GÜNDEM

İyi Parti ilçe başkanı Yıldırım'dan Akedaş ve Belediyeye sert eleştiri..

İYİ Parti Besni İlçe Başkanı İmdat Yıldırım, Besni'yi etkisi altına alan kar yağışının ardından Belediye ve Akedaşa yaşanan aksaklıklar hakkında sorular yöneltti.

GÜNDEM

Besni’de 58 köye ulaşım sağlanamıyor

İki gündür etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle Besni’ye bağlı 58 köy ve 45 mezra yolu ulaşıma kapandı.

GÜNDEM

Kamu personelleri izinli sayılacak

İl genelinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda yaşanan olumsuzluklara karşın görevine gidemeyen kamu personelleri izinli sayılacak.

GÜNDEM

Salı günü başlayan ve etkisini artırarak devam eden kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Besni’ye bağlı tüm köy yolları kapanırken 10 saatlik elektrik kesintisi nedeniyle vatandaşlar geceyi karanlıkta ve soğukta geçirdi.


HÜSEYİN ÖZGÜLER


BU KANAYAN YARAYA EL ATIN


Türkiye´de umut vakfı diye bir vakıf var. Bu vakıf kendi alanında ciddi çalışmalarla toplumu ve konu ile ilgili kurumları uyarmaktadır, konu Türkiye´de son yıllarda artan silahlanmanın korkunç boyutları ve silahla işlenen cinayetler ve ölümler.

İşte konu ile ilgili açıklamalar.

Bu gün Türkiye´deki bireysel silahların yüzde 85´i ruhsatsız. Her yıl bu silahlarla 4 bin 500 kişi bireysel silahlarla can veriyor... İçerisinde bulunduğumuz yılın 22 Eylül´üne kadar ateşli silahlarla işlenen 2 bin 525 olayda, bin 575 kişi öldü, 2 bin 670 kişi de yaralandı. Rakamlar ürkütücü. Umut Vakfı, ´28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü´nde tüm bu veriler ışığında çağrıda bulunuyor: "Kadük hale getirilmiş olan ´Silah Kanun Tasarısı´ yeniden ele alınmalı, silahlanmayı zorlaştıracak düzenlemeler yapılmalıdır."

Yine son yılların en çarpıcı uygulaması da internetten rahat rahat silah satışlarının yapılması ki burada kişinin veya kişilerin gerekli belgeleri alıp yasal statüye uymadıklarını basından öğreniyoruz.

Ben 1980 öncesini çok iyi hatırlıyorum üzerinde bıçak taşımanın cezası o zamanlar altı ay idi, kişi bıçak yakalattığında sabıkalı oluyordu ve korku ve çekinme vardı caydırıcı kanunlar vardı.

Şimdi bakıyoruz maazallah öfke dolu insanların her gün farklı nedenlerden dolayı silahlı cinayetlerine tanık oluyoruz.

Önemli bir konuda düğünlerde yarışırcasına insanların silah sıkarak kendilerini gösteriye çıkarmalarıdır ve masum insanların canına kast etmeleridir.

Bu konuda umut vakfını sonuna kadar destekliyorum, devletin yani yetkililerin daha fazla masum insanların ölümlerini engellemek için bu kanayan yaraya el atarak acil önlem almalarını istiyorum.