GÜNDEM

AGC’DEN ŞEHİTLERE VEFA PROGRAMI

Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti, Şehitlere Vefa Programında 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan asker ve polislerin ailelerini ağırladı.

GÜNDEM

SASA’DA HEDEF TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 10 FİRMASINDAN BİRİ OLMAK

Erdemoğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren SASA Polyester Sanayi A.Ş. ülke ekonomisinin adeta can damarlarından biri olarak hedeflerinin de üstünde rakamsal başarılar elde etmeye ve hızla büyümeye devam ediyor.

GÜNDEM

Kaymakam Nazlı Demir köy ziyaretlerine devam ediyor

Besni Kaymakamı Nazlı Demir, köy ziyaretleri kapsamında Çomak ve Kutluca köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

GÜNDEM

ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE HiBE DESTEĞi MÜJDESi

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2021 yılı dördüncü toplantısı, Vali Mahmut Çuhadar başkanlığında gerçekleştirildi.


HÜSEYİN ÖZGÜLER


BU KÜLFETİ MİLLETİN SIRTINDAN KALDIRIN


Gelirken ağlayan giderken ağlatan sevdiklerimizin son yolculuğunda son görevlerimizden biriside onlara karşı defin işlemlerini bitirip onları anılarımızın bir köşesinde yaşatmaktır.

Bizde birçok yerde, ölümün arkasından kendi geleneklerimize göre üç gün yas tutarız taziye evlerinde yası yakınlarımızla paylaşırız. Ülkemizin birçok yerinde ise bu iş mezarın başında defin işlemi ile vedalaşarak son bulur.

Esas konumuz üç günlük yas süresi içerisinde taziye evlerinde yemek verilmesinin ne kadar doğru olduğunun irdelenmesidir. İşte bu konuda en ciddi adımları atarak taziye evlerinde yemek verilmesini yasaklayan Adıyaman Belediyesinin örnek alınacak çalışmaları.

Türkiye´nin çoğu yöresinde istismar edilen, bazı kişilerin sırf yemek için cenaze evlerini, yemek verilen cami derneklerini, taziye evlerini dolaştığı görülürken, bilhassa Doğu ve Güneydoğu´da günlerce devam eden taziye günlerinde bankadan kredi çekerek yemek veren vatandaşların zor durumda kalması üzerine tedbirler alınmaya başladı.

İl ve ilçe müftülükleri, vaizler ve cami imamlarından bazıları taziye evinden yemek beklenmesinin doğru bir davranış olmadığını, cenazeleri yemek şölenine çevirmenin dinen de caiz olmadıklarını açıklarken Adıyaman Belediyesi taziye evlerinde yemek verilmesini yasak etti.

Bu konuda Din İşleri Yüksek Kurulu´nun kararı şu şekilde: Hz. Peygamber, ölünün kendi ailesinin yemek hazırlayıp gelenlere ikram etmesini hoş karşılamamıştır.

Şimdi birçok ilde ilçede konuşulan konu cenaze (taziye) evlerinde yemek verilmesinin uygun olup olmadığıdır. Cenazenin defin edildiği yerde ikamet eden cenaze sahiplerine yakın olan akraba tanıdıklar yemeklerine evlerinde yiyip gelebilirler, ikincisi dışardan gelen üç beş kişide cenaze evi dışında çarşıda pazarda yemeğini yiyip cenaze evine gelebilir, yada cenaze sahibine çok yakınsa cenaze sahibi ile evinde veya dışarda yemeğini yiyebilir. Dışardan gelenler ya birkaç saat kalıp gidiyor yada çok yakın ise bir gün kalıp gidiyorlar.

Bu işe kim el atacak tabi iki bu konuda yetkili olan kurumlarda söz sahibi olanlar Belediye Başkanlığı, müftülük ve ileri gelen akil insanlar hadi bu işe bir el atın kaldırın bu ağır külfeti milletin ve insanlarımızın üzerinden./resimler/2019-4/9/1459243974395.jpg