GÜNDEM

Besni’de çiftçilere 35 bin fidan dağıtıldı

Tarım ve Orman Bakanlığının desteklenen ve Besni İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında Besni’de çiftçilere 35 bin adet fıstık fidanı dağıtıldı.

GÜNDEM

İlçemizin hayırsever ailelerinden Erdemoğlu Ailesi, Besni’de ihtiyaç sahibi 2 bin 100 kişiye et dağıttı.

ADLİ-VAKA

Besni’de 3 günde 14 kişi uyuşturucudan gözaltına alındı

Besni Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucuyla mücadele çalışmaları kapsamında son 3 gün içerisinde yapılan operasyonlarda 14 kişi gözaltına alındı.

QUİCK SİGORTAYA LONDRA’DAN İKİ ÖDÜL BİRDEN

Bu yıl Londra’da 13’üncüsü düzenlenen Digital Impact Awards'ta, Quick Sigorta En iyi Topluluk Gelişimi ve Finansal Hizmetler Sektöründe Dijitalin En İyi Kullanımı kategorilerinde ödüle layık görüldü.


HASAN EMRE


Besni´de Siyaset S.O.S veriyor


Oldum olası Adıyaman denildiği zaman Nemrut dağından Fırat nehrine doğru süzülen bir kartal gelir aklıma. Gövdesini Adıyaman´a sol kanadını başını Kahta´nın çektiği ilçelere sağ kanadını ise aynı şekilde Besni´nin içinde bulunduğu yöreye benzetirim.
Son zamanlarda bu kartalın dengeli bir şekilde uçmadığını ve sağ tarafından yara aldığını ve uçmakta zorlandığını söyleyebiliriz.
Özellikle siyasi alanda Besni ve çevresini hiçe sayan Ak parti, Milletvekilliği için yapılan son iki seçimde bu bölge adaylarını saf dışı etmiş tabir caiz ise Besni siyasetinin ayağına sıkmıştır. Şimdilerde ise Besni ilçe yönetiminin karar vermesi gereken bazı önemli atama ve yer değiştirmelerde bile by pss uygulayarak ilçe yönetimini işlevsiz bir hale getirmiştir. Buda geçmiş dönemlerde ki milletvekili gücü ile yapılan Besni siyasetini akla getirmektedir. Son seçimlerde Besni adayı olarak nitelendirilen Yakup Taş´ın ise bu anlamda yetersiz ve yetkisiz kaldığı da gözlerden kaçmamaktadır.
Tüm ülkede kentler Batıya doğru genişler ve ilerler öngörüsü Adıyaman´da yön değiştirmiş ve son 15 yıldan beri tüm yatırımlar Adıyaman´ın doğusuna yani Kahta´ya doğru kaydırılmıştır. Havalimanı yapılışı Nemrut dağı turizmine katkı olarak belki haklı bir nedene dayandırılsa da Otogar ve 400 yataklı hastane yeri seçiminde Kahta olgusu etken olmuştur.
Akıncılar beldesinde bile yıllardır var olan konferans salonuna Besni bir türlü kavuşamamış ve yüzde 80 oranında yapılan konferans salonuna 1,5 yıldan beri bir tek çivi çakılamamıştır.
Tarihin garip bir cilvesidir ki; Gölbaşı ve Kahta´ya yapılan son derece modern Adliye saraylarından Ak partili adaylar Belediye Başkanı mazbatasını alamamışlar. Bu başarıyı gösteren Besni Ak parti Belediye Başkanı 83 yılllık taş yığını Adliye binasından mazbata almıştır.
Besni yerel siyaseti bu başarının meyvelerini mutlaka toplamalı ve bu denklem genel merkeze iyi okutulmalıdır. Çünkü bu bölgede yerel seçimlerde Ak partinin yüz akı Besni olmuştur. Bölge milletvekillerinin genel merkezde başını dik tutmasına Besni neden olmuştur.
Besni´nin geleceği başka siyasilerin iki dudağının arasından çıkarılmalıdır.
Son zamanlarda Erkenek içme suyu ve Yenikent kanalizasyonu için hibe desteği için katkısı olanlara teşekkür edilmeli ama öyle el pençe divan da durulmamalıdır.
Son olarak geçtiğimiz günlerde yapılan Adıyaman tanıtım günlerine Besni Belediyesi tarafından davet edilmeme rağmen bazı nedenlerden dolayı gidemedim.
O nedenle bu konuda derin eleştiri yapma hakkına sahip değilim.
Besni Belediyesi bu konuda aşırı bir tasarruf tedbiri uygulamış olmalı ki Besni yerel müziğini götürmemiş, otantik kişi ve kıyafetle standı süslememiş, dokumacılığın efsane aygıtı çıkrığı bile 90 +2 de oyuna sokmuş. Adıyaman kent konseyi tarafından organize edilen ?Eski çocuk oyunları? standından bile en ufak bir şekilde yararlanamamış. Hâlbuki yıllardır Besni özlemi çeken ziyaretçilerin bu oyun alanında yastık takla, el üstünde kimin eli ve ip ip ilmeden oynamaları ayrı bir renk katardı.
Sözün özü ?Aş Daşarsa Çömçenin Bahası Olmaz? Atasözümüzü hiçe saymıştır.
Sosyal medyada izlediğim kadarı ve Adıyaman gazeteci dostlarımdan edindiğim bilgiye göre bu oluşumu Adıyaman Belediyesi ve il yönetiminin daha çok önemsediği, cömert davrandığı ve katılım yelpazesini daha geniş tuttuğu şeklindedir.