Reşit Alkan; “Önceliğimiz Besni´de her alanda Birlik ve Beraberliğin olması”
İşadamı kimliğinin yanında siyasi kimliği de bulunan Besnili hemşerimiz Reşit Alkan BESNİLİLER Dergisinde önemli mesajlar verdi. Besni´deki başta siyasi olarak yaşanan bölünmüşlüğün tüm alanlara yansıdığını söyleyen Alkan, “Memleketi ilgilendiren önemli konularda görüş ayrımı yapmadan tek vücut olmalıyız. Besni´nin bunun yapılabileceğine ben inanıyorum.” dedi.
Tarih: 6.4.2018 08:43:37/ 1647okunma / 0yorum

Uçuk Projelerle gelmişti

Uzun yıllar Besni´de ayrı kalmasına rağmen bağlarını koparmayan binlerce Besnili gibi, “memleketim için ne yapabilirim” diyerek kendi yolunu çizen hemşerimizden İşadamı Reşit Alkan BESNİLİLER Dergisindeki söyleşisinde önemli mesajlar verdi. Siyasi bir kimliği de bulunan Alkan, son seçimlerde aday adayı olmuştu.  Son yerel seçimlerdeki aday adaylığı sürecinde ortaya attığı projeleri bilenler, onu iyi tanıyacaktır. Karadeniz´de Kömür Madeni, Adıyaman´da Mermer madeni ve Besni´de GES işleriyle meşgul olan Alkan, Besni üzerine düşüncelerini ve siyasete atılma nedenlerini Besnililer Dergisine anlattı.

Besni bunu yapılabilir

Besni´deki özellikle siyasi alandaki bölünmüşlükten yakınan Alkan, memleketi ilgilendiren önemli konularda görüş ayrımı yapmadan tüm Besnililerin tek vücut olması gerektiğini ifade ediyor. Alkan, “Herkesin memleketimiz adına elini taşın altına koyması lazım. Bu memleket bizimse bu memlekette hiç kimse kendini çemberin dışında hissetmemeli. Besni´de herkes birlik ve beraberlik içinde olmalı, memleketi ilgilendiren önemli konularda görüş ayrımı yapmadan tek vücut olmalıyız. Besni´nin bunun yapılabileceğine ben inanıyorum. Çünkü Besni farklı bir şehir. Herkes elini taşın altına koyarsa bu memleket için bir şeyler yapabiliriz.” 

Reşit Bey, söyleşimize başlamadan önce öncelikli olarak biraz kendinizden bahseder misiniz?

Teşekkür ediyorum, bana bu fırsatı verdiğiniz için, buradan da tüm Besnili ve Adıyamanlı hemşerilerimizi saygıyla selamlıyorum.

Ben, İlkokulu Namık Kemal İlköğretim Okulunda okudum. Yedi çocuklu bir ailenin en son ferdiyim. Bir kardeşimiz de doğmuş ve rahmetli olmuş, onunla sekiz oluyor. Liseyi de İmam Hatip Lisesinde okudum. İmam Hatip Lisesinden sonra Üniversitede Halkla ilişkiler okudum. Daha sonra babamın işlerinden dolayı veya yaptıkları bir takım tasarruflarından dolayı Samsun Havza´da bir kömür sahasına ortak olmak durumunda kaldık. Orada da bu işi kim yapar diye konuştuğumuzda Süleyman Arif Emre Ali Bayramoğlu´nu önerdi bize. O zaman MÜSİAD yeni kuruluyordu. O da teşkilatlanma başkanıydı. Randevulaştık, o zaman ben tabi liseyi yeni bitirmiştim. Samsun Havza´da buluştuk. Orada da ortak yürüme kararı aldık.

O zaman Babanız vesile oldu Madencilik işine girmenize?

Evet, tabi madencilik dışarıdan kulağa hemen rahat geliyor, kolay kazanılabilir para geliyor. Aslında öyle değil, orada ortaklık kararı aldıktan sonra sondaj yapmaya karar verdik. Sahaya sondaj makinesini getirdik, ondan sonra ilerleyen aylarda sondaj yaptık. Tabi bu süreçten sonra işletmeyi çalıştırma aşamasına geldik. Plan, proje çizildi, nerede ne yaparız. Yeraltına başladık. Yeraltına başladığımızda ilk etapta fazla çalışan adam bulamadık. Bölgede çalışanların durumları ve konumları farklıydı. Adamların işe saygı veya bağlılıklarında sıkıntılar oluyordu. O dönem de galerileri açtığımız zaman işçi bulma da problem yaşıyorduk ve işe gelme noktasında da bugüne kıyasladığımızda çok büyük bir gevşeklik vardı. O dönemler de kürekçi gelmezdi, kürekçilik yapardık, kazmacı gelmezdi kazmacılık yapardık. Vinççi gelmezdi vinçcilik, kancacı gelmezdi yukarı da kancacılık yapardık. Yani bu madencilikte ben şunu öğrendim, dağdaki çobandan ildeki valiye kadar muhatapsınız. Konumu ne olursa olsun herkesle işin her aşamasında her türlü kişiyle, makamla, bürokratla muhatapsınız. Epey bir sürdü tabi yeraltında çalışmalarımız. Daha sonra 1994 yılında askere gittim, geldim. Acemi birliğim Malatya idi, usta birliğim ise Tekirdağ Çorlu idi. Askerliğimi yaptım, geldim, ondan sonra tekrar işletmeye döndüğümde işletme kapatılmıştı.

Evet, Nasıl devam ettiniz? Ayrıca sektörünüzün en büyük handikaplarından birisi İş kazaları. Örnek vermek gerekirse, Soma. İş kazaları Türkiye´de Madencilik sektörünün en hassas sorunu gibi duruyor. Bu konuda sizin önlemleriniz nelerdir. Madencilik bu anlamda Türkiye´de çok zor ve riskli bir iş değil mi?

Haklısınız, devam edeyim, oraya geleceğim. Ben olmayınca ortağım Ali Bayramoğlu´nun da çok işleri vardı, ilgilenemedi. Ben gelince tekrar yeni bir sistem yaptık. Türkiye´de ilk defa kuyu sistemini biz denemek üzere işletmemizde kurduk. 2004 yılına kadar o şekilde devam ettik. Birkaç üzücü iş kazası oldu. İş kazası olunca biraz meslekten soğur gibi olduk. Ama daha sonra hayatın akışına ve gerçeklerine baktığımızda hayatın devam ettiğini gördük. Bu bizim işimiz ve mesleğimiz dedik. Yani bunu başka bir yere kaydırıp yeniden sıfırdan başlamak biraz bize ağır geldi. Bu meslek üzerinden tekrar madenciliği yapacağım dedim.

2005 yılında ben kendi şirketimi kurdum. Bu esnada tabi yine aynı sektörde kömür alışverişi yaptık. 2007 yılında ise şuanda hala çalışmakta olduğum Yozgat Sorgun´daki Enerji Bakanlığının iştirakında olan TKİ´ye bağlı, Belediye ve Pancar Ekicileri Kooperatifinin ortak olduğu bir anonim şirketin Yozgat Sorgun´daki kömür üretim işini aldım. Şuanda burada devam ediyorum. Yılda 70 bin ton üretim yapıyoruz. Sezonda 200´e yakın çalışanımız, normal sezonda ise 150 çalışanımızla sektöre ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Tabi üzücü bir takım hadiseler oldu. Manisa Soma ve Konya Ermenek olaylarında bir takım yasa ve yönetmeliklerle alakalı yeraltı madenciliği biraz daha sıkıntıya girdi. Sıkıntıya girmesiyle birlikte yatırımlara bizim biraz daha fazla eğilmemiz gerekti. İşçi sağlığı ve güvenliği anlamında Avrupa ile birlikte oralarda geçerli olan ATEX Sertifikalı ürünleri Türkiye´de işletmesine getirip kuran ilk beş firmanın arasında sayabiliriz kendimizi.

Avrupa´daki sisteme entegre sürecine ilişkin nasıl gelişmeler var?

Eskiden kömür deyince, yeraltı deyince akla vagon gelirdi. Şuanda yeraltında kesinlikle vagon olayı yok. Mesela eskiden maden direkleri vardı, şu anda sadece maden direklerini ana yollarda ihtiyaç duyduğumuz yerlerde kullanıyoruz. Şuanda madencilikte gelişti, bizde kendimizi geliştirdik ve bu iş bizim işimiz deyip bu işe sarıldık ve sahiplendik. Yeraltında hidrolik direkler kullanıyoruz. Kömürün çıktığı ilk ağızdan, bizim ayak diye tabir ettiğimiz bölgeden yukarıya kadar bantlarla sevk ediyoruz. Üretim bu şekle dönüştü. İnşallah ilerleyen günlerde şuanda çalışmasını ve yatırım araştırmasını yapıyoruz. Mekanize veya yarı mekanize sistemini işletmemize kurup ülke ekonomisine daha çok katkı, daha çok üretim ve daha çok istihdam sağlamak için araştırmalarımızı yapıyoruz. 

Şirketiniz Kömür dışında başka alanlardaki faaliyetlerinden söz eder misiniz?

Evet, Kömürün yanı sıra Adıyaman´da bir mermer sahamız var. Mermer üzerine de memleketimizde, Adıyaman´da Mermer İhtisas Sanayi ile bütünleşen bir şekilde orada da mermer üzerine üretim yapıp dünyaya pazarlamayı planlıyoruz.

Ayrıca Besni´de yine GES Enerjisi Projesi var, Güneş Enerjisi Projesinde de bir ortaklığımız bulunuyor. Şuan ki haliyle 1 Megavatlık ama bunu büyütmeyi planlıyoruz.  Memleketimiz için, Besni için, Adıyaman için tabi ki hayallerimiz, düşüncelerimiz ve hedeflerimiz var. İmkânlar ve ülkemizin gidişatıyla bunlar doğru orantılı. İnşallah hayata geçirirsek hem biz mutlu olacağız hem memleketimize olan vefamızı yerine getirmiş olacağız. Bu şekliyle iş hayatımız devam ediyor.

Gurbette yaşıyorsunuz ama Besni ile bağlarınız kopmadı. Sıla özlemini anlatır mısınız?

Tabi Besni´ye de sık sık gelip gidiyorum. Bunun yanı sıra memleket özlemimiz var. Bugün gurbette olan hangi hemşerimize sorarsanız sorun bir Besni dediğiniz zaman “ah” çeker. Besni tabelasını görene kadar farklısınızdır, o tabelayı gördükten sonra ise mutlusunuzdur. Besni´nin, Adıyaman´ın genel olarak ilimiz milliyetçiliğinde Adıyaman il sınırlarına girdiğinizde bile mutluluk duyuyorsunuz. Bizim için Adıyaman´ın tabiri caizse sürçülisan olmasın ama köpeği bile yanımızda kıymetlidir. Geliş gidişlerimiz de bu sıklıkta devam ediyor.

Besni belediye başkan aday adaylığınız oldu. Farklı projelerle çıktınız o dönem de nasip olmadı. Bu konuda söyleyecekleriniz vardır mutlaka.

Evet, birkaç dönemde aday adaylığımız oldu. Belediye Başkanlığı seçimlerinde bir aday adaylığı sürecimiz oldu. Belki Besni´de zamanında olmuştur ama benim aday adaylığı dönemimde 7-8 tane iddialı proje yayınladık. Biz bunları yapacağız diye bildiriler dağıttık. Besni bir anlamda İstanbul´daki projelerle yarışır vaziyete geldi. Aday adaylarının İstanbul´daki açıkladıkları projeleri bir anlamda mikro ölçekli bir şekilde Besni´ye getirdik. Bunları paylaştık. Bunlar olması gereken projelerdi. Benim en büyük hayalim, o dönemde de sık sık bahsettim, sağcısıyla, solcusuyla, ihtiyarıyla, genciyle bu memleketi el ele verip birlikte yönetmemiz. İstanbul´da, Mersin´de, Uşak´ta bir taziyede nerede olursa olsun Besnililer bir araya geldiklerinde mutlaka bir şeyler Besni üzerine konuşulur. Dışarıdakileri de, içeridekileri de harmanlayalım, toplayalım, yılın belli bir ayında, işte Eğitim Bayramımız var onun da peşine hemen bir program koyalım ve soralım, dışarıdan Besni´yi nasıl görmek istiyorsunuz. Besni´nin içindeki ise kendi gerçekleriyle ilgili ne yapabiliriz diye oturup konuşalım ve yapalım.

Ben, Ayda 2 bin 500 – 3 bin kilometre yol yapıyorum. Denizli Tavas´ta bile saham vardı. Oralara gittiğimde Ege´si, Akdeniz´i, Trakya´sı oralarda insanların yaptıkları projeler, uyguladıkları işlemler, vatandaşın rahatına, huzuruna sosyal ve ekonomik olarak yansıyacak projelerini gördüğümüz zaman neden Besni´de olmasın, neden Adıyaman´da olmasın, bizim insanımız bunu hak etmiyor mu diye insan kendi kendine bir düşünceye, hayale kapılıyor. Kapıldığı zaman da bize göre normal ama çılgın denilen veya diğerinin eleştirdiği, hangi parayla yapacak deyip işin içinden çıkan bir tepkiyle de karşılaştık. Ama hepsi olmazsa olmaz olan, bu memleket için iyi ve faydalı olabilecek projelerdi.

Bu ruh Besni´de var ama sanki son yıllarda ortaya çıkmıyor gibi. Sizde görüyor musunuz bunu?

Tabiki, bununla ilgili bir şey anlatayım. Benim iş yaptığım yerlerde dikkatimi en çok çeken bir olay vardı. Kendi memleketleriyle alakalı bir problem olduğunda Ziraat Odası, Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi, Ticaret Odası aklınıza ne gelirse Spor Kulübü bile o memleket meselesi için bir otobüse biner, gider Ankara´da kendi memleketleriyle alakalı sorunlarını iletir, çözer ve gelirlerdi. Bunun bir takım örnekleri var ama burada da şu var mesela 2002 yılından beri çok güçlü bir iktidar dönemi var, işte kendi bölgemiz için konuşalım. Bunları da usulüne uygun bir şekilde almamız gerekir.

Ayrıca bunu söylerken yanlış anlaşılmasın tabi ki siyasilerimiz ellerinden geleni yaptılar, ilçemize olan yatırımları kazandırdılar. Bir gerçek daha var ki, bu yatırımlara ilaveten elini her zaman üzerinde tutan, sahiplenen Erdemoğlu Ailesi var. Onların yaptıkları da asla ve asla göz ardı edilemez. Bu memleket Erdemoğlu Ailesine çok şey borçlu. Besni halkı olarak kendi imkanlarımız dahilin de destek olmalıyız. Bununla birlikte işte bugün 2018´in Şubat ayındayız. İnanıyorum ki bundan sonra ki süreçte daha çok yatırım, daha çok üretime dayalı yatırım ve insanlarımızı mutlu edecek projeleri hayata geçirip devam etmek istiyoruz.

Son olarak Besni için ne söylemek istersiniz?

Teşekkür ederim. Benim en büyük hayalim alaylıyla mektepliyi buluşturmak. İş dünyasında da bu böyleydi. Mesela bir vatandaşın yaptığı semaverle okumuş, işin mühendisi olan kişinin yaptığı semaveri bileştirirsek daha güzel bir şey çıkar ortaya. Ve bunu sanayiye koyalım. Bu sanayileşsin. Bugün benim dediğim şeyler olmuş olsa internet çağında yaşıyoruz, dünyaya Besni turşusunu gönderelim, bugün benim şireci esnafım neden 6 metrekareye hapsolsun, açılsın dünyaya. Nemrut Dağımız var, oraya giden otobüsler Malatya´yı dolaşıp gidiyor, neden Besni´yi dolaşıp gitmesin, neden Aşağı şehri gezmesin. Bizim alaylı dediğimiz eskinin köşkerleri, terzileri şimdi nerede? Geçmiş yad edildiğinde ancak o zaman bilebiliyoruz.

Toparlayacak olursak, herkesin memleketimiz adına elini taşın altına koyması lazım. Bu memleket bizimse bu memlekette hiç kimse kendini çemberin dışında hissetmemeli. Besni´de herkes birlik ve beraberlik içinde olmalı, memleketi ilgilendiren önemli konularda görüş ayrımı yapmadan tek vücut olmalıyız. Besni´nin bunun yapılabileceğine ben inanıyorum. Çünkü Besni farklı bir şehir. Herkes elini taşın altına koyarsa bu memleket için bir şeyler yapabiliriz.

Kaynak:

/resimler/2018-6/14/2028313224009.jpg

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Besni Belediyesi ADD Lokalini boşalttı
Besni Belediyesi ADD Lokalini boşalttı
ADD Lokali boşaltırken çok sert bir açıklama yaptı. Başkan Akif Bahçeci, yaşanan süreci anlatırken Belediye Meclisinin aldığı kararı eleştirerek, Başkan Öztürk´ün ise her seferinde yukarıdan kendisine baskı yapıldığını defalarca dile getirerek taleplerini ret ettiğini söyledi.
20. EĞİTİM BAYRAMI TASLAĞI HAZIR
20. EĞİTİM BAYRAMI TASLAĞI HAZIR
28-30 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan 20. Besni Eğitim Bayramının taslağı hazırlandı.
15 TEMMUZ NÖBETİ
15 TEMMUZ NÖBETİ
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle Besni´de etkinlik düzenlendi. Besni Kaymakamlığı önünde yapılan Etkinlik sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti.
İBRAHİM ERDEMOĞLU İLE ADIM ADIM BAŞARI YOLCULUĞU
İBRAHİM ERDEMOĞLU İLE ADIM ADIM BAŞARI YOLCULUĞU
Türkiye´nin en başarılı işadamları arasında gösterilen hemşerimiz Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, başarı yolculuğunu Besnili gençlerle paylaşacak.
ERDEMOĞLU AİLESİNDEN BİR HİZMET DAHA
ERDEMOĞLU AİLESİNDEN BİR HİZMET DAHA
Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet yerleşkesine Erdemoğlu ailesi tarafından yaptırılan Mescit dualarla açıldı. Törende konuşan Hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu, “Gücümüz yettiği sürece devletimize, milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz.” dedi.
HATEM Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, basın mensuplarıyla bir araya geldi
HATEM Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, basın mensuplarıyla bir araya geldi
Beşpınar mesire alanında bir cafe de düzenlenen programa Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Zeki Dişkaya, Özel Hatem Sağlık Meslek Lisesi Eğitim Koordinatörü Necdet Kırtan, Özel Hatem Sağlık Meslek Lisesi Adıyaman Okul Müdürü Veysel Karatekin, basın mensupları ve HATEM Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğretmenleri katıldı.
Avukat Cantekin Karadeniz Besni´de büro açtı
Avukat Cantekin Karadeniz Besni´de büro açtı
Avukat Cantekin Karadeniz, Besni´de hukuk bürosunu açarak Besnili vatandaşlara hizmet vermeye başladı.
DSİ Genel Müdürü Acu, Çetintepe Barajında İncelemelerde Bulundu
DSİ Genel Müdürü Acu, Çetintepe Barajında İncelemelerde Bulundu
DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Çetintepe Barajında incelemelerde bulundu.
ŞEHİT RECEP İNCE  ADINA TAZİYE EVİ
ŞEHİT RECEP İNCE ADINA TAZİYE EVİ
8 Temmuz 2017 tarihinde Bitlis´in Hizan İlçesinde şehit olan Jandarma Astsubay Üst Çavuş Recep İnce, şehadetinin birinci yıldönümünde Köseceli Beldesinde Mevlid okunarak anıldı. Vali Nurullah Naci Kalkancı ve İl protokolünün katıldığı törende Köseceli Belediyesinin yaptırdığı ve Şehidin isminin verildiği Taziye evinin de açılışı yapıldı.
HATADAN DÖNÜLÜYOR: PATENT “BESNİ ÜZÜMÜ” OLARAK TESCİLLENECEK
HATADAN DÖNÜLÜYOR: PATENT “BESNİ ÜZÜMÜ” OLARAK TESCİLLENECEK
Besni Üzümünün Coğrafi ürünler işaret tescilinin “Adıyaman Besni Üzümü” olarak Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmesinin ardından Patentin düzletilmesi için Besni Belediyesi yeniden başvuru yaptı. Başvuruya göre “BESNİ ÜZÜMÜ” olarak Coğrafi işaret tescili yapılacak.
Eyisim ki Hüs...
Eyisim ki Hüs...
eyisimki hüs
ADI VAR KENDİ YOK: NE OLDU YENİ SGK BİNASI!
ADI VAR KENDİ YOK: NE OLDU YENİ SGK BİNASI!
2 yıldan beri gündem olan yeni SGK binasının adı var ama kendisi ortada yok. Şubat ayında Belediyenin talebi üzerine Proje büyütülmüş hatta İnşaat ruhsatı bile çıkartılmıştı. Aradan aylar geçmesine rağmen ortada ne ihale, ne proje ne de ne zaman başlayacağına dair açıklama var! 2016 yılında temeli atılan Kâhta SGK binası ise 1 yıl içinde faaliyete geçirildi.
Adıyaman´daki Merinos Taziye Evi İnşaatında son aşamaya gelindi
Adıyaman´daki Merinos Taziye Evi İnşaatında son aşamaya gelindi
Hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu tarafından adıyaman Karapınar Mahallesi´nde yaptırılan taziye evi inşaatında son aşamaya gelindi.
Cumhuriyet Başsavcısı Emre Vurmaz: Besni´den ayrılmak benim için oldukça zor olacak
Cumhuriyet Başsavcısı Emre Vurmaz: Besni´den ayrılmak benim için oldukça zor olacak
Görev süresinin dolmasının ardından Temmuz ayı içerisinde ilçemizden ayrılacak olan Besni Cumhuriyet Başsavcısı Emre Vurmaz, ilk görev yeri olan Besni´den ayrılmanın kendisi için çok zor olacağını söyledi.
Besni´nin emektar öğretmenlerinden Seydi Vakkas Karabatan hayatını kaybetti
Besni´nin emektar öğretmenlerinden Seydi Vakkas Karabatan hayatını kaybetti
Besni Lisesinin Emekli Öğretmenlerinden Seydi Vakkas Karabatan 63 yaşında hayatını kaybetti. Karabatan´ın intihar ettiği öğrenildi.
Besni´de eğitim uçağı düştü, Pilot hayatını kaybetti
Besni´de eğitim uçağı düştü, Pilot hayatını kaybetti
Besni Kayaardı bölgesi, 4. Etap TOKİ Konutlarının güneyine Eğitim Uçağı düştü. Kazada Pilot hayatını kaybederken cesedi, olay yerine 20 km uzaklıktaki Besni´ye bağlı Yukarı Söğütlü köyü yakınlarında bulundu.
Binlerce insan Su Gözüne akın etti
Binlerce insan Su Gözüne akın etti
Sugözü´nde yapılan rekreasyon çalışmalarının tamamlanması ile havaların ısınmasını fırsat bilen binlerce vatandaş hafta sonu su gözüne akın etti.
SİSTEM DEĞİŞTİ! 24 HAZİRAN´DA NASIL OY KULLANACAĞINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?
SİSTEM DEĞİŞTİ! 24 HAZİRAN´DA NASIL OY KULLANACAĞINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?
OYLAR HANGİ DURUMDA GEÇERLİ – GEÇERSİZ SAYILACAK?
AŞAĞI ÇÖPLÜLÜLER DERNEĞİ KADIN KOMİSYONU İFTARDA BULUŞTU
AŞAĞI ÇÖPLÜLÜLER DERNEĞİ KADIN KOMİSYONU İFTARDA BULUŞTU
Besni Aşağı Çöplü köyü Yardımlaşma Derneği Kadın Komisyonu geçtiğimiz hafta içi Dernek binasında Dernek Başkan ve yönetim eşleri iftar yaptılar.
İş bankasından karnesini getiren öğrenciye kitap
İş bankasından karnesini getiren öğrenciye kitap
Türkiye İş bankası geleneksel hale gelen “Karneni göster kitabını al” kampanyası kapsamında bu yılda öğrencileri kitapla buluşturdu.
Besnililer dergisinin 2. sayısı çıktı
Besnililer dergisinin 2. sayısı çıktı
Besni Ekspres Gazetesinin yayın organı olan Besnililer dergisinin 2. Sayısı çıktı.
Kösyanlılar Derneğinden Ramazan yardımı
Kösyanlılar Derneğinden Ramazan yardımı
Besni Kösyanlılar eğitim ve yardımlaşma derneği tarafından Ramazan Bayramı dolayısıyla ihtiyaç sahibi 100 aileye gıda paketi dağıtıldı.
Besnililer, Aşağı Çöplülüler Derneğinin İftarında buluştu
Besnililer, Aşağı Çöplülüler Derneğinin İftarında buluştu
Besni Aşağı Çöplü köyü Yardımlaşma derneğinde geçtiğimiz hafta içi İstanbul´daki Besni Dernek Başkan ve yönetimlerine iftar verdi.
Gazimiz Besni´ye getirildi
Gazimiz Besni´ye getirildi
Tunceli İl Jandarma Komutanlığı´nda görev yapan Jandarma Astsubay Mustafa Deniz PKK terör örgütüne karşı yapılan operasyonda yaralanmasının ardından Besni´ye getirildi.
MIHLAMA
MIHLAMA
08.06.2018
NEREDE BU KÖPRÜLER  VİYADÜKLER, YOLLAR?
NEREDE BU KÖPRÜLER VİYADÜKLER, YOLLAR?
Karayolları tarafından Besni´de yapımına başlanan başta Aşağı şehirdeki viyadük, Sofraz yol ayrımındaki köprülü kavşak inşaatları durmuş durumda. Gölbaşı yolundaki yol yapım çalışmalarında ise sadece 1-2 makine çalışıyor. Bu yatırımların neden durduğu ya da başlamadığı büyük bir merak konusu. Şehir içindeki kaldırım çalışması ise o kadar yavaş ilerliyor ki esnaf için toz-toprak, yayalar içinse yürümek çileye dönüşmüş durumda.
BESNİ ÜZÜMÜ “COĞRAFİ İŞARET” PATENTİ ALINDI
BESNİ ÜZÜMÜ “COĞRAFİ İŞARET” PATENTİ ALINDI
Türk Patent ve Marka Kurumu´na Besni Belediyesinin yaptığı başvuru ile Besni Üzümünün Geleneksel ürünler Coğrafi işaret patenti alındı. Türk Patent ve Marka Kurumu Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürünler daire başkanlığı “Adıyaman Besni üzümü” olarak Besni üzümünün Coğrafi konumunu onaylandı.
Ali Erdemoğlu devam eden yatırımları inceledi
Ali Erdemoğlu devam eden yatırımları inceledi
Bir süredir yurt dışında bulunan Hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu Türkiye´ye gelir gelmez ayağının tozuyla Besni´ye gelerek devam eden yatırımları inceledi. Erdemoğlu, Fakülte inşaatı, Fabrikadaki ek tesisler ve Eskiköy´de yapımı devam eden Taziye evinde incelemelerde bulundu.
Yaralı kaya kartalı  yetkililere teslim edildi
Yaralı kaya kartalı yetkililere teslim edildi
Besni´ye bağlı Kutluca köyü yakınlarında çiftçi Arif Çelik tarafından bulunan kaya kartalı yetkililere teslim edildi.
Besnili Şoförler İftarda Buluştu
Besnili Şoförler İftarda Buluştu
Besni Şoförler ve Otomobilciler Odası Ramazan Ayı dolayısıyla düzenlediği iftar programında şoför esnafı ve vatandaşlarla bir araya geldi.

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
aa
ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ