YILMAZKAYA: YEREL MEDYA BİTİRİLMEK İSTENİYOR..!

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, “AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla komisyonda kabul edilerek TBMM Genel Kuruluna gelen bu yasal düzelmeyle yerel medyanın bitirilmesi hedeflenmekte” dedi.
GÜNDEM 17.10.2021 16:37:00 435 0

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca verilen resmi ilanların gazetelere verilmemesiyle ilgili madde düzenlemesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Milletvekili Yılmazkaya, “Bu madde eğer AKP ve MHP’nin komisyonda kabul ettiği şekilde geçseydi, ulusal-yerel birçok gazeteyi etkileyecekti ama bu işten en çok etkilenecek olan yine maalesef yerel gazeteler olacaktı.

Birçok sorunla uğraşan yerel medyanın devletten gerekli desteği almadan ayakta durması zaten çok zor. Ama net bir şekilde görülmektedir ki Hükümetin baskı politikalarıyla bilinçli bir şekilde yerel medya bitirilmek istenmekte” şeklinde ifade etti.

RESMİ İLANLARIN KESİLMESİNE YÖNELİK YAPILAN BU HAMLEYİ KINIYORUM!

Özgür basının, demokrasinin gelişmesi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Yılmazkaya şöyle devam etti; “Basının özgür olabilmesi için ekonomik olarak ayakta kalması büyük bir öneme sahiptir. Hükümetin, medyanın yaklaşık yüzde 95’ini etkisi ve baskısı altına aldığı ülkemizde, yerele medya kuruluşlarının faaliyetlerini sürdürebilmesi adına resmi ilanların devamlılığı büyük bir öneme sahipken, AKP ve MHP oylarıyla resmi ilanların kesilmesine yönelik yapılan bu hamleyi kınıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerimizin muhalefeti sonucu bu maddenin düzenlemeden çıkarılmasını yerel medyanın devamlılığı adına çok olumlu buluyorum.” diye konuştu.

YEREL MEDYAYA SGK VE KDV DESTEĞİ ŞART!

Yerel medya kuruluşlarının SGK ve Maliye borçlarının ertelenmesi, reklam ücretlerindeki KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmesini isteyen Yılmazkaya, Basın İlan Kurumunun ilan paylarının artırılmasını istedi.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Yılmazkaya şunları kaydetti; “Toplumun gerçekleri öğrenmesi adına mücadele veren, yereldeki gelişmeleri ve olayları gündeme taşıyan yerel medyanın önemi yadsınmaz. Yerel medya son yıllarda büyük ekonomik kriz içinde iken Kovid-19 salgını ile adeta yok olma sürecine girmiştir. Yerel medya kuruluşlarında pandemi süresince oluşan asgari kadroda bulunanların maaşları, SGK ve vergileri ödeyemez durumdayken hükümetin böylesi bir durumda medyaya daha çok destek olması gerekirken, bu tip düzenlemelerle yerel medyayı zora sokması kabul edilebilir değildir” dedi.