GÜNDEM

İyi Parti ilçe başkanı Yıldırım'dan Akedaş ve Belediyeye sert eleştiri..

İYİ Parti Besni İlçe Başkanı İmdat Yıldırım, Besni'yi etkisi altına alan kar yağışının ardından Belediye ve Akedaşa yaşanan aksaklıklar hakkında sorular yöneltti.

GÜNDEM

Besni’de 58 köye ulaşım sağlanamıyor

İki gündür etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle Besni’ye bağlı 58 köy ve 45 mezra yolu ulaşıma kapandı.

GÜNDEM

Kamu personelleri izinli sayılacak

İl genelinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda yaşanan olumsuzluklara karşın görevine gidemeyen kamu personelleri izinli sayılacak.

GÜNDEM

Salı günü başlayan ve etkisini artırarak devam eden kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Besni’ye bağlı tüm köy yolları kapanırken 10 saatlik elektrik kesintisi nedeniyle vatandaşlar geceyi karanlıkta ve soğukta geçirdi.


ALİ YILMAZ


AŞKIN ?BEKLENTİLER? HALİ


Bireyselleşme faktörünün sınır tanımayan uçsuz bucaksız beklenti halleri, kişileri eksik yanlarını tamamlama arayışına ittiği bu jenerasyon döneminde genelde zayıf özellikli olanın esaretiyle son bulur birliktelikler ! Aşklar görünür halde olabildiğince varken, ekranlara kalabalıklara, gülümsemeler iletim halindeyken, kendi özünden giderek uzaklaşır farkında olmadan kişiler! Çok sürmez oysa anlık duygu durum kandırmacalarının! Bireylerin birliktelik kararları, eksik yanlarına pansuman arayışı olduğu sürece, doğanın kabullendiği kalitenin çok uzağına düşer hayaller!

Bir tarif gerekmez aslında aşka! Çoğu kez sebepsizdir. Karşılanmış tüm beklentilerin haricinde kalan, dipsiz kuyudur belki de! Çağın tüm olanaklarıyla insan hayatına yaptığı katkı, yetinme dürtüsününün aşınımı, ve sürekli bir üst yaşam modelinin dayattığı travmalar, kişiler arasında hayali duvarlar örerken, nihayetinde gerçek aşka mesafenin ne kadar aşıldığını da kanıtlar! Çoğu kez zamanın kanıtladığı maskeli rol sahipleri içine girdiği girdabın kendisine sunduğu reçeteyi, kısa sürede fark eder aslında! Düşünceden, duygudan, realiteden yoksun sevgisiz birliktelikler, edinilen bir çok olanağa rağmen, uzay boşluğunda yüzer halde kişilere ızdıraplar yaşatır.

Aşkı anlamından uzaklaştıran, geçmişinde eksikliğini hissettiği ne varsa, o hayallerine kavuşma hedefiyle kabullendiği garip ve zavallı hallerin, sonradan neler yaşatacağını hesap etmeyen bireyler, imkanların tatmini neticesinde vardığı nokta, çağın en trajikomik hali! Ayağı yere sağlam basan, her anlamda donanımlı bireylerin gerçek sevgi haricinde dayatılan yada gizli niyetlerle varılan noktalara mesafeli duruşu, kişiler arasındaki medeni birlikteliği yücelttiği gibi beklenti ve niyetler değiştiği taktirde varılan sonuçlar da bireylerin dünyasını kabusa evirmemekte, sevgi bitse de saygının önemini ortaya çıkarmaktadır.

Kadının toplumdaki statüsünün erkek egemen toplumlarda belirlendiği şekliyle, kadına yaşam hakkını görevleriyle sınırlı tutan, varsa avantajları bunları muktedir olma gayretiyle kadına rol biçen, bu çağın iğrenilesi ezikliği karşısında, bazen kadının da bilerek bu esareti gönüllü kabullenişi eğitim seviyesinin de acı bir kanıtı! Kendini geliştirmeyen sürekli debelenme haliyle imkanlara ruhunu teslim eden acziyet içindeki bireylerin -cinsiyetçi yaklaşım sanılmasın- genelde kadın oluşu gelişmişlik açısından son derece önemli bir işaret!

Özgürlüğün sınırlarını kendi koşullarıyla harmanlayan, maddi imkanlardan korkmayıp esarete teslim olmayıp ruhunun manevi tatmini peşinden koşan bireylerin aşka yeni tarifler sunacağı kesin! Mutluluğu kalbin ve mantığının aynı potada eritilebildiği sınırlar dahilinde yaşayan bireylerin, ahlaki sınırları da gözettiği gerçeği varsayımdan ötedir. Bu gün kadının ekonomik kaygılarla sevgiyi aşkı ikinci plana atan tutumları neticesiyle baş gösteren çekirdek aile dramları, sonrasında kadının özellikle sosyal konumlarını kaybedişi gibi iç içe geçen travmalar sevgisiz başlanan ve erkeğe güç vehmedici zayıflık emareleri gibi zamanla ortaya çıkan sorunlar kadını toplumsal hayattan tecrit etmiştir. Konumunu gücünü kaybeden kadınlar ise bazen şiddeti bile kabul eder hale gelmiştir. Burda unutulmaması gereken kadının evde sevgisiz esareti en büyük şiddettir. Bu hale gelmemek için bireylerin tercihi aşktan sevgiden ve galiba en çokta saygıdan yana olmalıdır.

Seçimlerimizi yaparken bireylerde en çok sevdiğimiz taraflara dikkat etmemiz şart! Fiziki özelliklerin belli bir süre sonra giderek silikleşeceği gerçeğinin hafızalardaki yeri zinde tutulmalı, davranış biçiminin ise ruhumuzda, düşüncelerinizde sürekli yer edineceği; nefretimizi mi yahut sevgimizi mi geliştireceği ihtimallerini gözardı etmememiz gerekir. Ve galiba en çokta beklentilerimizin bu gün karşılanıyor oluşunu, hayatın tamamında olacağı tahminini daha objektif değerlendirmemiz gerekir! Hayat sürprizlerle dolu!

DİPNOT:
Platonik aşk yaşayan adamın birinin hayalleri gerçek olur; en çok sevdiği yıldız ile karşı karşıyadır, fırsat bu fırsat derken yıldız bayana sorar:
? Saçınızdan bir tutam bana verirseniz size 100 dolar veririm!
Yıldız:

? Hımmm 500 dolar verirsen bütün peruk senin olsun.

Beklentilerimizle gerçekler arasında çok fark vardır çoğu kez?.