BESNİ´YE “KİM” BAŞKAN SEÇİLMELİ ?
Tarih: 6.11.2018 15:05:49 / 2289okunma / 1yorum
ALİ YILMAZ

Türkiye´de giderek laçkalaşan, mide bulandıran bir siyaset anlayışı, toplumda yer edinmiş, parası olanın seçim kazandığı bir gerçek.Bütün illerin, ilçelerin ve yaygın olarak kasabaların belli kişi veya grupların seçimler üzerindeki hegemonyasına terk edilmiş durumda. İki kabilenin yada illerde etkin olan belli zümrelerin, seçimleri hizmet için değilde karşılıklı husumet bloklaşmalarına kurban ettiğini, projelerin değil kavgaların iftira ve hakaretlerin seçimlere yön verdiğini görüyoruz. Çıkar ve menfaat gruplarının siyaseti manipüle etme gayretleri taktire şayan!

Önümüzdeki aylarda bir seçim olacak. Tercihler neticesinde yeni başkanlar muhtarlar seçilecek. Çok şey değişmeyecek aslında. Türkiye gerçek anlamda, bütün illerinde hizmet edecek vasıflı donanımlı kişilere ihtiyaç duyuyorken, yalakalıkta sınırları zorlayan, takla atan yada parası olan kişiler, nefret ve husumet bloklaşmaları neticesinde seçilir hale geldi. Eğitim seviyesinin de etki ettiği seçimler, günümüzde artık sıradanlaşmanın ötesinde bir anlam taşımamaktadır. Yerel seçimlerin özelliği hasebiyle de aslında partilerin değil bireylerin ön plana çıkması gerekirken, iktidar ve muhalefetin bilerek asimetrik olarak uyguladığı seçim anlayışı, günümüzde vasıfsız idarecilerin seçilmesini mümkün kıldı. Topluma pompalan şucu bucu tarzı siyasi anlayışlar neticesinde ve belki de uzun süre toplumun ana noktalarına tesir edecek kepaze rezil cahiller, kalkınmaya vuracağı darbeler bir yana, emeğin söndürülmesine de neden olacaktır.

Son yıllarda artan kibirli siyasi söylemler, partidaşların söylem birliğini de sağladı. Siyasette hiç olmaması gereken dini söylemlerin çıkarlar uğruna hadsizce kullanımı artmış durumda. Fatiha´yı bile zor okuyanların yada hiç bilmeyenlerin birden şükürlü ümmetli cümleleri havada uçuşmakta. Birbirine benzemez bireylerin partileri altında yerel özelliklerini kaybedip, birden partinin şapkasına sığınması gücün tek elde toplanışının da aslında en bariz kanıtı. Bir takım elbise ve takılan kravat, birinin Başkan seçilmesi için yeterli. Donanımın bilginin yok sayıldığı, kültürlü vasıflı değerlerin toplumdan tecrit edilişi, günümüzde o kadar arttı ki her şeyin en kötüsünün yaşanması normal karşılanır hale geldi.

Bu gün aslında sadece atanmışlar il ve ilçeleri rahatlıkla yönetebilir. Bir çok seçilenin sadece adı var. Kayda değer yaptıkları bir iş yok aslında. İktidarların borazanlığı bir tarafa bırakılırsa, bir çok seçilenin ortadan kaybolsa esamesi okunmaz. O yüzden diyoruz ki seçilecek kişi projelerini kendi anlatsın. Şahsa yenilsin, partiye değil. Toplumun önüne yapacaklarını anlatarak çıksın. Partinin gücünü kullanıp çok donanımlı değerleri yenebilen beş para etmez kan emicilerinin, hırsızların seçildiği şu zamanda, artık yeter diyebilmenin erdemliliği toplumun asli ihtiyacı. Sürü psikolojinden çıkıp gerçek anlamda hizmet edebilecek bireylere ihtiyacımızın olduğu hepimizin malumu. Bu bağlamda BESNİ´ye belediye başkanı seçilecek kişilerin taşıması gereken bir kaç vasıf şunlar olabilir:

1) Besni´nin tarihsel değeri nedeniyle derinliğini gerçek anlamda taşıyabilecek kültürel kalkınmasına katkı yapacak kişi BAŞKAN seçilmeli.

2) Besni sokak sağlıklaştırma yönünden yeniden planlı şekilde yenilenmeli, alt yapı yetersizlikleri hızla ortadan kaldırılmalıdır. Bunu başaracak kişi BAŞKAN olmalı.

3) Sokaklarda başı boş köpekler için uygun ortam sağlanmalıdır. Hayvanların da birer canlı ve hakları olduğu gerçeğini kavrayan insani yönü kuvvetli kişiler BAŞKAN seçilmeli.

4) Besni´ye belediye başkanı olacak kişinin ticari kimliği olmamalı. Belediye kaynakları rant olarak kullanılmamalıdır. Toplumu şüpheye sevkeden uygulamaların, şaibeli zenginleşmelerin oluru kesinlikle ortadan kaldırılmadır. Buna inanan buna göre uygulamaları hayata geçiren kişiler BAŞKAN seçilmedir.

5) projeleri halkın yararına olan, kendi ticari ikballerine yol açan değil halkın rahat nefes alabileceği projeler ile topluma huzur sağlayan kişiler BAŞKAN seçilmeli. Belediye çalışanlarının vasıflı olması fikri ağırlık kazanmalı kişiler rantı paylaşan görünümde olmamalı. Toplumun sinir uçlarına tekme atmayacak kişi BAŞKAN seçilmeli!

Önümüzdeki seçimlerde BESNİ başkanını seçtiğinde, halkın sorunlarının da çözüleceği inancı ile yerel de kalkınmanın önemi, umarım topluma huzur ve refah sağlayacaktır. Sayılamayacak kadar çok sorunu olan BESNİ sorunlarını en aza indirecek bir kazanımla seçimleri umarım geride bırakır. Yoksa hep GERİ kalan olarak anılır durur. GERİ kalmayalım!

DİPNOT:
Çocuk sorar:
“Baba politika nedir?”
Babası politikayı anlatır:
“Bak oğlum ben her gün para kazanıp eve getiriyorum, o halde ben kapitalim. Annen parayı ve evi yönetir, o halde o da sendikadır. Hizmetçi kız ise işçi sınıfıdır, sen ve küçük kardeşin ise halktır. Bizim gayretimiz, sizi, yani halkı mutlu etmektir. Deden de hükümettir, doğruyu yanlışı anlatır bizi uyarır!”
Çocuk geceyarısı uyanır, altını kirleten küçük kardeşi ağlamaktadır. Ana babasının odasına koşar. Anne derin derin uyumakta, baba ise yatakta yoktur. Hizmetçi kızın odasına girer. Bir bakar ki, babasıyla kız işi pişirmişlerdir.
Dedesi de olan biteni seyretmektedir.

Ertesi sabah baba oğluna sorar:
“Dün sana anlattıklarımı hatırlıyor musun, politika nedir?

Çocuk anlatır:
“Kapitalizm işçi sınıfını kullanıyor, sendika uyuyor, hükümet seyrediyor, halkın bir kısmı benim gibi ne olduğunu anlayamıyor, bir kısmı da küçük kardeşim gibi gırtlağına kadar bok içinde...”

BESNİ “FARKINA” VARMALI...

Anahtar Kelimeler: BESNİ, BAŞKAN, SEÇİLMELİ
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Metiş Topcu
8.11.2018 14:23:24
Sayın Ali Yılmaz Bey;Konuyu Çok güzel yorumlamışsınız , gözterdiğiniz özveriden dolayı kutluyor,başarılar diliyorum .Dilerim Besni halkı bu mesajı yorumlar .
Yazarın Diğer Yazıları
KARANTİNA (08 Nisan 2020 - Çarşamba)
VİRÜS ve YENİ DÜNYA! (31 Mart 2020 - Salı)
BU PATATES, KARPUZDUR ASLINDA! (14 Mart 2020 - Cumartesi)
TURİST VİRÜSLER (11 Şubat 2020 - Salı)
DEPREMİN ÜÇ MAYMUNLARI! (04 Şubat 2020 - Salı)
KANAL ADIYAMAN PROJESİ! (21 Ocak 2020 - Salı)
KAMYON KASASINDA JUMANJİYE YOLCULUK! (01 Ocak 2020 - Çarşamba)
SARAY´IN TAKLACI KUŞLARI (11 Aralık 2019 - Çarşamba)
MATRUŞKADAN ÇIKAN CHP´Lİ ! (29 Kasım 2019 - Cuma)
MAVİ YILAN BESNİ´YE RENK KATTI! (05 Kasım 2019 - Salı)
TRUMP´A MEKTUBUMDUR! (22 Ekim 2019 - Salı)
EBUCEHİL KARPUZLARI... (14 Eylül 2019 - Cumartesi)
KURBANLIK ADIYAMAN! (20 Ağustos 2019 - Salı)
GÜÇ ZEHİRLENMESİNE BALANS AYARI (02 Temmuz 2019 - Salı)
BEYİNLERE TUTTURULAN CEHALET ORUÇLARI ! (01 Haziran 2019 - Cumartesi)
ŞENER ŞEN´İN “YAZ KIZIM” MODU (22 Mayıs 2019 - Çarşamba)
AKP, PELİNSU HANIM VE ÜÇ KONUŞMACI! (08 Mayıs 2019 - Çarşamba)
OYVERENİSTLER! (12 Nisan 2019 - Cuma)
EYYÜP MEHMET EMRE ÖZEL RÖPORTAJI... (23 Mart 2019 - Cumartesi)
KÜTÜPHANE DE GİZEMLİ OLAY ! (06 Mart 2019 - Çarşamba)
ADIYAMAN´I KAŞIK´LAYANLAR ! (01 Mart 2019 - Cuma)
HAYALLERİMİZE ATILAN FIRÇA DARBELERİ (10 Ocak 2019 - Perşembe)
PAPAĞAN´NIN SUÇU NE ? (01 Ocak 2019 - Salı)
ASGARİ ÜCRET BEY “NEDEN” ÖLDÜ? (18 Aralık 2018 - Salı)
9´U 5 GEÇE CAMİ DUVARI MÜDAVİMLERİ ! (21 Kasım 2018 - Çarşamba)
YASTIK ALTINDA DONUMUZ VAR...! (07 Ağustos 2018 - Salı)
KILIÇDAROĞLU´NUN KASEDİ ÇIKMIŞ! (31 Temmuz 2018 - Salı)
GERÇEK BİR MİTİNG KONUŞMASI ! (12 Haziran 2018 - Salı)
CEBİMİZE UZANAN MERDİVENLER (04 Haziran 2018 - Pazartesi)
İSRAİL KAVUNU, PREMATÜRE SEÇİM! (22 Mayıs 2018 - Salı)
ADIYAMAN´I “KİM” KURTARACAK❗ (15 Mayıs 2018 - Salı)
ADIYAMAN, FİLLER VE GUGUK KUŞLARI (08 Mayıs 2018 - Salı)
ŞEYTANIN “MAŞALLAH” DEDİKLERİ ! (21 Nisan 2018 - Cumartesi)
YEDİ DÜVEL ADIYAMAN´A KARŞI (03 Nisan 2018 - Salı)
2019 SEÇİMİ BALKON KONUŞMALARI (23 Mart 2018 - Cuma)
Sayfa:
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsanın kanadı, gayretidir.

Mevlana
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
9 Nisan 2020 Perşembe