YUNUS EMRE: DEMOKRASİNİN ÖZÜ ÇOĞUNLUĞUN İDARESİ DEĞİLDİR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman İl Başkanlığı tarafından CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre ve Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere´nin konuşmacı olarak katıldığı, “Demokrasi ve Hukuk” konulu konferans düzenlendi. Konferansta konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre; “Demokrasinin özü çoğunluğun idaresi değildir. Demokrasinin özü müzakere etmek, uzlaşma aramak, ortak aklı işletmek herkes için iyi olan herkesin içine sinecek olana ulaşmaktır” dedi.
Tarih: 10.3.2020 13:16:01/ 3130okunma / 0yorum

“DÜNYANIN EN KANLI DİKTATÖRLERİ BİLE SEÇİM YAPIYOR”

Adıyaman Belediyesi Konferans Salonunda düzenlenen konferansta konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre, çok önemli konu üzerinde konuşacaklarını belirterek, "Demokrasi ve Hukuk bugün ki konumuzun başlığı. Demokrasi bir yanıyla fikir, bir yanıyla bir ideal birçok farklı rejim kendisine demokrasi diyor ve demokratik olduğunu iddia ediyor ama ne ölçüde demokratik bunun ile ilgili tabi şüpheler var” dedi.
Demokrasi fikrini tanımlayan Emre, şöyle devam etti; “Demokrasi adı üzerinde halkın yönetimi dedik yani halkın yönetime katılabilmesinin ya da yönetimde bulunanları seçebilmesinin mümkün olması. Tabi bununla da sınırlı değil yönetimi etkilemesi lazım, yanlış kararlar alırsa yönetim onları uyarması lazım. Yönetimin belirli aralıklarla da değişmesi lazım, şimdi bu bizi temel bir kavrama ulaştırıyor; demokrasi düşünmesi gereken temel kavrama o da seçimler. Demokrasi sadece seçim değil ama seçim gerçekten demokrasinin olmazsa olmazı. Dünyanın en kanlı diktatörleri bile seçim yapıyorlar. Bu yüzden sadece seçim yapmak gerek değil. Hatırlayın Saddam da seçim yapıyordu yüzde 99´lar da falan seçiliyordu diğerleri de seçim yapıyordu.
Seçimlerin bir defa adil olması gerekiyor. Seçimlere giderken bir özgürlük ortamının olması lazım ve belli aralıklarla seçim yapılması lazım. Şimdi seçimde adil olunması ne demek, bir defa seçimlere katılan adaylara seçimlere katılan partilerin iddialarını, fikirlerini topluma ulaştırabilmesi lazım. Seçim sayıları yapılırken bağımsız bir takım kuruluş ve kurumların denetlenmesi lazım yani oyların sandığa girdiği gibi sandıktan çıkması lazım bu işin olmazsa olmazı. Demek ki seçimde adil olunması önemli.
Şimdi bunu bir kenara not edelim seçimler demokrasi için çok önemli tamam bunun farkındayız ama bu yeterlimi çünkü demokrasiyi siz sadece çoğunluğun idaresi olarak değerlendirirseniz orada yanılırsınız çünkü değerli arkadaşlarım çoğunluk idaresi dediğiniz şey mutlak bir şey değildir değişebilir, yani yüzde 51 olan diyelim 6 ay sonra 51 olmayabilir."

“DEMOKRASİNİN ÖZÜ UZLAŞMAYA VARMAKTIR”

Toplumun çoğunluğunun belli bir dönem bir fikri desteklerken başka bir dönem o fikri desteklemeyebileceğine işaret eden Emre, "Seçim şunun için lazımdır insanlar birbirini yemesinler anlaşamadıkları durumda kavga etmek yerine çoğunluğun dediği olsun desinler ama işin özü, demokrasinin özü uzlaşmaya varmaktır. Demokrasinin özü çoğunluğun idaresi değildir. Demokrasinin özü müzakere etmek, uzlaşma aramak, ortak aklı işletmek herkes için iyi olan herkesin içine sinecek olana ulaşmaktır. O yüzden tabi ki millet idaresi önemli diyoruz ama millet idaresi çoğunluk idaresi anlamına gelmez. Çünkü çoğunluk milletin bir parçasıdır, tamamı değildir. Örneğin mecliste bulunan çoğunlukta milletin tamamı değildir, o da bir milletin parçasıdır. O zaman şuna ulaşıyoruz demokrasi dediğimiz rejimde çoğunluğun dediği olur bu doğru anlaşmazlık durumunda çoğunluğun dediği olur ama azınlıkta bulunanda karar süreçlerine katılır onun neticesine açıktır ve azınlıkta bulunanın da temel hak ve hukuku da garanti altındadır” şeklinde ifade etti.

“HEPİMİZİN BARIŞA, KARDEŞLİĞE, ÖZGÜRLÜĞE ÇOK İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ ORTAMDAYIZ”
CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere de, Demokrasi ve Hukuk konulu konferans yapıyor olmanın gurur verici olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti; “Bugün Adıyaman´da gerçekten, özelliklede ülkemizin içerisinde bulunduğu şu sıkışık dönemde Demokrasi ve Hukuk konulu bir konferansı yapıyor olmak hepimiz için çok gurur verici ben bu konuda gerekli çalışmaları yapan bütün örgütüme teşekkür ediyorum.
Bugün gerçekten hepimizin barışa, kardeşliğe, özgürlüğe çok ihtiyaç duyduğu ortamdayız. Bugün ki konumuz, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre Hocamız biz hoca diyoruz kendisine, hocam gerçekten isminin gerçekten gereğini yapan sevginin, barışın, kardeşliğin deyip hem parlamento da, hem de partimizde gerçekten son dönemlerde nadir yetişen siyasetçilerden. Onu bugün Adıyaman´da ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz.”

“İLİMİZ VE ÜLKEMİZİN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN YOĞUN BİR ÇALIŞMA BAŞLATTIK”

CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet, ise, “Göreve yeni başlamamın heyecanıyla ve daha önce il başkanlığınızı yapmamış olmamın onuruyla hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Ülkece çok ihtiyaç duyduğumuz özlemini çektiğimiz demokrasi ve hukuk konferansına hoş geldiniz. Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman İl Örgütü olarak göreve geldiğimiz günden başlayarak, İlimizin ve ülkemizin sorunları ile çözümü için yoğun bir çalışma başlatmış bulunuyoruz. Bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisinde Adıyaman´ın sesi olan tüm sorunlarımızı dile getiren çözüm için emek sarf eden milletvekilimiz Sayın Abdurrahman Tutdere beye huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.
Konferans sonrasında parti yönetimi ve üyeleri toplu hatıra fotoğrafları çekti. Konferansa, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre, CHP Adıyaman Milletvekili Avukat Abdurrahman Tutdere, Gölbaşı Belediye Başkanı İskender Yıldırım, CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet, CHP İlçe Başkanı Hüseyin Buluş, CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Emine Köseler, İYİ Parti Adıyaman İl Başkanı Kenan Doğan, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Aslan Palalı, partililer ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak:

/resimler/2021-2/23/1619396092055.jpg

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başkan Dişkaya´dan sert açıklama
Başkan Dişkaya´dan sert açıklama
Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya, yerel basına destek verilmediğini ifade ederek sert açıklamalarda bulundu.
ADIYAMAN VAKA SAYISI EN ÇOK AZALAN 6 İL ARASINDA
ADIYAMAN VAKA SAYISI EN ÇOK AZALAN 6 İL ARASINDA
Sağlık Bakanlığı 10-16 Nisan tarihlerini kapsayan İllere göre haftalık vaka sayılarının yer aldığı risk haritasını paylaştı. Haritaya göre bir önceki haftaya nazaran vaka sayısı en çok azalan 6 il arasına giren Adıyaman´da haftalık vaka sayısı yüz binde 248´e geriledi. Yaşanan gelişmenin ardından Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak Adıyamanlılara teşekkür etti.
ALi ERDEMOĞLU, RAMAZAN´DA  iHTiYAÇ SAHiPLERiNi UNUTMADI
ALi ERDEMOĞLU, RAMAZAN´DA iHTiYAÇ SAHiPLERiNi UNUTMADI
Eğitim ve ülke ekonomisine verdikleri katkının yanı sıra hayır işlerine de büyük önem veren Erdemoğlu Ailesi, Ramazan ayını yaşadığımız şu günlerde ihtiyaç sahiplerini yine unutmadı. Son olarak Hayırsever hemşerimiz Ali Erdemoğlu tarafından gönderilen 10 bin koli gıda ve 6 ton et yardımları Besni ve Adıyaman´da ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmaya başlandı.
Başkan Dişkaya canlı yayına konuk oluyor
Başkan Dişkaya canlı yayına konuk oluyor
Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya bugün saat 14.00-16.00 arasında gündeme dair konuları konuşmak üzere facebook adresinden canlı yayın destekli programa konuk oluyor.
Kızilin´de dokuma kursu törenle açıldı
Kızilin´de dokuma kursu törenle açıldı
Kızilin´de Besni Kaymakamlığı, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve İŞKUR işbirliğiyle açılan dokuma kursu sayesinde kadınlar hem mesleki beceri kazanıp hem de gelir elde edecek.
Demirel, yapımı devam eden okul inşaatlarını inceledi
Demirel, yapımı devam eden okul inşaatlarını inceledi
Besni İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demirel Besni´de yapımı devam eden okul inşaatlarında incelemelerde bulundu.
Anadokulu öğrencilerinden anlamlı davranış
Anadokulu öğrencilerinden anlamlı davranış
M. Sadık Paccı Anaokulu Küçük Melekler Sınıfı öğrencileri Ramazan öncesi ihtiyaç sahibi ailelere Ramazan Kolisi yardımında bulundu.
THK´dan fitre ve zekat çağrısı
THK´dan fitre ve zekat çağrısı
Türk Hava Kurumu (THK) Besni Şube Başkanı Ali Deveci, Besnilileri Ramazan ayında fitre ve zekatlarını THK´ya vermeye çağırdı.
GASUYAD´DAN SUVARLI´DAKİ OKULLARA ANLAMLI DESTEK
GASUYAD´DAN SUVARLI´DAKİ OKULLARA ANLAMLI DESTEK
Gaziantep Suvarlılar Yardımlaşma Derneği (GASUYAD), Suvarlı´da bulunan okulların ve öğrencilerin öncelikli ihtiyaçları olan donanım ve kırtasiye setleri malzeme yardımında bulundu. Malzemelerin teslimi sırasında konuşan İlçe Kaymakamı Nazlı Demir; “Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın imkanlarını daha da iyileştiren bu çalışmadan dolayı emeği geçenleri tebrik ederim” dedi.
Valilik ihtiyaç sahipleri için yardım kampanyası başlattı
Valilik ihtiyaç sahipleri için yardım kampanyası başlattı
Adıyaman Valili Mahmut Çuhadar Ramazan ayı dolayısıyla ihtiyaç sahibi aileler için yardım kampanyası başlatıldığını bildirdi. Kampanya ile ilgili açıklamada bulunan Vali Çuhadar tüm hayırseverleri destek olmaya davet etti.
VAKA SAYILARININ DÜŞMESİ  İÇİN KISMİ KAPANMA UMUDU
VAKA SAYILARININ DÜŞMESİ İÇİN KISMİ KAPANMA UMUDU
Koronavirüs gündemiyle geçtiğimiz Salı günü toplanan Cumhurbaşkanlığı kabinesi Ramazan ayı için bir dizi kararlar alarak ilk iki hafta kısmi kapanmaya karar verdi. Sokağa çıkma kısıtlamasındaki saat değişikliği başta olmak üzere birçok konuda alınan ek tedbirler uygulanmaya başlarken ek tedbirlerle vaka sayılarındaki artışında önüne geçilmesi hedefleniyor.
Hayırsever çiftten Uzunkuyu´ya kütüphane
Hayırsever çiftten Uzunkuyu´ya kütüphane
Besni Kaymakamı Nazlı Demir´in teşviki, Aşkın ve Adnan Kayabaşlı çiftinin desteği ile Fatma Gökçe, Dilek Yalkı´nın işbirliğiyle hayata geçen Aşkın&Adnan Kayabaşlı Kütüphanesinin açılışı törenle yapıldı.
Besni SHM 10 Nisan´da polisleri unutmadı
Besni SHM 10 Nisan´da polisleri unutmadı
Besni Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü 10 Nisan Polis Haftası dolayısıyla İlçe Emniyet Müdürlüğünü ziyaret ederek emniyet mensuplarına gül takdim etti.
AKIN: İKTİDAR ESNAFA BİR GÜN BİLE SAHİP ÇIKMADI..!
AKIN: İKTİDAR ESNAFA BİR GÜN BİLE SAHİP ÇIKMADI..!
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun talimatlarıyla oluşturulan Ekonomi Masası heyeti Adıyaman ve ilçelerine gelerek esnaf ve halkın sorunlarını dinledi. Besni´ye görevlendirilen heyet içerisinde Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Uşak Milletvekili Özkan Yalım ve İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek esnaf ve vatandaş ziyaretlerinin ardından Şire Pazarı içerisinde basın açıklaması yaptı. Heyet adına açıklamalarda bulunan Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; “Devleti yanında görmek isteyen esnafımız sadece yasaklarla karşılaşmış. Yasaklar esnafın dükkanından içeriye giriyor ama lebalep kongrelerden içeriye girmiyor. Bunun adına insafsızlık, adaletsizlik denir. Bunun ne akılla ne bilimle hiçbir şeyle alakası yok” dedi.
Başarılı Doktor Gündoğan, Kamu Hastaneler Birliği Başkanı oldu
Başarılı Doktor Gündoğan, Kamu Hastaneler Birliği Başkanı oldu
Bir dönem Besni Devlet Hastanesi Başhekimliği görevini yürüten Başarılı Doktor Mehmet Gündoğan, Gaziantep Kamu Hastaneler Birliği Başkanlığına atandı.
TÜRK POLİSİ 176 YAŞINDA
TÜRK POLİSİ 176 YAŞINDA
Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 176. Yıldönümü Besni´de düzenlenen törenle kutlandı.
BESNİ´DE ÖĞRETMENLERE İLK YARDIM KURSU VERİLDİ
BESNİ´DE ÖĞRETMENLERE İLK YARDIM KURSU VERİLDİ
Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlk Yardım Eğitim Merkezi Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesindeki İş Yeri Sağlık ve Güvenlik birimi tarafından Besni´de bir hafta boyunca öğretmenlere ilk yardım kursu verildi. Eğitmenler, olası kaza anlarında yapılması gerekenleri uygulamalı olarak öğretmenlere gösterdi.
ERDEMOĞLU TÜRKİYE´NİN EN ZENGİNLERİ ARASINDA
ERDEMOĞLU TÜRKİYE´NİN EN ZENGİNLERİ ARASINDA
Amerika´nın önde gelen iş dergilerinden olan FORBES, dünyanın ve Türkiye´nin en zengin insanlarını açıkladı. Besnili hayırsever hemşerilerimiz Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu ve Başkanvekili Ali Erdemoğlu da açıklanan listede yer aldı.
KARNAÇIK MEZRASI KARANTİNAYA ALINDI
KARNAÇIK MEZRASI KARANTİNAYA ALINDI
Besni Kaymakamlığı ilçeye bağlı Kutluca köyü Karnaçık mezrasının artan koronavirüs vakaları nedeniyle 10 gün süreyle karantina altına alındığını bildirdi.
Koronavirüs denetimleri devam ediyor
Koronavirüs denetimleri devam ediyor
Besni´de denetim ekipleri, son yayınlanan genelgeyle yüzde elli kapasiteyle hizmet vermeye başlayan yemek-içme mekanlarında denetimler gerçekleştirdi.
QUİCK SİGORTA´YA “GÜVEN DAMGASI”
QUİCK SİGORTA´YA “GÜVEN DAMGASI”
Quick Sigorta, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´nin (TOBB), tüketicilerin elektronik ortamda güvenle alışveriş yapmalarına imkan sağlayan ´Güven Damgası´na layık görüldü. Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar; “Ortak Aklı Teknoloji ile Birleştirdik´ mottomuzla teknolojiye hep ilk günden beri yatırım yaptık. Pratik ve kaliteli hizmet vermeyi ön planda tuttuk ama bunları yaparken güvenilirlikten asla vazgeçmedik” dedi.
SHM´den Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinliği
SHM´den Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinliği
2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü, Besni Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından organize edilen etkinliklerle kutlandı. Etkinlikte konuşan kurum müdürü Mustafa Orhan; “Toplumun her bir bireyi bu farkındalık hareketinin bir parçası olmalı ve biz ne kadar çok insana bunu anlatırsak o çocukların hayallerinin gerçekleşme olasılığının da aynı oranda artacağını biliyoruz” dedi.
Başkan Altın vefatının 24. Yılında Türkeş´i andı
Başkan Altın vefatının 24. Yılında Türkeş´i andı
Besni Ülkü Ocakları Başkanı Mustafa Altın, merhum başbuğ Alparslan Türkeş´in vefatının 24. Yılı dolayısıyla açıklamada bulundu.
GÖRME ENGELLİLER İÇİN SESLİ KİTAP KAFE AÇILDI
GÖRME ENGELLİLER İÇİN SESLİ KİTAP KAFE AÇILDI
Gençlik ve Spor Bakanlığının görme engelli bireylerin bilgiye erişimine katkı sağlamak amacıyla Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklediği ve Adıyaman Görme Engelliler Spor Kulübü tarafından yürütülen “Kültürden İrfana Sesli Kitap Kahve Projesi´nin” açılışı gerçekleştirildi.
Yayalar kırmızı çizgimiz uygulaması hayata geçti
Yayalar kırmızı çizgimiz uygulaması hayata geçti
İçişleri Bakanlığının farkındalık oluşturmak amacıyla hayata geçirdiği “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” uygulaması Besni´de de hayata geçti.
Sektörde büyük satın alma:
Sektörde büyük satın alma:
Hayırsever işadamı hemşerimiz Mahmut Erdemoğlu´nun sahibi olduğu MAHER Holding, Anadolu Grubu´nun bünyesinde bulunan 25 katlı Kozyatağı İkiz Kulelerini satın aldı. Bir süredir devam eden devir işlemlerinin tamamlanması ile birlikte Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve Maher Holding Yönetim Kurulu Başkanı hemşerimiz Mahmut Erdemoğlu bir araya geldi.
Adana Besnililer Derneğinde 8. Olağan Kongre heyecanı
Adana Besnililer Derneğinde 8. Olağan Kongre heyecanı
Adana Besnililer Derneği geçtiğimiz Cumartesi günü 8. Olağan Genel Kurul Toplantısını gerçekleştirdi. Tek liste halinde gidilen kongrede mevcut başkan Avukat Neşet Aytekin oy birliğiyle yeniden başkanlığa seçilerek güven tazeledi. Kongrede açıklamada bulunan Başkan Aytekin, dernek binasının üst kısmının da tamamlandığı müjdesini vererek buranın bir restoran işletmesi olarak hizmete sunulduğunu ve buradan gelen gelirin bir kısmının burs alan öğrencilere verileceğini aktardı.
BALKA MEZRASI KARANTİNAYA ALINDI
BALKA MEZRASI KARANTİNAYA ALINDI
Besni Kaymakamlığı ilçeye bağlı Beşyol köyü Balka mezrasının artan koronavirüs vakaları nedeniyle 10 gün süreyle karantina altına alındığını bildirdi.
SASA, 2023 YILINDA 330 MİLYON DOLAR YATIRIMLA ELYAF ÜRETİM TESİSİ AÇACAK
SASA, 2023 YILINDA 330 MİLYON DOLAR YATIRIMLA ELYAF ÜRETİM TESİSİ AÇACAK
Hayırsever hemşerimiz Erdoğalu Holdingin sahibi olduğu Sasa Polyester Sanayi AŞ´nin 2023 yılında 330 milyon dolarlık yatırımla devreye alacağı elyaf üretim tesisi, şirketin cirosuna yıllık 550 milyon dolar katkı sağlayacak.
Besni Akın Spordan Vali Çuhadar´a ziyaret
Besni Akın Spordan Vali Çuhadar´a ziyaret
Bu sezon Bölgesel Amatör Ligde mücadele edecek olan Besni Akın Spor yönetimi Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar´ı makamında ziyaret ederek kulübün çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Taş avı öldürmez ve düşmanı helak etmez, ancak göz çıkarır ve diş kırar.

Hz. Muhammed
Soğuk iklimde yaşayan tatlı su kaplumbağası türü olan kaplumbağaların,sonbaharda derin bir nefes alarak girdikleri sudan,ilkbaharda çıktıklarını ve bu kaplumbağaların üç ay oksijensiz hayatta glikolizden enerji sağlayarak kalabildiklerini ve bunların kalp atışlarının dakikada bir olduğunu,

Su kaplumbağları hakkında bilgi
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
20 Nisan 2021 Salı