GÜNDEM

İyi Parti ilçe başkanı Yıldırım'dan Akedaş ve Belediyeye sert eleştiri..

İYİ Parti Besni İlçe Başkanı İmdat Yıldırım, Besni'yi etkisi altına alan kar yağışının ardından Belediye ve Akedaşa yaşanan aksaklıklar hakkında sorular yöneltti.

GÜNDEM

Besni’de 58 köye ulaşım sağlanamıyor

İki gündür etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle Besni’ye bağlı 58 köy ve 45 mezra yolu ulaşıma kapandı.

GÜNDEM

Kamu personelleri izinli sayılacak

İl genelinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda yaşanan olumsuzluklara karşın görevine gidemeyen kamu personelleri izinli sayılacak.

GÜNDEM

Salı günü başlayan ve etkisini artırarak devam eden kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Besni’ye bağlı tüm köy yolları kapanırken 10 saatlik elektrik kesintisi nedeniyle vatandaşlar geceyi karanlıkta ve soğukta geçirdi.


UZM.DR. MUSTAFA TORUN


CUMHURİYET NEDİR?

CUMHURİYET NEDİR?


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları bir yandan beni coştururken, bir yandanda hüzünlendirdi.
*
Hani bilirsiniz"Muhlis Akarsu Ustamızın" güzel bir Sivas Kangal türküsü var.Gelin hatırlayalım!

EY SEVDİĞİM SANA ŞİKAYETİM VAR
NE SEVDİĞİN BELLİ NE SEVMEDİĞİN
*
Yurdum insanı görünüşte Cumhuriyet'i seviyor gibi yapsada, sevip sevmediğini,seviyorsa niçin koruyamadığını bilemiyorum.Sokaklarda sanki Cumhuriyetimizden eser kalmış gibi biçimsel olarak Cumhuriyet Bayramını kutladığını,ama Cumhuriyet'in kurumları tek tek elden çıkarken niçin seyirci kaldığını bir türlü anlayamıyorum.  Şu ana kadar  çözmüş değilim.Siz biliyorsanız lütfen bana anlatın!..Türküdeki gibi sevdiklerimize şikayet mı edelim? Gerçekten bunu özümsemekte güçlük çekiyorum.
*
Halkın egemenliğine dayanan bir yönetim şeklidir diye bize ilkokul kitaplarında öğretilen Cumhuriyet'te;
"Hukukun Üstünlüğü egemen olup,Halkın Seçme ve Seçilme Hakkı önemlidir."
Bugünlerde bırakın seçme hakkını, seçimin güvenli yapılıp yapılmayacağı tartışılmaktadır.
*
Cumhuriyet;Egemenliğin kaynağının millete ait olduğunu kabul eden yönetim şeklidir diye  ezberledik..Gerçekten şu anda böylemi?
*
Biliyorsunuz Atatürk "Cumhuriyet milletimize en uygun yönetim şeklidir" der, ondan önceki her yönetim şeklinin halk için  sıkıntıları barındırdığını vurgulardı. O nedenle yeni kurulan ülkenin yönetim şeklinin "Cumhuriyet" olmasına karar verilmiştir. Getirilen Cumhuriyet rejimine göre bütün vatandaşlar yasa önünde eşittir. Onlar arasında hiçbir ayrıcalık tanımaz.Onların devlet yönetimine eşit olarak katılımını sağlar. Vatandaşların temel hak ve özgürlüklerini  teminat altına alır .
*
Cumhuriyet günlük yaşamda oldukça serbest kullanılan, kuramsal düzeyde ise fazla tartışılmayan bir kavram olmuştur.Popüler düzeydeki anlamı, demokrasiyle iç içeyken, kuramsal düzeydeki anlamı tartışmalıdır.
*
Cumhuriyet, siyasi düşünceler tarihinin en eski ve en tartışmalı kavramlarından birisidir. Genel olarak Batı’da siyaset ve yönetim üzerine düşünmenin özerk bir felsefe haline gelmesiyle, kısaca siyaset felsefesinin doğuşuyla, cumhuriyetin bu felsefenin bir kavramı olarak ortaya çıkışı yaklaşık aynı tarihlere denk geldiği kabul edilmektedir.
Bizim gibi üretim biçiminin gelişmediği, tüketimin giderek pompalandığı, geri bıraktırılmış veya geri kalmış, feodalitenin henüz tasfiye edilmediği, kapitalizmin yeterince gelişemediği ülkelerde; Burjuva demokrasisinin yeterince oluşmaması, burjuvanın komprador yapısı, buna paralel olarak insan haklarının da yeterince ileri düzeye gelememesini doğurmuş, Cumhuriyet birtürlü Demokrasi ile taçlanamamıştır.
*
Cumhuriyetle beraber çocuk, kadın, hayvan hakları gibi kavramları biçimsel nitelikten çıkarıp özüne yerleştirmeden, ne bu hakları doğru dürüst koruyabiliriz ne de savunabiliriz…
*
Ülkemizde Cumhuriyetin savunuculuğunu halk yapacağına;maalesef aydınlar, küçük burjuvalar,sivil-asker bürokratlar yapmışlardır.
Cumhuriyetin gelişip kökleşmesine,ne hikmetse dışarıya bağımlı burjuvamız yeterince önem vermemiş, hatta kösteklemiştir.
*
Son yıllarda zayıflayıp dibe vuran  ekonomimizle beraber yargı bağımsızlığının siyasileşmesi, üst burjuvalarımız tarafından dile getirilmiştir.Günaydın dersek derdimizi anlatmış oluruz herhalde! 
Şimdiye kadar susan,bu aşamaya gelmesinde önemli rolü olan sermaye sahiplerimize maalesef kimse inanmamıştır.

Cumhuriyetimiz adeta kanadı kırık yaralı bir kuş gibidir.Ne sevdiğimiz belli,ne sevmediğimiz!

Sevgilerimle...