BESNİLİ OLMANIN ORTAK DEĞERLERİ NEDİR?
Tarih: 1.10.2018 21:02:20 / 2180okunma / 0yorum
ŞABAN ÇAĞIRAN

Besni; Adıyaman, Gaziantep ve Şanlıurfa üçgeninin hemen hemen ortasında, 1050 rakımlı bir dağın yamacında kurulu şirin bir ilçemizdir. Adıyaman´a bağlı olan Besni´nin MÖ 5000´li yıllara dayanan bir tarihi vardır. Eski Besni ve çevresindeki kalıntılar bunu net bir şekilde ortaya koymaktadır. Tarihçilerimiz, özellikle Kültür Bakanlığı ve İl-İlçe Müdürlüklerimizin daha yeni yeni keşfetme aşamasına geldikleri anlaşılan Eski Besni Yerleşim Yeri, Besni Kalesi, Kızılin Köprüsü, Sofraz Anıtları, Dikilitaş Anıt Mezarı gibi tarihsel yerler, özellikle bu köklü tarihi yansıtmaktadır.

Tarihi bu kadar zengin olan Besni´de, doğal olarak uygarlık da aynı şekilde çok eskilere dayanmaktadır. Hal böyle olunca, Türkü, Kürdü, Ermenisi, Alevisi, Sunnisiyle Türkiyemize örnek bir şekilde bütünleşmiş bir halk ve bunun getirdiği müthiş bir kültürel-sanatsal, mesleki zenginlik ortaya çıkmıştır. Bugün ülkemiz sınırlarını aşarak bizleri gururlandıran ve ayakkabıcılık, dericilik, halıcılık, dokuma, tekstil vs. sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler, köklerini bu zenginliğe borçludurlar.

Besni´de ticari yaşamda başarı çok yüksektir. Bunun nedeni, yukarıda anlatılan zenginliğin - çeşitliliğin yanında, Besni´nin gururu, Merinos´un kurucusu Mehmet Erdemoğlu´na atfen yazılan “Besni´li Bilge” kitabından anlaşıldığı kadarıyla, Besni esnafının ahilik kültürüne dayalı bir anlayışa sahip olması da bir başka nedendir. Ahilik ahlakı,

* Doğru sözlü olmayı,
* Emanete hiyanet etmemeyi,
* Cömert olmayı,
* Gözünü kötü şeylerden sakınmayı,
* İkiyüzlü, yiyiciler ve kötülerden uzak durmayı,
* Öfkelenmemeyi

gerektiren önemli değerlerden oluşmaktadır. Bu değerlere ek olarak, zanaatkarlık, çalışkanlık, hırs, başarılı olma zorunluluğu, dışa ve yeniliklere açıklık, ortama uyum gibi pek çok özellik Besni´lileri hep farklı kılmış, onları gerek özel yaşam ve gerekse ticari yaşamda hep ileriye taşımıştır.

Besni insanının gelişimi için eğitimin yeri de her zaman önemli olmuştur. İnsanı, eğitime daima sıcak bakmış, aileleri çocuklarını okutmak için elinden gelen tüm çabayı sarf etmiştir, etmektedir. Eğitimin önemli göstergelerinden biri olan okuryazarlık oranı Besni merkezde %95, belde ve köylerinde ise %87´dir. Üniversitelileşme oranı ve kariyer yakalayan Besnililer küçümsenmeyecek boyuttadır. Ek olarak, Besni Eğitim Vakfı vesilesiyle, Dünya´da Eğitim Bayramı kutlanan tek yer olma özelliği de en önemli ayırt edici özelliklerinden biridir.

Besni insanının gerek ticari yaşam ve gerekse eğitimde bu kadar başarılı olması tesadüflerle açıklanamaz. Besni´de hayata atılan herkes başarıya kilitlenmiştir, başarı adeta genlerinde vardır. Başarı, zanaatkarlık, usta-kalfa-çırak, öğrenci-öğretmen ilişkileriyle nesiller boyu süre gelmiştir.
Besni´nin nüfusu son yıllarda genellikle 35000 civarındadır. Köylerden Besni´ye, Besni´den Dünya´ya doğru bir nüfus akışı vardır. Mevcut şehir nüfusunun, ağırlıklı İstanbul olmak üzere yaklaşık 8-10 katı da Besni dışında yaşamaktadır. Dışarıdaki Besnililer, diğer memleketlere örnek olacak şekilde dayanışma içindedir. Sayıları 15-20´yi bulan dernek ve vakıflar bunun en güzel göstergesidir.

Ancak son yıllarda, aşırı şehirleşme ve teknolojik olanaklarla ihtiyacı azalma eğilimine girmiş olan hemşericilik anlayışının giderek kaybolmaya yüz tuttuğu da bir gerçektir. Bu durumun, tarihlerden bu yana süzülüp gelmiş olan bir takım ortak değerlerin yerleşmesi bir yana, belki de tükenmesi sonucunu ortaya çıkaracağı kanaatindeyim.

Bu görüşten hareketle, kanımca, tarihlerden bu yana süzüle süzüle oluşan ve evrensel değerleri de göz ardı etmeyen “Besni´lilerin Ortak Değerleri” nin oluşturularak yazılı hale getirilmesi gerektiği düşüncesindeyim. Böyle bir çalışma, geçmişten gelen değerlerin kaybolmaması yanında, gelecek nesillere taşımanın da bir aracı olacak, aynı zamanda insanımızın “Örnek Vatandaş” olma bilincinin oluşturulmasına büyük katkı sağlayacaktır.

“Besni´lilerin Ortak Değerleri” adı verilecek olan böyle bir çalışma, Besni Belediyesi öncülüğünde, sivil toplum örgütleri ve Adıyaman Üniversitesinden de (Sosyoloji-Tarih-İktisat Bölümleri olabilir) yararlanılarak oluşturulabilecektir. Elbette kastedilen çalışma, sıradan, oturup arka arkaya üç beş kelime yazmak şeklinde değil, gerçek anlamda Besni insanının özünü ortaya çıkaracak, bilimsel bir çalışma olmalıdır.

Ey Besnililer, var mısınız nesiller boyu ortak değerler üretmeye...

Anahtar Kelimeler: BESNİLİ, OLMANIN, ORTAK, DEĞERLERİ, NEDİR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
BESNİ´DE FAKÜLTE... (03 Ocak 2019 - Perşembe)
BESNİ VE ÜZÜMDE MARKALAŞMA..! (04 Temmuz 2018 - Çarşamba)
FAİZ ORANI ARTARSA NE YAPMALI? (26 Mayıs 2018 - Cumartesi)
KUR RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN NE YAPILMALI? (05 Mayıs 2018 - Cumartesi)
EKONOMİK KRİZ VE ÖNLEMLER… (09 Şubat 2018 - Cuma)
BİLANÇO VE İNSAN KAYNAĞI…! (26 Aralık 2017 - Salı)
MOTİVASYON NASIL SAĞLANIR? (27 Ekim 2017 - Cuma)
ŞİRKETLER YAŞAYAN BİRER CANLI MIDIR..! (25 Ocak 2017 - Çarşamba)
BAŞABAŞ ANALİZİ NE İŞE YARAR? (03 Aralık 2016 - Cumartesi)
Sayfa:
aa

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ