Vali Çuhadar Besni´de tarihi mekanları gezdi
Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yaparak bu medeniyetlerin izlerini taşıyan Adıyaman´ın ve ilçelerinin sahip olduğu tarihi mekânları ile turistik potansiyelini tanımak amacıyla ilçe ziyaretlerine devam ediyor.
Tarih: 15.11.2020 14:57:44/ 6761okunma / 0yorum

Vali Çuhadar, M.Ö.5000 yılına uzanan tarihi, binlerce yıllık geçmişi ve doğal güzellikleri ile Güney Doğu Anadolu´nun en eski yerleşim merkezlerinden birisi olarak dikkatleri üzerine çeken azim ve kadim şehir Besni´nin tarihi ve turistik mekânlarını inceleyerek, tarihin derinliklerine gizemli bir yolculuk yaptı.   

Besni´ye yapılan ziyaret programında Vali Çuhadar´a eşi Serinay Çuhadar, Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç ve eşi Hürmet Kılınç, Besni Kaymakamı Nazlı Demir ve Besni Belediye Başkanı Eyüp Mehmet Emre eşlik etti.

Vali Mahmut Çuhadar, Besni programı kapsamında ilk olarak, Merinos Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi İşadamı Ali Erdemoğlu tarafından yaptırılan ve Besni´nin kültürünü, geleneklerini, yaşam biçimini, tarihi eserlerini yansıtan Merinos Münire Sümer Etnografya Müzesini ziyaret ederek, müzenin tarihsel ve yapısal durumu ile müzede bulunan tarihi ve kültürel eserleri inceleyerek bilgiler aldı. 

Daha sonra Sofraz (Üçgöz) köyüne geçen Vali Mahmut Çuhadar, burada önceki yıllarda yapılan kazılar sonucunda Milattan Sonra 2. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Roma dönemine ait Sofraz Anıt Mezarlarını inceledi.

Sofraz Köyündeki incelemelerinin ardından Vali Mahmut Çuhadar ve beraberindeki heyet, Kızılin Köyüne geçti. Burada Göksu Nehri üzerinde bulunan ve geçtiğimiz yıllarda restorasyon ve onarım çalışmaları yapılan Kızılin Köprüsünü inceleyen Vali Mahmut Çuhadar, Kommagene dönemine ait olduğu bilinen 2 bin yıllık tarihi köprü hakkında bilgiler aldı.

Heyet daha sonra, tekne turu ile Fırat ve Göksu´nun Birleştiği Kızılin Kanyonu ile dağlara oyulmuş tarihi mağaraları gezdi
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Besni Vali Çuhadar tarihi mekanları gezdi

/resimler/2021-2/23/1619396092055.jpg

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Vali Çuhadar, geleceğin bilim insanlarını ağırladı
Vali Çuhadar, geleceğin bilim insanlarını ağırladı
Öğrencilerin uluslararası öğrenebilme yeteneklerini geliştirmek ve kaynaşmalarını sağlamak amacıyla 10-25 Nisan 2021 tarihleri arasında Rusya Federasyonunun ev sahipliliğinde 11 ülkenin katılımıyla internet üzerinden online olarak düzenlenen 17. Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışması´nda, Matematik, Biyoloji ve İngilizce kategorilerinde birincilik elde ederek Altın Madalya kazanan Adıyaman Bilim Sanat Öğrencileri, Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar tarafından ödüllendirildi.
SASA, yurt dışı borçlanma için yatırımcılarla görüşecek
SASA, yurt dışı borçlanma için yatırımcılarla görüşecek
SASA Polyester, yurt dışı tahvil ihracına ilişkin yatırımcılarla toplantı düzenlenmesi için BNP Paribas ve HSBC´yi yetkilendirdiğini duyurdu.
EMEKLİ ÖĞRETMENİN BAŞLATTIĞI KİTAP KAMPANYASI MEYVELERİNİ VERDİ
EMEKLİ ÖĞRETMENİN BAŞLATTIĞI KİTAP KAMPANYASI MEYVELERİNİ VERDİ
Besni Öğretmen Okulu mezunlarından emekli Öğretmen Seydi Ertürk, köy okulları için başlattığı “Besni köylerine kitap götürelim” kampanyası kapsamında topladıkları kitap yardımlarını köy okullarına dağıtmaya başladı.
ÇiFTÇiLERiN KAMU BANKALARINA OLAN BORCU 106,4 MiLYAR LiRA..!
ÇiFTÇiLERiN KAMU BANKALARINA OLAN BORCU 106,4 MiLYAR LiRA..!
Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere çiftçilerin kamu bankalarına olan borçlarının 106,4 milyar lira olduğunu bildirdi. Tutdere; “Anadolu´nun dört bir yanında çaresizlikten feryat eden gariban çiftçilerimizin yükselen çığlıklarına kulak vermeyen iktidar, ülkemizin kaynaklarını yandaşlarına peşkeş çekerek kamu kaynaklarını talan etmektedir” diyerek tepki gösterdi.
ERDEMOĞLU HOLDiNG 4 FiRMASIYLA iSO 500´DE
ERDEMOĞLU HOLDiNG 4 FiRMASIYLA iSO 500´DE
İstanbul Sanayi Odasının her yıl açıkladığı İSO 500 sıralaması açıklandı. Kuruluşun 2020 yılı verilerine göre açıkladığı listede hayırsever hemşerimiz Erdemoğlu Ailesinin sahibi olduğu Erdemoğlu Holding de 4 firmasıyla yer aldı.
BESNİ HALK EĞİTİM MERKEZİNİN HAYAT  BOYU ÖĞRENME SERGİSİ TÖRENLE AÇILDI
BESNİ HALK EĞİTİM MERKEZİNİN HAYAT BOYU ÖĞRENME SERGİSİ TÖRENLE AÇILDI
Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri kapsamında Besni Halk Eğitimi Merkezi kursiyerleri tarafından hazırlanan el emeği göz nuru ürünlerin yer aldığı serginin açılışı törenle gerçekleştirildi.
ÇETİNTEPE BARAJI TARIMSAL EKONOMİNİN CAN DAMARI OLACAK
ÇETİNTEPE BARAJI TARIMSAL EKONOMİNİN CAN DAMARI OLACAK
Gölbaşı ilçesindeki Göksu Nehri üzerinde inşa edilen Çetintepe Barajı, içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılamasının yanı sıra Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş illerinde yaklaşık 600 bin dekar araziyi de suyun bereketine kavuşturarak üç kentin tarımsal ekonomisinin de can damarı olacak.
SASA polyester küresel liderliğe oynuyor
SASA polyester küresel liderliğe oynuyor
Hayırsever hemşerimiz Erdemoğlu Ailesinin sahibi olduğu SASA Polyester 2023 yılında 330 milyon dolar yatırım bedeline sahip elyaf üretim tesisini devreye alıyor. Bu yatırımla, şirketin cirosuna yıllık 550 milyon dolar katkı sağlanacak. Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, 2023 yılı sonunda devreye alınacak işletmelerle birlikte toplam yatırım tutarının yaklaşık 2.4 milyar dolara ulaşacağını ifade ederek; “Polyester üretiminde geçen yıl sonu itibariyle 1.4 milyon ton üretim kapasitesine ulaştık. Çin ve Hindistan dışındaki en yüksek kapasiteye sahip ülke Türkiye oldu” dedi.
Dişkaya: Basını susturmaya çalışan kim?
Dişkaya: Basını susturmaya çalışan kim?
Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya yapılan toplantıda basın sorununa yönelik açıklamalarda bulundu.
Besnili karate ustasından başkan adayına destek
Besnili karate ustasından başkan adayına destek
Karate camiasının tanınmış isimlerinden Besnili hemşerimiz İbrahim Havutlu, Türkiye Karate Federasyonunda başkan adayı olan Ömer Habeş´e destek verdiklerini açıkladı.
Kaymakam Demir köy ziyaretlerini sürdürüyor
Kaymakam Demir köy ziyaretlerini sürdürüyor
Besni Kaymakamı Nazlı Demir bir dizi incelemede bulunmak üzere başlattığı köy ziyaretlerine devam ediyor. Son olarak Pınarbaşı ve Çorak köylerini ziyaret eden Kaymakam Demir, köylerde kurban kesilerek karşılandı.
KHGB seçimi Kaymakam Demir başkanlığında yapıldı
KHGB seçimi Kaymakam Demir başkanlığında yapıldı
Köylere Hizmet Götürme Birliğinin 2021 yılı 1. Olağan Genel Kurul toplantısı Besni Kaymakamı Nazlı Demir Başkanlığında yapıldı.
VİYADÜK ÇALIŞMASI 4. YILINDA..!
VİYADÜK ÇALIŞMASI 4. YILINDA..!
Eski Besni Ören yerinde yaşanan trafik kazalarının önüne geçmek için 2017 yılında başlatılan viyadük projesi 4. yılını geride bırakıyor. Yapımı yılan hikayesine dönen viyadüğün ne zaman tamamlanacağı bilinmezliğini korurken Sofraz-Hastane yol ayrımına yapılacağı açıklanan köprülü kavşağa ise bugüne kadar tek bir çivi dahi çakılmadı.
MAÇOĞLU, BESNİ´DE MERCİMEK HASADINA KATILDI
MAÇOĞLU, BESNİ´DE MERCİMEK HASADINA KATILDI
7 ay önce Kesmetepe Belediye Başkanı Ali Yılmaz öncülüğünde kurulan Besnili kadınlar kadın girişimi üretim ve işletme kooperatifi (BESKA) ilk hasadını gerçekleştirdi. Kesmetepe ve Tunceli belediyeleri arasında imzalanan protokol çerçevesinde Besnili kadınların ürettikleri ürünleri satın alan Tunceli Belediyesi Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu´da Kesmetepe´ye gelerek mercimek hasadına katıldı.
Besni Adliyesinde atama rüzgarı
Besni Adliyesinde atama rüzgarı
Adli yargı 2021 yaz kararnamesi ile Besni´de görev yapan 2 Cumhuriyet Savcısı ile 2 Hakim çeşitli yerlere atandı.
BAŞKAN İŞİTMEN: ESNAFA HİBE  DESTEĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI
BAŞKAN İŞİTMEN: ESNAFA HİBE DESTEĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI
Besni Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayati İşitmen, esnaflara ve gerçek kişi tacirlere koronavirüs salgını nedeniyle verilecek hibe desteği hakkındaki kararın geçtiğimiz hafta yürürlüğe girmesinin ardından başvuruların alınmaya başladığını bildirdi.
İş Bankası Müdürü Kurt göreve başladı
İş Bankası Müdürü Kurt göreve başladı
Besni´de şubesi bulunan İş Bankasında görev değişimi yaşandı. Besni´ye yeni atanan Mustafa Kurt geçtiğimiz Perşembe göreve başladı.
QUİCK SİGORTA DÖRT YAŞINDA…
QUİCK SİGORTA DÖRT YAŞINDA…
Hayırsever hemşerimiz Mahmut Erdemoğlu´nun sahibi olduğu Maher Holding bünyesindeki Quick Sigorta kuruluşunun 4. Yılını kutluyor. Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, "Quick Sigorta olarak bilanço büyüklüğü bakımından hayat-dışı sigorta şirketleri içinde ilk 10 büyük şirket arasında yer almayı başardık" dedi
MİLLETVEKİLİ YILMAZKAYA´DAN HÜKÜMETE ‘HELALLİK´ TEPKİSİ
MİLLETVEKİLİ YILMAZKAYA´DAN HÜKÜMETE ‘HELALLİK´ TEPKİSİ
Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın vatandaşlardan helallik istemesini eleştirdi. Milletvekili Yılmazkaya açıklamasında; “Zor günler geçiren, iflas eden, borçları artan, işsiz kalan, geliri düşen vatandaşa hak ettiği desteği vermeyip, onları açlığa mahkûm eden AKP İktidarının şimdi kalkıp helallik istiyor olması kabul edilebilir değildir” dedi.
BESNİ AKIN SPOR´A DESTEK YAĞDI
BESNİ AKIN SPOR´A DESTEK YAĞDI
Bu sezon ilçemizi Bölgesel Amatör Ligde (BAL) temsil edecek olan Besni Akın Spora için ulusal ses sanatçısı Latif Doğan öncülüğünde destek gecesi düzenlendi. Geceye katılan çok sayıda hayırsever Akın Spor için destek mesajları verirken gece sonunda yaklaşık 200 bin TL nakit para yardımı toplandı.
Başkan Dişkaya´dan önemli açıklama
Başkan Dişkaya´dan önemli açıklama
Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya cemiyet bünyesindeki basın mensuplarının basın kartları ve plakaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.
ATATÜRK SİLÜETİNİN AÇILIŞI TÖRENLE YAPILDI
ATATÜRK SİLÜETİNİN AÇILIŞI TÖRENLE YAPILDI
Geçtiğimiz haftalarda Besnili vatandaş Baykal Deniz´in girişimleri sonucu Besni´nin Gaziantep girişine dikilen dev Türk Bayrağı direğinin yanına taşınan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün Kocatepe Silüeti için açılış töreni düzenlendi.
19 MAYIS ETKİNLİKLERLE KUTLANDI
19 MAYIS ETKİNLİKLERLE KUTLANDI
19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 102´inci yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Besni´de de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
BESNİLİ SES SANATÇISI ÖZGÜR KILIÇ İLK ULUSAL ALBÜMÜNÜ ÇIKARDI
BESNİLİ SES SANATÇISI ÖZGÜR KILIÇ İLK ULUSAL ALBÜMÜNÜ ÇIKARDI
Besni´nin sevilen ses sanatçılarından Özgür Kılıç, uzun yıllardır üzerinde çalıştığı ilk ulusal albümünü çıkardı. Gazetemizi ziyaret eden Kılıç, albümün detayları hakkında bilgiler verdi.
BEV´DEN 19 MAYIS´A ÖZEL PANEL
BEV´DEN 19 MAYIS´A ÖZEL PANEL
Besni Eğitim Vakfının her hafta birbirinden değerli konuklarla Zoom üzerinden düzenlediği haftanın konuğu panellerinde bu hafta “Özgürlük ve Bağımsızlığa giden yolda 19 Mayıs” konusu ele alınacak. Akademisyenler Prof. Dr. Barış Metin ve Doç. Dr. F. Rezzan Ünalp´ın konuşmacı olacağı panele KKTC Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Arıklı, CHP eski Genel Başkanı Altan Öymen, DSP eski Genel Başkanı Zeki Sezer ve BEV kurucu başkanı Av. Şükrü Kaleağası´da katılacak.
VAKA SAYILARINDAKİ DÜŞÜŞ SONRASI  KADEMELİ NORMALLEŞME BAŞLIYOR
VAKA SAYILARINDAKİ DÜŞÜŞ SONRASI KADEMELİ NORMALLEŞME BAŞLIYOR
29 Nisan´da başlayan tam kapanma süreci geçtiğimiz Pazartesi itibariyle sona erecek. Süreç boyunca koronavirüs vaka sayılarındaki düşüşle birlikte Türkiye yeni bir döneme giriyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge kapsamında 17 Mayıs 1 Haziran arasında “kademeli normalleşme” başlıyor.
İL PROTOKOLÜ BESNİ´DE KAMU YATIRIMLARINI İNCELEDİ
İL PROTOKOLÜ BESNİ´DE KAMU YATIRIMLARINI İNCELEDİ
İlçelerin ihtiyaç ve taleplerini yerinde tespit etmek ve karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmak amacıyla ilçe gezilerini sürdüren Vali Mahmut Çuhadar, AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Milletvekili Halil İbrahim Fırat, Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç ve AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin´le birlikte Gölbaşı, Besni ve Tut ilçelerini ziyaret ederek, İstişare ve Değerlendirme Toplantıları gerçekleştirerek kamu yatırımlarını inceledi.
SANKO RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMA İLANI
SANKO RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMA İLANI
SANKO RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMA İLANI
ATATÜRK SİLUETİ YENİ YERİNE TAŞINDI
ATATÜRK SİLUETİ YENİ YERİNE TAŞINDI
Daha önce Besni Atatürkçü Derneği tarafından Besni-Gaziantep çıkışına konulan Atatürk siluetinin şehre daha görünür bir yere taşıma işlemi gerçekleşti. Besnili vatandaş Baykal Deniz´in girişimleriyle dikilen Türk Bayrağı direğinin yanına alınan siluetin dikim ve onarım masraflarını ise Kesmetepe Belediye Başkanı Ali Yılmaz karşıladı.
MEHMET ERDEMOĞLU MİMARLIK FAKÜLTESİ “TURUNCU BAYRAK” SAHİBİ OLDU
MEHMET ERDEMOĞLU MİMARLIK FAKÜLTESİ “TURUNCU BAYRAK” SAHİBİ OLDU
Hayırsever hemşerimiz Erdemoğlu Ailesi tarafından Besni´ye kazandırılan Besni Mehmet Erdemoğlu Mimarlık Fakültesi ‘2021 Yılı Mekanda Erişilebilirlik Ödülü´ne layık görülerek ‘Turuncu Bayrağın´ sahibi oldu.
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ali ’ye düşman olan Allah’ a düşman olur.

Hz.Muhammed
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
14 Haziran 2021 Pazartesi