GÜNDEM

İyi Parti ilçe başkanı Yıldırım'dan Akedaş ve Belediyeye sert eleştiri..

İYİ Parti Besni İlçe Başkanı İmdat Yıldırım, Besni'yi etkisi altına alan kar yağışının ardından Belediye ve Akedaşa yaşanan aksaklıklar hakkında sorular yöneltti.

GÜNDEM

Besni’de 58 köye ulaşım sağlanamıyor

İki gündür etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle Besni’ye bağlı 58 köy ve 45 mezra yolu ulaşıma kapandı.

GÜNDEM

Kamu personelleri izinli sayılacak

İl genelinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda yaşanan olumsuzluklara karşın görevine gidemeyen kamu personelleri izinli sayılacak.

GÜNDEM

Salı günü başlayan ve etkisini artırarak devam eden kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Besni’ye bağlı tüm köy yolları kapanırken 10 saatlik elektrik kesintisi nedeniyle vatandaşlar geceyi karanlıkta ve soğukta geçirdi.


Nuri Uçar


BESNİ AKIN SPOR


Türkiye´deki bütün Amatör Futbol ligler 2019-2020 futbol sezonunda COVİD-19 pandemi nedeniyle Futbol Federasyonu ligleri sonuçlandırılma kararı almıştı.

Liglerin sonuçlandırılması ile Adıyaman 1. Amatör kümede lider olan takımlar şampiyon olarak bir üst lige BAL (Bölgesel Amatör Lig) ?e alındılar. A ve B Guruplarının liderleri Besni Belediye Spor ve Adıyaman İmam Ağa Spor buna hak kazandılar, BAL Ligine alındılar.

İlimizde İmamağa sporun ve ilçemizde Besni Belediye Sporun BAL ligine alınması spor çevrelerinde büyük bir sevinçle karşılandı, bu fırsatı bir daha yakalamamız çok zor olabilirdi. Gelelim bu iki futbol takımımızın lige başlama şekillerine;

İmam Ağa Spor ne yaptı;

İlde başta spor adamlarını, eski sporcuları ve sporseverlerle bir araya gelerek kenetlerdiler. Ne yaparız, nasıl yaparız takımlarını ligde tutabilmek adına toplantılar yaptılar. Aldıkları kararlar doğrultusunda geçen yılki Futbol takımlarının iskelet kadrosunu hatta hemen hemen tamamına yakın sporcuları ellerinde tutarak işe başladılar. Mevcut kadrolarına Adıyaman´da diğer amatör takımlarda başarılı olan özellikle Adıyaman da ikamet eden Futbolcuları transfer ederek kadrolarını güçlendirdiler. Bilet kampanyası düzenleyerek ama hep birlikte sporcularla kapı kapı gezip takımlarını ekonomik olarak güçlendirdiler hem de takımlarına sempati oluşturdular. Sosyal medyayı kullanarak, birlik ve beraberlik mesajı verdiler.

Besni Belediye Spor olarak biz ne yaptık;

Futbol takımının BAL ligine alınmasıyla çok güzel bir kutlama ve birlik beraberlik mesajı vererek toplandık. Bundan sonra bir araya gelerek fikir alış verişi yapılacağı ve 3. Lig tecrübesi olan spor adamı, yönetici ve eski sporculardan istifade edileceği söylendi ve o laf orada kaldı. Bunlarla hiçbir araya gelinmedi. O kişilerin birikimleri, fikirleri ve önerilerini almak, dinlemek zahmetinde bulunmadılar. Birleşme ve dayanışmanın tam zamanı iken, herkes ben takımı şampiyon yaptım edası ile mevcut yönetimde fikir ayrılıkları baş gösterdi. Eski yöneticilere yol verildi, yeni yönetim oluşturuldu. Bu işler ben yaptım ile olmaz. Bu kişileri seversin veya sevmezsin, bu kimsenin şahsi takımı değil bütün Besni´de yaşayan ve Besnililerin takımıdır.  Ne kadar çok katılım, görüş, fikir alışverişi olursa doğru yol bulunur, birlik beraberlik sağlanır. Besni Belediye Spor yönetimi önüne arkasına bakmadan çok acilmiş gibi Besni´deki spor geçmişi olan kişilerle istişare etmeden Sportif Direktör getirildi, arkadan hoca olarak Malatya´dan Besni´nin 3. Ligdeki oyuncularından Orhan hoca ile anlaşma sağlandı, yardımcı hoca ise Adıyaman´dan Emin hoca ile anlaşma yapıldı. Ancak nedendir bilinmez 3-5 ay içerisinde Sportif Direktör ve Yardımcı hoca ile yollar ayrıldı. Liglerin başlama tarihi tam belli olmaması ve ekonomik aylık, yıllık bütçelerin tam detaylı olarak(gelir-gider) hesaplanmaması yapılmadığı için kulübün bütçesine ağır gelmiş ve Bu nedenle yollar ayrılmış olabilir.

İkinci durum ise; Geçen yıl başarılı olmuş bir takımı tamamıyla silmek ve takımın kadrosunu yabancı sporcularla doldurmak bence yanlışın en büyüğüdür. Geçen yılki bu takımı sırtlayan futbolculara büyük haksızlık. Geçen yılki takımın en az yarısı elde tutulmalıydı. Yapılacak nokta atışı 7-8 takviye ile takım oluşturulurdu. Şimdi ise takım oluşturmak için uğraşılmazdı. Ayrıca Besnili sporcuların takımdan neden ayrıldığını bilemem ancak bunlar konuşularak takımda tutulmalıydı. Besni Belediye Spor ve Besni Sporda oynayan futbolcular kendi memleketinin takımında oynamayacaksa nerede oynayacaklar. Gene de geç kalınmış değil, zararın neresinden dönersen kardır.

Başta yapılması gereken tek takım altında toplanarak hareket etmekti. Ancak nedendir 7-8 ay gibi bir zaman geçtikten sonra böyle bir karar alınması kafalarda soru işareti bırakıyor.

Evet, gelelim Besni Belediye Spor ve Besni Sporun ?Besni Akın Spor? olarak birleşmesi, bence çok olumlu bir gelişmedir. Liglerin başlamasına az bir süre kaldı. Çok geç kalınmış, ancak başta yapılması gereken bir karardı. Yine de olması gereken yapıldı hayırlı olsun.

Besni Akın Spor benim çocukluğumun, gençliğimin rüyasıydı. Çok şükür formasını giymek, Antrenör olarak hizmet vermek nasip oldu. Temennim şudur ki; Besni Akın Spor´un 3. Ligdeki heyecanı, birlik beraberliği ve dayanışmayı tekrar yakalaması ve başarılı olmasıdır. Umarım bu karamsar durum Beni yanıltır ve  Besni Akın spor çok başarılı olur, geldiği yere tekrar dönmez. Çünkü bu fırsatı, şansı tekrar yakalamak çok zor, iyi değerlendirmek gerek.  Besni Akın sporumuza sonsuz başarılar dilerim. Kalın sağlıcakla.