TEMA VAKFI VE SHM´DEN KURAKLIKLA MÜCADELE SEMİNERİ

17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü kapsamında Besni Sosyal Hizmet Merkezi ve TEMA Vakfı´nın organizesinde farkındalık semineri verildi.
GÜNDEM 19.06.2021 09:58:57 42 0

Sosyal Hizmet Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen seminere Besni Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Mustafa Orhan, TEMA Vakfı Besni Temsilcisi Haci Ali Aygün, kurum personelleri ve kurum bünyesinde Sosyo-ekonomik yardım alan öğrenciler katıldı.

İki kısımda gerçekleşen seminerde ilk olarak TEMA Vakfı Besni Temsilcisi Haci Ali Aygün tarafından vakfın faaliyetleri ve amaçları hakkında katılımcılara bilgiler aktarıldı.

Aygün konuşmasında şu ifadelere yer verdi; ?TEMA Vakfı iki toprak sevdalısı, Toprak Dede Hayrettin Karaca ve Yaprak Dede A. Nihat Gökyiğit tarafından 1992 yılında kuruldu. Topraklarımızı tehdit eden erozyon ve çölleşme ile mücadelede toplumsal duyarlılığı ve farkındalığı artırmak, toprağa sahip çıkmak, koruyucu çözümler üretmek, doğal varlıkları korumak ve bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamak amacıyla çalışan gönüllü bir kuruluştur. Ülke genelinde 900 bini aşkın gönüllüsü bulunuyor. TEMA Vakfı bugüne kadar Mera ve Toprak yasalarının kanunlaşmasına destek sağladı. Doğal varlıkları korumak için açtığı / müdahil olduğu 268 davanın 146´sını kazandı. Onlarca dava hala devam ediyor. 22 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alanda 18,6 milyon fidanı toprakla buluşturdu. 22 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alanda 700 milyon meşe palamudu ekti. 284 kırsal kalkınma, koruma ve ağaçlandırma projesi yürüttü. 4 milyondan fazla öğrenciye doğa eğitimleri ve farkındalık çalışmaları ile ulaştı. 50 binden fazla öğretmene ve 35 bini aşkın kamu görevlisine çevre seminerleri verdi. 90´dan fazla kitap yayımladı ve kamuoyuna sundu. 2012 yılında Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sekretaryası önderliğinde dünyada ilk kez verilen Yaşam İçin Toprak | Land for Life ödülünü ilk kazanan oldu?

Seminerin ikinci kısmında ise Dünya Çölleşme Ve Kuraklıkla Mücadele Günü hakkında konuşan Aygün şöyle devam etti; ?Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1994´ten bu yana her yıl 17 Haziran, "Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü" Çölleşme tehdidinin yol açtığı sorunlar ve buna karşı yürütülen mücadeleye dikkat çekmek için ilan edilmiştir.  TEMA Vakfı, 1995 yılında ülkemizde yapılan ilk etkinliğin ev sahipliğini üstlenmiş ve her yıl çölleşme sorununa dikkat çekmektedir. Toprak yaşamımızın her yerindedir. Onu korumak ve çölleşme ve kuraklıkla mücadele etmek herkesin en temel görevidir. Vakfımız kurulduğu günden bu güne her zaman   çölleşme ve kuraklıkla mücadele etmiş ve bu konuya dikkat çekmiştir? dedi.