GÜNDEM

Birkaç yıldır kapalı olan İzmir Besnililer Derneği yeniden faaliyete geçti. Derneğin yeni binası ise Erdemoğlu Vakfı tarafından satın alındı.

GÜNDEM

MİLLETVEKİLİ ERDOĞAN’A MOĞOLİSTAN BÜYÜKELÇİSİNDEN ANLAMLI HEDİYE

Türkiye'de ki görev süresi dolan Moğalistan Büyükelçisi hemşerimiz Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan'ı ziyaret etti.

GÜNDEM

Kaymakam Demir’den vatandaşlara aşı çağrısı

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, sağlık ekibiyle iş yerlerini gezerek vatandaşları ve esnafı aşı olmaya davet etti.

GÜNDEM

Başkan Dişkaya’dan ikinci OSB açıklaması

Adıyaman Gazeteciler Cemiyet Başkanı Zeki Dişkaya, 6. Bölge teşvikinden yararlanan Adıyaman’da OSB’nin yetersiz olduğunu ifade ederek ikinci bir OSB’nin kurulması gerektiğini dile getirdi.


Hasan TURGUT


BESNİ KENDİ HALK GÜCÜ İLE NASIL KALKINIR?


Besni diğer yörelerimiz gibi ülkenin ekonomik sıkıntılarına parelel aynı sorunları yaşıyor, vatandaş sıkıntı içinde ekonomik refaha topluca bir türlü ulaşamıyoruz.
Bunun temel nedeni kendi ekonomik güç ve değerlerimizi bilinçli bir şekilde kullanamadığımız, eğitime ve üretime yeterince değer vermediğimiz için, yoksulluk sınırında çırpınıyoruz.
Kişiler düzenin de açıklarını kullanarak, yağcılık, yaltakçılık yaparak salt kendisini kurtarmaya çalışıyor, topluca refahı hedefleme anlayışı, siyasiler dahil hiç kimselerde yok.
Gerek yerelde gerekse de genel siyasetçiler kendilerini ve yandaşlarını devlet imkânları ile plansız, haksız yere kalkındırmayı amaçlıyor.
Halbuki, toplum olarak, yöresel kendi potansiyelimizi kullanarak, birlikte toplu hareket ederek, büyük ya da küçük sermayelerimizi birleştirerek, üretime yönelerek, her bir vatandaşa bir istihdam alanı oluşturarak, eğitim ve refah düzeyimizi yükseltmemiz mümkün olamaz mı?
Bu nasıl olabilir? Bu yazıda bu sorunun cevabını hep birlikte bulmaya çalışalım.
Aklıma iki çözüm yolu geliyor.
1. Besnili işadamlarının kendi aralarında bir araya gelerek çok büyük bir ekonomik güç ve deneyim ile ilçede isdihdam imkanları oluşturabilir.
2. Başarılı işadamlarımızın da katkılarıyla, tam profesyonel yönetim kadrosu ile halkın eşit hisselerle katıldığı BESNİ A.Ş. kurularak bütün Besni halkını biraraya getirerek, oluşturulacak ekonomik güç temelinde bir kalkınma hamlesi de planlanabilir.
Besni´miz tarımsal ve ziraat alanında çok büyük potansiyeli olan bir bölge.
Önemli olan kurulan şirketin doğru yönetilmesi ve emin ellerde olması. Doğru ve kazançlı yatırımlara yönelebilmesi uzun süreli olması ancak bu şekilde olabilir.
Eğer tam güvenilir bir yönetim belirlenir ve vatandaş desteği sağlanır ise işin parasal yönünün de yine az miktarda ama çok kişinin katılımı sağlanırsa kısa sürede çözülebileceğini düşünüyorum.
Bir elin nesi var, iki elin sesi var, vatandaş desteği ile bu alkış olur, çok küçük katkılar kartopu olur çığ olur dağ olur.
Her bir vatandaşın 1000 dolar katkı ile 1000 vatandaşın oluşturacağı bir oluşumda 1.000.000 dolarlık bir ekonomik güç oluşturulabilir. Bu katılım güvenilir yönetim kadrosuyla 5.000´leri bulamaz mı?
Daha büyük katılım daha büyük ekonomik gücü oluşturur. Bir milyon dolarlık ya da daha büyük bir sermaye ile ilçe kalkınmasına start verilemez mi?
Çok güvenilir, profesyonel bir yönetim kadrosu ile en verimli isdihdam alanı ile başlamak gerekir. Bu üretim alanları neler olabilir, lütfen öneri getirelim.
Her girişim risk demek, bunlar sektör riski, satış riski, kalite riski, rekabet riski, maliyet riski, teknolojik riskler, mevzuat riski, yönetim riski vs.
Ama bu zamana kadar ilçemizde geniş kapsamlı, vatandaşın büyük çoğunluğunun haberdar olduğu böyle bir girişimi duymadım.
İlçemiz özelinde bunu denemeye çalışsak ne kaybederiz?
GELİN, bu konuda halka öncülük edecek iş deneyimi olan, güvenilir, hiçbir eleştirilecek yönü bulunamayan profesyonel yönetici kadrosunu hep birlikte oluşturalım.
En az 6 ay bu kadronun oluşturulması, sonrasında, A.Ş´nin sene başında 7 kişilik kurucu kurulun 1000´er dolarlık katkısı ile 7000 dolarlık sermaye ile şirket kurulsun, sonrasında halktan sermaye katılımıyla sermaye gücü artırılmaya çalışılır.
Bir sene sonrasında eğer gereken ortak sayısı ve ekonomik güce ulaşılamaz ise, toplanan ortaklık payı dolar bazında iadesi yapılır.
ACABA vatandaş bu çalışmaya ilgi gösterebilir, destek verir mi? Ne dersiniz?
Vatandaş sürekli ev alıyor, inşaata yatırım yapıyor, GELİN VATANDAŞIN KENDİ ekonomik gücü ile üretime dönük kalkınma projesini hep birlikte olgunlaştıralım. VAR MISINIZ?