuan için güzel bir noktaya geldik ben umutluyum böylede gideceğini düşünüyorum. Yani iki hafta bir yoğunluk yaşadık ama şuan çok şükür iyiyiz. Vaka sayısı evet var düşük olmayacak seviyede var ama rehavete kapılmadan tedbirlere devam edersek inşallah onunda önüne geçmiş olacağız? dedi.