GÜNDEM

Birkaç yıldır kapalı olan İzmir Besnililer Derneği yeniden faaliyete geçti. Derneğin yeni binası ise Erdemoğlu Vakfı tarafından satın alındı.

GÜNDEM

MİLLETVEKİLİ ERDOĞAN’A MOĞOLİSTAN BÜYÜKELÇİSİNDEN ANLAMLI HEDİYE

Türkiye'de ki görev süresi dolan Moğalistan Büyükelçisi hemşerimiz Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan'ı ziyaret etti.

GÜNDEM

Kaymakam Demir’den vatandaşlara aşı çağrısı

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, sağlık ekibiyle iş yerlerini gezerek vatandaşları ve esnafı aşı olmaya davet etti.

GÜNDEM

Başkan Dişkaya’dan ikinci OSB açıklaması

Adıyaman Gazeteciler Cemiyet Başkanı Zeki Dişkaya, 6. Bölge teşvikinden yararlanan Adıyaman’da OSB’nin yetersiz olduğunu ifade ederek ikinci bir OSB’nin kurulması gerektiğini dile getirdi.


Hasan TURGUT


49 yıl sonra bir ADANA - GÖLBAŞI TREN YOLCULUĞU


Bu nasıl bir ülke ki 49 yılda demiryolu ulaşımında kendi memleketimde, yaşadığım yörede, bir arpa boyu yol alınmamış.
Sene 1970 o zamanlar Gölbaşı´nda oturuyoruz, liseyi Adana Erkek Lisesinde parasız yatılı olarak okudum, o yıllar lise öğrenimi 3 yıl ve ben üç yıl boyunca Gölbaşı´ndan Adana´ya trenle gittim geldim. Sanki o yıllar tren yolculuğu daha güzeldi. Yine her gün öğle saatlerinde o zamanlar "motorlu tren" derlerdi, dizel lokomotifler yeni TCDD´de hizmete girmişti. Yine Elazığ - Adana MOTORLU TREN seferleri vardı. Şimdi adı FIRAT EKSPRES olmuş ve TCCD Taşımacılık A.Ş işletmecilik yapıyor.
Yıllar sonra bir tren yolculuğu yapalım dedik; nostalji olur, azıcık memleket manzarası çekelim dedik, üzüldük, hüzünlendik, kahrolduk. Yöremin bu geri kalmışlığını sizlerle paylaşmak istedim.
Adana - Gölbaşı tren yolunda hiçbir güzergah değişikliği yok. Sanki karayolunda gidercesine sallanıyorsunuz, bazı yerlerde eşek ya da katır hızında ama yine de hakkını yemeyelim, beş saatte bir otobüs yolculuğu süresinde yolculuğumuz sürdü. Klimalı yolculuk güzeldi, ancak yarı yolda bizim vagondaki klima arızalandı, bir Eylül sıcağında yine kan ter içinde kaldık.
Sabah saat 08.35 trenin Adana otogarından hareket saati. Koltuk araları boşluklar güzel. Her koltuk lokomotifin önde ya da arkada olmasına göre döndürülebiliyor. Vagonlar klimalı. Biletleri internet ortamından kredi kartı ile alabiliyor, akıllı telefonda internet çıktısı ile bilet kontrol görevlisine ibraz edebiliyorsunuz. Trende de peşin para ile bilet almak mümkün.
Tren Fevzipaşa istasyonunda tren gidiş yönü değişiyor, koltukları yolcular kendi becerileri ile gidiş yönüne doğru çevirebilyorlar. Düzensiz gelinen istasyonlar ile ilgili sesli bilgilendirme yapılıyor. Her vagonda tuvalet var ve sular akıyor.
Tam bilet 17,50 TL. 60 yaş üzeri % 20 indirimli bir kişi 14 TL. Toplam 31,50 TL´ye iki kişi ADANA´dan Gölbaşı´na geldik.
Gölbaşı´ndan şehiriçi dolmuş kişi başı 1,75 iki kişi 3,50 TL´ye, Gölbaşı otogarına geldik, Gölbaşı - Besni dolmuş ücreti 10 TL kişi başı, iki kişi 20 TL ödedik. Besni şehiriçi dolmuş kişi başı 2.00 TL toplam 4 TL ödedik. Yenikent´te güç bela kavuştuk.
Kısacası Gölbaşı´ndan BESNİ´ye de iki kişi 3,50+20,00+4,00=27.50 TL´ye gelebildik. Adana´dan Gölbaşı´na 300 km yolu 31,00 TL´ ye gel, Gölbaşı´ndan BESNİ´ye 24 km yolu 27,50 TL´ye gel. Üstelik ayakta yolculuk ederek. Dolmuş şoförüne yer yoksa binmeyelim ikazına rağmen kavga dövüş BESNİ´ye geldik.
Her türlü olumsuzluğa rağmen tren yolculuğu güzeldi. Klimanın arızalanması, bilet kontrolünden koltukları oturma yönü değişikliği ricamızın "şu an o işe zaman ayıramam" şeklinde kabaca geri çevirisi yardımcı olmayışı ve kendi memleketimizde çok kısa mesafede yalan muamele ile yer olmadığı halde dolmuşa bidirilmemiz dışında her şey güzeldi.
Ama ben asıl kendi yöremde demiryolu yolcu taşımacılığında 49 yıl boyunca çok da hatırı sayılır bir gelişmenin olmadığına üzüldüm.
Yolculuk 49 yıl önce 8 saatti, şimdi 5 saate düşmüş, ancak tam güvenli değil. Fiyatlar cidden çok ekonomik, VATANDAŞIN tren yolculuğuna RAĞBET ETMEMESİ ÇOK ANLAMSIZ.
Yöre siyasilerinin Adana - Osmaniye - Kahramanmaraş - Adıyaman milletvekilleri ya da yerel siyasilerinin bölgemize Hızlı Tren hizmetlerini getirilmesi konusunda 49 yılda bir arpa boyu gelişme olmaması çok üzücü değil mi? Üstelik Adıyaman´a kadar yalandan da olsa bir projede Besni adının GEÇMEMESİNE ne demeli?
Adana - Besni otobüs yolculuğu maliyetleri kıyaslandığında 1/2 oranında yani yarı yarıya bir indirim söz konusu. İndi bindi olayı dışında bir sıkıntı yok. Vatandaşın da ne yaptığına akıl ermiyor. Süre aynı süre üstelik yarı fiyatına, neden demiryolu taşımacılığını yolculuğunu tercih etmez anlamak mümkün değil.
Küçük baş, büyük baş hayvanlar bir merada otlanıyormuş, başlarında çoban yanında çocuklar. Göklerde bir uçak belirmiş; çocuklar açmış ağzını, şaşkınlık ve hayranlıkla uçağa bakmışlar. "Aa bakın, bakın uçak geçiyor demişler", sevinmişler.
Büyükbaş hayvanlardan öküz, çocukların bu davranışına çok gülmüş.
"Sanki tren geçiyor" demiş içinden.
Hani derler ya ne bakıyorsun "öküzün trene baktığı gibi" Öküzün trene hayranlığı, ilgisi malum.
Acaba ilgisizliğimiz "öküz" olmayışızımızdan mı?
Onun için mi trene bakmıyor, treni önemsemiyoruz?
Ya da "öküz" kadar trenin önemini anlayamayışımızdan mı? Ne dersiniz?
Ekonomik sıkıntılar ancak tasarruf ile aşılır, özel araçlarla uzun yolculuk akıl kârı değil. Daha güvenli, daha yaygın bir demiryolu taşımacılığı ülkemize çok şey kazandırır.
Büyük önder Atatürk´ün yurdun her tarafını demiryolu ağı ile örme fikri bir an evvel SİYASİLER tarafından hayata GEÇİRİLMELİDİR.
Toplu taşımacılığın yaygınlaştığı ve daha da modernleştiği günlerin gelmesi dilek ve temennisiyle herkesi bir kez Gölbaşı - Adana tren yolcuğuna davet etmek istiyorum. Göreceksiniz NOSTALJİ ANLAMINDA SEVECEK, en azından benim kadar ÜLKEMİZİN DEMİRYOLU AĞI İLE ÖRÜLMEYİŞİNE ÜZÜLECEKSİNİZ.