TAZiYE YEMEKLERi KALDIRILSIN!
Daha önce Adıyaman Belediyesinin Taziye Evlerinde yemek verilmesini yasaklamasının ardından, geçtiğimiz hafta da Kesmetepe Beldesinde Belediyenin aldığı kararla Taziye yemekleri kaldırıldı. Vatandaşlar Cenaze sahipleri acılarını yaşarken aileleri büyük bir külfete sokan taziye yemeğinin Besni genelinde de kaldırılmasını istiyor.
Tarih: 18.2.2020 08:24:56/ 2461okunma / 0yorum

KREDİ ÇEKEN, BORÇLANAN VAR

Özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde bir gelenek haline gelen taziye yemekleri acılı aileleri içinden çıkılmaz bir hale sokmaya başladı. Yakınlarını kaybeden vatandaşlar, 3 gün boyunca başsağlığı dileklerini kabul ettiği taziye evlerinde, yüzlerce misafire bir ya da iki öğün yemek veriyor.
Bazı ailelerin misafirlerine 3 gün boyunca bir ya da iki öğün taziye yemeği vermek için kredi çekmesi, borçlanması artık insanları zor durumda bırakmaya başladı. Cenaze sahiplerine oluşturduğu masrafın yanında israf olduğunu da düşünen vatandaşlar Besni´de de bu uygulamanın kaldırılmasını istiyor.
Daha önce Adıyaman Belediyesi Taziye Evlerinde yemek olayını yasaklarken geçtiğimiz hafta Kesmetepe Belediyesinin de örnek bir karar alarak taziye yemeklerini kaldırması belde halkı tarafından olumlu karşılanmıştı.

ADIYAMAN´DA 1 ÖĞÜN BELEDİYE KARŞILIYOR

Bazı yörelerde unutulan ancak Besni gibi bazı yerlerde de halen geçerliliğini koruyan bu uygulamada aile dostlarından, komşulardan, akrabalardan yemeğin karşılanması için yardımlar gelse de, taziye sahibi gelen misafirlere yemek, sigara ikramı, çay verebilmek için borç altına giriyor.
Besni merkezde ve köylerinde Taziye yemeği uygulaması cenaze sahiplerine büyük bir maddi yük oluşturuyor. Adıyaman´da bu uygulama kaldırılırken Adıyaman Belediyesi sadece taziye sahipleri için bir öğün yemek veriyor ve onu da Belediye kendi bütçesinden karşılıyor. Adıyaman´da ve diğer yerlerde alınan bu karar vatandaşların üzerindeki maddi yükü alması bakımından çok olumlu karşılandı. Bizde Besni Ekspres Gazetesi olarak insanları büyük bir külfete sokan taziye yemeği olayını Besni´deki vatandaşlara sorduk.

VATANDAŞ NE DÜŞÜNÜYOR?

Bu faaliyetin ilçe genelinde kaldırılması gerektiğini dile getiren vatandaşlar Adıyaman ve Kesmetepe´de alınan kararın yerinde bir karar olduğunu ifade ettiler.
Konuyla ilgili düşüncelerini gazetemize anlatan Karagüveç Köyü Muhtarı Ahmet Gül; “Bu taziye yemeklerinin kaldırılması lazım. Bu faaliyetin köylerde muhtarlıklar, belde ve ilçelerde ise belediyeler aracılığıyla yapılması daha doğru olacaktır. Bunun için ödenek çıkarılabilir. Böylece durumu olmayan vatandaşlarımıza da destek olunur” diye konuştu.
PARASI OLMAYAN ZOR DURUMDA KALIYOR
Bazı vatandaşların taziye yemeği verebilmek için kredi çektiklerini ve borçlandıklarını söyleyen Nebi Denizhan ise; “Kesmetepe Belediyesinin beldelerinde taziye yemeği faaliyetini kaldırdıklarını okuduk. Doğru ve yerinde bir karar olmuş. Bazı vatandaşlarımızın bu taziye yemeğini verebilmek için kredi çektiklerini duyduk. Sonrada o krediyi ödüyorlar. Yine bu taziye yemeğini verebilmik için çevresinden borç alan vatandaşlarımız var. Dolayısıyla her açıdan borçlanıyorlar. Durumu olan zaten dağıtımını yapıyor ama olmayan vatandaşlarımızın için külfet haline geliyor. Bu olayın Besni´de de kaldırılması yerinde bir karar olur” şeklinde ifade etti.

OLAN VAR OLMAYAN VAR
Vatandaş Mehmet Avcı ise; “Bugün bir taziye yemeği vermek nerden baksanız 6-7 bine mal oluyor. Yani olan var olmayan var. Bunun için borçlananları biliyoruz. Bu faaliyetin kaldırılmasından yanayız. İmkanı olan zaten yapıyor ama olmayanlar için de belediyeler yardım edebilir. Yani en azından oradaki taziye sahibinin yakın akrabalarına göre yemek verilebilir” dedi.
Cenaze evlerinde yemek olayının lüzumsuz olduğunu ifade eden Ali Er; “Yani bence cenaze evlerinde yemek olayı lüzumsuz. İnsanların zaten acısı var. Bu üzüntülerinin arasında bir de taziye yemeği olayıyla ilgilenmeleri doğru değil. Mesela işsiz bir vatandaşımızın annesi veya babası öldüğünde verdiği yemek kendine çok büyük masraf oluyor. Hadi çay olabilir ama yemeğe gerek yok bence. Çünkü cenaze evi yemek yeme yeri değildir. O yüzden Besni´de de bu olayın kaldırılmasından yanayız” diye konuştu.

AZ YAPINCA MAHCUP, ÇOK YAPINCA İSRAF OLUYOR

Taziye yemeklerinin çok yapıldığında israfa neden olduğunu dile getiren Seydi Yaşar ise; “Bu taziye yemekleri yüzünden insanlar zor durumda kalıyor. Çünkü bu durumun baya maliyetleri var. Bunu veren var veremeyen var. O yüzden kaldırılmasından yanayım. Mesela yemek yapıldığında yetişmeyince taziye sahibi mahcup oluyor. Çok yapılınca hem bütçelerine zarar oluyor hem de israf oluyor” şeklinde konuştu.

ALTINDAN KALKILMAZ BİR YÜK HALİNE GELİYOR

Bütün misafirlere taziye yemeği verildiğinde vatandaşlar için altından kalkılmaz bir yük olduğunu söyleyen İsmet Özmercan; “Taziye yakınları yemek saatlerinde kendi aralarında yemek yapabilirler ama böyle bütün misafire yemek verildiği takdirde tabi ki altından kalkılmaz bir yük haline geliyor. Çünkü olan var olmayan var. Bu olay lüzumsuz bir gelenek haline gelmiş. Kaldırılması tabi ki Besni açısından iyi olur. Hem masraf oluyor, hem israf oluyor. Bazen çevresi geniş olan vatandaşların taziyelerine bakıldığı zaman 100 kişi varsa 500 kişilik yemek yapılıyor. Bunun yarısında fazlası çöpe gidiyor. Bugün tasarruftan bahsettiğimiz zamanda bu kadar masrafın yapılması, bu kadar aç insan varken o yemeklerin çöpe dökülmesi her açıdan düşünüldüğü zaman kötü bir durum. İsraf boyutuna bakıldığında dinimiz açısından da günaha giriyor.
Bir başka yönü de, mesela taziyeyle alakası olmayan insanların sırf yemek yemek için taziye evlerini doldurduğunu görüyoruz. Buda yanlış bir şey, adamların zaten acısı var. Bir de yemek derdine mi düşsün. Kaldırılması gerektiğinin asıl sebebi ilk başta dediğimiz gibi hem masraf hem de israf açısından bu kararın yerinde olacağını düşünüyorum” dedi.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TAZiYE YEMEKLERi KALDIRILSIN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Besni´de evden çıkamayan yaşlı çiftin yardımına jandarma koştu
Besni´de evden çıkamayan yaşlı çiftin yardımına jandarma koştu
Besni´de Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkamayan yaşlı çift, hayvanlarının biten samanı için jandarmadan yardım istedi. Yaşlı çift için komşu köyden askeri araçla saman taşıyan jandarma ekiplerinin davranışı takdir topladı.
Besni Esnaf Odası tüm esnaflara ücretsiz maske dağıtmaya başladı
Besni Esnaf Odası tüm esnaflara ücretsiz maske dağıtmaya başladı
Son günlerde ülkemizde de hızla yayılan koronavirüs salgınına karşı Besni Esnaf ve Sanatkarlar Odası kendi imkanlarıyla temin ettikleri maskeleri ilçe genelinde tüm esnaflara dağıtmaya başladı.
Başkan Emre; “Türk Polis Teşkilatının 175. Yılı kutlu olsun”
Başkan Emre; “Türk Polis Teşkilatının 175. Yılı kutlu olsun”
Besni Belediye Başkanı E. Mehmet Emre, Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 175. Yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Adıyaman´ın ilk İnternet Medya Derneği Kuruldu
Adıyaman´ın ilk İnternet Medya Derneği Kuruldu
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonuna (TGK) bağlı olan Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti bünyesinde Adıyaman İnternet gazetecileri birimi kuruldu. Başkanlığa Mehmet Cihan Akbilek atandı.
Karadağ´dan Adıyaman´a Getirilen 493 Türk Vatandaşı Karantinaya Alındı
Karadağ´dan Adıyaman´a Getirilen 493 Türk Vatandaşı Karantinaya Alındı
Karadağ´da çalışan 493 işçi koronavirüs tedbirleri kapsamında getirildikleri Adıyaman´da öğrenci yurdunda karantinaya alındı.
Adıyaman´ın tüm giriş ve çıkışlarına sıkı kontrol
Adıyaman´ın tüm giriş ve çıkışlarına sıkı kontrol
Koronavirüs (Kovid-19) salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla Vali Aykut Pekmez Başkanlığında gerçekleşen İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile il ve ilçe merkezlerine araç giriş çıkışının yasaklanması nedeniyle polis ve jandarma ekipleri, il genelinde kontrol noktalarında denetimleri yoğunlaştırdı.
Besni Belediyesinden Durak Kabinlerine Dezenfektan
Besni Belediyesinden Durak Kabinlerine Dezenfektan
Koronavirüs (Kovid-19) tedbileri kapsamında durak kabinlerine Besni Belediyesi tarafından dezenfektan bırakıldı.
Belediyeye çöp kamyonu hibe edildi
Belediyeye çöp kamyonu hibe edildi
Besni Belediye Başkanı E. Mehmet Emre´nin girişimleri sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´ndan Besni Belediyesi´ne çöp kamyonu hibe edildi.
Ali Atalar´ın yeni kitabı “Gaziantep Çocuk Oyunları” çıktı
Ali Atalar´ın yeni kitabı “Gaziantep Çocuk Oyunları” çıktı
Gazeteci Araştırmacı yazar Ali Atalar´ın son kitabı olan “Gaziantep Çocuk Oyunları” kitabı yayınlandı. İçerisinde 210 yöresel oyunun oynanış şekilleri ve kurallarının yer aldığı kitap 300 sayfa olarak okuyucularının karşısına çıktı.
ARAÇ MUAYENE SÜRELERİ 3 AY ERTELENDİ
ARAÇ MUAYENE SÜRELERİ 3 AY ERTELENDİ
Besni Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mitat Songur, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında aracının muayene süresi gelenlere 3 ay ek süre tanındığını bildirdi.
ERDEMOĞLU HOLDİNG ÇALIŞANLARINA SAHİP ÇIKTI
ERDEMOĞLU HOLDİNG ÇALIŞANLARINA SAHİP ÇIKTI
Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, holding bünyesinde faaliyet gösteren Gaziantep ve diğer illerdeki tüm işletmelerde çalışan hiçbir çalışanın işten çıkarılmadığını ve ücretlerinden kesinti yapılmadığını, başlatılan Milli Dayanışma Kampanyasına da 3 milyon lira ile katıldıklarını ifade etti. Erdemoğlu, işletmelerin bulunduğu illerin Valiliklerine de toplamda 10 bin koli gıda yardımı yaptıklarını belirtti.
Vali Pekmez´den Koronavirüs Uyarısı
Vali Pekmez´den Koronavirüs Uyarısı
Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, ülkemizde de yayılmaya devam eden koronavirüs ile ilgili açıklamada bulundu. Vali Pekmez; “Bir kişinin kurallara uymaması yüzlerce kişinin hayatını tehlikeye atabiliyor” dedi.
TUTDERE: SAĞLIK ÇALIŞANLARI ARASINDA AYRIM YAPILMASI YANLIŞTIR
TUTDERE: SAĞLIK ÇALIŞANLARI ARASINDA AYRIM YAPILMASI YANLIŞTIR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, “Korona virüsle mücadele kapsamında sağlık personeline ek ödenek verilecek olması olumlu bir gelişmedir, destekliyoruz. Ancak sağlık çalışanlarının tamamını kapsamıyor olması büyük bir eksikliktir. Sağlık çalışanları arasında ayrım yapılıyor olması yanlıştır.” dedi.
Binzet´ten Bağış Talimatına Tepki
Binzet´ten Bağış Talimatına Tepki
Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet, yazılı yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası için okulların iç yazışma gruplarına gönderilen mesajda idareci ve öğretmenlerden para toplamaları, makbuzları da il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine göndermeleri istenmesine tepki gösterdi.
ÇAĞRILARA KULAK VER SOKAĞA ÇIKMA BESNİ
ÇAĞRILARA KULAK VER SOKAĞA ÇIKMA BESNİ
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´nın açıkladığı verilere göre Adıyaman´da 26 kişide koronavirüs bulunuyor. Tüm dünyada hızla yayılan ve ölümcül boyutlara ulaşan koronavirüse karşı yetkililer vatandaşları aralıksız uyarırken vatandaşlar sosyal mesafe kuralına uymadan çarşı merkezinde, parklarda, PTT ve Banka ATM´leri önlerinde kalabalık gruplar oluşturmaya devam ediyor.
Besni Küçük Sanayi Sitesi Geçici Süreliğine Kapatıldı
Besni Küçük Sanayi Sitesi Geçici Süreliğine Kapatıldı
Son günlerde hızla yayılan Koronavirüs nedeniyle Besni Küçük Sanayi Sitesi tedbir amaçlı bir hafta süreyle kapatıldı.
BESNİ´DE MASKE ÜRETİMİNE START VERİLDİ
BESNİ´DE MASKE ÜRETİMİNE START VERİLDİ
Besni Servi Erdemoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kurulan atölyede Halk Eğitim Merkezi bünyesindeki usta öğreticiler ve okul öğretmenleri tarafından günlük bin adet maske üretilmeye başlandı.
PTT´den Sosyal Mesafe Kuralı Uyarısı!
PTT´den Sosyal Mesafe Kuralı Uyarısı!
Besni PTT Şube Müdürü Aziz Arslan son günlerde hızla yayılan koronavirüs ile ilgili açıklamada bulundu. Açıklamasında sosyal mesafe kuralına dikkat çeken Arslan; “Son dönemde tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında müşterilerimizi ve çalışanlarımızı korumak adına tedbirlerimizi alıyoruz. Bu kapsamda tüm iş yerlerimizde sosyal mesafe kuralını uyguluyoruz” dedi.
Zeynel Koca; “Mağduriyetlerin Giderilmemesi kabul edilemez”
Zeynel Koca; “Mağduriyetlerin Giderilmemesi kabul edilemez”
Eğitim-Sen Besni Şube Başkanı Zeynel Koca, son günlerde hızla yayılan koronavirüs dolayısıyla yaşanan mağduriyetleri dile getirdi. Koca yaptığı açıklamada; “ücretli öğretmenlerin ve usta öğreticilerin mağduriyetinin giderilmemesi kabul edilemez bir tutumdur” dedi.
Jandarmanın Koronavirüs mücadelesi devam ediyor
Jandarmanın Koronavirüs mücadelesi devam ediyor
Adıyaman İl Jandarma Komutanlığı, yeni tip koronavirüs salgınının ülkemizde en az kayıp ve hasarla atlatılabilmesi ve salgının kontrol altına alınarak daha fazla yayılmasının engellemesi için çalışmalarını sürdürüyor.
TUTDERE: TÜTÜNDE ÖTV İNDİRİMİ SORUNU ÇÖZMEYE YETMİYOR!
TUTDERE: TÜTÜNDE ÖTV İNDİRİMİ SORUNU ÇÖZMEYE YETMİYOR!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Cumhurbaşkanlığı´nın sarmalık tütüne uygulanacak ÖTV indirimini içeren ve Adıyamanlı tütüncüleri de yakından ilgilendiren kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Tutdere, değerlenmesinde tütündeki ÖTV indiriminin yeterli olmadığını söyledi.
BAŞKAN BİNZET; “SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİN”
BAŞKAN BİNZET; “SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİN”
CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet son günlerde hızla yayılan koronavirüsle ilgili açıklamada bulundu. Sokağa çıkma yasağını gündeme getiren Binzet yaptığı açıklamada; “Devlet tüm sosyal ve ekonomik önlemleri alarak bir an önce sokağa çıkma yasağı ilan etmelidir” dedi.
Pazar ve Marketlere Çocukların Girişi Yasaklandı
Pazar ve Marketlere Çocukların Girişi Yasaklandı
Adıyaman Valisi Aykut Pekmez sosyal medya hesabından pazar ve marketlere çocukların girişinin yasakladığını duyurdu.
Adıyaman Havalimanı Yolcu Trafiğine Kapatıldı
Adıyaman Havalimanı Yolcu Trafiğine Kapatıldı
İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelde Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında iller arası seyahat sınırlaması nedeniyle Adıyaman Havalimanı yolcu trafiğine kapatıldı.
Koronavirüse karşı tedbirler artırılmaya devam ediyor
Koronavirüse karşı tedbirler artırılmaya devam ediyor
Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Korona Virüs (COVİD-19) ile ilgili alınacak ilave tedbir ve önlemlerin görüşüldüğü İl İdare Kurulu Toplantısı Vali Aykut Pekmez Başkanlığında toplandı.
Erkenek İçme Suyu İş Teslimi Protokolü İmzalandı
Erkenek İçme Suyu İş Teslimi Protokolü İmzalandı
Besni´nin yıllardır beklediği Erkenek İçme Suyu´nun ihalesinin ardından, Besni Belediye Başkanı E. Mehmet Emre, Erkenek İçme Suyu Birlik Başkanı olarak ihaleyi alan firma ile İş Teslimi Protokolü imzaladı.
SASA SAĞLIKTA ÜRÜN TEDARİĞİNİ KESİNTİSİZ SAĞLIYOR
SASA SAĞLIKTA ÜRÜN TEDARİĞİNİ KESİNTİSİZ SAĞLIYOR
Hayırsever hemşerilerimiz Erdemoğlu Ailesinin sahibi olduğu SASA Polyester, koronavirüs nedeniyle maske, plastik eldiven gibi kritik alanda üretim yapan sağlık ekipmanları şirketlerine ara mamul tedariği sunuyor. Piyasadaki artan maliyetlere rağmen ürün fiyatlarında indirime giden SASA, Türkiye´nin en büyük petrokimya şirketleri arasında yer alıyor.
Kontrol Noktalarında Ateş Ölçümü Yapılıyor
Kontrol Noktalarında Ateş Ölçümü Yapılıyor
Adıyaman İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile Koronavirüs (Covid-19) Salgını ile mücadele kapsamında şehrin giriş ve çıkışlarındaki kontrol noktalarında sağlık kontrolü yapılıyor.
Vefa Sosyal Destek Grubu çalışmalarına devam ediyor
Vefa Sosyal Destek Grubu çalışmalarına devam ediyor
Besni Belediyesi tarafından ilçede 65 yaş üstü kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar için oluşturulan “Vefa Sosyal Destek Grubu” evinde kalan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor.
TUTDERE; "VATANDAŞ SALGINDAN BAŞKA HER ŞEYLE MÜCADELE EDİYOR!"
TUTDERE; "VATANDAŞ SALGINDAN BAŞKA HER ŞEYLE MÜCADELE EDİYOR!"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez´in yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesiyle, Elektrik Dağıtım Şirketlerinin vatandaşı mağdur eden uygulamalarını meclise taşıdı.
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsanın kanadı, gayretidir.

Mevlana
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
9 Nisan 2020 Perşembe