EBUCEHİL KARPUZLARI...
Tarih: 14.9.2019 09:08:44 / 963okunma / 0yorum
ALİ YILMAZ

Genellikle çöplüklerde ve yol kenarlarında yetişir. Akdeniz bölgesinde fazlasıyla görülür ama, asıl vatanı güneydoğudur. Konuşan türleri de vardır. Kendiliğinden yetişen, tadı zehir gibi, acı, tüylü bir bitkidir. Olgunlaştıktan sonra patlayıp tohumlarını etrafa saçar. Bu tohumlar da, bitkinin sürekliliğini sağlar. İslam tarihinde en çok beddua alan ebucehil, bu bitkiye isim olmuştur. Ebucehil Adıyaman da!
Kaderin derin bir yazgısı mıdır yoksa memleketin her yerine EBUCEHİL KARPUZU tohumlarını saçıp Adıyaman´a kabus mu oldu bilinmez ama, şehrin hiç tadı yok! Her şehrin bir kaderi var aslında! Tıpkı evlilik gibi! Eğer şanslı bir şehir olursa, o ilin karar vericileri, memleketini tüm imkanlarla donatır. Değilse de memleketin EBUCEHİL KARPUZLARI etrafa tohumlarını saçarak memleketi zıkkıma çevirir.
Memleketimiz sorunları yerinde inceleyen TURİSTLERLE dolu! Her gelen sorunu yerinde inceleyip hayıflanıp gider! Memleket beddua yemiş gibi, kimin günahını aldıysa, ömrünü yokluk ve acının girdabına teslim etmiş durumda. Adıyaman tıpkı kadersiz gelin gibi! Şiddet gören anne, çocuk gibi! İnsanların hayatını il sınırları içine mahkum eden EBUCEHİL KARPUZLARINDAN, memleket bunalmış durumda. Ebucehil karpuzuna nispet, memleketin neresinden tutarsan tut, her yer acı ve zehir!
Sanayisi yok, eğitimi yerlerde, sağlığı köhne, sosyal ortamları Suriye´nin harabeleri gibi, ne düzen ne de nefes alacak bir ortam! Her yerde Adıyaman´ı çok sevdiğini söyleyen sayın Cumhurbaşkanı, vekillerini şöyle karşısına alıp hafif sıkıştırırsa, onların içinden memleketin sorunları EBUCEHİL KARPUZU tohumları gibi nasıl da ortaya saçılır! Şöyle gezse mesela caddeleri, kaldırım taşlarının oynayıp burun dibine kadar nasıl su fırlattığını görse, yada şöyle İlçeleri bir görse mesela, hala alt yapının içler acısı halini! Besni köylerini görse mesela, caddelerden nasıl iğrenç suların aktığını görse de, EBUCEHİL KARPUZLARI´nın ağzına tıksa mesela eşek hıyarını.
Şöyle okulları görse mesela, okuduğunu anlamayan, yazmaktan aciz, mezun olmaya yakın genç dimağların ve beceriksiz idarecilerin elinde kepaze olmuş öğretmenlerin halini! Hayatında iki kitap okumamış olanların, sırf daha iyi yalaka diye eğitimin tepesine dikilen EBUCEHİL KARPUZLARININ, etrafa saçacağı ne olur acıdan başka! Okula giden küçücük çocuklar ve liseliler bu son dönem kıyamet alametleri yüzünden, hiç okumamıştan daha CAHİL hale getirilmesine nasıl bu kadar müsade edilir, anlamak mümkün değil!
EBUCEHİL KARPUZLARI yüzünden kadınlarımıza, çocuklarımıza reva görülen, hiç değişmeyen kara talihler kimin eseri. Hayatında bir kez olsun gezmeyen farklı bir İL´e sadece hastalandığında giden kadim memleketin kadınları kimin eseri. Elleri tütün kırmaktan, tarlada taş taşımaktan nasırlaşmış yürekleri sadece ailesini mutlu etmek için atan annelerimizin yaşlı ninelerimizin yazgısı kimin eseri. Hangi ebucehil karpuzlarından fırlayan tohumlar sebep oldu bunlara! Sadece çocuk doğurma ve hizmet etmeye mecbur kılınmış, ömrü boyunca zengin de olsa fakir de olsa kaderlerinin birilerin eline verilmiş kadınlarımızın temel haklarından yoksun oluşu hangi acı zehrin eseri! Ebucehil karpuzlarının acısı hayatımıza daha ne kadar tesir edecek?
Memleketin hiç tadı yok! Gençleri işsiz ilçeler keşmekeş, üretim yok sağlığı berbat her yerde milletin ağız tadı bozuk! Birbirinin aynısı yıllar, ömürden akıp gidiyor! Birileri yüzünden reva görülen hayata mahkum adıyamanlılar, kadim coğrafyanın zencileri aslında! Dini argümanlarla kandırılıp oylarına ipotek konulan halkın yarası derin! İlahi söylemlerle sömürü düzeni sağlayan menfaat kumkumalarının öksüz çocuk Adıyaman´ın kanını emmekten başka yaptığı bir şey var mı? Nerde bu memleketin sahipleri! Valisi ilçe kaymakamları turistik gezilerini bırakıp ne zaman çözecek bu memleketin sorunlarını? Valisi Besni köylerini bir görse mesela! Her taraf acı ebucehil karpuzu?
Cumhurbaşkanı, bakanlar, milletvekilleri, vali ve kaymakamlar! Sizsiniz bu İL´in bu halde olma sebepleri. Ebucehil o kadar nefret biriktirmişti ki adı acı, zehir gibi olan bitkiye verildi. Ey hizmetkar olmaya gelen milletvekilleri, EBUCEHİL KARPUZLARI genelde çöplüklerde yetişir. Bilin isterim! Milletin gönlünde çöplüğe dönmek istemiyorsanız yiyin ebucehil karpuzundan! Memlekete verdiğiniz acı belki dimağınıza yapışır! O kadar acısınız ki inşallah patlayıp tohum saçmazsınız güzel memleketimin gönlüne! Zira ÇÖPÜMÜZ zaten bize yeter!
DİPNOT:
Nobugara adlı bir general kendi güçlerinin düşmandan kat kat zayıf olmasına karşın saldırı kararı almıştı. Kendisi zaferden emin olduğu halde askerleri şüphe içindeydi.
Yol üzerindeki bir Shinto tapınağının önünde durdular. General: “Bir süre tapınağa çekilip Karnilerden yardım dileyeceğim. Sonra da yazı tura atacağım. Yazı gelirse kazanırız, ancak tura gelirse kaybedeceğiz demektir. Artık kaderin elleri arasındayız.” deyip tapınağa girdi. Bir süre dua eden Nobunaga dışarı çıktı ve eline madeni bir para alıp havaya attı. Yazı gelmişti. Askerlerin morali düzeldi.
Savaşçılar kazanacaklarını bilerek tüm güçleriyle zafere koştular ve şaşılacak bir süre içinde düşmanı yendiler.
Zaferden sonra yaveri generalin yanına gelip heyecanla: “Demek ki kimse kaderi değiştiremezmiş. İşte bunu ispatladınız.”
General elinde tuttuğu hileli parayı göstererek sadece: “Kim bilir?”
demekle yetindi.
Adıyaman karpuz görünümlü EBUCEHİL KARPUZLARININ farkına varmalı, BAKMALI MEMLEKETİN TADINA!

Anahtar Kelimeler: EBUCEHİL, KARPUZLARI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
VİRÜS ve YENİ DÜNYA! (31 Mart 2020 - Salı)
BU PATATES, KARPUZDUR ASLINDA! (14 Mart 2020 - Cumartesi)
TURİST VİRÜSLER (11 Şubat 2020 - Salı)
DEPREMİN ÜÇ MAYMUNLARI! (04 Şubat 2020 - Salı)
KANAL ADIYAMAN PROJESİ! (21 Ocak 2020 - Salı)
KAMYON KASASINDA JUMANJİYE YOLCULUK! (01 Ocak 2020 - Çarşamba)
SARAY´IN TAKLACI KUŞLARI (11 Aralık 2019 - Çarşamba)
MATRUŞKADAN ÇIKAN CHP´Lİ ! (29 Kasım 2019 - Cuma)
MAVİ YILAN BESNİ´YE RENK KATTI! (05 Kasım 2019 - Salı)
TRUMP´A MEKTUBUMDUR! (22 Ekim 2019 - Salı)
KURBANLIK ADIYAMAN! (20 Ağustos 2019 - Salı)
GÜÇ ZEHİRLENMESİNE BALANS AYARI (02 Temmuz 2019 - Salı)
BEYİNLERE TUTTURULAN CEHALET ORUÇLARI ! (01 Haziran 2019 - Cumartesi)
ŞENER ŞEN´İN “YAZ KIZIM” MODU (22 Mayıs 2019 - Çarşamba)
AKP, PELİNSU HANIM VE ÜÇ KONUŞMACI! (08 Mayıs 2019 - Çarşamba)
OYVERENİSTLER! (12 Nisan 2019 - Cuma)
EYYÜP MEHMET EMRE ÖZEL RÖPORTAJI... (23 Mart 2019 - Cumartesi)
KÜTÜPHANE DE GİZEMLİ OLAY ! (06 Mart 2019 - Çarşamba)
ADIYAMAN´I KAŞIK´LAYANLAR ! (01 Mart 2019 - Cuma)
HAYALLERİMİZE ATILAN FIRÇA DARBELERİ (10 Ocak 2019 - Perşembe)
PAPAĞAN´NIN SUÇU NE ? (01 Ocak 2019 - Salı)
ASGARİ ÜCRET BEY “NEDEN” ÖLDÜ? (18 Aralık 2018 - Salı)
9´U 5 GEÇE CAMİ DUVARI MÜDAVİMLERİ ! (21 Kasım 2018 - Çarşamba)
YASTIK ALTINDA DONUMUZ VAR...! (07 Ağustos 2018 - Salı)
KILIÇDAROĞLU´NUN KASEDİ ÇIKMIŞ! (31 Temmuz 2018 - Salı)
GERÇEK BİR MİTİNG KONUŞMASI ! (12 Haziran 2018 - Salı)
CEBİMİZE UZANAN MERDİVENLER (04 Haziran 2018 - Pazartesi)
İSRAİL KAVUNU, PREMATÜRE SEÇİM! (22 Mayıs 2018 - Salı)
ADIYAMAN´I “KİM” KURTARACAK❗ (15 Mayıs 2018 - Salı)
ADIYAMAN, FİLLER VE GUGUK KUŞLARI (08 Mayıs 2018 - Salı)
ŞEYTANIN “MAŞALLAH” DEDİKLERİ ! (21 Nisan 2018 - Cumartesi)
YEDİ DÜVEL ADIYAMAN´A KARŞI (03 Nisan 2018 - Salı)
2019 SEÇİMİ BALKON KONUŞMALARI (23 Mart 2018 - Cuma)
Sayfa:
aa
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ

/resimler/2016-12/9/1507370657448.jpg

ETKİNLİKLER

/resimler/2016-12/7/1407375362877.jpg

Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bilimin bulunmadığı yer, suyu olmayan kentte benzer…

Hacı Bektaşı Veli
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Adıyaman için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:52 07:33 12:40 15:10 17:28 18:57
8 Nisan 2020 Çarşamba