VİRÜS ŞU AN İLK ÇIKTIĞI HALİNDEN DAHA BULAŞICI

Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mustafa Torun, yaygınlaşan Delta Varyantı ile kendini gösteren Kovid-19 enfeksiyonunun, yine aynı şekilde kendini ?Akut Enfeksiyonu´ olarak da gösterebildiğini kaydetti. ?Boğaz enfeksiyonu´ d
SAĞLIK 14.08.2021 19:40:20 47 0

İlkses Gazetesinden Sultan Gümüş´e konuşanKlinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı hemşerimiz Uzm. Dr. Mustafa Torun şu an daha bulaşıcı hale gelen virüse karşı insanların tedbirleri bıraktığını söyledi. Virüsün ilk çıktığı halinden daha bulaşıcı olduğunu savunan Dr. Torun, insanların eski alışkanlıklarını bırakması gerektiğini açıkladı, daha tedbirli olmalarını tavsiye etti.

VİRÜS MARATON KOŞUSUNDA ÖNDE GİDİYOR!

Hemşerimiz Torun açıklamalarında şunları kaydetti; ?Aşılama yoksul ülkelerde yüzde 1-2 civarında.  Varsıl ülkelerde çift aşı olanlar yüzde 40-70 arasında. Ülkemizde çift aşı oranı yaklaşık dörtte bir´i biraz aşmış durumda. Henüz 20 milyondan fazla insan aşı reddi, aşı tereddüdü içinde. Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Karadeniz´in bazı yörelerinde aşılanma bu oranların da gerisinde. Bu gidişle tepe sayıları birbirini takip edecek. Yine her gün bir Soma faciasında ki gibi insanlarımızı kaybedeceğiz. Bilgiler sır gibi gizleniyor. Birçok ülke bu nedenle ülkemize seyahat yasağı koymuş durumda. Bu sorunların sorumlusu bizi yönettiğini sananlar olması gerekirken, yine sağlıkçılara yüklenildi. Daha önce yapılan İnaktif aşılama (İki doz SİNOVAC aşısı) artık yok hükmüne gelmiş durumda. İki İnaktif aşı olsanız bile, olanak varsa yeniden aşılanıyormuşsunuz gibi (Sıfırdan başlayarak) mRNA aşılarını çift doz yaptırın derim. Çift doz mRNA aşısı yaptırdıysanız 3.aşınızı 6 ay sonra(3-6 ay) yaptırabilirsiniz.?

DELTA İLE VAKA SAYILARI ARTTI

Türkiye´de Delta Mutasyonu´nun yayılmasıyla vaka artışlarının da arttığını ifade eden Mustafa Torun şöyle devam etti; ?Zaten Delta Mutasyonu´nun koronavirüsün ilk çıktığı andan farkı yüzde 100´den daha fazla bulaşıcı olması. Bununla beraber bulaşıcılık arttıkça vaka sayıları artıyor. Ülkemizde de şu an yayılmaya devam ediyor. Koronavirüs insanlara bulaştıkça daha agresif bir hale geliyor. Yani bizler bu virüsü birbirimize bulaştırdıkça mutasyonların daha olumsuz bir şekilde karşımıza gelmesini sağlayabiliyoruz. O nedenle bizler maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyalım, diyoruz. Bu kurallara uymadığımız zaman vaka artışları karşımıza çıkabiliyor. Zaten Delta Varyantı´nın en önemli özelliği bu. Çıkış yeri olan Hindistan´da büyük vakalar görüldü. Bu vakalara bağlı da bulaştıkça virüsün mutasyonu ortaya çıktı. Buradan da ülkemize ve çeşitli ülkelere yayıldı?

TANIYA NASIL VARACAĞIZ?

Delta Mutasyonu ile semptomların biraz daha farklı hale geldiğini ifade eden Torun, baş ağrısı, grip, burun akıntısı ve boğaz ağrısı gibi semptomlarla kendisini göstermeye başladığını belirtti. Torun; ? ?Nezleyim´ deyip geçmeyin, Delta Varyantı´nı asla unutmayalım. Koronavirüs varyasyonlarında devam ediyor. Doktora gitmek ve test yaptırmak oldukça önemli. Buna bağlı olarak eğer kendisi hastalığı hafif bir şekilde geçiriyorsa başkalarına hastalığı bulaştırma ihtimalini artırabiliyor. Koronavirüste bizim temel prensibimiz test. Siz ne kadar çok test yaparsanız bu hastalığı yakalama oranınız yükseliyor. Ancak test sayısını az tutarsanız hastalığı yakalama oranınız da düşüyor? bilgisini paylaştı. Tanıya nasıl varacağımızı da kaydeden Torun, ?Gelen hastalarda öncelikle Delta Varyantı´na bağlı Kovid-19 enfeksiyonunu ekarte etmek gerekir. İyi bir öykü, fizik muayene ile zaten Akut Tonsillofarenjit tanısı koymak kolaydır. Ancak burada önemli olan viral mi, bakteriyel mi oluşu. PCR testi negatif çıksa da tekrarlamak ve Delta Varyantı´na özgü revize edilmiş test ile tanıya varmak önemlidir. Çünkü etken virüsler ise antibiyotik vermemek gerekir? şeklinde konuştu.

İLK ÇIKTIĞI HALİNDEN DAHA BULAŞICI!

Test yapmadan, gelişigüzel antibiyotik kullanımına ?dur´ denilmesi gerektiğini de söyleyen Dr. Mustafa Torun açıklamalarını şöyle tamamladı; ?Delta Mutasyonu´nun bulaşıcılığı daha fazla olduğu için bu hastalık ilk çıktığında insanlara ´evden çıkmayalım, evde kalalım. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyalım´ diyorduk. Şu anki virüs ilk çıktığı halinden daha bulaşıcı. Maalesef şu an daha bulaşıcı olan virüse karşı insanların tedbirleri bıraktığını görüyoruz. Şu an en büyük sorunlarımızdan birisi bu. Özellikle toplu yaşam alanları, düğünler, cenaze merasimleri ya da alışveriş merkezleri ve pazar yerleri bizim için büyük risk oluşturuyor. İnsanlar burada maske, mesafe ve temizlik kurallarına çok uymuyorlar. Buna bağlı da bulaşlar çok fazla olabiliyor. Biz bu kurallara uymazsak virüsü daha çok bulaştıracağız. Bizlerin en büyük korkusu, virüs bulaştıkça süper mutant dediğimiz daha bulaşıcı ve agresif hale gelen bir mutasyona dönüşebiliyor. Bu henüz tespit edilmiş değil ama böyle bir ihtimal var. İnsanların buna dikkat etmesi gerekiyor?