GÜNDEM

İyi Parti ilçe başkanı Yıldırım'dan Akedaş ve Belediyeye sert eleştiri..

İYİ Parti Besni İlçe Başkanı İmdat Yıldırım, Besni'yi etkisi altına alan kar yağışının ardından Belediye ve Akedaşa yaşanan aksaklıklar hakkında sorular yöneltti.

GÜNDEM

Besni’de 58 köye ulaşım sağlanamıyor

İki gündür etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle Besni’ye bağlı 58 köy ve 45 mezra yolu ulaşıma kapandı.

GÜNDEM

Kamu personelleri izinli sayılacak

İl genelinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda yaşanan olumsuzluklara karşın görevine gidemeyen kamu personelleri izinli sayılacak.

GÜNDEM

Salı günü başlayan ve etkisini artırarak devam eden kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Besni’ye bağlı tüm köy yolları kapanırken 10 saatlik elektrik kesintisi nedeniyle vatandaşlar geceyi karanlıkta ve soğukta geçirdi.


HÜSEYİN ÖZGÜLER


BU KÜLFETİ MİLLETİN SIRTINDAN KALDIRIN


Gelirken ağlayan giderken ağlatan sevdiklerimizin son yolculuğunda son görevlerimizden biriside onlara karşı defin işlemlerini bitirip onları anılarımızın bir köşesinde yaşatmaktır.

Bizde birçok yerde, ölümün arkasından kendi geleneklerimize göre üç gün yas tutarız taziye evlerinde yası yakınlarımızla paylaşırız. Ülkemizin birçok yerinde ise bu iş mezarın başında defin işlemi ile vedalaşarak son bulur.

Esas konumuz üç günlük yas süresi içerisinde taziye evlerinde yemek verilmesinin ne kadar doğru olduğunun irdelenmesidir. İşte bu konuda en ciddi adımları atarak taziye evlerinde yemek verilmesini yasaklayan Adıyaman Belediyesinin örnek alınacak çalışmaları.

Türkiye´nin çoğu yöresinde istismar edilen, bazı kişilerin sırf yemek için cenaze evlerini, yemek verilen cami derneklerini, taziye evlerini dolaştığı görülürken, bilhassa Doğu ve Güneydoğu´da günlerce devam eden taziye günlerinde bankadan kredi çekerek yemek veren vatandaşların zor durumda kalması üzerine tedbirler alınmaya başladı.

İl ve ilçe müftülükleri, vaizler ve cami imamlarından bazıları taziye evinden yemek beklenmesinin doğru bir davranış olmadığını, cenazeleri yemek şölenine çevirmenin dinen de caiz olmadıklarını açıklarken Adıyaman Belediyesi taziye evlerinde yemek verilmesini yasak etti.

Bu konuda Din İşleri Yüksek Kurulu´nun kararı şu şekilde: Hz. Peygamber, ölünün kendi ailesinin yemek hazırlayıp gelenlere ikram etmesini hoş karşılamamıştır.

Şimdi birçok ilde ilçede konuşulan konu cenaze (taziye) evlerinde yemek verilmesinin uygun olup olmadığıdır. Cenazenin defin edildiği yerde ikamet eden cenaze sahiplerine yakın olan akraba tanıdıklar yemeklerine evlerinde yiyip gelebilirler, ikincisi dışardan gelen üç beş kişide cenaze evi dışında çarşıda pazarda yemeğini yiyip cenaze evine gelebilir, yada cenaze sahibine çok yakınsa cenaze sahibi ile evinde veya dışarda yemeğini yiyebilir. Dışardan gelenler ya birkaç saat kalıp gidiyor yada çok yakın ise bir gün kalıp gidiyorlar.

Bu işe kim el atacak tabi iki bu konuda yetkili olan kurumlarda söz sahibi olanlar Belediye Başkanlığı, müftülük ve ileri gelen akil insanlar hadi bu işe bir el atın kaldırın bu ağır külfeti milletin ve insanlarımızın üzerinden./resimler/2019-4/9/1459243974395.jpg