YENİ PİK KAPIDA..!
Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı hemşerimiz Dr. Mustafa Torun, 1 Temmuz öncesinde yaptıkları 4´üncü tepe uyarılarının dikkate alınmaması sebebiyle, 15 Temmuz itibariyle olgu artışlarının yaşandığını söyledi ve Eylül-Ekim ayı gibi bekledikleri tepenin ağustos ayında gerçekleşebileceğini vurguladı.
Tarih: 21.7.2021 14:58:57/ 522okunma / 0yorum

Tüm dünya koronavirüs salgınıyla baş etmeye çalışırken, bir yandan da ülkeler arası aşı savaşları yaşanıyor. Uzmanlar toplumsal bağışıklık sağlanana kadar önlemlerin gevşetilmemesine vurgu yaparken, vatandaşlar normalleşmenin de etkisiyle maske, mesafe ve hijyen kurallarına riayet etmiyor.

Yaz aylarının gelmesi ve turizm sezonun da başlamasıyla birlikte 1 Temmuz öncesinde uyarılarda bulunan Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Delegesi hemşerimiz Uzm. Dr. Mustafa Torun, 15 Temmuz sonrasına dikkat çekerek vaka artışlarının yaşanacağını söylemişti.

Türkiye´de aşılama süreci bir yandan devam ederken, o tarihlerde alınan gevşeme kararlarının toplumun rehavete kapılmasına neden olacağını aktaran Uzm. Dr. Torun, aynı zamanda virüsün uğradığı mutasyonların da etkisiyle,4´üncü tepenin çağrısını yapmıştı.

KORONAVİRÜS HIZ KESMİYOR AKSİNE HIZLANIYOR!

Yaz sıcaklarıyla beraber Kurban Bayramı sürecinde olgu sayılarının hızla artış gösterebileceğini vurgulayan Uzm. Dr. Torun, Delta ve Delta plus varyantının karşılaşıldığı ülkelerin hızla önlemleri sıkılaştırmaya gittiğini söyledi. Türkiye´de yetkililer tarafından yapılan çağrıların virüsün seyrini yavaşlatmaya yetmeyeceğini vurguladı. Uzm. Dr. Torun, “Yapılan ‘dikkatli olalım´ çağrılarıyla bu süreç yönetilemez. Daha önceden de  belirttiğimiz gibi aşılama, pandemiyi önlemenin bir parçası fakat hepsi değildir. Sonuçta maske, mesafe, hijyen kurallarına uymaya,3K dediğimiz; Kalabalık, Kapalı alan ve Kontakt (temas)´dan uzak durmaya devam etmeliyiz. Turizmin baskısıyla alınan siyasi ve ekonomik kararlar neticesinde maalesef bu noktaya geldik. Hızlı bir şekilde başlayan açılımda halkımız her zaman olduğu gibi her şeyin serbest olduğunu düşündü. Ancak kesinlikle bu  böyle değil. Bu virüs hız kesmeden, hatta daha da hızlanarak yayılmaya devam ediyor” dedi.

VİRÜS HALA ARAMIZDA!

Uzm. Dr. Torun, çevremizi dikkatle gözlemlediğimizde, özellikle sahil yerlerinde 100 kişiden sadece 3´ünün gerçek anlamda maske kullanımına dikkat ettiğini söyleyerek şöyle devam etti; “Maske takan insanlar belli yaşlı ve bilinçli kesim. Bir kısım insanımız şu anda maskeyi sadece sembolik olarak taşıyor. Açıklanan gevşeme kararları ve yaz sıcaklarının da etkisiyle insanımız maske hayatından çıkmış gibi algılayıp, sanki bu virüs yokmuş gibi davranıyor. Üzülerek söylemek gerekirse; maalesef bu pandemi bizi etkilemez mantığına girildi” diye konuştu.

TEPE YAŞANACAĞINI BİLMEK İÇİN UZMAN OLMAYA GEREK YOK!

Uzm. Dr. Torun; “Bu süreç bize neyi getirecek? Hiç uzman olmaya da gerek yok bu soruyu yanıtlamak için. Gayet basit. İster istemez hızla yükselmeye devam edecek olgular. Yeni pik kapıda. Bunu daha öncede söylemiştik… Biz tüm uzmanlar olarak Eylül sonu Ekim başı diye tahmin ediyorduk. Bunu tahmin edebildiğiniz gibi erkenleştirecek halkımız. Ağustos ayında tepeyi yaşayacağız gibi. Bunu bilmek  için de uzman olmaya gerek yok” dedi.

NEREYE EVRİLİYORUZ?

Pandemi sürecinin yetkililer tarafından şeffaf yönetilmemesine bağlı olarak, uzmanlar tarafından vatandaşa bilgi aktarımının kısıtlı olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Torun, koronavirüs tablosunda yapılan değişiklikte bir şüphe olduğuna dikkat çekerek  şunları kaydetti; “Rakamlar bastırılabilir, açıklanmayabilir. Bunu daha önce de gördük. Ancak şu anda hızlı bir şekilde olgular artışlara gidiyor. Bunu görmemek ise imkansız. Tabloda da değişikliğe gidildi. Hiçbir şekilde şeffaflık kalmadı. Tamamen dünyadaki bilgilere ve deneyimlerimize dayanarak yorumluyoruz süreci. Turkuaz tablodaki bazı verileri şu anda göremiyoruz. Bilgiler de saydam olmadığı için herkes birbirine ‘nereye evriliyoruz?´  diye soruyor. Görünen köy kılavuz istemez.  İngiltere´de Delta varyantı yüzde 100´e yaklaştı neredeyse; Avrupa´nın diğer ülkelerinde de yüzde 80´lerde. O ülkeler yeni önlemler almaya başlarken, biz rehavet içerisindeyiz. Yaz sıcaklarıyla beraber bu rehavet daha da artıyor. Maalesef sadece aşıya yüklenilerek Türkiye´de durumlar çözülecek zannediliyor” 

VİRÜS BİZDEN HIZLI KOŞUYOR!
Uzm. Dr. Torun, aşılamada da aşı karşıtlarının kara propaganda yaptığını ve ciddi bir kesim insanın bu asılsız iddialardan etkilendiğini vurguladı. Türkiye´de özellikle Güney Doğu Anadolu Bölgesi´nde aşılama oranlarının çok düşük olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Torun, “Maalesef ülkemizde Doğu, Güney Doğu ve hatta Karadeniz´in bazı bölgelerinde, İç Anadolu´da aşılanma oranları düşük, istenilen rakamlarda değil... Batı bölgelerimiz biraz daha iyi durumda. Aşıyla ilgili asılsız iddialar, komplo teorileri çıkarıldığı için insanlar da etkileniyor… Ülkenin her bölgesinde aşılanmanın homojen olması gerekiyor. Eşit ve hızlı bir şekilde aşılanma olması gerekiyor. Toplumsal bağışıklık için yüzde 60-70´lerden bahsediyorduk ama önlemler alınmadığı takdirde bu oranın en az yüzde 80 olması gerektiğini düşünüyoruz artık. Dikkat ederseniz yüzde 70´ten vazgeçiyorum ve yüzde 80 diyorum artık... Aşılama politikası gevşek olursa ve peyderpey bir şekilde devam ederse, hatta yüzde 90´lara kadar da çıkar bu oran. Hızla aşılanmalıyız. Çünkü virüs bizden önce koşuyor ve varyasyonlar yapıyor”

DELTA BAŞIMIZA BELA OLDU, İLERİDE DE DELTA PLUS OLACAK

Dünyada başlayan Delta plus varyantı alarmına ilişkin açıklamalarda bulunan Uzm. Dr. Torun, şu sözleri söyledi; “Şu anda bir tehdidimiz daha var o da Delta plus… Birçok ortak mutasyonları içermesi sebebiyle bizleri kokutuyor. Delta varyantı tehlikeliydi ancak Delta plus hakkında elimizde veri olmaması sebebiyle ne kadar tehlikeli olabileceğini bilemiyoruz. İlerideki yayınlar bize yol gösterecek. Son derece ciddi bir durum söz konusu. Çünkü giderek yayılıyor ülkeler arasında. Türkiye´de yeterli sayıda dizin analizi yapılmadığı için bir fikir de yürütemiyoruz. Tahminimize göre Delta bu kadar Dünya´da yayıldıysa, şu anda bizde de Delta varyantı egemen olmaya adaydır. Alpha varyantının yerini Delta aldı ve bundan sonra da Delta plus devreye girecek gibi. Hızlı bir şekilde aşılanma sağlanmaz ve önlem alınmazsa ilerleyen zamanda Delta plus da Türkiye´de çok konuşulacak bir varyasyon olabilecek gibi. Umarım yanılırız. Delta varyantı aynı nezle gibi. Öksürük, hapşırık, ateş bulguları içeriyor. Delta plus varyantının da henüz yayınlanmış klinik bulguları yok. Ancak etkisinin daha şiddetli ve ciddi klinik bulgulara neden olabileceğini düşünüyorum. Delta başımıza bela oldu, ileride de umarız Delta plus olmaz. Dolayısıyla mutlaka maske, mesafe, hijyen önlemlerinin alınması gerekiyor. Benim görüşüme göre; eğer dünyada yeterli önlem alınmaz ise, bu virüs sadece mevsimsel bir virüs olmayacak; korona devam edecek gibi. En büyük hata da Dünya Sağlık Örgütü´nün bir türlü otorite sağlayamayıp,  karar verici, uygulayıcı olamaması. Dünyada koruyucu hekimliği ön plana alan uygulamalar maalesef artık yok. Bu da hepinizin tahmin ettiği gibi küresel anamalcı sistem yüzünden. Bu da dünya sağlığını ciddi bir şekilde tehdit ediyor. DSÖ´nün başlangıçta sadece yazışmalar üzerinden yaptığı uyarılar, küresel kapitalizm vurdumduymazlığıyla birlikte bizleri bu noktaya getirdi. Sistem bu şekilde ilerlemeye devam edip, küresel ısınmayı durduramazsak; dünya yeni pandemilere gebe olacaktır. DSÖ maalesef sadece tavsiye organı boyutunda kaldı.”

YA HİÇ! YA HEP BERABER!

Uzm. Dr. Torun, son olarak dünyadaki aşı dağıtımındaki eşitsizliğe değinerek, “Dünyada aşıya erişemeyen yoksul ülkelerde aşılanma oranları yüzde 1-2 civarında… Gelişmiş ülkeler de yüzde 50 ila 70-75 arasında... Böyle bir açmaz var. Aynı yoksulluk, açlık gibi. Yoksul ülkelerin aşılanmada hız kazanamaması yeni ve tehlikeli varyantların oluşmasına sebebiyet verecek. Hiçbir şekilde bunun önünü alamayacağız gibi gözüküyor; ya hiç ya hep beraber” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YENİ KAPIDA

/resimler/2021-2/23/1619396092055.jpg

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BESNİ DEVLET HASTANESİNE 4 HEKİM ATAMASI YAPILDI
BESNİ DEVLET HASTANESİNE 4 HEKİM ATAMASI YAPILDI
2020 yılında B rol gurubuna yükselen Besni Devlet Hastanesinde uzman doktor sayısı artmaya devam ediyor. Son açıklanan kararla devlet hastanesinde Enfeksiyon Hastalıkları, Ortepedi ve Travmatoloji, Genel Cerrahi ve İç Hastalıkları branşlarında atamaları yapılan hekimler göreve başladı.
15 TEMMUZ MAHALLESİNDEKİ AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ HİZMETE AÇILDI
15 TEMMUZ MAHALLESİNDEKİ AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ HİZMETE AÇILDI
Geçtiğimiz aylarda Hayırsever Erdal Gündüz tarafından yer tahsisi yapılan 15 Temmuz Şehitler Mahallesindeki Aile Sağlığı Merkezi yapım çalışmalarının tamamlanmasının ardından iki aile hekimi atamasıyla hizmete açıldı.
AİLE HEKİMLERİ PAZARTESİ İŞ BIRAKIYOR
AİLE HEKİMLERİ PAZARTESİ İŞ BIRAKIYOR
Aile hekimleri, 29 Haziran 2021 de yayınlanarak 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe giren Aile Hekimliği Yeni Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği´ni protesto etmek için 16 Ağustos Pazartesi günü ve 27 Ağustos Cuma günü iş bırakacaklar.
VİRÜS ŞU AN İLK ÇIKTIĞI  HALİNDEN DAHA BULAŞICI
VİRÜS ŞU AN İLK ÇIKTIĞI HALİNDEN DAHA BULAŞICI
Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mustafa Torun, yaygınlaşan Delta Varyantı ile kendini gösteren Kovid-19 enfeksiyonunun, yine aynı şekilde kendini ‘Akut Enfeksiyonu´ olarak da gösterebildiğini kaydetti. ‘Boğaz enfeksiyonu´ deyip ciddiye almazsak, bu tablonun yan etkilerinin bizleri sıkıntıya sokabileceğini vurgulayan Torun, virüs bulaştıkça Süper Mutant dediğimiz daha bulaşıcı ve agresif hale gelen bir mutasyona dönüşebileceğini aktardı.
Bir hekimin gözünden salgın günleri
Bir hekimin gözünden salgın günleri
Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı hemşerimiz Dr. Mustafa Torun, pandemi sürecini “Soluk Alamıyoruz” isimli kitapta topladı. Torun, “Aşıda patent kalkmalı. Bu evrensel bir hak” dedi.
Besni Devlet Hastanesinde  Dünya El Hijyeni Günü etkinliği
Besni Devlet Hastanesinde Dünya El Hijyeni Günü etkinliği
5 Mayıs Dünya El Hijyeni gününde dolayısıyla Besni Devlet Hastanesinde farkındalık oluşturulması amacıyla etkinlik düzenlendi.
Besni Devlet Hastanesine Anestezi ve Reanimasyon uzmanı atandı
Besni Devlet Hastanesine Anestezi ve Reanimasyon uzmanı atandı
Besni Devlet Hastanesinin C rol grubundan B rol grubuna yükselmesinin ardından Anestezi ve Reanimasyon kadrosuna ikinci uzman ataması yapıldı. Ataması tamamlanan Uzm. Dr. Özgecan Kaynarca göreve başladı.
Besni Devlet Hastanesine acil tıp uzmanı atandı
Besni Devlet Hastanesine acil tıp uzmanı atandı
Besni Devlet Hastanesinin C rol grubundan B rol grubuna yükselmesinin ardından açılan Acil Tıp Uzmanı kadrosuna atama yapıldı. Ataması tamamlanan Uzm. Dr. Alper Demirkaya acil serviste göreve başladı.
Aşı sırası gelen 65 yaş üstü vatandaşlara önemli çağrı:
Aşı sırası gelen 65 yaş üstü vatandaşlara önemli çağrı:
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında vatandaşlara aşılama çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda yeni bir karar alan İlçe Sağlık Müdürlüğü, aşı sırası gelen 65 yaş üstü vatandaşlar için mobil ekipler oluşturdu. Sırası gelen vatandaşların mahallelerindeki belirlenen alanlara giderek aşılarını yaptırabileceğini bildirdi.
Vatandaşlar aşı için sırasını bekliyor
Vatandaşlar aşı için sırasını bekliyor
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı aşılama çalışmaları devam ediyor. Besni Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Şuheda Arpacı, sağlık çalışanlarının aşılama çalışmalarının tamamlandığını ve risk grubundaki öncelikli kişilere aşı yapılmaya başlanacağını bildirdi. Dr. Arpacı ayrıca vatandaşlara aşı yaptırmaları konusunda tavsiyede bulunarak; “Yapılan aşı çalışmaları boyunca hiçbir yan etkiye rastlanmadı. Vatandaşlarımızı gönül rahatlığıyla aşı olmaya davet ediyorum” dedi.
Başhekim Helli B Rol Grubunu değerlendirdi
Başhekim Helli B Rol Grubunu değerlendirdi
Besni Devlet Hastanesinin C Rol grubundan B rol grubuna yükselmesini değerlendiren hastane başhekimi Ali Helli, yükselmeyle birlikte birçok önemli avantajlar elde ettiklerini söyledi. Helli; “Örneğin, hastanemizde C kategorisinde hizmet alamadığımız beyin cerrahı, cildiye, intaniye gibi bölümler açılabilecek. Uzman hekim sayımız mevcut durumun iki katından fazla olacak” dedi.
BESNİ´YE 14 DOKTOR ATANACAK
BESNİ´YE 14 DOKTOR ATANACAK
Adıyaman Ak Parti Milletvekili Ahmet Aydın, Adıyaman´a 84´ü pratisyen, 26´sı uzman olmak üzere toplam 110 yeni doktor ataması yapılacağını açıkladı. Listede ikisi Nöroloji ve ortopedi uzmanları olmak üzere 14 doktorun ise Besni´ye atanacağı bildirildi.
Adıyaman´da ilk kez ERCP işlemi yapıldı
Adıyaman´da ilk kez ERCP işlemi yapıldı
Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi´nde Gastroenteroloji Uzmanları tarafından ilk defa Endoskopik Retrograd Kolanjio-Pankreatografi (ERCP) işlemi başarıyla yapıldı.
Hasta ziyaretlerine sınırlama getirildi
Hasta ziyaretlerine sınırlama getirildi
Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hasta ziyareti uygulamasına sınırlama getirildi.
AMELiYATHANE VAR ANESTEZi UZMANI YOK!
AMELiYATHANE VAR ANESTEZi UZMANI YOK!
Besni Devlet Hastanesinde 2 aydır bulunmayan Anestezi Uzmanı yüzünden hastalar mağdur oldu. Ameliyat olamayan hastalar çevre illerin yolunu tutarken, son kurada Besni´ye atanan Anestezi Uzmanının ise 1 ay rapor aldığı meyil izni ile birlikte Besni´ye gelmesinin 45 günü bulabileceği öğrenildi.
Adıyaman´da ilk defa “Biyonik Kulak” ameliyatı yapıldı
Adıyaman´da ilk defa “Biyonik Kulak” ameliyatı yapıldı
Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk defa Koklear İmplant “biyonik kulak” ameliyatı yapıldı.
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alim, ilim ve amelin yeri cennettedir. Alim, ilmi ile amel etmezse, ilim ve amel cennette, alim ise cehennemde olur.

Hz. Muhammed
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
16 Eylül 2021 Perşembe