Reşit Alkan; “Önceliğimiz Besni´de her alanda Birlik ve Beraberliğin olması”
İşadamı kimliğinin yanında siyasi kimliği de bulunan Besnili hemşerimiz Reşit Alkan BESNİLİLER Dergisinde önemli mesajlar verdi. Besni´deki başta siyasi olarak yaşanan bölünmüşlüğün tüm alanlara yansıdığını söyleyen Alkan, “Memleketi ilgilendiren önemli konularda görüş ayrımı yapmadan tek vücut olmalıyız. Besni´nin bunun yapılabileceğine ben inanıyorum.” dedi.
Tarih: 6.4.2018 08:43:37/ 2200okunma / 0yorum

Uçuk Projelerle gelmişti

Uzun yıllar Besni´de ayrı kalmasına rağmen bağlarını koparmayan binlerce Besnili gibi, “memleketim için ne yapabilirim” diyerek kendi yolunu çizen hemşerimizden İşadamı Reşit Alkan BESNİLİLER Dergisindeki söyleşisinde önemli mesajlar verdi. Siyasi bir kimliği de bulunan Alkan, son seçimlerde aday adayı olmuştu.  Son yerel seçimlerdeki aday adaylığı sürecinde ortaya attığı projeleri bilenler, onu iyi tanıyacaktır. Karadeniz´de Kömür Madeni, Adıyaman´da Mermer madeni ve Besni´de GES işleriyle meşgul olan Alkan, Besni üzerine düşüncelerini ve siyasete atılma nedenlerini Besnililer Dergisine anlattı.

Besni bunu yapılabilir

Besni´deki özellikle siyasi alandaki bölünmüşlükten yakınan Alkan, memleketi ilgilendiren önemli konularda görüş ayrımı yapmadan tüm Besnililerin tek vücut olması gerektiğini ifade ediyor. Alkan, “Herkesin memleketimiz adına elini taşın altına koyması lazım. Bu memleket bizimse bu memlekette hiç kimse kendini çemberin dışında hissetmemeli. Besni´de herkes birlik ve beraberlik içinde olmalı, memleketi ilgilendiren önemli konularda görüş ayrımı yapmadan tek vücut olmalıyız. Besni´nin bunun yapılabileceğine ben inanıyorum. Çünkü Besni farklı bir şehir. Herkes elini taşın altına koyarsa bu memleket için bir şeyler yapabiliriz.” 

Reşit Bey, söyleşimize başlamadan önce öncelikli olarak biraz kendinizden bahseder misiniz?

Teşekkür ediyorum, bana bu fırsatı verdiğiniz için, buradan da tüm Besnili ve Adıyamanlı hemşerilerimizi saygıyla selamlıyorum.

Ben, İlkokulu Namık Kemal İlköğretim Okulunda okudum. Yedi çocuklu bir ailenin en son ferdiyim. Bir kardeşimiz de doğmuş ve rahmetli olmuş, onunla sekiz oluyor. Liseyi de İmam Hatip Lisesinde okudum. İmam Hatip Lisesinden sonra Üniversitede Halkla ilişkiler okudum. Daha sonra babamın işlerinden dolayı veya yaptıkları bir takım tasarruflarından dolayı Samsun Havza´da bir kömür sahasına ortak olmak durumunda kaldık. Orada da bu işi kim yapar diye konuştuğumuzda Süleyman Arif Emre Ali Bayramoğlu´nu önerdi bize. O zaman MÜSİAD yeni kuruluyordu. O da teşkilatlanma başkanıydı. Randevulaştık, o zaman ben tabi liseyi yeni bitirmiştim. Samsun Havza´da buluştuk. Orada da ortak yürüme kararı aldık.

O zaman Babanız vesile oldu Madencilik işine girmenize?

Evet, tabi madencilik dışarıdan kulağa hemen rahat geliyor, kolay kazanılabilir para geliyor. Aslında öyle değil, orada ortaklık kararı aldıktan sonra sondaj yapmaya karar verdik. Sahaya sondaj makinesini getirdik, ondan sonra ilerleyen aylarda sondaj yaptık. Tabi bu süreçten sonra işletmeyi çalıştırma aşamasına geldik. Plan, proje çizildi, nerede ne yaparız. Yeraltına başladık. Yeraltına başladığımızda ilk etapta fazla çalışan adam bulamadık. Bölgede çalışanların durumları ve konumları farklıydı. Adamların işe saygı veya bağlılıklarında sıkıntılar oluyordu. O dönem de galerileri açtığımız zaman işçi bulma da problem yaşıyorduk ve işe gelme noktasında da bugüne kıyasladığımızda çok büyük bir gevşeklik vardı. O dönemler de kürekçi gelmezdi, kürekçilik yapardık, kazmacı gelmezdi kazmacılık yapardık. Vinççi gelmezdi vinçcilik, kancacı gelmezdi yukarı da kancacılık yapardık. Yani bu madencilikte ben şunu öğrendim, dağdaki çobandan ildeki valiye kadar muhatapsınız. Konumu ne olursa olsun herkesle işin her aşamasında her türlü kişiyle, makamla, bürokratla muhatapsınız. Epey bir sürdü tabi yeraltında çalışmalarımız. Daha sonra 1994 yılında askere gittim, geldim. Acemi birliğim Malatya idi, usta birliğim ise Tekirdağ Çorlu idi. Askerliğimi yaptım, geldim, ondan sonra tekrar işletmeye döndüğümde işletme kapatılmıştı.

Evet, Nasıl devam ettiniz? Ayrıca sektörünüzün en büyük handikaplarından birisi İş kazaları. Örnek vermek gerekirse, Soma. İş kazaları Türkiye´de Madencilik sektörünün en hassas sorunu gibi duruyor. Bu konuda sizin önlemleriniz nelerdir. Madencilik bu anlamda Türkiye´de çok zor ve riskli bir iş değil mi?

Haklısınız, devam edeyim, oraya geleceğim. Ben olmayınca ortağım Ali Bayramoğlu´nun da çok işleri vardı, ilgilenemedi. Ben gelince tekrar yeni bir sistem yaptık. Türkiye´de ilk defa kuyu sistemini biz denemek üzere işletmemizde kurduk. 2004 yılına kadar o şekilde devam ettik. Birkaç üzücü iş kazası oldu. İş kazası olunca biraz meslekten soğur gibi olduk. Ama daha sonra hayatın akışına ve gerçeklerine baktığımızda hayatın devam ettiğini gördük. Bu bizim işimiz ve mesleğimiz dedik. Yani bunu başka bir yere kaydırıp yeniden sıfırdan başlamak biraz bize ağır geldi. Bu meslek üzerinden tekrar madenciliği yapacağım dedim.

2005 yılında ben kendi şirketimi kurdum. Bu esnada tabi yine aynı sektörde kömür alışverişi yaptık. 2007 yılında ise şuanda hala çalışmakta olduğum Yozgat Sorgun´daki Enerji Bakanlığının iştirakında olan TKİ´ye bağlı, Belediye ve Pancar Ekicileri Kooperatifinin ortak olduğu bir anonim şirketin Yozgat Sorgun´daki kömür üretim işini aldım. Şuanda burada devam ediyorum. Yılda 70 bin ton üretim yapıyoruz. Sezonda 200´e yakın çalışanımız, normal sezonda ise 150 çalışanımızla sektöre ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Tabi üzücü bir takım hadiseler oldu. Manisa Soma ve Konya Ermenek olaylarında bir takım yasa ve yönetmeliklerle alakalı yeraltı madenciliği biraz daha sıkıntıya girdi. Sıkıntıya girmesiyle birlikte yatırımlara bizim biraz daha fazla eğilmemiz gerekti. İşçi sağlığı ve güvenliği anlamında Avrupa ile birlikte oralarda geçerli olan ATEX Sertifikalı ürünleri Türkiye´de işletmesine getirip kuran ilk beş firmanın arasında sayabiliriz kendimizi.

Avrupa´daki sisteme entegre sürecine ilişkin nasıl gelişmeler var?

Eskiden kömür deyince, yeraltı deyince akla vagon gelirdi. Şuanda yeraltında kesinlikle vagon olayı yok. Mesela eskiden maden direkleri vardı, şu anda sadece maden direklerini ana yollarda ihtiyaç duyduğumuz yerlerde kullanıyoruz. Şuanda madencilikte gelişti, bizde kendimizi geliştirdik ve bu iş bizim işimiz deyip bu işe sarıldık ve sahiplendik. Yeraltında hidrolik direkler kullanıyoruz. Kömürün çıktığı ilk ağızdan, bizim ayak diye tabir ettiğimiz bölgeden yukarıya kadar bantlarla sevk ediyoruz. Üretim bu şekle dönüştü. İnşallah ilerleyen günlerde şuanda çalışmasını ve yatırım araştırmasını yapıyoruz. Mekanize veya yarı mekanize sistemini işletmemize kurup ülke ekonomisine daha çok katkı, daha çok üretim ve daha çok istihdam sağlamak için araştırmalarımızı yapıyoruz. 

Şirketiniz Kömür dışında başka alanlardaki faaliyetlerinden söz eder misiniz?

Evet, Kömürün yanı sıra Adıyaman´da bir mermer sahamız var. Mermer üzerine de memleketimizde, Adıyaman´da Mermer İhtisas Sanayi ile bütünleşen bir şekilde orada da mermer üzerine üretim yapıp dünyaya pazarlamayı planlıyoruz.

Ayrıca Besni´de yine GES Enerjisi Projesi var, Güneş Enerjisi Projesinde de bir ortaklığımız bulunuyor. Şuan ki haliyle 1 Megavatlık ama bunu büyütmeyi planlıyoruz.  Memleketimiz için, Besni için, Adıyaman için tabi ki hayallerimiz, düşüncelerimiz ve hedeflerimiz var. İmkânlar ve ülkemizin gidişatıyla bunlar doğru orantılı. İnşallah hayata geçirirsek hem biz mutlu olacağız hem memleketimize olan vefamızı yerine getirmiş olacağız. Bu şekliyle iş hayatımız devam ediyor.

Gurbette yaşıyorsunuz ama Besni ile bağlarınız kopmadı. Sıla özlemini anlatır mısınız?

Tabi Besni´ye de sık sık gelip gidiyorum. Bunun yanı sıra memleket özlemimiz var. Bugün gurbette olan hangi hemşerimize sorarsanız sorun bir Besni dediğiniz zaman “ah” çeker. Besni tabelasını görene kadar farklısınızdır, o tabelayı gördükten sonra ise mutlusunuzdur. Besni´nin, Adıyaman´ın genel olarak ilimiz milliyetçiliğinde Adıyaman il sınırlarına girdiğinizde bile mutluluk duyuyorsunuz. Bizim için Adıyaman´ın tabiri caizse sürçülisan olmasın ama köpeği bile yanımızda kıymetlidir. Geliş gidişlerimiz de bu sıklıkta devam ediyor.

Besni belediye başkan aday adaylığınız oldu. Farklı projelerle çıktınız o dönem de nasip olmadı. Bu konuda söyleyecekleriniz vardır mutlaka.

Evet, birkaç dönemde aday adaylığımız oldu. Belediye Başkanlığı seçimlerinde bir aday adaylığı sürecimiz oldu. Belki Besni´de zamanında olmuştur ama benim aday adaylığı dönemimde 7-8 tane iddialı proje yayınladık. Biz bunları yapacağız diye bildiriler dağıttık. Besni bir anlamda İstanbul´daki projelerle yarışır vaziyete geldi. Aday adaylarının İstanbul´daki açıkladıkları projeleri bir anlamda mikro ölçekli bir şekilde Besni´ye getirdik. Bunları paylaştık. Bunlar olması gereken projelerdi. Benim en büyük hayalim, o dönemde de sık sık bahsettim, sağcısıyla, solcusuyla, ihtiyarıyla, genciyle bu memleketi el ele verip birlikte yönetmemiz. İstanbul´da, Mersin´de, Uşak´ta bir taziyede nerede olursa olsun Besnililer bir araya geldiklerinde mutlaka bir şeyler Besni üzerine konuşulur. Dışarıdakileri de, içeridekileri de harmanlayalım, toplayalım, yılın belli bir ayında, işte Eğitim Bayramımız var onun da peşine hemen bir program koyalım ve soralım, dışarıdan Besni´yi nasıl görmek istiyorsunuz. Besni´nin içindeki ise kendi gerçekleriyle ilgili ne yapabiliriz diye oturup konuşalım ve yapalım.

Ben, Ayda 2 bin 500 – 3 bin kilometre yol yapıyorum. Denizli Tavas´ta bile saham vardı. Oralara gittiğimde Ege´si, Akdeniz´i, Trakya´sı oralarda insanların yaptıkları projeler, uyguladıkları işlemler, vatandaşın rahatına, huzuruna sosyal ve ekonomik olarak yansıyacak projelerini gördüğümüz zaman neden Besni´de olmasın, neden Adıyaman´da olmasın, bizim insanımız bunu hak etmiyor mu diye insan kendi kendine bir düşünceye, hayale kapılıyor. Kapıldığı zaman da bize göre normal ama çılgın denilen veya diğerinin eleştirdiği, hangi parayla yapacak deyip işin içinden çıkan bir tepkiyle de karşılaştık. Ama hepsi olmazsa olmaz olan, bu memleket için iyi ve faydalı olabilecek projelerdi.

Bu ruh Besni´de var ama sanki son yıllarda ortaya çıkmıyor gibi. Sizde görüyor musunuz bunu?

Tabiki, bununla ilgili bir şey anlatayım. Benim iş yaptığım yerlerde dikkatimi en çok çeken bir olay vardı. Kendi memleketleriyle alakalı bir problem olduğunda Ziraat Odası, Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi, Ticaret Odası aklınıza ne gelirse Spor Kulübü bile o memleket meselesi için bir otobüse biner, gider Ankara´da kendi memleketleriyle alakalı sorunlarını iletir, çözer ve gelirlerdi. Bunun bir takım örnekleri var ama burada da şu var mesela 2002 yılından beri çok güçlü bir iktidar dönemi var, işte kendi bölgemiz için konuşalım. Bunları da usulüne uygun bir şekilde almamız gerekir.

Ayrıca bunu söylerken yanlış anlaşılmasın tabi ki siyasilerimiz ellerinden geleni yaptılar, ilçemize olan yatırımları kazandırdılar. Bir gerçek daha var ki, bu yatırımlara ilaveten elini her zaman üzerinde tutan, sahiplenen Erdemoğlu Ailesi var. Onların yaptıkları da asla ve asla göz ardı edilemez. Bu memleket Erdemoğlu Ailesine çok şey borçlu. Besni halkı olarak kendi imkanlarımız dahilin de destek olmalıyız. Bununla birlikte işte bugün 2018´in Şubat ayındayız. İnanıyorum ki bundan sonra ki süreçte daha çok yatırım, daha çok üretime dayalı yatırım ve insanlarımızı mutlu edecek projeleri hayata geçirip devam etmek istiyoruz.

Son olarak Besni için ne söylemek istersiniz?

Teşekkür ederim. Benim en büyük hayalim alaylıyla mektepliyi buluşturmak. İş dünyasında da bu böyleydi. Mesela bir vatandaşın yaptığı semaverle okumuş, işin mühendisi olan kişinin yaptığı semaveri bileştirirsek daha güzel bir şey çıkar ortaya. Ve bunu sanayiye koyalım. Bu sanayileşsin. Bugün benim dediğim şeyler olmuş olsa internet çağında yaşıyoruz, dünyaya Besni turşusunu gönderelim, bugün benim şireci esnafım neden 6 metrekareye hapsolsun, açılsın dünyaya. Nemrut Dağımız var, oraya giden otobüsler Malatya´yı dolaşıp gidiyor, neden Besni´yi dolaşıp gitmesin, neden Aşağı şehri gezmesin. Bizim alaylı dediğimiz eskinin köşkerleri, terzileri şimdi nerede? Geçmiş yad edildiğinde ancak o zaman bilebiliyoruz.

Toparlayacak olursak, herkesin memleketimiz adına elini taşın altına koyması lazım. Bu memleket bizimse bu memlekette hiç kimse kendini çemberin dışında hissetmemeli. Besni´de herkes birlik ve beraberlik içinde olmalı, memleketi ilgilendiren önemli konularda görüş ayrımı yapmadan tek vücut olmalıyız. Besni´nin bunun yapılabileceğine ben inanıyorum. Çünkü Besni farklı bir şehir. Herkes elini taşın altına koyarsa bu memleket için bir şeyler yapabiliriz.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Quick Sigorta Avrupa 1.si!
Quick Sigorta Avrupa 1.si!
Hayırsever hemşerimiz Mahmut Erdemoğlu´nun sahibi olduğu MAHER Holding kuruluşu olan Quick Sigorta dünyanın en büyük sigorta şirketlerinin katıldığı "Sigortacılıkta İnovasyon" yarışmasında Avrupa 1. si seçildi.
Adıyaman Valisi Aykut Pekmez göreve başladı
Adıyaman Valisi Aykut Pekmez göreve başladı
Geçtiğimiz hafta yayımlanan Valiler Kararnamesi ile Aksaray Valisi iken Adıyaman atanan Vali Aykut Pekmez göreve başladı.
Orta Refüj kalktı, Trafik allak bullak..!
Orta Refüj kalktı, Trafik allak bullak..!
Yaz boyunca esnafa büyük eziyet çektiren Atatürk caddesindeki asfaltlama çalışmasının ardından, yeni projede olmasına rağmen orta refüjün yapılmaması Besni Trafiğini tabiri caizse allak bullak etti.
BESNİLİ AİLELER FAKÜLTE´YE SAHİP ÇIKMALIYDI
BESNİLİ AİLELER FAKÜLTE´YE SAHİP ÇIKMALIYDI
Mehmet Erdemoğlu Mühendislik Mimarlık Fakültesine Besni´den hiçbir öğrencinin tercih etmemesine Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu´ndan tepki geldi.
Hulusi Şahin, Batman Valisi oldu
Hulusi Şahin, Batman Valisi oldu
2006-2009 yılları arasında Besni Kaymakamlığı yapan Hulusi Şahin Batman Valisi oldu. Son olarak İstanbul Esenler Kaymakamlığı görevinden bulunan Hulusi Şahin, Valiler Kararnamesiyle Batman Valiliğine atandı.
Tarihi günde Muhteşem açılış
Tarihi günde Muhteşem açılış
Besni yine Tarihi günlerinden birisine daha tanıklık etti. Merhum Mehmet Erdemoğlu´un en büyük hayali ve vasiyeti olan Fakülte törenle açıldı. Törene katılan binlerce Besnili Erdemoğlu ailesine şükranlarını sunarken, İbrahim Erdemoğlu ise “Gücümüzün yettiği oranda, bundan sonraki tüm eğitim ve öğretim gören gençlerimiz dahil, hocalarımız dahil, buranın çevre düzenlemesi dahil, buranın ihtiyaçları dahil hepsine ön ayak olacağız” dedi.
Demirel´den tüm okul idarecilerine ve öğretmenlere çağrı: Açılışta buluşalım
Demirel´den tüm okul idarecilerine ve öğretmenlere çağrı: Açılışta buluşalım
Besni İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demirel, ilçede görev yapan Okul idarecileri ve öğretmenlere çağrıda bulunarak Mehmet Erdemoğlu Mühendislik Mimarlık Fakültesinin açılışına katılmalarını istedi.
En büyük Vasiyeti Gerçekleşiyor...
En büyük Vasiyeti Gerçekleşiyor...
Merhum Bilge İnsan Mehmet Erdemoğlu´nun evlatlarına vasiyeti olan Fakülte bugün resmen açılıyor. Özellikle Eğitim alanında Besni´ye kazandırdığı eserlerinin en büyüğü olan Mühendislik Mimarlık Fakültesinin açılışı ile Besni´nin de bir büyük hayali gerçek oldu. Sana ne kadar teşekkür etsek azdır Mehmet Amca, mekânın cennet, ruhun şad olsun…
İşte yeni Milli Eğitim Müdürü: MEHMET DEMİREL
İşte yeni Milli Eğitim Müdürü: MEHMET DEMİREL
Besni İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koltuğuna “Yerli ve Milli” bir isim olan, tam bir Besni Sevdalısı Eğitimci Mehmet Demirel atandı.
Hak sahiplerinin bekleyişi bitiyor: 20 EKİM´DE TESLİM EDİLECEK
Hak sahiplerinin bekleyişi bitiyor: 20 EKİM´DE TESLİM EDİLECEK
Kura çekiminin üzerinden neredeyse 1 yıl geçmesine rağmen Müteahhit ile olan sorunlardan dolayı bugüne kadar teslim edilemeyen TOKİ konutlarının bu hafta teslim edileceği açıklandı. Ak Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın konuyu çözüme kavuşturduklarını belirterek 20 Ekim´de konutların hak sahiplerine teslim edileceğini söyledi.
34 köyün altyapı Sorunu çözüldü: Kaymakam Çalışıyor Köyler Güzelleşiyor
34 köyün altyapı Sorunu çözüldü: Kaymakam Çalışıyor Köyler Güzelleşiyor
Göreve geldiği günden beri çalışmalarıyla göz dolduran Besni Kaymakamı Ahmet Gencer, son 1 yıl içinde 24 köye 70.670 m2 Kilitli Parke taşı döşetti. 24 saat kapısı herkese açık olan Kaymakam Gencer, sık sık köyleri ziyaret ederek vatandaşların sıkıntılarını dinleyerek çözüm üretiyor. Besni Esnaf Odası da bu çalışmalarından dolayı Gencer´e teşekkür plaketi verdi.
ADIYAMAN´DA UYUŞTURUCU İLE  MÜCADELE TOPLANTISI YAPILDI
ADIYAMAN´DA UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE TOPLANTISI YAPILDI
Bağımlılık yapıcı maddedeler ve bağımlılıkla mücadele kapsamında kurumlar arası işbirliği yapmak, eşgüdüm sağlamak ve madde bağımlığı ile mücadele konusunda yapılacak faaliyetleri belirlemek amacıyla Bağımlılık ile Mücadele Toplantısı Vali Nurullah Naci Kalkancı başkanlığında gerçekleştirildi.
BEFSAD´ın fotoğraf sergisi yoğun ilgi gördü
BEFSAD´ın fotoğraf sergisi yoğun ilgi gördü
20. Besni Eğitim Bayramı etkinlikleri kapsamında, Besni Fotoğraf Sanatı Derneğinin (BEFSAD) karma fotoğraf sergisi yoğun ilgi gördü.
Mehmet Erdemoğlu Taziye Evi açıldı
Mehmet Erdemoğlu Taziye Evi açıldı
Erdemoğlu Ailesi tarafından Merhum Mehmet Erdemoğlu adına Adıyaman Karapınar Mahallesinde yaptırılan Taziye Evi açılışında konuşan İbrahim Erdemoğlu, “Gücümüzün yettiği imkânlarımızın el verdiği oranda ülkemize ilçemize ilimize devletimize ve milletimize faydalı olmaya çalışıyoruz. Yaşadığımız müddetçe inanın buna bu babamızın emrini sonuna kadar yerine getireceğiz” dedi.
TOKİ sakinlerinden İsim tepkisi
TOKİ sakinlerinden İsim tepkisi
Sarhan´daki 3. Etap TOKİ sakinleri FETÖ terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen´in isim ve soy isminin baş harfleri olan F. G.´nin bloklarda yer almasından rahatsız olduklarını belirterek isimlerin değiştirilmesini istediler. Site sakinleri başta 225 lira olan taksitlerin 600 liraya çıkmasını da protesto ettiler.
Emniyet Müdürü Avan´dan Besni´ye Veda Mesajı
Emniyet Müdürü Avan´dan Besni´ye Veda Mesajı
1 Kasım 2018 tarihinde emekliliğe ayrılacak olan Besni İlçe Emniyet Müdürü Cemal Avan, veda mesajı yayımladı.
SERVİ ERDEMOĞLU TAZİYE EVİ VE YENİLENEN MEHMET ERDEMOĞLU  CAMİ HİZLMETE AÇILDI
SERVİ ERDEMOĞLU TAZİYE EVİ VE YENİLENEN MEHMET ERDEMOĞLU CAMİ HİZLMETE AÇILDI
Erdemoğlu ailesi tarafından Adıyaman ili Besni ilçesinde yaptırılan Servi Erdemoğlu Taziye evi ve yenilenerek genişletilen Mehmet Erdemoğlu Cami yapılan törenle açıldı.
20. Eğitim Bayramı  Coşkuyla kutlandı
20. Eğitim Bayramı Coşkuyla kutlandı
Dünya´da tek bayram olma özelliği bulunan ve her yıl geleneksel olarak kutlanılan 20. Besni Eğitim Bayramı bu yılda çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Gelin, kına gecesinde intihar etti
Gelin, kına gecesinde intihar etti
Besni´ye bağlı Oyratlı köyünde kına gecesi öncesi tabancayla çenesine ateş ederek yaşamını yitiren Hülya Y. (23), Oyratlı köyünde toprağa verildi.
Öğrenci Sayısı 3 yılda  2000´den 500´e düştü
Öğrenci Sayısı 3 yılda 2000´den 500´e düştü
Besni Meslek Yüksek Okulunda öğrenci sayısı son 3 yılda 4´te 1 oranında geriledi. 2015 yılında 2000 civarında öğrencisi bulunan Yüksekokulun bu yıl öğrenci sayısı 500´ye düştü.
Burs, Staj, İş verecek; Ek Yerleştirme başladı
Burs, Staj, İş verecek; Ek Yerleştirme başladı
2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2018-2019 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri başladı.
İşte Adıyaman´daki gerçek işsizlik: 35 kişilik işe 30 bin başvuru
İşte Adıyaman´daki gerçek işsizlik: 35 kişilik işe 30 bin başvuru
Sağlık Bakanlığının Adıyaman´da alacağı 35 daimi işçi kadrosuna, 30 binin üzerinde başvuru yapılması bekleniyor. İnternet sitesindeki ilgili duyuruyu 120 bin kişi okudu. Adıyaman İşkur Binasının önünde 1 haftadır başvuru kuyruğu var. 4 Eylül´de başlayan başvurular dün sona erdi.
 Besni eğitimine farklı bir soluk: “ÖZEL BESNİ SİMYA  ANADOLU LİSESİ” AÇILDI
Besni eğitimine farklı bir soluk: “ÖZEL BESNİ SİMYA ANADOLU LİSESİ” AÇILDI
Özel Besni Simya Anadolu Lisesi 2018-2019 eğitim-öğretim yılında hizmete girdi. Açılması tüm kamuoyu tarafından olumlu karşılanan Özel Besni Simya Anadolu Lisesi “iyi insan yetiştirmek” felsefesiyle yeni döneme damgasını vuracak gibi görünüyor.
Quick Sigorta Avrupa Finalisti...
Quick Sigorta Avrupa Finalisti...
Hayırsever Hemşerimiz Mahmut Erdemoğlu´nun sahibi olduğu MAHER Holding kuruluşu olan Quick Sigorta, Dünyanın en büyük dijital sigortacılık platformu olan “The Digital Insurer” tarafından düzenlenen “Dünya Dijital Sigortacılık Ödülleri” yarışmasında Avrupa´da finale kalan 4 şirket arasında yer aldı.
Erdemoğlu, Ek Kontenjandan Besni´yi tercih edene KARSILIKSIZ BURS VE İS VERECEK
Erdemoğlu, Ek Kontenjandan Besni´yi tercih edene KARSILIKSIZ BURS VE İS VERECEK
Hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu, Ek kontenjanlardan Besni Tekstil Mühendisliği ve İşletme bölümlerini tercih edecek öğrencilere, koşulsuz şartsız burs vereceğini ve okulu bitirmeleri durumunda Merinos´ta işlerinin hazır olduğu müjdesini verdi.
TRAFİK CANAVARI KARTAL KAVŞAĞINDA
TRAFİK CANAVARI KARTAL KAVŞAĞINDA
Gün geçmiyor ki yeni bir kaza olmasın. Yenikent´teki Kartal heykelinin bulunduğu kavşakta yaşanan trafik kargaşası son olarak 6 kişinin yaralandığı kazaya neden oldu. Peki, emniyetin ya da Karayollarının önlem alması için birilerinin ölmesi mi gerekiyor?
Erdemoğlu Cami ve Taziye Evi  Eğitim Bayramında açılacak
Erdemoğlu Cami ve Taziye Evi Eğitim Bayramında açılacak
Hayırsever Bilge insan Merhum Mehmet Erdemoğlu´nun sağlığında hizmete açtığı Çat Mahallesi eski Hastane karşısındaki Erdemoğlu Camisine yaptırılan Ek bina ve Taziye evinin açılışı Eğitimi Bayramında yapılacak.
ADIYAMAN´DA HAİN SALDIRI: 4 ASKER ŞEHİT
ADIYAMAN´DA HAİN SALDIRI: 4 ASKER ŞEHİT
Adıyaman´da PKK´lı teröristler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada yaralanan askerlerden 3´ü daha, hastanede doktorların çabasına rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Şehit sayısının 4´e yükseldiği çatışmada 3 güvenlik görevlisi de yaralandı. Adıyaman Valiliği yaptığı açıklamada, Askerlerden 1´inin zrhlı aracın geçişi sırasında teröristlerin yola tuzakladığı el yapımı patlayıcının infilak etmesiyle, 3´ünün ise dost ateşi sonucu şehit olduğu belirtildi.
Esnaf Odasından Besnililere Çağrı
Esnaf Odasından Besnililere Çağrı
Besni Esnaf Odasından Besnililere Birlik Çağrısı; Besni Esnaf ve Sanatkârlar ODASI Başkanı Hayati İşitmen; “Euro, Dolar ve altınları bozdurup Türk Lirası´na çevirerek hükümetimize destek olmamız lazım” dedi.
Gözyaşları içinde toprağa verildiler...
Gözyaşları içinde toprağa verildiler...
Adana Aladağ ilçesinde suya giren Besnili Amca ve 2 yeğeni boğularak can verdi. Suya giren 6 kişiden 3´ü ise kendi imkânlarıyla kurtuldu. Cenazeler Besni´ye bağlı Eskiköy (Sugözü) köyünde gözyaşları içinde toprağa verildi.

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3412
EURO
6.0565
aa
ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Adıyaman Hava Durumu
Bugün
Parçalı bulutlu
13°
Cumartesi
Bulutlu
15°
Pazar
Bulutlu
15°
Pazartesi
Bulutlu
15°