GÜNDEM

Birkaç yıldır kapalı olan İzmir Besnililer Derneği yeniden faaliyete geçti. Derneğin yeni binası ise Erdemoğlu Vakfı tarafından satın alındı.

GÜNDEM

MİLLETVEKİLİ ERDOĞAN’A MOĞOLİSTAN BÜYÜKELÇİSİNDEN ANLAMLI HEDİYE

Türkiye'de ki görev süresi dolan Moğalistan Büyükelçisi hemşerimiz Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan'ı ziyaret etti.

GÜNDEM

Kaymakam Demir’den vatandaşlara aşı çağrısı

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, sağlık ekibiyle iş yerlerini gezerek vatandaşları ve esnafı aşı olmaya davet etti.

GÜNDEM

Başkan Dişkaya’dan ikinci OSB açıklaması

Adıyaman Gazeteciler Cemiyet Başkanı Zeki Dişkaya, 6. Bölge teşvikinden yararlanan Adıyaman’da OSB’nin yetersiz olduğunu ifade ederek ikinci bir OSB’nin kurulması gerektiğini dile getirdi.


HASAN EMRE


Besni´den Bir Ömer Ağa Geçti...


Sırlarla dolu gizemli bir hayat sona erdi. Üniversite mezunu olduğuna yeni nesli inandırmak oldukça zor olsa gerek...
O herkesin Ömer Ağasıydı. Kimse Akarsubaşı olan soyadını bilmezdi taa kii ölüm ilanına kadar. Adıyaman Lisesinde okuyan Besnili gençlerin içinde alkol ve sigarası hiç olmayan ender öğrencilerinden biriydi. Ortaokuldan sınıf ve sıra arkadaşı Av. Ahmet Tuğsuz, Adıyaman Lisesinde okurken aynı evi paylaşan İbrahim Aslanbay ve Durdu İlerigözcübaşı öğretmenim bana onun bilmediğim dönemlerini aktardılar.İftiharlık bir öğrenci olduğunu, bazı nasihatlari ile yol gösterici olduğunu ifade ettiler.
İlahiyat Fakültesini tercih etmiş başarı ile de bitirmiş ancak o yıllarda annesinin vefatı ile hayatında ki tüm düşünce dengeleri alt üst olmuştu. Babası ´´Kendirli Hafız´´ namı ile tanınan Kuran-ı Kerimi ezberlemiş, sağlık alanında bilgili ve becerikli birisi idi. 4 kız 4 erkek çocuğu olan aile eğitim dalında bir çok meyveler vermiş kardeşleri arasında iki uzman doktor birisi bayan iki de öğretmen vardır. Üniversite mezuniyetinden sonra kendisini alkole veren Ömer Ağa o yıllardan sonra Besni sokaklarının ve özellikle Adıyaman yolunun derbeder divanesi olmuş zaman zaman dengesiz davranışlar sergilese de özünde hep iyi ansan imajı zedelenmemiştir. Gerek eğitim gerekse ekonomik nedenlerle ailesinden hiç kimse Besni´de yaşamadığından sahipsiz olarak algılansa da kardeşleri tarafından her zaman Ecz. Halil Tatlı Emre aracılığı ile desteklenen Ömer Ağa yaşamı gibi şanssız bir dönemde Pandemi, sokağa çıkma yasakları üzerine bir de aşırı kar yağışı ile hayata veda edince hüzünlü yaşam hüzünlü bir veda ile noktalandı. Gününün büyük bir bölümünü geçirdiği Berber Sadık Karakuş´un dükkanı çevresinden özellikle Bozov´un fırını ile bütünleşen Ömer Ağa´nın ilk kanadı zaten bir yıl önce aniden vefat eden Berber Sadık´tan sonra kırılmıştı. İstanbul için yola çıkmak üzereydim; Bir hafta kadar önce kendisine soğan üstü et tenekesi ısmarlamıştım. Aynısından bir daha istemişti. Aynı kasaba bir kaç kez daha yapması için tembihte bulunmuş ve bir miktar parasını da ödemiştim. Helali hoş olsun. Cenazesinde yalnız bırakıldığı şeklinde ki tüm Besni halkını yargılayan yorumlar bence haksız ve anlamsız.
Ben Besni´de olsam sonuna kadar katılımda bulunacağımı herkes bilir. Ecz. Halil Tatlı Emre ağabeyim yatağından alınması ile başlayan otopsi sürecini, tekrar Adıyaman´dan getirilmesi dahil tüm aşamalarda ailesi adına yanında olmuştur. Ama pandemi nedeni ile ilan yapılmaması yayınlanan mesajda namaz yeri ve saati belirtilmemesi en önemlisi gece gömüldü şeklinde ki asılsız duyumlar ve üstüne üstlük aşırı kar yağışını göz ardı etmemek gerekir.
Güle güle Ömer Ağa
Adıyaman´a her gidişimde Tilek rampasından sana yine el sallayacağım.