GÜNDEM

AGC’DEN ŞEHİTLERE VEFA PROGRAMI

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti, Şehitlere Vefa Programında 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan asker ve polislerin ailelerini ağırladı.

GÜNDEM

SASA’DA HEDEF TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 10 FİRMASINDAN BİRİ OLMAK

Erdemoğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren SASA Polyester Sanayi A.Ş. ülke ekonomisinin adeta can damarlarından biri olarak hedeflerinin de üstünde rakamsal başarılar elde etmeye ve hızla büyümeye devam ediyor.

GÜNDEM

Kaymakam Nazlı Demir köy ziyaretlerine devam ediyor

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, köy ziyaretleri kapsamında Çomak ve Kutluca köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

GÜNDEM

ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE HiBE DESTEĞi MÜJDESi

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2021 yılı dördüncü toplantısı, Vali Mahmut Çuhadar başkanlığında gerçekleştirildi.


UZM.DR. MUSTAFA TORUN


AŞILAMA VE SORUNLAR


GİRİŞ: Son günlerde popüler bir kardiyoloji hocamızın ve daha öncede alanı dışı bazı akademisyen hocalarımızın özellikle grip aşısı ve paralelinde doğal olarak diğer aşılarla ilgili olumsuz konuşmaları, aşılamada elde ettiğimiz olumlu mesafeyi geriye götürmektedir. Giderek aşılanan çocuk ve erişkin sayısı azalmakta, buda aşı ile önlenebilen birçok enfeksiyon hastalığını tekrar sayısal ve oransal olarak arttırmaktadır.
2016 yılında çocuklarına aşı yaptırmayı reddeden aile sayısı 10 bini geçmiştir. Beraberinde ölüm ve sakatlıkların artacağı doğaldır. Tıp dalları içinde en şanslısı bence ?Enfeksiyon Hastalıkları? uzmanlık dalıdır. Neden derseniz? Önlenebilir hastalıklar grubunu içerdiğinden derim. Tıpta temel kurallardan biri de, ?HASTALIK OLMADAN, ONDAN KORUNMADIR?. Korunmanın da, en önemli yöntemi ?Aşılanmadır?. Aşı deyince doğal olarak akla, çocukluk dönemi gelir. Yetişkin olunca sanki iş işten geçmiş, aşı olayı akla bile gelmemektedir. Hatta bazı doktor ve diğer sağlık personeline, bu durum ters gelmektedir. Maalesef ?ERİŞKİN AŞILAMADA?, Türkiye sınıfta kalmıştır. Umarız bu durum tersine döner. Konuyu sade ve her zaman yaptığımız gibi, anlaşılır olsun diye sorulu, yanıtlı anlatmaya çalıştık. Umarım farkındalık yaratırız.

AŞI NEDİR? ETKİSİ NASIL OLUR?
İnsan ve hayvanları enfeksiyonlardan korumak ve bağışıklık oluşturmak amacı ile dışarıdan verilen biyolojik maddelerdir. Ölü veya zayıflatılmış mikroplardan elde edilir. Bağışıklık sistemini uyararak, canlıdaki mikrobu tanıyıp, bellek oluşturur. Aynı mikrop vücuda tekrar giriş yaptığında, onu tanıyıp yok eder.

AŞI TİPLERİ NELERDİR?
Canlı, ölü, subünit ve toksoit aşılardır.

AŞILANMADA TEMEL İLKELERİMİZ NELERDİR?
En çok görülen, en çok sakat ve sekel bırakan, en çok öldüren enfeksiyonları önlemek olmalıdır.

SAĞLIK HARCAMALARINDA AŞILARIN ROLÜ NEDİR?
Hastalığa bağlı sekel ve sakatlıkları önler, iş ve güç kaybını azaltır, hastaneye yatış süresi düşer, salgınlar yok olmaya başlar. Tedavi masrafları küçülmeye başlar. Toplumsal rahatlama olur.

ERİŞKİN AŞILAMADA ÖZEL GRUPLAR NELERDİR?
Organ nakli yapılanlar, metabolik ve endokrin hastalar, kalp akciğer hastaları, kanser hastalarıdır. Ulaşımın kolaylaşması, beraberinde riskli ülkelere gidiş de yerel enfeksiyonlara karşı, özel aşılamaları gündeme getirmiştir.

YAŞLI NÜFUSUN ARTIŞINDA AŞILAMANIN ÖNEMİ NEDİR?
Aşılama ile yaşlı nüfus artmış, aynı zamanda bu gruba karşı bazı aşıları yapmak gerekir hale gelmiştir.

KÜRESEL ÖLÇEKTE HANGİ ENFEKSİYONLARDA AŞILAMA BAŞARILI OLMUŞTUR?
Pandemik grip, Hepatit-B, toplum kökenli zatürree, menenjit, tetanoz, boğmaca, difteri, kızamık, kabakulak, kızamıkçık enfeksiyonlarında başarılı olmuştur.

ÜLKEMİZDE ERİŞKİN AŞILAMA ORANLARI YETERLİ MİDİR? REHBERİ VAR MIDIR?
Hayır, yeterli değildir. Birçok ülke kendi rehberini hazırlamış olsada biz henüz hazırlayamadık. Bu konuda iyi niyetli çabalar umut vermektedir.

ERİŞKİNLERE HANGİ AŞILARI YAPMAK GEREKİR?
Hepatit-A, B ve meningokok (Risk varsa)
Kızamık, kabakulak, kızamıkçık (Duyarlı erişkinlere)
Tetanoz, difteri (10 yılda bir)
Tetanoz, difteri, asellüler boğmaca (tek doz)
Suçiçeği aşısı (hastalığı geçirmemiş kimselere)
Seyahat aşıları (gidilecek ülkedeki yerel enfeksiyonlara karşı, o ülkenin rehberine göre)
Human Papilloma virüs aşısı (26 yaş altı, tartışmalı)
Grip ve zatürree aşısı,
Özel grup olan sağlık personeline Hepatit-B, Grip, kızamık, kabakulak, kızamıkçık, suçiçeği aşısı gerekir. Sözümü ?ÇAĞATAY GÜLER? hocama bırakıyorum..

GEREKENİ YAPTINIZMI?
YAPTINIZ MI GEREKENİ?

BİR ÇOCUK ÖLÜNCE BOĞMACADAN VEYA KIZAMIKTAN
GÖKTE BULUT OLUNCA
YAĞMUR OLUP DÜŞÜNCE YERE
CAN VERMEK İÇİN
ÇİÇEKLERE
SORAR VURURDA CAMLARA
TAKIR TAKIR

GEREKENİ YAPTINIZ MI?
YAPTINIZ MI GEREKENİ?