GÜNDEM

İyi Parti ilçe başkanı Yıldırım'dan Akedaş ve Belediyeye sert eleştiri..

İYİ Parti Besni İlçe Başkanı İmdat Yıldırım, Besni'yi etkisi altına alan kar yağışının ardından Belediye ve Akedaşa yaşanan aksaklıklar hakkında sorular yöneltti.

GÜNDEM

Besni’de 58 köye ulaşım sağlanamıyor

İki gündür etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle Besni’ye bağlı 58 köy ve 45 mezra yolu ulaşıma kapandı.

GÜNDEM

Kamu personelleri izinli sayılacak

İl genelinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda yaşanan olumsuzluklara karşın görevine gidemeyen kamu personelleri izinli sayılacak.

GÜNDEM

Salı günü başlayan ve etkisini artırarak devam eden kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Besni’ye bağlı tüm köy yolları kapanırken 10 saatlik elektrik kesintisi nedeniyle vatandaşlar geceyi karanlıkta ve soğukta geçirdi.


UZM.DR. MUSTAFA TORUN


COVİD-19 ENFEKSİYONU BU HIZLA GİDERSE MARATONU ÖNDE BİTİRECEK GİBİ!

.


Virüs pandemi yaptığından buyana, Küresel Kapitalistlerin aşırı hırsı,aşıların tüm dünya ülkeleri ve insanlarının ortak malı olduğu gerçeğini görmemeleri veya görmek istememeleri; Ne yazık ki milyonlarca insanı bunalıma sokmuştur.Dunya sağlık örgütünün (WHO) bütün haykırışlarına rağmen yoksul Afrika ve Asya ülkelerine aşının yeterli ulaşamaması ve maalesef hâla aşı oranlarının düşüklüğü virüse adeta doping etkisi yapmıştır.Böyle gidilirse yeni varyasyonları izlemekte bilim insanları bile yetersiz kalacaktır.Artık varolan aşılar bile bu yeni varyasyonlara karşı etkisiz olabileceğini şimdiden söylersek konu daha iyi anlaşılır.Geçenlerde yoğun gündem nedeniyle gözden kaçabileceğini düşündüğüm bir araştırmayı aynen sizlere aktarmak istiyorum.Kahrolmamak elde değil.
Alman bilim insanlarından Covid-19'un A.30 varyantının aşılara dirençli olduğu uyarısı. Alman bilim insanları, İsveç'te de tespit edilen yeni tip koronavirüsün (Covid-19) A.30 varyantının aşıların sağladığı antikorlara karşı yüksek düzeyde dirençli olduğunu bildirdi.
Alman bilim insanlarının Cellular & Molecular Immunology hakemli dergisinde yer alan çalışmasında, Covid-19 aşılarının şiddetli hastalığa ve ölüme karşı koruma sağladığı anımsatılarak aşıların salgını bitirmekte merkez rol oynadığı ifade edildi.
Çalışmada, Covid-19 aşılarının virüslerdeki S proteinine yönelik antikorları ortaya çıkarıp virüsü nötralize ettiği belirtilerek nötralizasyona direnç sağlayan S protein mutasyonlarına sahip varyantların ortaya çıkmasının, Covid-19 aşılarının etkinliğini tehlikeye atabileceğine dikkat çekildi.
Tanzanya kaynaklı olduğu düşünülen ve İsveç ve Angola'da da tespit edilen Covid-19'un A.30 varyantının incelendiği belirtilen çalışmada, bu varyantın ağır mutasyona uğradığı için aşı kaynaklı antikorlardan etkilenmediği kaydedildi.
A.30 varyantının böbrek, karaciğer ve akciğer hücreleri dahil olmak üzere çoğu hücreye girebildiği ifade edilen çalışmada, söz konusu varyantın yayılımının yakından takip edilmesi ve karşı önlemlerin hızla uygulanması gerektiği vurgulandı.
YORUM VE ÖNERILER
Bu pandemide maalesef koruyucu hekimlik ilkeleri çerçevesinde hareket edilememiş, enfeksiyon sınırlanması gerekirken ülkemizde ve dünyada KÜRESEL ANAMALCI SİSTEMİN istemleri doğrultusunda hareket edilerek adeta Covid-19 enfeksiyonunun durdurulmaması yoluna gidilmiştir. Koruyucu Hekimlik yerine tedavi hekimliği tercihi daha ağır basmıştır.İleride yoksul insanların alım güçlerinin üzerinde pahalı antiviral ilaçlar devreye girecek gibi.
Aşılar insanlığın ortak malıdır.Hiçbir zümreye devredilemez.Mecbur kalınmadıkça "Koruyucu Hekimlik yerine Tedavi Hekimliği" öne geçmemelidir.Çünkü pahalı olup, yoksul insanların erişimi giderek zorlaşmaktadır.
ZOR DOSTUM ZOR
SEVİLMEDEN SEVMEK...