ADIYAMAN´DA YAŞLILARIN DEVLETİ YOK!
Tarih: 14.1.2020 09:50:10 / 794okunma / 0yorum
ALİ YILMAZ

SEYİRTEPESİ´nde ellerim yanağımda, daldım gizemli bir uykuya! Düşlerken Adıyaman´ı, misafir oldum bir yaşlı çiftin hayatına! Bir piyesi dinler gibi dramı verdim ruhuma! Yaşanmışlığın sesi yüreğime çok dokununca sustum içimden, şimdi yaşlı dedenin sesi kulaklarımda...
Yaşlandık değil mi hanım! Ne devletimiz var, nede çocuklarımız! Hep gelecek korkusuyla geçti ömrümüz. Hep yarınlara bıraktık bugün harcamamız gereken üç beş kuruşu! Son mevsimler neden hep kış, yazın ortasında üşür ellerimiz! Ahh sevgili hayat arkadaşım! Çok oldu biliyorum. Tutamadın küçücük torun elini! Kulaklarında sadece çırcırböceği! Odanın ortasında vızıldayan sineği duyacak kadar yalnızlaştık değil mi! En son ne zaman güldün unuttum! Bak hatırladım şimdi, resmini çekip bıyık yapmıştı da gülmüştün toruna ! Kış akşamı soba kenarında, maşa sesini ne tiz duyarım bu sessizlikte! Haydi ağlama, sen demiyor muydun yanımızdayken bile sanki hiç yoklar diye!
Eceliyle ölen azaldı mı ne Adıyaman´da ! Kimi kahrından, kimi yalınızlığın verdiği ızdıraptan! Çok yaşlandık hanım! İkimizde korkuyoruz hissediyorum! Hangimiz önce giderse, diğerimiz ölür aslında! Her taraf beton yığını, gidip gölgesinde dinlenecek yer de yok! Gidip izlesek mi torunları kaydıraklardan ruhumuza doğru güldüklerini! Oysa bizim de çocuklarımız vardı !Bayrama daha çok evet! Pencere kenarına da kuşun gelmedi daha, korkma gelir o ! Sen kediyi de unutma, ateşe çişini yaparsa koşturur bizi masallara! Kül eşek hikayesi vardı hani! Tembel kedi ateşe çişini yapardı ilgisiz kalınca ! Kuru bir üzüm tanesiydi derdi! Bizim tasamız ne büyük hanım, ömrümüz dört duvara mahkum! Bak ağlama, haydi ekmek pişirelim biz, belki gelen olur aydınlanır cam kenarlarımız!
Olmadı be hanım! Yine aydınlanmadı odamız. Gece sobanın tavana vurduğu ışıktan, ruhum oynadı durdu. Yüreğim çok yandı gece boyu! En çok da kadın olup, Adıyaman da olduğun için sana üzüldüm! Bir gün olsun kendin için yaşamadın! Kadın olmak ne zor şu Adıyaman da! Saatlerce bir tabak pilav için ayıkladığın taşlara dalar durursun! Çok benziyor değil mi hasretiyle yandıklarının yüreğine! Bütün hayatını küçücük bir alanda geçirdin, bitirdin! Bu yüreği bu kadar küçük yerde nasıl da büyüttün! O kadar EMEK verdin de ne oldu! Ne evladın gördü, nede devlet! Hani hep dersin ya devlete bizden uzak olsunlar diye! Çok düşündüm hanım i, devletin bizden uzak durmaya hakkı bile yok. Çünkü Adıyaman´da yaşlıların devleti de yok, kimisinin evladı da yok!
Keşke seni, bütün umutlarını, hayallerini sırtıma alıp her yeri gezdirebilsem! Keşke gözlerin bir başka görse! Farklı renklerle kamaşsa! Şu denizi görsen mesela, gemilerin rıhtımdan kalkışını, bir çok elin vedalaşmasını yaşasan da yüreğine konan ateşe su dökülmüş olsa! Ahh Adıyaman hep mi yaşlı her yanın, hep mi bastona tutunur umutların! Oysa seçimlerde arabayla hiç halimiz yokken oy vermeye götürdüler! Çok söylendin Hanım! İçin çok yandı. Bizi bugüne kadar niye hiç görmüyorlar diye? Biliyorum tertemiz yüreğin kaldırmıyor çirkefliği ! Gözlerime çok kısa bakıyorsun artık hanım! Gözlerime dokundukça gözlerin, yaşatamadıklarım kurşun olur iner beynime! Ne olur affet beni, istemezdim Adıyaman da kadın olmanı! Yaşamadan ölmenin diğer adı!
Ah Hanım! Duydun mu yine soba gazından zehirlenen olmuş! Kimsesiz kalmak da zehirdir! İnsanın nefesi kesilir bilirsin! Gözlerin hep nemli, derinden nefes alıp vermediğin çok oldu biliyorum! Ölmek kurtuluş deme hanım, ölürsek bilirim üzdüğümüz için üzülürsün sen! Koca dünyada seni dolu dolu gülerken hiç görmedim. Ben de gülmedim hanım! Biz Adıyaman´da hep sahipsiz kaldık öylece yaşlandık! Yaşlandıkça öldük! Yaşamadan öldük. Ölünce mi yaşarız kimbilir!
Bir haber daha hanım! Soba gazından zehirlenen yaşlı çift yapılan tüm müdahelelere rağmen kurtarılamadı...

DİPNOT:
Arkadaşları ile devamlı kavga eden sorunlu bir gençvarmış. Babası bir gün ona ders vermek istemiş. Ona çivilerle dolu bir torba ve boş bir tahta vermiş. Oğluna:
– Arkadaşların ile tartışıp kavga ettiğin zaman her sefer bu tahtaya bir çivi çakacaksın.
Genç, arkadaşları ile yine kavga etmiş ve birinci günde tahta perdeye 30 çivi çakmış. Sonraki zamanlarda arkadaşları ile iyi geçinmeye çalışmış ve her geçen gün daha az çivi çakmış.
Bir gün gelmiş ki hiç çivi çakmamış. Babası onu yeniden tahtanın önüne götürmüş ve demiş ki:
– Bugünden başlayarak tartışmayıp kavga etmediğin her gün için tahtadan bir çivi sökeceksin.
Günler sonra bir gün gelmiş ki tahtada ki her çivi çıkarılmış. Babası oğluna:
– Aferin, arkadaşlarınla iyi geçiniyorsun. Bütün çivileri tahtadan söktün ama tahtada artık çok delikvar. Eskisi gibi olmayacak. Her delik arkadaşlarınla kavga ettiğin zaman söylediğin kötü sözlerdir. Arkadaşların seni affetse de izleri hep kalacak ve bu delikler kapanmayacak. Arkadaşlarına değer vermelisin. Unutma ki her zaman onların yardımına, dostluğunaihtiyacın olacak. Hayat Akarken, arkadaşlarınızın, dostlarınızın, sevdiklerinizin kalbini incitirseniz, kendinizi sonrasında affettirseniz de kalplerinin bir köşesinde hep bir sızı kalacaktır.

BİR TWİT:
Birer android gibi yaşamaya başladık, neredeyse artık başımızı telefonlardan kaldıramıyoruz.
İnsanlar, Türkiye´de ortalama her 10 dakikada bir telefonuna bakıyormuş, Avrupa´da bu rakam 58 dakika civarında.

Anahtar Kelimeler: ADIYAMAN, YAŞLILARIN, DEVLETİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
BU PATATES, KARPUZDUR ASLINDA! (14 Mart 2020 - Cumartesi)
TURİST VİRÜSLER (11 Şubat 2020 - Salı)
DEPREMİN ÜÇ MAYMUNLARI! (04 Şubat 2020 - Salı)
KANAL ADIYAMAN PROJESİ! (21 Ocak 2020 - Salı)
KAMYON KASASINDA JUMANJİYE YOLCULUK! (01 Ocak 2020 - Çarşamba)
SARAY´IN TAKLACI KUŞLARI (11 Aralık 2019 - Çarşamba)
MATRUŞKADAN ÇIKAN CHP´Lİ ! (29 Kasım 2019 - Cuma)
MAVİ YILAN BESNİ´YE RENK KATTI! (05 Kasım 2019 - Salı)
TRUMP´A MEKTUBUMDUR! (22 Ekim 2019 - Salı)
EBUCEHİL KARPUZLARI... (14 Eylül 2019 - Cumartesi)
KURBANLIK ADIYAMAN! (20 Ağustos 2019 - Salı)
GÜÇ ZEHİRLENMESİNE BALANS AYARI (02 Temmuz 2019 - Salı)
BEYİNLERE TUTTURULAN CEHALET ORUÇLARI ! (01 Haziran 2019 - Cumartesi)
ŞENER ŞEN´İN “YAZ KIZIM” MODU (22 Mayıs 2019 - Çarşamba)
AKP, PELİNSU HANIM VE ÜÇ KONUŞMACI! (08 Mayıs 2019 - Çarşamba)
OYVERENİSTLER! (12 Nisan 2019 - Cuma)
EYYÜP MEHMET EMRE ÖZEL RÖPORTAJI... (23 Mart 2019 - Cumartesi)
KÜTÜPHANE DE GİZEMLİ OLAY ! (06 Mart 2019 - Çarşamba)
ADIYAMAN´I KAŞIK´LAYANLAR ! (01 Mart 2019 - Cuma)
HAYALLERİMİZE ATILAN FIRÇA DARBELERİ (10 Ocak 2019 - Perşembe)
PAPAĞAN´NIN SUÇU NE ? (01 Ocak 2019 - Salı)
ASGARİ ÜCRET BEY “NEDEN” ÖLDÜ? (18 Aralık 2018 - Salı)
9´U 5 GEÇE CAMİ DUVARI MÜDAVİMLERİ ! (21 Kasım 2018 - Çarşamba)
YASTIK ALTINDA DONUMUZ VAR...! (07 Ağustos 2018 - Salı)
KILIÇDAROĞLU´NUN KASEDİ ÇIKMIŞ! (31 Temmuz 2018 - Salı)
GERÇEK BİR MİTİNG KONUŞMASI ! (12 Haziran 2018 - Salı)
CEBİMİZE UZANAN MERDİVENLER (04 Haziran 2018 - Pazartesi)
İSRAİL KAVUNU, PREMATÜRE SEÇİM! (22 Mayıs 2018 - Salı)
ADIYAMAN´I “KİM” KURTARACAK❗ (15 Mayıs 2018 - Salı)
ADIYAMAN, FİLLER VE GUGUK KUŞLARI (08 Mayıs 2018 - Salı)
ŞEYTANIN “MAŞALLAH” DEDİKLERİ ! (21 Nisan 2018 - Cumartesi)
YEDİ DÜVEL ADIYAMAN´A KARŞI (03 Nisan 2018 - Salı)
2019 SEÇİMİ BALKON KONUŞMALARI (23 Mart 2018 - Cuma)
Sayfa:
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Musibetin sevabına talip olmaklığın, musibeti çekmekte iken de varsa, zahidsin.

Hz. Muhammed
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
30 Mart 2020 Pazartesi