YUNUS EMRE: DEMOKRASİNİN ÖZÜ ÇOĞUNLUĞUN İDARESİ DEĞİLDİR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman İl Başkanlığı tarafından CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre ve Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere´nin konuşmacı olarak katıldığı, “Demokrasi ve Hukuk” konulu konferans düzenlendi. Konferansta konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre; “Demokrasinin özü çoğunluğun idaresi değildir. Demokrasinin özü müzakere etmek, uzlaşma aramak, ortak aklı işletmek herkes için iyi olan herkesin içine sinecek olana ulaşmaktır” dedi.
Tarih: 10.3.2020 13:16:01/ 1588okunma / 0yorum

“DÜNYANIN EN KANLI DİKTATÖRLERİ BİLE SEÇİM YAPIYOR”

Adıyaman Belediyesi Konferans Salonunda düzenlenen konferansta konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre, çok önemli konu üzerinde konuşacaklarını belirterek, "Demokrasi ve Hukuk bugün ki konumuzun başlığı. Demokrasi bir yanıyla fikir, bir yanıyla bir ideal birçok farklı rejim kendisine demokrasi diyor ve demokratik olduğunu iddia ediyor ama ne ölçüde demokratik bunun ile ilgili tabi şüpheler var” dedi.
Demokrasi fikrini tanımlayan Emre, şöyle devam etti; “Demokrasi adı üzerinde halkın yönetimi dedik yani halkın yönetime katılabilmesinin ya da yönetimde bulunanları seçebilmesinin mümkün olması. Tabi bununla da sınırlı değil yönetimi etkilemesi lazım, yanlış kararlar alırsa yönetim onları uyarması lazım. Yönetimin belirli aralıklarla da değişmesi lazım, şimdi bu bizi temel bir kavrama ulaştırıyor; demokrasi düşünmesi gereken temel kavrama o da seçimler. Demokrasi sadece seçim değil ama seçim gerçekten demokrasinin olmazsa olmazı. Dünyanın en kanlı diktatörleri bile seçim yapıyorlar. Bu yüzden sadece seçim yapmak gerek değil. Hatırlayın Saddam da seçim yapıyordu yüzde 99´lar da falan seçiliyordu diğerleri de seçim yapıyordu.
Seçimlerin bir defa adil olması gerekiyor. Seçimlere giderken bir özgürlük ortamının olması lazım ve belli aralıklarla seçim yapılması lazım. Şimdi seçimde adil olunması ne demek, bir defa seçimlere katılan adaylara seçimlere katılan partilerin iddialarını, fikirlerini topluma ulaştırabilmesi lazım. Seçim sayıları yapılırken bağımsız bir takım kuruluş ve kurumların denetlenmesi lazım yani oyların sandığa girdiği gibi sandıktan çıkması lazım bu işin olmazsa olmazı. Demek ki seçimde adil olunması önemli.
Şimdi bunu bir kenara not edelim seçimler demokrasi için çok önemli tamam bunun farkındayız ama bu yeterlimi çünkü demokrasiyi siz sadece çoğunluğun idaresi olarak değerlendirirseniz orada yanılırsınız çünkü değerli arkadaşlarım çoğunluk idaresi dediğiniz şey mutlak bir şey değildir değişebilir, yani yüzde 51 olan diyelim 6 ay sonra 51 olmayabilir."

“DEMOKRASİNİN ÖZÜ UZLAŞMAYA VARMAKTIR”

Toplumun çoğunluğunun belli bir dönem bir fikri desteklerken başka bir dönem o fikri desteklemeyebileceğine işaret eden Emre, "Seçim şunun için lazımdır insanlar birbirini yemesinler anlaşamadıkları durumda kavga etmek yerine çoğunluğun dediği olsun desinler ama işin özü, demokrasinin özü uzlaşmaya varmaktır. Demokrasinin özü çoğunluğun idaresi değildir. Demokrasinin özü müzakere etmek, uzlaşma aramak, ortak aklı işletmek herkes için iyi olan herkesin içine sinecek olana ulaşmaktır. O yüzden tabi ki millet idaresi önemli diyoruz ama millet idaresi çoğunluk idaresi anlamına gelmez. Çünkü çoğunluk milletin bir parçasıdır, tamamı değildir. Örneğin mecliste bulunan çoğunlukta milletin tamamı değildir, o da bir milletin parçasıdır. O zaman şuna ulaşıyoruz demokrasi dediğimiz rejimde çoğunluğun dediği olur bu doğru anlaşmazlık durumunda çoğunluğun dediği olur ama azınlıkta bulunanda karar süreçlerine katılır onun neticesine açıktır ve azınlıkta bulunanın da temel hak ve hukuku da garanti altındadır” şeklinde ifade etti.

“HEPİMİZİN BARIŞA, KARDEŞLİĞE, ÖZGÜRLÜĞE ÇOK İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ ORTAMDAYIZ”
CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere de, Demokrasi ve Hukuk konulu konferans yapıyor olmanın gurur verici olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti; “Bugün Adıyaman´da gerçekten, özelliklede ülkemizin içerisinde bulunduğu şu sıkışık dönemde Demokrasi ve Hukuk konulu bir konferansı yapıyor olmak hepimiz için çok gurur verici ben bu konuda gerekli çalışmaları yapan bütün örgütüme teşekkür ediyorum.
Bugün gerçekten hepimizin barışa, kardeşliğe, özgürlüğe çok ihtiyaç duyduğu ortamdayız. Bugün ki konumuz, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre Hocamız biz hoca diyoruz kendisine, hocam gerçekten isminin gerçekten gereğini yapan sevginin, barışın, kardeşliğin deyip hem parlamento da, hem de partimizde gerçekten son dönemlerde nadir yetişen siyasetçilerden. Onu bugün Adıyaman´da ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz.”

“İLİMİZ VE ÜLKEMİZİN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN YOĞUN BİR ÇALIŞMA BAŞLATTIK”

CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet, ise, “Göreve yeni başlamamın heyecanıyla ve daha önce il başkanlığınızı yapmamış olmamın onuruyla hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Ülkece çok ihtiyaç duyduğumuz özlemini çektiğimiz demokrasi ve hukuk konferansına hoş geldiniz. Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman İl Örgütü olarak göreve geldiğimiz günden başlayarak, İlimizin ve ülkemizin sorunları ile çözümü için yoğun bir çalışma başlatmış bulunuyoruz. Bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisinde Adıyaman´ın sesi olan tüm sorunlarımızı dile getiren çözüm için emek sarf eden milletvekilimiz Sayın Abdurrahman Tutdere beye huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.
Konferans sonrasında parti yönetimi ve üyeleri toplu hatıra fotoğrafları çekti. Konferansa, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre, CHP Adıyaman Milletvekili Avukat Abdurrahman Tutdere, Gölbaşı Belediye Başkanı İskender Yıldırım, CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet, CHP İlçe Başkanı Hüseyin Buluş, CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Emine Köseler, İYİ Parti Adıyaman İl Başkanı Kenan Doğan, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Aslan Palalı, partililer ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Besni´de evden çıkamayan yaşlı çiftin yardımına jandarma koştu
Besni´de evden çıkamayan yaşlı çiftin yardımına jandarma koştu
Besni´de Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkamayan yaşlı çift, hayvanlarının biten samanı için jandarmadan yardım istedi. Yaşlı çift için komşu köyden askeri araçla saman taşıyan jandarma ekiplerinin davranışı takdir topladı.
Besni Esnaf Odası tüm esnaflara ücretsiz maske dağıtmaya başladı
Besni Esnaf Odası tüm esnaflara ücretsiz maske dağıtmaya başladı
Son günlerde ülkemizde de hızla yayılan koronavirüs salgınına karşı Besni Esnaf ve Sanatkarlar Odası kendi imkanlarıyla temin ettikleri maskeleri ilçe genelinde tüm esnaflara dağıtmaya başladı.
Başkan Emre; “Türk Polis Teşkilatının 175. Yılı kutlu olsun”
Başkan Emre; “Türk Polis Teşkilatının 175. Yılı kutlu olsun”
Besni Belediye Başkanı E. Mehmet Emre, Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 175. Yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Adıyaman´ın ilk İnternet Medya Derneği Kuruldu
Adıyaman´ın ilk İnternet Medya Derneği Kuruldu
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonuna (TGK) bağlı olan Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti bünyesinde Adıyaman İnternet gazetecileri birimi kuruldu. Başkanlığa Mehmet Cihan Akbilek atandı.
Karadağ´dan Adıyaman´a Getirilen 493 Türk Vatandaşı Karantinaya Alındı
Karadağ´dan Adıyaman´a Getirilen 493 Türk Vatandaşı Karantinaya Alındı
Karadağ´da çalışan 493 işçi koronavirüs tedbirleri kapsamında getirildikleri Adıyaman´da öğrenci yurdunda karantinaya alındı.
Adıyaman´ın tüm giriş ve çıkışlarına sıkı kontrol
Adıyaman´ın tüm giriş ve çıkışlarına sıkı kontrol
Koronavirüs (Kovid-19) salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla Vali Aykut Pekmez Başkanlığında gerçekleşen İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile il ve ilçe merkezlerine araç giriş çıkışının yasaklanması nedeniyle polis ve jandarma ekipleri, il genelinde kontrol noktalarında denetimleri yoğunlaştırdı.
Besni Belediyesinden Durak Kabinlerine Dezenfektan
Besni Belediyesinden Durak Kabinlerine Dezenfektan
Koronavirüs (Kovid-19) tedbileri kapsamında durak kabinlerine Besni Belediyesi tarafından dezenfektan bırakıldı.
Belediyeye çöp kamyonu hibe edildi
Belediyeye çöp kamyonu hibe edildi
Besni Belediye Başkanı E. Mehmet Emre´nin girişimleri sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´ndan Besni Belediyesi´ne çöp kamyonu hibe edildi.
Ali Atalar´ın yeni kitabı “Gaziantep Çocuk Oyunları” çıktı
Ali Atalar´ın yeni kitabı “Gaziantep Çocuk Oyunları” çıktı
Gazeteci Araştırmacı yazar Ali Atalar´ın son kitabı olan “Gaziantep Çocuk Oyunları” kitabı yayınlandı. İçerisinde 210 yöresel oyunun oynanış şekilleri ve kurallarının yer aldığı kitap 300 sayfa olarak okuyucularının karşısına çıktı.
ARAÇ MUAYENE SÜRELERİ 3 AY ERTELENDİ
ARAÇ MUAYENE SÜRELERİ 3 AY ERTELENDİ
Besni Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mitat Songur, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında aracının muayene süresi gelenlere 3 ay ek süre tanındığını bildirdi.
ERDEMOĞLU HOLDİNG ÇALIŞANLARINA SAHİP ÇIKTI
ERDEMOĞLU HOLDİNG ÇALIŞANLARINA SAHİP ÇIKTI
Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, holding bünyesinde faaliyet gösteren Gaziantep ve diğer illerdeki tüm işletmelerde çalışan hiçbir çalışanın işten çıkarılmadığını ve ücretlerinden kesinti yapılmadığını, başlatılan Milli Dayanışma Kampanyasına da 3 milyon lira ile katıldıklarını ifade etti. Erdemoğlu, işletmelerin bulunduğu illerin Valiliklerine de toplamda 10 bin koli gıda yardımı yaptıklarını belirtti.
Vali Pekmez´den Koronavirüs Uyarısı
Vali Pekmez´den Koronavirüs Uyarısı
Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, ülkemizde de yayılmaya devam eden koronavirüs ile ilgili açıklamada bulundu. Vali Pekmez; “Bir kişinin kurallara uymaması yüzlerce kişinin hayatını tehlikeye atabiliyor” dedi.
TUTDERE: SAĞLIK ÇALIŞANLARI ARASINDA AYRIM YAPILMASI YANLIŞTIR
TUTDERE: SAĞLIK ÇALIŞANLARI ARASINDA AYRIM YAPILMASI YANLIŞTIR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, “Korona virüsle mücadele kapsamında sağlık personeline ek ödenek verilecek olması olumlu bir gelişmedir, destekliyoruz. Ancak sağlık çalışanlarının tamamını kapsamıyor olması büyük bir eksikliktir. Sağlık çalışanları arasında ayrım yapılıyor olması yanlıştır.” dedi.
Binzet´ten Bağış Talimatına Tepki
Binzet´ten Bağış Talimatına Tepki
Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet, yazılı yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası için okulların iç yazışma gruplarına gönderilen mesajda idareci ve öğretmenlerden para toplamaları, makbuzları da il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine göndermeleri istenmesine tepki gösterdi.
ÇAĞRILARA KULAK VER SOKAĞA ÇIKMA BESNİ
ÇAĞRILARA KULAK VER SOKAĞA ÇIKMA BESNİ
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´nın açıkladığı verilere göre Adıyaman´da 26 kişide koronavirüs bulunuyor. Tüm dünyada hızla yayılan ve ölümcül boyutlara ulaşan koronavirüse karşı yetkililer vatandaşları aralıksız uyarırken vatandaşlar sosyal mesafe kuralına uymadan çarşı merkezinde, parklarda, PTT ve Banka ATM´leri önlerinde kalabalık gruplar oluşturmaya devam ediyor.
Besni Küçük Sanayi Sitesi Geçici Süreliğine Kapatıldı
Besni Küçük Sanayi Sitesi Geçici Süreliğine Kapatıldı
Son günlerde hızla yayılan Koronavirüs nedeniyle Besni Küçük Sanayi Sitesi tedbir amaçlı bir hafta süreyle kapatıldı.
BESNİ´DE MASKE ÜRETİMİNE START VERİLDİ
BESNİ´DE MASKE ÜRETİMİNE START VERİLDİ
Besni Servi Erdemoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kurulan atölyede Halk Eğitim Merkezi bünyesindeki usta öğreticiler ve okul öğretmenleri tarafından günlük bin adet maske üretilmeye başlandı.
PTT´den Sosyal Mesafe Kuralı Uyarısı!
PTT´den Sosyal Mesafe Kuralı Uyarısı!
Besni PTT Şube Müdürü Aziz Arslan son günlerde hızla yayılan koronavirüs ile ilgili açıklamada bulundu. Açıklamasında sosyal mesafe kuralına dikkat çeken Arslan; “Son dönemde tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında müşterilerimizi ve çalışanlarımızı korumak adına tedbirlerimizi alıyoruz. Bu kapsamda tüm iş yerlerimizde sosyal mesafe kuralını uyguluyoruz” dedi.
Zeynel Koca; “Mağduriyetlerin Giderilmemesi kabul edilemez”
Zeynel Koca; “Mağduriyetlerin Giderilmemesi kabul edilemez”
Eğitim-Sen Besni Şube Başkanı Zeynel Koca, son günlerde hızla yayılan koronavirüs dolayısıyla yaşanan mağduriyetleri dile getirdi. Koca yaptığı açıklamada; “ücretli öğretmenlerin ve usta öğreticilerin mağduriyetinin giderilmemesi kabul edilemez bir tutumdur” dedi.
Jandarmanın Koronavirüs mücadelesi devam ediyor
Jandarmanın Koronavirüs mücadelesi devam ediyor
Adıyaman İl Jandarma Komutanlığı, yeni tip koronavirüs salgınının ülkemizde en az kayıp ve hasarla atlatılabilmesi ve salgının kontrol altına alınarak daha fazla yayılmasının engellemesi için çalışmalarını sürdürüyor.
TUTDERE: TÜTÜNDE ÖTV İNDİRİMİ SORUNU ÇÖZMEYE YETMİYOR!
TUTDERE: TÜTÜNDE ÖTV İNDİRİMİ SORUNU ÇÖZMEYE YETMİYOR!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Cumhurbaşkanlığı´nın sarmalık tütüne uygulanacak ÖTV indirimini içeren ve Adıyamanlı tütüncüleri de yakından ilgilendiren kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Tutdere, değerlenmesinde tütündeki ÖTV indiriminin yeterli olmadığını söyledi.
BAŞKAN BİNZET; “SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİN”
BAŞKAN BİNZET; “SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİN”
CHP Adıyaman İl Başkanı Burak Binzet son günlerde hızla yayılan koronavirüsle ilgili açıklamada bulundu. Sokağa çıkma yasağını gündeme getiren Binzet yaptığı açıklamada; “Devlet tüm sosyal ve ekonomik önlemleri alarak bir an önce sokağa çıkma yasağı ilan etmelidir” dedi.
Pazar ve Marketlere Çocukların Girişi Yasaklandı
Pazar ve Marketlere Çocukların Girişi Yasaklandı
Adıyaman Valisi Aykut Pekmez sosyal medya hesabından pazar ve marketlere çocukların girişinin yasakladığını duyurdu.
Adıyaman Havalimanı Yolcu Trafiğine Kapatıldı
Adıyaman Havalimanı Yolcu Trafiğine Kapatıldı
İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelde Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında iller arası seyahat sınırlaması nedeniyle Adıyaman Havalimanı yolcu trafiğine kapatıldı.
Koronavirüse karşı tedbirler artırılmaya devam ediyor
Koronavirüse karşı tedbirler artırılmaya devam ediyor
Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Korona Virüs (COVİD-19) ile ilgili alınacak ilave tedbir ve önlemlerin görüşüldüğü İl İdare Kurulu Toplantısı Vali Aykut Pekmez Başkanlığında toplandı.
Erkenek İçme Suyu İş Teslimi Protokolü İmzalandı
Erkenek İçme Suyu İş Teslimi Protokolü İmzalandı
Besni´nin yıllardır beklediği Erkenek İçme Suyu´nun ihalesinin ardından, Besni Belediye Başkanı E. Mehmet Emre, Erkenek İçme Suyu Birlik Başkanı olarak ihaleyi alan firma ile İş Teslimi Protokolü imzaladı.
SASA SAĞLIKTA ÜRÜN TEDARİĞİNİ KESİNTİSİZ SAĞLIYOR
SASA SAĞLIKTA ÜRÜN TEDARİĞİNİ KESİNTİSİZ SAĞLIYOR
Hayırsever hemşerilerimiz Erdemoğlu Ailesinin sahibi olduğu SASA Polyester, koronavirüs nedeniyle maske, plastik eldiven gibi kritik alanda üretim yapan sağlık ekipmanları şirketlerine ara mamul tedariği sunuyor. Piyasadaki artan maliyetlere rağmen ürün fiyatlarında indirime giden SASA, Türkiye´nin en büyük petrokimya şirketleri arasında yer alıyor.
Kontrol Noktalarında Ateş Ölçümü Yapılıyor
Kontrol Noktalarında Ateş Ölçümü Yapılıyor
Adıyaman İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile Koronavirüs (Covid-19) Salgını ile mücadele kapsamında şehrin giriş ve çıkışlarındaki kontrol noktalarında sağlık kontrolü yapılıyor.
Vefa Sosyal Destek Grubu çalışmalarına devam ediyor
Vefa Sosyal Destek Grubu çalışmalarına devam ediyor
Besni Belediyesi tarafından ilçede 65 yaş üstü kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar için oluşturulan “Vefa Sosyal Destek Grubu” evinde kalan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor.
TUTDERE; "VATANDAŞ SALGINDAN BAŞKA HER ŞEYLE MÜCADELE EDİYOR!"
TUTDERE; "VATANDAŞ SALGINDAN BAŞKA HER ŞEYLE MÜCADELE EDİYOR!"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez´in yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesiyle, Elektrik Dağıtım Şirketlerinin vatandaşı mağdur eden uygulamalarını meclise taşıdı.
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsanların en hayırlıları, ahmak, aptal diye adlandırılmadıkça kıyamet kopmaz

Hz. Muhammed
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
10 Nisan 2020 Cuma