Reşit Alkan; “Önceliğimiz Besni´de her alanda Birlik ve Beraberliğin olması”
İşadamı kimliğinin yanında siyasi kimliği de bulunan Besnili hemşerimiz Reşit Alkan BESNİLİLER Dergisinde önemli mesajlar verdi. Besni´deki başta siyasi olarak yaşanan bölünmüşlüğün tüm alanlara yansıdığını söyleyen Alkan, “Memleketi ilgilendiren önemli konularda görüş ayrımı yapmadan tek vücut olmalıyız. Besni´nin bunun yapılabileceğine ben inanıyorum.” dedi.
Tarih: 6.4.2018 08:43:37/ 2964okunma / 0yorum

Uçuk Projelerle gelmişti

Uzun yıllar Besni´de ayrı kalmasına rağmen bağlarını koparmayan binlerce Besnili gibi, “memleketim için ne yapabilirim” diyerek kendi yolunu çizen hemşerimizden İşadamı Reşit Alkan BESNİLİLER Dergisindeki söyleşisinde önemli mesajlar verdi. Siyasi bir kimliği de bulunan Alkan, son seçimlerde aday adayı olmuştu.  Son yerel seçimlerdeki aday adaylığı sürecinde ortaya attığı projeleri bilenler, onu iyi tanıyacaktır. Karadeniz´de Kömür Madeni, Adıyaman´da Mermer madeni ve Besni´de GES işleriyle meşgul olan Alkan, Besni üzerine düşüncelerini ve siyasete atılma nedenlerini Besnililer Dergisine anlattı.

Besni bunu yapılabilir

Besni´deki özellikle siyasi alandaki bölünmüşlükten yakınan Alkan, memleketi ilgilendiren önemli konularda görüş ayrımı yapmadan tüm Besnililerin tek vücut olması gerektiğini ifade ediyor. Alkan, “Herkesin memleketimiz adına elini taşın altına koyması lazım. Bu memleket bizimse bu memlekette hiç kimse kendini çemberin dışında hissetmemeli. Besni´de herkes birlik ve beraberlik içinde olmalı, memleketi ilgilendiren önemli konularda görüş ayrımı yapmadan tek vücut olmalıyız. Besni´nin bunun yapılabileceğine ben inanıyorum. Çünkü Besni farklı bir şehir. Herkes elini taşın altına koyarsa bu memleket için bir şeyler yapabiliriz.” 

Reşit Bey, söyleşimize başlamadan önce öncelikli olarak biraz kendinizden bahseder misiniz?

Teşekkür ediyorum, bana bu fırsatı verdiğiniz için, buradan da tüm Besnili ve Adıyamanlı hemşerilerimizi saygıyla selamlıyorum.

Ben, İlkokulu Namık Kemal İlköğretim Okulunda okudum. Yedi çocuklu bir ailenin en son ferdiyim. Bir kardeşimiz de doğmuş ve rahmetli olmuş, onunla sekiz oluyor. Liseyi de İmam Hatip Lisesinde okudum. İmam Hatip Lisesinden sonra Üniversitede Halkla ilişkiler okudum. Daha sonra babamın işlerinden dolayı veya yaptıkları bir takım tasarruflarından dolayı Samsun Havza´da bir kömür sahasına ortak olmak durumunda kaldık. Orada da bu işi kim yapar diye konuştuğumuzda Süleyman Arif Emre Ali Bayramoğlu´nu önerdi bize. O zaman MÜSİAD yeni kuruluyordu. O da teşkilatlanma başkanıydı. Randevulaştık, o zaman ben tabi liseyi yeni bitirmiştim. Samsun Havza´da buluştuk. Orada da ortak yürüme kararı aldık.

O zaman Babanız vesile oldu Madencilik işine girmenize?

Evet, tabi madencilik dışarıdan kulağa hemen rahat geliyor, kolay kazanılabilir para geliyor. Aslında öyle değil, orada ortaklık kararı aldıktan sonra sondaj yapmaya karar verdik. Sahaya sondaj makinesini getirdik, ondan sonra ilerleyen aylarda sondaj yaptık. Tabi bu süreçten sonra işletmeyi çalıştırma aşamasına geldik. Plan, proje çizildi, nerede ne yaparız. Yeraltına başladık. Yeraltına başladığımızda ilk etapta fazla çalışan adam bulamadık. Bölgede çalışanların durumları ve konumları farklıydı. Adamların işe saygı veya bağlılıklarında sıkıntılar oluyordu. O dönem de galerileri açtığımız zaman işçi bulma da problem yaşıyorduk ve işe gelme noktasında da bugüne kıyasladığımızda çok büyük bir gevşeklik vardı. O dönemler de kürekçi gelmezdi, kürekçilik yapardık, kazmacı gelmezdi kazmacılık yapardık. Vinççi gelmezdi vinçcilik, kancacı gelmezdi yukarı da kancacılık yapardık. Yani bu madencilikte ben şunu öğrendim, dağdaki çobandan ildeki valiye kadar muhatapsınız. Konumu ne olursa olsun herkesle işin her aşamasında her türlü kişiyle, makamla, bürokratla muhatapsınız. Epey bir sürdü tabi yeraltında çalışmalarımız. Daha sonra 1994 yılında askere gittim, geldim. Acemi birliğim Malatya idi, usta birliğim ise Tekirdağ Çorlu idi. Askerliğimi yaptım, geldim, ondan sonra tekrar işletmeye döndüğümde işletme kapatılmıştı.

Evet, Nasıl devam ettiniz? Ayrıca sektörünüzün en büyük handikaplarından birisi İş kazaları. Örnek vermek gerekirse, Soma. İş kazaları Türkiye´de Madencilik sektörünün en hassas sorunu gibi duruyor. Bu konuda sizin önlemleriniz nelerdir. Madencilik bu anlamda Türkiye´de çok zor ve riskli bir iş değil mi?

Haklısınız, devam edeyim, oraya geleceğim. Ben olmayınca ortağım Ali Bayramoğlu´nun da çok işleri vardı, ilgilenemedi. Ben gelince tekrar yeni bir sistem yaptık. Türkiye´de ilk defa kuyu sistemini biz denemek üzere işletmemizde kurduk. 2004 yılına kadar o şekilde devam ettik. Birkaç üzücü iş kazası oldu. İş kazası olunca biraz meslekten soğur gibi olduk. Ama daha sonra hayatın akışına ve gerçeklerine baktığımızda hayatın devam ettiğini gördük. Bu bizim işimiz ve mesleğimiz dedik. Yani bunu başka bir yere kaydırıp yeniden sıfırdan başlamak biraz bize ağır geldi. Bu meslek üzerinden tekrar madenciliği yapacağım dedim.

2005 yılında ben kendi şirketimi kurdum. Bu esnada tabi yine aynı sektörde kömür alışverişi yaptık. 2007 yılında ise şuanda hala çalışmakta olduğum Yozgat Sorgun´daki Enerji Bakanlığının iştirakında olan TKİ´ye bağlı, Belediye ve Pancar Ekicileri Kooperatifinin ortak olduğu bir anonim şirketin Yozgat Sorgun´daki kömür üretim işini aldım. Şuanda burada devam ediyorum. Yılda 70 bin ton üretim yapıyoruz. Sezonda 200´e yakın çalışanımız, normal sezonda ise 150 çalışanımızla sektöre ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Tabi üzücü bir takım hadiseler oldu. Manisa Soma ve Konya Ermenek olaylarında bir takım yasa ve yönetmeliklerle alakalı yeraltı madenciliği biraz daha sıkıntıya girdi. Sıkıntıya girmesiyle birlikte yatırımlara bizim biraz daha fazla eğilmemiz gerekti. İşçi sağlığı ve güvenliği anlamında Avrupa ile birlikte oralarda geçerli olan ATEX Sertifikalı ürünleri Türkiye´de işletmesine getirip kuran ilk beş firmanın arasında sayabiliriz kendimizi.

Avrupa´daki sisteme entegre sürecine ilişkin nasıl gelişmeler var?

Eskiden kömür deyince, yeraltı deyince akla vagon gelirdi. Şuanda yeraltında kesinlikle vagon olayı yok. Mesela eskiden maden direkleri vardı, şu anda sadece maden direklerini ana yollarda ihtiyaç duyduğumuz yerlerde kullanıyoruz. Şuanda madencilikte gelişti, bizde kendimizi geliştirdik ve bu iş bizim işimiz deyip bu işe sarıldık ve sahiplendik. Yeraltında hidrolik direkler kullanıyoruz. Kömürün çıktığı ilk ağızdan, bizim ayak diye tabir ettiğimiz bölgeden yukarıya kadar bantlarla sevk ediyoruz. Üretim bu şekle dönüştü. İnşallah ilerleyen günlerde şuanda çalışmasını ve yatırım araştırmasını yapıyoruz. Mekanize veya yarı mekanize sistemini işletmemize kurup ülke ekonomisine daha çok katkı, daha çok üretim ve daha çok istihdam sağlamak için araştırmalarımızı yapıyoruz. 

Şirketiniz Kömür dışında başka alanlardaki faaliyetlerinden söz eder misiniz?

Evet, Kömürün yanı sıra Adıyaman´da bir mermer sahamız var. Mermer üzerine de memleketimizde, Adıyaman´da Mermer İhtisas Sanayi ile bütünleşen bir şekilde orada da mermer üzerine üretim yapıp dünyaya pazarlamayı planlıyoruz.

Ayrıca Besni´de yine GES Enerjisi Projesi var, Güneş Enerjisi Projesinde de bir ortaklığımız bulunuyor. Şuan ki haliyle 1 Megavatlık ama bunu büyütmeyi planlıyoruz.  Memleketimiz için, Besni için, Adıyaman için tabi ki hayallerimiz, düşüncelerimiz ve hedeflerimiz var. İmkânlar ve ülkemizin gidişatıyla bunlar doğru orantılı. İnşallah hayata geçirirsek hem biz mutlu olacağız hem memleketimize olan vefamızı yerine getirmiş olacağız. Bu şekliyle iş hayatımız devam ediyor.

Gurbette yaşıyorsunuz ama Besni ile bağlarınız kopmadı. Sıla özlemini anlatır mısınız?

Tabi Besni´ye de sık sık gelip gidiyorum. Bunun yanı sıra memleket özlemimiz var. Bugün gurbette olan hangi hemşerimize sorarsanız sorun bir Besni dediğiniz zaman “ah” çeker. Besni tabelasını görene kadar farklısınızdır, o tabelayı gördükten sonra ise mutlusunuzdur. Besni´nin, Adıyaman´ın genel olarak ilimiz milliyetçiliğinde Adıyaman il sınırlarına girdiğinizde bile mutluluk duyuyorsunuz. Bizim için Adıyaman´ın tabiri caizse sürçülisan olmasın ama köpeği bile yanımızda kıymetlidir. Geliş gidişlerimiz de bu sıklıkta devam ediyor.

Besni belediye başkan aday adaylığınız oldu. Farklı projelerle çıktınız o dönem de nasip olmadı. Bu konuda söyleyecekleriniz vardır mutlaka.

Evet, birkaç dönemde aday adaylığımız oldu. Belediye Başkanlığı seçimlerinde bir aday adaylığı sürecimiz oldu. Belki Besni´de zamanında olmuştur ama benim aday adaylığı dönemimde 7-8 tane iddialı proje yayınladık. Biz bunları yapacağız diye bildiriler dağıttık. Besni bir anlamda İstanbul´daki projelerle yarışır vaziyete geldi. Aday adaylarının İstanbul´daki açıkladıkları projeleri bir anlamda mikro ölçekli bir şekilde Besni´ye getirdik. Bunları paylaştık. Bunlar olması gereken projelerdi. Benim en büyük hayalim, o dönemde de sık sık bahsettim, sağcısıyla, solcusuyla, ihtiyarıyla, genciyle bu memleketi el ele verip birlikte yönetmemiz. İstanbul´da, Mersin´de, Uşak´ta bir taziyede nerede olursa olsun Besnililer bir araya geldiklerinde mutlaka bir şeyler Besni üzerine konuşulur. Dışarıdakileri de, içeridekileri de harmanlayalım, toplayalım, yılın belli bir ayında, işte Eğitim Bayramımız var onun da peşine hemen bir program koyalım ve soralım, dışarıdan Besni´yi nasıl görmek istiyorsunuz. Besni´nin içindeki ise kendi gerçekleriyle ilgili ne yapabiliriz diye oturup konuşalım ve yapalım.

Ben, Ayda 2 bin 500 – 3 bin kilometre yol yapıyorum. Denizli Tavas´ta bile saham vardı. Oralara gittiğimde Ege´si, Akdeniz´i, Trakya´sı oralarda insanların yaptıkları projeler, uyguladıkları işlemler, vatandaşın rahatına, huzuruna sosyal ve ekonomik olarak yansıyacak projelerini gördüğümüz zaman neden Besni´de olmasın, neden Adıyaman´da olmasın, bizim insanımız bunu hak etmiyor mu diye insan kendi kendine bir düşünceye, hayale kapılıyor. Kapıldığı zaman da bize göre normal ama çılgın denilen veya diğerinin eleştirdiği, hangi parayla yapacak deyip işin içinden çıkan bir tepkiyle de karşılaştık. Ama hepsi olmazsa olmaz olan, bu memleket için iyi ve faydalı olabilecek projelerdi.

Bu ruh Besni´de var ama sanki son yıllarda ortaya çıkmıyor gibi. Sizde görüyor musunuz bunu?

Tabiki, bununla ilgili bir şey anlatayım. Benim iş yaptığım yerlerde dikkatimi en çok çeken bir olay vardı. Kendi memleketleriyle alakalı bir problem olduğunda Ziraat Odası, Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi, Ticaret Odası aklınıza ne gelirse Spor Kulübü bile o memleket meselesi için bir otobüse biner, gider Ankara´da kendi memleketleriyle alakalı sorunlarını iletir, çözer ve gelirlerdi. Bunun bir takım örnekleri var ama burada da şu var mesela 2002 yılından beri çok güçlü bir iktidar dönemi var, işte kendi bölgemiz için konuşalım. Bunları da usulüne uygun bir şekilde almamız gerekir.

Ayrıca bunu söylerken yanlış anlaşılmasın tabi ki siyasilerimiz ellerinden geleni yaptılar, ilçemize olan yatırımları kazandırdılar. Bir gerçek daha var ki, bu yatırımlara ilaveten elini her zaman üzerinde tutan, sahiplenen Erdemoğlu Ailesi var. Onların yaptıkları da asla ve asla göz ardı edilemez. Bu memleket Erdemoğlu Ailesine çok şey borçlu. Besni halkı olarak kendi imkanlarımız dahilin de destek olmalıyız. Bununla birlikte işte bugün 2018´in Şubat ayındayız. İnanıyorum ki bundan sonra ki süreçte daha çok yatırım, daha çok üretime dayalı yatırım ve insanlarımızı mutlu edecek projeleri hayata geçirip devam etmek istiyoruz.

Son olarak Besni için ne söylemek istersiniz?

Teşekkür ederim. Benim en büyük hayalim alaylıyla mektepliyi buluşturmak. İş dünyasında da bu böyleydi. Mesela bir vatandaşın yaptığı semaverle okumuş, işin mühendisi olan kişinin yaptığı semaveri bileştirirsek daha güzel bir şey çıkar ortaya. Ve bunu sanayiye koyalım. Bu sanayileşsin. Bugün benim dediğim şeyler olmuş olsa internet çağında yaşıyoruz, dünyaya Besni turşusunu gönderelim, bugün benim şireci esnafım neden 6 metrekareye hapsolsun, açılsın dünyaya. Nemrut Dağımız var, oraya giden otobüsler Malatya´yı dolaşıp gidiyor, neden Besni´yi dolaşıp gitmesin, neden Aşağı şehri gezmesin. Bizim alaylı dediğimiz eskinin köşkerleri, terzileri şimdi nerede? Geçmiş yad edildiğinde ancak o zaman bilebiliyoruz.

Toparlayacak olursak, herkesin memleketimiz adına elini taşın altına koyması lazım. Bu memleket bizimse bu memlekette hiç kimse kendini çemberin dışında hissetmemeli. Besni´de herkes birlik ve beraberlik içinde olmalı, memleketi ilgilendiren önemli konularda görüş ayrımı yapmadan tek vücut olmalıyız. Besni´nin bunun yapılabileceğine ben inanıyorum. Çünkü Besni farklı bir şehir. Herkes elini taşın altına koyarsa bu memleket için bir şeyler yapabiliriz.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Erdemoğlu Sanayi esnafı ile kahvaltıda buluştu
Erdemoğlu Sanayi esnafı ile kahvaltıda buluştu
Hayırsever iş adamı hemşerimiz Ali Erdemoğlu Besni´de Küçük Sanayi Sitesi esnafının davetine katıldı. Erdemoğlu burada Sanayi Esnafın sorun ve taleplerini dinledi.
Besnililer Dergisinin 5. Sayısı çıktı
Besnililer Dergisinin 5. Sayısı çıktı
“Sıladan Gurbete” sloganıyla geçtiğimiz yıl yayın hayatına başlayan Besnililer Dergisinin 5. Sayısı çıktı. Yerel seçimler dolayısıyla Derginin bu sayıdaki kapak dosyasına Saadet Partisi Besni Belediye Başkan Adayı Reşit Alkan konuk oldu. Dergi, önceki sayılarda olduğu gibi yine Besni´den özel haberler, makaleler, Tarih ve Kültür dosyalarıyla dolu bir şekilde okuyucunun karşısında.
BEV´den Maher Holding ve İsotlar Grup´a ziyaret
BEV´den Maher Holding ve İsotlar Grup´a ziyaret
Besni Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu hayırsever hemşerilerimiz MAHER Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Erdemoğlu ve İSOTLAR Grup Yönetim Kurulu başkanı Hakan İsot´a nezaket ziyaretinde bulunarak Vakıf çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulundular.
İSTANBUL´DAKİ BESNİLİLERİN 50. YILI COŞKUYLA KUTLANDI: ERDEMOĞLU´NDAN BESNİ´YE YENİ YATIRIMLAR MÜJDESİ
İSTANBUL´DAKİ BESNİLİLERİN 50. YILI COŞKUYLA KUTLANDI: ERDEMOĞLU´NDAN BESNİ´YE YENİ YATIRIMLAR MÜJDESİ
28. Besni Üzüm Gecesi ve 50.yıl kutlaması büyük katılımla gerçekleşti. Geceye, Latif Doğan türküleriyle, Hasan Emre şiirleriyle renk katarken, İbrahim Erdemoğlu Besni´ye yapacakları yeni yatırımların müjdesini verdi. Rahmetli babalarının çizgisinden çıkmayacaklarını belirten Erdemoğlu, “Gençlerimizi ayrıca birlik sağlamak amaçlı Besni´ye çim sahalı stad ile kapalı ve açık basketbol ve voleybol sahaları yapmayı planlıyoruz” dedi.
İstanbul Besnililer Yardımlaşma Derneğinin Kongresi Yapıldı
İstanbul Besnililer Yardımlaşma Derneğinin Kongresi Yapıldı
İstanbul Besnililer Yardımlaşma Derneğinin olağan üstü kongresi geçtiğimiz hafta sonu dernek lokalinde yapıldı.
“Doğu Türkistan´da İşlenen Zulmü Tel´in Ediyoruz”
“Doğu Türkistan´da İşlenen Zulmü Tel´in Ediyoruz”
Besni İslami Sivil Toplum Kuruluşu Platformu üyeleri gazetemizi ziyaret ederek Doğu Türkistan´da yaşanan zulmü Tel´in ettiklerini ve Besni İslami Sivil Toplum Kuruluşu Platformu olarak yapılan bu zulmü nefretle kınıyor ve başta insan olduğunu iddia eden herkesi, sivil ve resmî kurum ve kuruluşları bu zulme, bu vahşete karşı durmaya, bu konuda sesini yükseltmeye davet söylediler.
İKA YÖNETİM KURULU ADIYAMAN´DA TOPLANDI
İKA YÖNETİM KURULU ADIYAMAN´DA TOPLANDI
İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) 2019 yılı Mart ayı Yönetim Kurulu Toplantısı, Adıyaman Valisi Aykut Pekmez Başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
Uşak´ta Besni Sevda Durağı açıldı
Uşak´ta Besni Sevda Durağı açıldı
Besnili hemşerilerimiz Hasan Karayegen ve Mehmet Soylu bir ilke imza attı. Uşak´ta Besnililerin yaşaması gereken kültür eksikliğini gidermeye çalışan ikili Besni kültürünü yaşatmak için gereken bütün fedakârlığı gösteriyor.
İyi Parti Başkan adayına Uşak Besnililer Derneğinden büyük ilgi
İyi Parti Başkan adayına Uşak Besnililer Derneğinden büyük ilgi
Uşak´ta Besnililer derneğini Parti çalışması kapsamında ziyaret eden İyi Parti başkan adayı Muhammet Gür büyük ilgi gördü.
86 BEKÇİ GÖREVE BAŞLADI
86 BEKÇİ GÖREVE BAŞLADI
Toplumun huzur ve güvenini sağlamak amacıyla yeniden hayata geçirilen Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu uyarınca eğitimlerini başarıyla tamamlayan 115 çarşı ve mahalle bekçisinden 86´sı Adıyaman´da göreve başladı.
Ali Erdemoğlu´ndan Gazetemize ziyaret: Besni, Bacasız Fabrikasına SAHİP ÇIKMALI
Ali Erdemoğlu´ndan Gazetemize ziyaret: Besni, Bacasız Fabrikasına SAHİP ÇIKMALI
Hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu Besni halkının Fakülteye sahip çıkması çağrısını yineledi. Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Şekip Önder´i ziyaret eden Erdemoğlu, “Fakültede 500 öğrenci olsa Yüksekokulda 2500 öğrenci olsa bu her ay 2 milyon liranın Besni ekonomisine girmesi demektir. Üniversiteler Bacasız Fabrikadır ve bu para Besni´de kalacaktır. O sebeple başta esnaf olmak üzere tüm hemşerilerimiz çocuklarını burada okutarak Fakülteye sahip çıkmalıdır” dedi.
ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ SELÇUK DOST ŞEHADETİNİN ÜÇÜNCÜ YILINDA MEVLİD-İ ŞERİFLE ANILDI
ŞEHİT UZMAN ÇAVUŞ SELÇUK DOST ŞEHADETİNİN ÜÇÜNCÜ YILINDA MEVLİD-İ ŞERİFLE ANILDI
2016 yılının Şubat ayında Diyarbakır´ın Sur ilçesinde güvenlik kuvvetlerince yürütülen “Bayrak 12” Operasyonu kapsamında, PKK bölücü terör örgütü mensuplarıyla girdiği çatışmada şehit olan Piyade Uzman Çavuş Selçuk Dost, şehadetinin üçüncü yılında mevlidi şerifle anıldı.
BEV´den Fakülteye tam destek: Vakıf olarak bize düşeni görev bilip yapmaya her zaman hazırız
BEV´den Fakülteye tam destek: Vakıf olarak bize düşeni görev bilip yapmaya her zaman hazırız
Besni Eğitim Vakfından Fakülteye sahip çıkacağız açıklaması geldi. Hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu´nun Besnililere yaptığı Fakülteye sahip çıkın çağrısı üzerine Besni Eğitim Vakfı yaptığı açıklamada, üzerlerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduklarını açıkladı.
BESNİ BELEDİYE BAŞKANI İBRAHİM ÖZTÜRK´TEN ÇAĞRI; FAKÜLTEMİZE SAHİP ÇIKALIM
BESNİ BELEDİYE BAŞKANI İBRAHİM ÖZTÜRK´TEN ÇAĞRI; FAKÜLTEMİZE SAHİP ÇIKALIM
Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk yaptığı açıklamada; “Değerli hemşerilerim, Besni´de sayın Erdemoğlu ailesinin yaptırmış olduğu fakülte binasının memlekete eğitim hizmetiyle ilgili çalışmalar yapıldı. Ne kadar övünsek azdır.
YOL HARİTASI TAMAM FAKÜLTEMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ
YOL HARİTASI TAMAM FAKÜLTEMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ
Besni Mehmet Erdemoğlu Mühendislik Mimarlık Fakültesine bu sene özellikle Besnili öğrencilerin gelmesini sağlamak için Kaymakam Ahmet Gencer başkanlığındaki toplantıda, “Neden Besni Mehmet Erdemoğlu Mimarlık Fakültesi Tercih Etmeliyim?” sorusu etrafından başta Fakülte, MYO, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve tüm STK´ların da katılımıyla çalışmalar yapılacak.
AFRİN ŞEHİDİ UZMAN ÇAVUŞ ENES SARIASLAN ŞEHADETİNİN BİRİNCİ YILDÖNÜMÜNDE MEVLİD-İ ŞERİFLE ANILDI
AFRİN ŞEHİDİ UZMAN ÇAVUŞ ENES SARIASLAN ŞEHADETİNİN BİRİNCİ YILDÖNÜMÜNDE MEVLİD-İ ŞERİFLE ANILDI
10 Şubat 2018 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerince Suriye´nin kuzeybatısındaki Afrin Bölgesinde YPG,PYD/PKK ve DEAŞ mensuplarına yönelik yürütülen “Zeytin Dalı” Harekâtında 1027 Rakımlı Tepede bölücü terör örgütü mensuplarıyla girdiği çatışmada şehit olan Piyade Uzman Çavuş Enes Sarıaslan, şehadetinin birinci yılında mevlid-i şerifle anıldı.
Besni halkından Fakülteye destek: KAPANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ
Besni halkından Fakülteye destek: KAPANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ
Hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu´nun bu yıl da öğrenci gelmezse Fakültenin kapanacağı, Besnili hemşerilerimizin çocuklarını buraya göndererek fakülteye sahip çıkması çağrısının ardından Besni halkı kenetlendi. Bugün Kaymakam Gencer Başkanlığında İlçe Milli Eğitim, Fakülte Dekanlığı ve MYO ile diğer kurumlarında katılacağı toplantı ile konu masaya yatırılacak.
Hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu: BESNİLİ HEMŞERİLERİMİZ FAKÜLTEYE SAHİP ÇIKMAZSA BU SENE SONU KAPANACAK
Hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu: BESNİLİ HEMŞERİLERİMİZ FAKÜLTEYE SAHİP ÇIKMAZSA BU SENE SONU KAPANACAK
Hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu Besnilileri Fakülteye sahip çıkmaya çağırdı. Erdemoğlu, Fakülte´de 15 hocanın sadece 9 öğrenciye ders verdiğini söyleyerek Besnililerin çocuklarını burada okutarak Fakülteye sahip çıkmalarını istedi. Erdemoğlu, aksi takdirde Fakültenin bu sene sonu kapanacağını, bunun ise şevklerini kıracağını ve gelecekte yapacakları eğitim projelerini de etkileyeceğini söyledi.
BESNİ NÜFUSU 33.284 OLDU
BESNİ NÜFUSU 33.284 OLDU
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2018 yılı Nüfus sayıları açıklandı. Buna göre Besni´nin nüfusu 33.284 oldu. İlçe merkez nüfusu bir önceki yıla göre 1.249 kişi arttı. İlçe geneli ise 75.449´dan 77.301´e yükseldi.
SSK, Bağ-Kur Primleri Esnafı mağdur ediyor: ESNAF ZORDA..!
SSK, Bağ-Kur Primleri Esnafı mağdur ediyor: ESNAF ZORDA..!
2019 yılı Bağkur primlerine yaklaşık %26 oranında zam yapılması Esnafı zor duruma soktu. Besni Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayati İşitmen, artan Bağkur primleri ile ilgili olarak “Bağkur primi ya aşağıya çekilmeli ya da esnafımıza yönelik rahatlatıcı bir teşvik veya iyileştirme yapılması lazım.” dedi.
4 ADAY BİRLEŞTİ: AMACIMIZ, 20 YILLIK SALTANATA SON VERMEK
4 ADAY BİRLEŞTİ: AMACIMIZ, 20 YILLIK SALTANATA SON VERMEK
Şubat ayı içinde yapılacak olan Ziraat Odası seçimleri için 4 önemli aday güç birliği yaptı. Şeffaf, hesap verebilir bir yönetim anlayışını Ziraat Odasına kazandırmak için güçlerini birleştirdiklerini açıklayan adaylar, Fahri Turan etrafında birleşerek 20 yıllık saltanata son vereceklerini söylediler.
Emniyet Müdürü Cebeci´den, Başkan Öztürk´e ziyaret
Emniyet Müdürü Cebeci´den, Başkan Öztürk´e ziyaret
Besni Emniyet Müdürü Metin Cebeci ve Komiser Mehmet Öz, Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk´ü ziyaret etti.
10 Ocak Gazeteciler gününde Gazetemize ziyaret
10 Ocak Gazeteciler gününde Gazetemize ziyaret
10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla CHP Besni Belediye Başkan adayı Vakkas Acar ve Ak Parti aday adayı Nuri Tuğsuz Gazetemizi ziyaret etti.
Kaybolan fırıncı çırağı Seydi bulundu...
Kaybolan fırıncı çırağı Seydi bulundu...
Besni´de, ekmek fırınında çırak olarak çalışan ve dün işe gitmek üzere evden çıktıktan sonra kaybolan Seydi Taşdemir İstanbul´da bulundu.
Besnililer Dergisi 4. sayısı ile yayında
Besnililer Dergisi 4. sayısı ile yayında
2018 Şubat ayında ilk sayısı ile yayın hayatına başlayan Besnililer Dergisinin son sayısı çıktı. Dergi yine aktüel haberler başta olmak üzere, kültürü, tarihi dokusunu anlatan özel yazıları ve röportajları ile okuyucuların beğenisini kazanacak.
Genç Çiftçilere 90 tane Büyükbaş Hayvan Desteği
Genç Çiftçilere 90 tane Büyükbaş Hayvan Desteği
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan Genç Çiftçi Projesi kapsamında 18 Çiftçiye Hayvan desteğinde bulunuldu.
Kaymakam Gencer´den Ali Erdemoğlu´na Plaket
Kaymakam Gencer´den Ali Erdemoğlu´na Plaket
Besni´de Cami, taziye evi ve diğer yardımlarından dolayı Besni ilçe müftülüğü tarafından hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu´na plaket verildi.
Ali Erdemoğlu´nun ismi Yeni Mahalleye verildi
Ali Erdemoğlu´nun ismi Yeni Mahalleye verildi
Besni Belediye Meclisinin aldığı karar ile hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu´nun ismi yeni açılan mahalleye verildi.
BEV Heyetinden Vali Aykut Pekmez´e ziyaret
BEV Heyetinden Vali Aykut Pekmez´e ziyaret
Besni Eğitim Vakfı Başkanı (BEV) Ali Balta, Cumhurbaşkanlığının 26 Ekim 2018 tarih ve 2018/202 sayılı Valiler Kararnamesi ile Aksaray Valiliği görevinden Adıyaman Valiliği´ne atanan Vali Aykut Pekmez´e hayır olsun ziyaretinde bulundu.
ERDEMOĞLU HOLDİNG ONURSAL BAŞKANI MERHUM MEHMET ERDEMOĞLU MEZARI BAŞINDA DUALARLA ANILDI
ERDEMOĞLU HOLDİNG ONURSAL BAŞKANI MERHUM MEHMET ERDEMOĞLU MEZARI BAŞINDA DUALARLA ANILDI
Erdemoğlu Holding Onursal Başkanı Merhum Mehmet Erdemoğlu ölümünün 12. Yılında Gaziantep Asri mezarlığında mezarı başında Kuran-ı Kerim okunarak anıldı. Anma törenine ailesi, Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, Başkan Yardımcısı Ali Erdemoğlu, Qick Sigorta Yönetim kurulu başkanı Mahmut Erdemoğlu, Mustafa Erman, eş, dost ve akrabaları, çalışanları, öğrenciler ile kalabalık bir vatandaş katıldı.
aa

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ