2018 YILINDA ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ VERİLECEK
Tarih: 5.5.2018 14:13:50 / 4845okunma / 0yorum
TEVFİK TİLEK

Asgari ücrette yaşanan artışların maliyetlerin artmasında neden olmaktadır.Özellikle son yıllarda asgari ücretin enflasyonun oldukça üzerinde arttırılması bir yandan çalışanlar yönünden olumlu etki yapmakla birlikte, işveren açısından da maliyetlileri arttırmıştı.

İşte bu maliyet artışının bir kısmının devlet tarafından karşılanması için de 2 yıldır asgari ücret desteği verilmektedir.Esasen bu yıl asgari ücret desteğinin devam etmeyeceği açıklanmıştı. Ancak 2018 yılı eylül ayına kadar bu destek devam ettirilmesi yönünde 7103 sayılı torba yasayla düzenleme yapıldı.

Destek Eylül ayına kadar

Asgari ücret desteği 4(a) sigortalısı çalıştıran işverenlere verilecektir.Uygulamada 2018 yılı öncesinde tescil edilerek 2018 yılında tescil edilen işyerleri açısından ikili sistem dikkate alınacaktır.Bu uygulanacak asgari ücret desteğinin farkı 2018 yılının tamamında değil Ocak ile Eylül ayları dönemlerinde uygulanacak olmasıdır.

a) 4/a bendi kapsamında (Hizmet akdiyle çalışan)sigortalı çalıştıran işverence;

b) 2018 yılı içinde ilk defa bu kanun kapsamına alınan işyerlerinden bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının,

2018 yılı Ocak ile Eylül ayları/ dönemleri için Bakanlar Kurulu´nca tespit edilen günlük tutar ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, bu işverenlerin kuruma ödeyecekleri primlerinden mahsup edilecek ve bu tutar İşsizlik Sigorta Fonu´ndan karşılanacak.

2018 öncesinde tescil edilen işyerlerinde, 2017 yılının o ayına ilişkin SGK´ya bildirilen prime esas günlük kazanç Bakanlar Kurulunca belirlenen tutarın altında olan sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısı dikkate alınacak.

Bakanlar Kurulu belirleyecek

Bakanlar Kurulu´nun belirleyeceği tutarın altında olan sigortalıların 2018 yılının cari ayında sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısı Bakanlar Kurulunca tespit edilecek günlük tutarla çarpılacaktır.Bulunan tutar asgari ücret  desteği miktarı olacak ve işverenlerin SGK´ya ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecek.

Bakanlar Kurulunun belirleyeceği prime esas günlük kazanç sınırı, toplu iş sözleşmesi uygulanan özel sektör işveren için ayrıca tespit edilecektir.Bunun nedeni toplu iş sözleşmeleri hükümleri nedeniyle ücretlerdeki maliyet artışının daha fazla olmasıdır.

2018 yılı içinde tescil edilen işyerlerinden bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısı, Bakanlar Kurulunca tespit edilecek günlük tutar ile çarpılacaktır.Bulunan tutar asgari ücret desteği miktarı olacak ve işverenlerin SGK´ya ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecek.

Şartlar neler?

Diğer teşviklerde olduğu gibi 2018 yılında tescil edilen işyerleri için yasal yükümlülüklerin süresi içerisinde yerine getirmeleri esastır.2018 yılı Ocak ile Eylül aylarına/dönemlerine ait aylık prim ve hizmet belgelerin veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini yasal süre içerisinde verilmesi gereklidir. Benzer şekilde sigorta primlerini yasal süresinde ödenmeli, SGK´ya prim,idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunmaması gerekmektedir.Bu yükümlülüklere aykırı davranılması halinde 2018 yılında tescil edilen işyerleri için asgari ücret desteği hükümleri uygulanmayacak.

Muvazaaya dikkat!

Asgari ücret desteğinden yararlanabilmek için muvazaa işlem tesis edilmemesi şarttır.Mevcut bir işletmenin kapatılarak değişik bir ad,unvan ya da bir iş birimi olan açılması veya yönetim ve kontrolü elinde bulunduracak şekilde doğrudan veya dolaylı ortaklık ilişkisi bulunan şirketler arsında istihdamın kaydırılması, şahıs işletmelerinde işletme sahipliğinindeğiştrilmesi gibi Sigorta Fonu katkısından yararlanmak amacıyla işlem yapılmamalıdır.

Muvazaalı işlem tesis ettiği anlaşılan veya sigortalıların prime esas kazançlarını 2018 yılı Ocak ila Eylül ayları/ dönemleri için eksik bildirdiği tespit edilen işyerlerinden İşsizlik Sigortası Fonunca karşılanan tutarın gecikme cezası  ve gecikme zammıyla birlikte geri alınacaktır.Bu işyerleri hakkında asgari ücret desteği hükümleri uygulanmayacak.

Sigortalı ve işveren hisselerine ait sigorta primlerinin devlet tarafından karşılandığı durumlarda işverenin ödeyeceği sigorta priminin İşsizlik Sigorta Fonunca karşılanacak  tutardan az olması halinde sadece sigorta prim borcu kadar mahsup işlemi yapılacaktır.

5018 sayılı Kanuna ekli(I)sayılı cetvelde sayılan kamu idarelerine ait kadro ve pozisyonlarda 4(a) kapsamında çalışan sigortalılar için asgari ücret desteği uygulanmayabilir.

2018 yılı Ocak ila Eylül aylarına/dönemlerine ilişkin yada süresi dışında SGK´ya verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya Maliye Bakanlığına verilecek muhtasar prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı sigortalılar dışında asgari ücret desteği uygulanmayacak.

 

Anahtar Kelimeler: 2018, YILINDA, ASGARİ, ÜCRET, DESTEĞİ, VERİLECEK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Güzelliği sevdiği kadar, erdemi de seven bir insanı daha görmedim.

Konfüçyus
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
23 Ocak 2020 Perşembe