TUTDERE: TÜTÜNDE ÖTV İNDİRİMİ SORUNU ÇÖZMEYE YETMİYOR!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Cumhurbaşkanlığı´nın sarmalık tütüne uygulanacak ÖTV indirimini içeren ve Adıyamanlı tütüncüleri de yakından ilgilendiren kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Tutdere, de
GÜNDEM 31.03.2020 09:59:00 45 0

?Tütünle ilgili daha yapılacak çok iş var?
Tutdere, yaptığı açıklamada, ÖTV indiriminin uzun zamandır mücadelesini verdikleri ve istedikleri bir gelişme olduğunu kaydetti.
Tütünle ilgili her şeyin tamamlandığı gibi bir havaya kapılmanın doğru olmadığını, sarma tütünle ilgili yasal çalışmaların tamamıyla bitirilmediğini belirten Tutdere, "Kaçakçılık kanunundaki 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası devam ettiği sürece yapılmış olan çalışmaların bir anlamı olmayacaktır. Kooperatiflerin kurulması, ürettikleri ürünlerin pazarlanması ve diğer hususlara ilişkin ilgili yönetmeliklerin de bir an evvel çıkartılması gerekiyor.
Bunun için zamana ihtiyaç vardır. Önümüzde kalan kısa süre içersinde hapis cezasının tamamen kaldırılması veya hiç olmazsa yürürlük tarihinin en az 2 yıl daha ertelenmesi gerekir. Bu yapılmadığı sürece risk devam etmektedir. Bu nedenle bütün Adıyaman´ın ekmeğine sahip çıkmaya devam etmesini bekliyoruz. Çünkü rehavet kaybettirir."diye ifade etti.

?Sahada başlattığımız mücadeleyi TBMM´de sürdürüyoruz?
Tutdere, Adıyaman çiftçisinin, tütün üreticisi mevcut yasakların kalkmasını, tütünün özgürleşmesini beklerken yaklaşık 3 yıl önce meclise getirilen bir torba yasa ile geleneksel tütün alım satımının tamamen yasaklanması ve 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası getirilmesi ile karşı karşıya kaldığını dile getirdi.
Saha çalışmasında tütün üreticileriyle birlikte ´Adıyamanlının ekmeğinden, aşından, işinden elinizi çekin´ dediklerini belirten Tutdere, şöyle devam etti; ?Bu konudaki hassasiyetlerimizi dile getirmiştik. Sesimizi kısmen de olsa duyurmuş ve torba kanunda bir takım değişikliklerin gerçekleşmesini tüm hemşerilerimizle birlikte sağlamıştık.
Sahada başlattığımız tütün mücadelesini milletvekili seçildiğimiz günden bu yana TBMM çatısı altında da sürdürüyoruz. Meclis kürsüsünde defalarca Adıyaman tütününü ve tütün üreticilerinin sıkıntılarını gündeme getirerek taleplerimizi ilettik. Bunun dışında bütçe görüşmelerinde, komisyon toplantılarında ve basın açıklamalarıyla ÖTV indiriminin yapılması, öngörülen hapis cezasının kaldırılması için ilgili bakanlıklara ve cumhurbaşkanına çağrılar yaptık. Bu konuda göstermiş olduğumuz gayretler neticesi 26.03.2020 tarihli Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe giren 554 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile sarmalık tütüne uygulanacak Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) yüzde 40´a indirilmiş olması başta tütün üreticilerimiz ve ilimiz ekonomisi adına sevindiricidir. Bu konuda emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Ancak bu indirim tek başına yeterli değildir."

?Hapis cezasının kaldırılması gerekiyor?
Tütün üreticileriyle birlikte sahada başlattıkları mücadeleyi TBMM çatısı altında da sürdürdüklerini, bunun karşılığında uzun uğraşlar ve gayretler sonucunda sarmalık tütüne uygulanacak ÖTV oranının yüzde 40?a indirildiğini söyleyen Tutdere, bunun tek başına yeterli olmayacağını, diğer mevzuatta da değişiklik yapılması gerektiğini ifade ederek, "Daha önce tütündeki hapis cezasının kaldırılmasına ilişkin vermiş olduğumuz kanun teklifi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedilmişti. Ancak biz bu konudaki ısrarcılığımızı sürdüreceğiz. Adıyaman´ın ekmeği, aşı olan tütün tamamen özgürleşinceye kadar çalışacağız. Tütün üreticilerimiz lehinde gerekli yasal çalışmalar yapılıncaya, tütüncüler için büyük tehdit olan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasını öngören yasa ortadan kaldırılıncaya kadar hep birlikte mücadeleye devam edeceğiz? dedi.