GÜNDEM

AGC’DEN ŞEHİTLERE VEFA PROGRAMI

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti, Şehitlere Vefa Programında 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan asker ve polislerin ailelerini ağırladı.

GÜNDEM

SASA’DA HEDEF TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 10 FİRMASINDAN BİRİ OLMAK

Erdemoğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren SASA Polyester Sanayi A.Ş. ülke ekonomisinin adeta can damarlarından biri olarak hedeflerinin de üstünde rakamsal başarılar elde etmeye ve hızla büyümeye devam ediyor.

GÜNDEM

Kaymakam Nazlı Demir köy ziyaretlerine devam ediyor

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, köy ziyaretleri kapsamında Çomak ve Kutluca köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

GÜNDEM

ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE HiBE DESTEĞi MÜJDESi

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2021 yılı dördüncü toplantısı, Vali Mahmut Çuhadar başkanlığında gerçekleştirildi.


HASAN EMRE


Bir zamanlar ve Şimdiki Besni?


Bir zamanlar, tarihi milattan öncesine kadar dayanan küçücük, serin ve şirin bir ilçe varmış.
Cumhuriyetin kuruluşunda Ulu Önder Atatürk ile beraber ilk beş dönem TBMM de milletvekili olarak da temsil edilmiş, hatta bir çok dönem Adıyaman parlamenter sayısının yarısını hatta bir kaç dönem (1961-1968) (1977-1980) yarıdan bir fazlasını elinde tutan bu ilçe artık kendi ilinde bile Ankara tarafından değersizleştirilmiş ve görmezlikten gelinmeye başlanmış. Ancak bu ilçenin gurbet yolcuları gittikleri yere külfet değil nimet olmuşlar. Adıyaman ilinde siyasi değeri olmasa da şu an Gaziantep, İstanbul ve Antalya olmak üzere 3 Besnili milletvekili TBMM çatısı altında hizmet veriyormuş.
Devlet hastanesinde bazan tek olan doktorları Suriye sınırına sadece ?desinlere´ geçici göreve yollanmış.
Halbuki aynı doktorlardan Adıyaman ve Kahta´da ihtiyaçtan fazlası bile varmış.
Yine Adıyaman´da onlarca Anestezi uzmanı varken bir tane bile geçici görevle yollanması memleket meselesi olmuş ve günlerce bırak ameliyatı sünnet bile yapılamamış.
Evet Besni´de işler iyi gitmiyor; Bir Erkenek içme suyu ve Tekel depoları etrafında sanki değirmen gibi dönüp dönüp duruyoruz.
Besni Gençlik Merkezi ve Recep Tayyip Erdoğan adı verilen kültür merkezi yılan hikâyesine dönmüş cevap verecek muhatap bulamıyoruz.
Adliye Binası ise gerçekten artık Besni´ye yakışmıyor. Eski jandarma ile hatta alt sıradaki evlerin kamulaştırılması hatta Fiziki miladını doldurmuş, Mal müdürlüğü lojmanı ve İlçe Tarım müdürlüğü binalarının da eklenmesi ile elde edilecek alana yapılacak yeni Adliye binası ve şehir meydanı Yenikent´e karşı ayakta durmaya çalışan Çarşı merkezine can damarı olacaktır. Söz sahibi siyasiler ve etkililer bu konu üzerine yoğunlaşmalı ve mutlaka Adliye Binası konusunu artık çözümlenmelidir. Ama ben o güçte ve beceride bir siyasi yapı göremediğimi de üzülerek belirtmek isterim. İktidar kanadında Adıyaman siyasetinde söz sahibi olanların kendi çevrelerindeki başarısızlığı karşısında Besni´nin son yerel seçimlerindeki başarısı görmezlikten geliniyor. Bu başarı iktidar merkezine iyi okunamıyor.
İktidar kanadı bu şekildeyken muhalefet kanadında da durum pek iç açıcı değil.
Başarısızlıkla sonuçlanan yerel seçimin kahramanlarının yeniden şövalyeliğe soyunması ve kendi yazıp oynadıkları oyunla ipleri ellerinde tutma çabaları şimdilik başarı ile sonuçlansa da demokrasi adına bundan sonra söyleyecekleri ve kuracakları cümleler pekte inandırıcı olmayacaktır.
Evet biz yine eski Besni ile övünmeye devam edelim;
Her ne kadar fiilen düşman işgaline uğramasa da bölgede taşıdığı ticari vizyon ve buna bağlı olarak kurulan dostluklar nedeni ile Kurtuluş savaşında bölge ve komşu illere verdiği Kuvayı Milliye ruhu ile destek, yaşlı, hasta ve çocukların ağırlanması ve bakılması noktasında üstün hizmetler vermiş, bu anlamda Antebin Gaziliğine, Maraş´ın Kahramanlığına ve Urfa´nın Şanlılığına ortak olmuş bir Serhat kentiymiş.
Bu şirin yer, rahmetli şair Nuri DAYIOĞLU´nun dediği gibi, bir zamanlar Yumrutepe´den Bahçeciğe sevgilerin, dostlukların, mertliklerin uzandığı, Kuyucak yollarında kızların saçlarına çiçeklerden toka yaptığı BESNİYMİŞ...